Ar verta įsigyti naminį gyvūną?

                         2017, kovo 16, 7:43 | Sarmatas.LT
-

 

šuo

Nuo seniausių laikų žmonės augindavo naminius gyvūnus. Kai kuriuos dėl maisto ir kailio, kai kuriuos dėl namų apsaugos  (pvz. šunys), o kai kuriuos tiesiog dėl to jog į juos malonu pažiūrėti ir teikia džiaugsmą. Šiuo metu stebėtinai išaugo naminių gyvūnų įvairovė, žmonės netgi augina šeškus, juos vedžiojasi už pavadėlių.

Atrodytų labai gerai, kad žmonės augina naminius gyvūnus, suteikia jiems geresnes sąlygas nei gamtoje, kur reikia kautis dėl išlikimo ir maisto, tačiau kas atsitinka kai gyvūnas nusibosta žmogui, geriausiu atveju žmogus jį atiduoda kitiems, į prieglaudą, bet kartais tiesiog palieka miške likimo valiai ( o gyvūnas juk jau nebeturi kai kurių instinktų, kadangi gyveno namuose) arba dar blogiau gyvūnui atimama gyvybė (pavyzdžiui katė atsivedė kačiukų ir žmogus negali jų visų išmaitinti, todėl nuskandina).

Kuo daugiau žmonės augina naminių gyvūnų, tuo labiau gatvėse daugėja valkataujančių gyvūnų.

Ką reikėtų daryti:

♦ Jei labai trokštate įsigyti gyvūną, nepirkite jo iš gyvūnėlių parduotuvės, vietoj to priglauskite valkataujantį arba mirčiai pasmerktą gyvūną.

♦ Kuo mažiau naudokitės gyvūnėlių parduotuvių paslaugomis ir apskritai kuo mažiau skatinkite gyvūnėlių reikmenų verslą. Kuo mažiau žmonės darys iš gyvūnų verslą tuo mažiau po to atsiras beglobių gyvūnų.

Daugybė gyvūnų, jų rūšių iki šiol sėkmingai būtų laukiniai ir tebeturėtų visus instinktus skirtus išgyvenimui jei ne amžinas žmogaus įsikišimas į visas įmanomas gamtos sritis.

Labai dažnu atveju žmonės įsigyja gyvūnus ne dėl to jog jiems labai norėtų padėti, o dėl savo pačių problemų:

♦ Neturi artimo žmogaus ir vietoj to kad dėtų pastangas perliptų save ir susipažintų su kuo nors- jis pasirenka lengvesnį būdą bendrauti įsigyja gyvūną ir bendrauja su juo. Dažnai būna jog vienišos moterys renkasi įsigyti gyvūnus patinėlius, o vieniši vyrai – pateles, taip kompensuodami vyriškos ar moteriškos energijos trūkumą namuose.

♦ Nenori susilaukti vaikų nes tai didelis įsipareigojimas, todėl vietoj vaikų renkasi gyvūnus.

♦ Neturi laiko savo vaikams ir nenorėdami, kad vaikai “prasmegtų” kompiuterių ir telefonų ekranuose jiems nuperka kokį nors naminį gyvūną, kad šis kompensuotų tėvų dėmesio trūkumą.

♦ Nelanko senų tėvų, vietoj to jiems nuperka gyvūną, kad nebūtų vieniši.

♦ Įsigyja gyvūnus netgi dėl to jog jiems pataria daktarai, pavyzdžiui katės labai nuramina nervingus žmones, sumažina kraujo spaudimą, tačiau dėl nervingumo ir aukšto spaudimo, gal reiktų kažko ydingo atsisakyti gyvenime o ne spręsti tai įsigyjant gyvūną.

Bet įsigydami gyvūnus dėl savęs žmonės patiems gyvūnams sukuria nemažai problemų:

♦ Jei gyvūnas neseniai buvo laukinis ir staiga jį paima gyventi į namus, jis praranda instinktus ir po kurio laiko nebegalėtų savarankiškai išgyventi, kai šeimininkui atsibos jį auginti. O juk to nebūtų buvę jei gyvūnas būtų  buvęs paliktas augti laisvėje, miške.

♦ Suvaržo gyvūnų dauginimosi instinktus, išoperuoja dauginimosi organus, dėl to pavyzdžiui patinėliai praranda kovingumą ir laisvėje nebegali apsiginti.

♦ Gyvūnai ėsdami parduotuvės maistą ir gyvendami žmonių namuose pradeda sirgti laisvėje visiškai nebūdingomis ligomis.

Negana to žmonės užsimanę auginti naminius gyvūnus ir patys prisidaro sau problemų:

♦ Padaugėja finansinių išlaidų, ne tik maistas, gydymas bet ir įsigudrina vesti gyvūnus į kirpyklas, kai negali kur nors su gyvūnu išvykti, veža pvz. šunis į šunų viešbučius, žodžiu žmonių išradingumui ir kvailumui nėra ribų.

♦ Apriboja savo keliavimą, nes ne visur gali keliauti su gyvūnu.

♦ Sumažėja laisvo laiko, kadangi gyvūną reikia maitinti, prausti vedžioti.

♦ Namuose padaugėja netvarkos, purvo, plaukų, kartais gyvūnai parsineša parazitų.

♦ Gyvūnai, kartais neleidžia miegoti nei Jums nei kaimynams.

Pagirtina yra prižiūrėti beglobius gyvūnus, gelbėti gulbes nuo įšalimo lede ir t.t. Nieko blogo gyvūnais grožėtis miške ar laukuose, tačiau atsiranda daug problemų kuomet žmogus įsigeidžia TURĖTI ir gyvūnas tampa daiktu. Jei labai norime auginti gyvūną atlikime testą su savimi ar galėtume vietoj “iščiustyto” gyvūno iš parduotuvės ar kt. priimti į savo namus apšiurusį beglobį gyvūną, jį išprausti, duoti jam ėsti ir auginti iki natūralios jo mirties, jei taip tuomet šaunu taip ir padarykite, Jūs tikai mokate prižiūrėti gyvūnus. Tačiau jei visgi norite pirmojo varianto iš parduotuvės, ko gero gyvūnas Jums atsibos ir į jį žiūrite tik kaip į daiktą. Ne su Jumis niekas nėra blogai tiesiog nepirkite gyvūno, skirkite daugiau laiko sau ir artimiems žmonėms.

O kokia Jūsų nuomonė apie naminius gyvūnų įsigijimą ir auginimą?

mūsų skaitytojas Vytautas

mobtechpd.16mb.com

 

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena, mintimis ar video siužetu!

Sarmatai

__________________________________________________________________

Atsiliepimų 14

 1. nuomonė says:

  Meilė gyvūnui tiek pirktam, tiek ir pamestinukui tokia pati. Todėl negalima teigti, kad galima mylėti tik pamestinukus, o kitus ne. Mes turime jau 3-ią šunį ir meilė jiems beribė, nes negali nemylėti ištikimo, švelnaus ir užjaučiančio, taip pat tave saugančio šunelio. Jūsų skirstymas yra klaidingas. Negalima uždrausti įsigyti žmogui jam patinkančios veislės šuns, vien dėl to, kad yra daug pamestinukų. O geriausias variantas įsigyti iš karto 2, jeigu yra tam tinkamos sąlygos.

 2. Nu jo says:

  Vytautai, jūs kažkoks piktas. Gal