Lietuvos gyventojų genocido tyrimo centras šovė sau į abi kojas

2018, sausio 8, 15:31 | kategorija LPT | atsiliepimų (18) | peržiūrų 559 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Arvydas AnušauskasLietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui paskelbus informacija, kad aktorius Donatas Banionis ir dirigentas Saulius Sondeckis sovietų okupacijos metais buvo užverbuoti dirbti KGB agentais, visuomenėje kilo pasipiktinimo audra. Kuo ši Centro informacija skiriasi nuo Rūtos Vanagaitės“ atradimų“? Kodėl taip elgiamasi Lietuvos valstybės šimtmečio išvakarėse?

LR Seimo narys Arvydas Anušauskas

Matau, kad reikia ir man parašyti šia tema. Pirmiausia, straipsnis kaip reta su teisingu pavadinimu. Būtent sąrašas. Tad klausiantiems apie D.Banionio santykius su KGB atsakysiu – turinys nėra žinomas. Tačiau kyla klausimų, kodėl jis tariamai užverbuotas 1970 metais, jau po filmo „Ne sezono metas“, kurio filmavimo metu konsultantais buvo aukšto rango KGB pareigūnai? Ar tikrai buvo tokia verbavimo būtinybė? Tai kodėl labai greitai buvo išbrauktas, nors kiti buvo KGB agentų sąrašuose iki gyvenimo pabaigos? Kodėl žymių LT žmonių pavardės į sąrašą įrašytos paskutinės ir tai padaryta ranka, nors visas sąrašas spausdintas? Taigi, atsakymų į šiuos klausimus nėra. Šiame sąraše (galite pasižiūrėti jau paviešintus) yra ir tikrų KGB agentų, ir tokių, kurie tik pasirašė bendradarbiavimo raštelius ir dingo iš KGB akiračio (ir net žuvo rezistencijoje kaip Aldona Paulavičiūtė- „Nemezidė“). Todėl šio istorinio dokumento pagrindu skelbiamus asmenis reikia vertinti individualiai, kiekvienas iš jų turėjo savo istoriją ir nebūtinai toje istorijoje KGB suvaidino lemiamą vaidmenį. Kam reikėjo tokio sąrašo KGB? Tai buvo metas, kai masiškai naikintis KGB agentų bylos ir KGB sudarinėjo jų sąrašą daugiau savo sėkmingai (ir nesėkmingai) istorijai (matyt jaunųjų kagėbistų mokymo tikslais) pagrįsti. Juk savo ateities KGB tai ir nenumatė.

Vidmantas ValiušaitisVidmantas Valiušaitis

O man vis dėlto atrodo, kad tuo būdu, kuriuo dabar yra viešinami tikri ar tariami KGB agentai, pirmiausiai kerta per paties Genocido ir rezistencijos centro reputaciją bei patikimumą.

Kodėl? Todėl, kad strapalioti ant mirusiųjų kapų gali ir zuikis. Bet štai parodyti balsą prieš gyvuosius, pilančius paplavas ant Lietuvos, iškraipančius istorinius faktus ir šmeižiančius mūsų šalį, privengiama. O šitas Centras kaip tik turėtų būti rezistencinio fronto avangarde. Kodėl taip nėra?

Neapibendrinu. Yra sąžiningų to Centro istorikų, daug padariusių ir tebedarančių reikšmingus darbus. Tačiau Centro, kaip institucijos vaidmuo, vykdomo informacinio karo akivaizdoje, yra palyginti menkas, turint galvoje potencialą, kuriuo jis disponuoja. O šiuo konkrečiu atveju, mano įsitikinimu, yra aiškus šūvis sau į koją.

Kuo skiriasi p. Vanagaitės tvirtinimas, kad A. Ramanauskas-Vanagas buvo KGB agentas nuo p. Burauskaitės aiškinimų, kad kard. V. Sladkevičius buvo „užverbuotas“, bet galbūt kaip nors atsitiko, kad agentu paskiau jis nebuvo? Jeigu p. Vanagaitės išsisukinėjimus po susimovimo dar galima aiškinti jos „nepatirtimi“ dirbant su archyvine medžiaga, tai p. Burauskaitei tuo pasiteisinti negalima. Jeigu jums patiems nėra aišku, mieli ponai, kodėl jūs tuomet taip neatsakingai elgiatės, lyg provokuotumėte ir kiršintumėte žmones? Ir tai – Lietuvos valstybės šimtmečio išvakarėse?

Arvydas Anušauskas, žinoma, bando gelbėti padėtį, norėdamas bent kiek išsaugoti savo buvusios darbovietės veidą: čia tik sąrašas, kurio patikimumas kelia daugiau klausimų negu atsakymų. Ir tai tiesa. Tačiau klausimas, kodėl Genocido ir rezistencijos centras elgiasi būtent šitaip – man yra pats rimčiausias.

Gal į tą klausimą atsakymą turi Istorinės atminties komisijos pirmininkas LR Seimo narys Arūnas Gumuliauskas? Arba Nacionalinio saugumo komiteto pirmininkas Vytautas Bakas? Ar tie mirusieji – kard. V. Sladkevičius, dirig. Saulius Sondeckis, akt. Donatas Banionis, – kurių nuopelnų Lietuvai pristatinėti nereikia, yra padarę ir tiek pat ar net daugiau blogo – išdavę kitus prapulčiai, pražudę žmones, sugriovę jų gyvenimus ir pan., – kad dabar jie keliami iš numirusių ir kalami prie gėdos stulpo? Ar tai daroma tik „dėl įdomumo“, „sportiniais sumetimais“, pasižiūrėti „kas iš viso to išeis“? Kad matytųsi, jog „ir Centras dirba“?

Kodėl apie tikrus galvažudžius, kankintojus ir išdavikus, atsakingus už dešimčių tūkstančių žmonių mirtis ir šimtų tūkstančių ištrėmimą iš Lietuvos, per 27-erius nepriklausomybės metus ne tik nesugebėjome parengti dokumentuotų enciklopedinių leidinių, su išsamiomis jų biografijomis, bet neturime nė jų sąrašų? Tarsi genocidinio masto nusikaltimus darė kažkokie bevardžiai anonimai. Juk buvo konkretūs žmonės, kurie sudarinėjo sąrašus, kurie vyko areštuoti, kurie konvojavo, kurie pasirašinėjo arešto orderius, tardė, teisė, rašė nuosprendžius, etc.

Kai viso to neturime, tada „didžiausiais nusikaltėliais“ patogu vaizduoti tikrų nusikaltėlių užterorizuotas, įbaugintas ar kitaip palaužtas aukas – į nelaisvę pakliuvusius ir kankinimų neatlaikiusius partizanus, trėmimų pabūgusius literatus, kolaboravimu su okupaciniu režimu savo talentą bandžiusius gelbėti menininkus ar kitus inteligentus.

Tačiau svarbiausias dalykas yra kitas. Tokia medžiaga, su kuria į viešumą šiandien išėjo LGGTC, pasitarnauja ne kam kitam, o tik tos pačios KGB reputacijos „atskalbinėjimui“. Jeigu Sondeckis, Banionis, Sladkevičius buvo „KGB agentai“ ergo „Lietuvos priešai“, vadinasi, tie kabėbistai buvo „fain vyrai“, jie į savo draugiją rinko „gerą kompaniją“. Reikšminga dalimi tokių „kagėbistų“ dėka Lietuva atgavo nepriklausomybę (prisiminkime kardinolo Sladkevičiaus priesaką Katdros aikštėje istorinio lūžio momentu „mokėkime augti ir laukti“) ar Lietuvos vardas plačiai skambėjo užsienyje (Sondeckio ir Banionio dėka; Sąjūdžio žmonės absoliučia dauguma buvo „no name’ai“).

Todėl dar sykį pasikartosiu: LGGTC, neatsakingai paleidęs viešumon abejotino patikimumo informaciją, šovė sau į abi kojas. Diukovas jam, be abejo, ploja. Tuo metu Rusijos žiniasklaida pasirūpins apgarsinti, kad „fašistų“ valdžia Lietuvoje „KGB agentais ir Lietuvos priešais“ apšaukė pasaulinio garso menininkus ir pirmąjį Lietuvos kardinolą.

susijusi informacija:

šaltinis: pozicija.org

dalinkis!

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurner

Sarmatai

__________________________________________________________________

Atsiliepimų 18

 1. pestininkas says:

  Daug kur palaikau V.Valiušaičio nuomonę, nes senai besidomintiems žinoma kokia chebritė isikurusi genocido ir rezistencijos centre…..

 2. socialistas says:

  Kada pabiesins landsbergio rezidentura?

 3. iseina says:

  kad genocido centras ir yra pats genocidas-smeklos ir vaiduokliai klesti ten,ar ne…

 4. simas simaitis says:

  Donatas Banionis, Saulius Sondeckis, Vincentas Sladkevičius – KGB agentai? Tą išmesim per žinias, įteigsim ir pasikeis visuomenės vertinimų vektorius – buvo, matote, tokie laikai, visi tada buvo šitokie anokie, reikėjo išlikti ir gyventi, todėl neteiskit ir nebūsit teisiami… Kam reikia, kad taip pagalvotume? Vieni pasakys – reikia socdemams, nes kaip tada atrodytų tautos priešas Mindaugas Bastys – kad pasikalbėjo su kuo nereikia kada nereikėjo? Kiti atsakys – argi tai nenukreipia dėmesio nuo prisidirbusio valstiečių vadeivos, kurio kovos su LRT yra tik vienas iš būsimojo karo dėl Prezidentūros epizodų? Žinant, kad Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą sudaro praktiškai vien konservatorių žmonės ir niekas šioje srityje be Prezidentūros palaiminimo neįvyksta, kad šios žinios pražydo Šventajame Delfyje ir matonių bei pugačiauskų programoje „Vremia“, šie argumentai niekiniai. 

  Skaityti daugiau:infa.lt/19670/algimantas-rusteika-apsirikote-ponai/
  © infa.lt

 5. konkurencijos nėra says:

  SKALDYK IR VALDYK!

 6. Dainius V. says:

  iš esmės teisingai pastebėta,kad šitokiu būdu bandoma „visus suvienodinti“ ir padaryti KGB aktyvistais,tačiau tai tik viena medalio pusė,nes kaip taisyklė,jeigu spauda ar TV pradeda nagrinėti kažkokią temą viešai,tai reik suprasti ,kad įtakingų konkurentų „dėka“ kažkuriems „didžvyriams-ėms“ pradeda svilti padai,reiškiasi :lauk eilinio skandalo,nes ateina metas kada riebiausias paršas lips į lovį,ir žinant kokia mūsų liaudis naivi ir patikli bus galima kažkam prastumti savo kandidatą prie valstybės vairo,o jei pasiseks,tai tuo pačiu „nubuksuoti“ esančius valdžioje į „užribį“.Ir šiaip,paprasčiausias dėmesio nukreipimas -tok šou runkeliams

 7. simas simaitis says:

  Štai, įrašas Nr.1664 A.Labanauskas padarytas 1989-12-08, o sekantis įrašas Nr. 1665 D.Banionis įrašytas „1974 metais“, nenurodant mėnesio ir dienos, sekantis įrašas Nr.1666 S.Sondeckis įrašytas „1982 metais“, nenurodant mėnesio ir dienos. O tolesni įrašai jau vėl įrašyti, laiko mašina sugrįžus iš praeities, chronologiškai: Nr. 1667 1990-02-18 ir t.t.

  Skaityti daugiau: infa.lt/19678/sarasas-kuriuo-remiasi-lggrtc-skelbdamas-kgb-skundiku-pavardes-dezinformacija-o-kai-kurie-irasai-klastote/
  © infa.lt

 8. simas simaitis says:

  Mulkiai ne tik šovė į abi kojas, bet rekošetu kulkos pataikė į tuščias makaules. kgbveikla.lt tinklalapis ištrintas, jo veikla sustabdyta. 150 darbuotojų, penkis metus (už mokesčių mokėtojų pinigus) malė š*dą ir „išvėmė“ tik tris pavardes ir pasirodo, kad ir tai suklastota. Anušausko šutvė susikompromitavo visiškai.
  Ar bent suvokiate, mieli skaitytojai, kad Lietuvą valdo visiški debilai? Ir taip bus tol, kol „ėriukai netaps liūtais“.

 9. Dainius V. says:

  na Simai taip sutapo,kad aš vėlgi paprieštarausiu Tavo paskutiniam teiginiui,esą Lietuvą valdo visiški debilai,Anaiptol ne debilai,o valdomos marionetės su griežtais nurodymais,todėl jiems labai ir netgi labai paranku palaikyti viešai nuomonę ale valstybę valdo neišmanėliai,kol tokie kaip herojus Simas laido gerklę ir aiškinasi Lietuva kaip valstybė sėkmingai ir sparčiai sunaikinama,o tautiečiai kurių tarpe tamstelė esąs atsiduria gilioje tremtyje be jokių šansų grįžti į gimtinę.Ir antras teiginys: …“Ir taip bus tol, kol „ėriukai netaps liūtais“… – ėriukai ir liks ėriukais,kol „liūtai“ iki devinto prakaito pluša vergvaldžiams užu jūrų marių,o grįžę per metines šventes ar šiaip atostogų tiesiogine šio žodžio prasme „šluoja“ marketų lentynas per daug į kainas nesidairydami,moka už paslaugas kosmines kainas ,nes vis vien ČIA pigiau nei TEN sakysime kad ir dantis susitvarkyti ir išvažiuoja palikę kaip statistika teigia milijonus eurų dolerių ar kitokių tugrikų lietuviškiems mokesčiams,tai tokiu atveju tikrai reikia valdžioje debilais būti ir gerinti gyvenimo sąlygas Lietuvoje ir bijoti kad visa ta“ sarančia| grįš į gimtąsias vietas ir laužyta lietuvių kalba „p…is“ jiems protus.

 10. simas simaitis says:

  O, brolyti Dainiau, štai ir pasirodėte visu „gražumu“. Įkišau pirštą tiesiai tamstai į žaizdą? Pykstate? Vadinasi esate neteisus. Pagalvokite apie tai. Ramiai, be piktumų. Ir nepulkite į asmeniškumus. Pakomentuokite geriau į temą.

 11. Dainius V. says:

  Oi,kas kam kur įkišo? gal labiau aš tamstai,nes tame rate kuriame aš sukuosi emigrantų už žmones nelaikome ir aktyviai dalyvausime,kad tie tautos išdavikai ir gėdos dėmė negautų teisės balsuoti rinkimuose,beje tai daugumos nuomonė,čia pasilikusių .Ir nereikia moralų,tas seniai jau neveikia,o dėl asmeniškumų tai gal pirmiausiai pats brolyti dažniau į veidrodį pasižiūrėk.Beje,aš visada esu teisus,jei ką.

 12. simas simaitis says:

  Taip ir padarykite, Dainiau. Vėliava jums į rankas. Niekas taip nevienyja, kaip neapykanta.

 13. Lietuvis says:

  Dainiui, ir is kur pas jus tokia neapykanta, gal mazas buvote labai skriaudziamas?

 14. Dainius V. says:

  oi,baikite ant manęs varyti-neturiu savyje nė lašo neapykantos,tiesiog pasakiau garsiai tai,ką kiti mano šiuo klausimu ir viskas, kur jūsų tolerancija kitokiai nuomonei?beje dabar į temą: sovietų laikais KGB verbavo visus,ką laikė reikalingu padaryti savo agentu,žinau,nes tėvų kaimynystėje gyveno tokia senmergė,kuri dirbo vietiniame polkome sekretore paties to miestelio vaduko,ir buvo ne tik užverbuota bet ir išties idėjinė komunistė,tai ji tuo didžiavosi ir kartais papasakodavo kas per žmonės tie agentai,tai pagal jos tvirtinimą to nedidelio Suvalkijos miestelio beveik visas vienaip ar kitaip dirbo KGB,net ir klebonas.Nėra ko čia stebėtis- laikai tokie buvo…tik vieni užverbuoti spjaudėsi ir net kenkė,o kiti ar iš baimės ar įsitikinimų visaip stengdavosi įtikti KGB .Žmogus žmogui nelygus ir manau yra didžiulis skirtumas kiek „pakenkė“ sakysime Banionis Lietuvai kaip KGB agentas ir kiek tokie,kaip sakysime vėlgi pvz „gerbiamas patriarchas“,manau ir taip viskas aišku,kodėl jie dabar stengiasi apšikti didesnį plotą su tuo KGB agentų sąrašu

 15. Simas Simaitis says:

  Ir vistik grįžkime prie Anušausko šutvės. Ką nuveikė ši chebrytė per tuos 5 metus? Vienam žmogui per metus išeina: 8 valandos/dieną, 20 darbo dienų į mėnesį, per 5 metus, imame vidutiniškai 1000 €, be mokesčių atskaitymo, kiekvienam. Gauname 9 milijonus mokesčių mokėtojų pinigų!!!! O kur dar patalpų nuoma, biuro įrangos įsigijimas, elektros ir šildymo sąnaudos. Ir veikėjai sugebėjo pateikti tik tiek, kad pakišo suklastotą žurnalą? Vistiek lieku prie nuomonės, kad mus valdo įžūlūs niekšai ir aferistai.
  O štai emigrantai atneša, kaip aitvarai, į valstybės biudžetą 15% metinio BVP. Ir viskas susiveda tik į pinigų darymą. Absoliučiai viskas, apart moralės. Va ji, kaip tik pelno neneša.

  Tai kaip ten, Dainiau, ar ir toliau palaikai daugumos nuomonę? Ar vis dar pergyveni, kad dantų pasitaisyti per tuos prakeiktus emigrantus negali? Tarp kitko tie emigrantai ir čia niekuo dėti, nes mūsiškiai medicinos darbuotojai jau sovietų laikais savo moralės principus buvo seniai pardavę. Visi mes, be išimties, jau seniai parsidavėm auksiniam veršiui.

 16. Dainius V. says:

  „Visi mes, be išimties, jau seniai parsidavėm auksiniam veršiui.“ Prašau kalbėti tik už save,ne visi parsidavė.

 17. Simas Simaitis says:

  Kai ponas Dainius mums visiems papasakos, kad visą šeimos ūkį jis susitvarko be kreditinės kortelės, išduotos bet kuriame iš Lietuvos ar kitų šalių bankų, tada tikrai pasakysiu, kad tamsta esate tikrai kažką pasiekęs netarnaudamas tam aukso veršiui.

 18. Simas Simaitis says:

  Agentų žurnalas atspausdinamas 1986, užvedamas 1987, ir jame bylos pradedamos registruoti 1941 m. balandžio 4 (gerai dar kad ne balandžio 1). Išeitų, 46 metus bylos buvo neregistruotos, o po to, prieš SSSR galą, tūpi KGB-istai suregistravo, bylas išsivežė, o žurnalą mums stalčiuje paliko. Jei yra idiotų, kurie tuo tiki – sėkmės darant karjerą Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre.

  Skaityti daugiau: algimantasrusteika.wordpress.com/2018/01/12/sventinis-koncertas/

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Portalą nuo spamo saugo Akismet. Plačiau, kaip apdorojami komentarų duomenys.

top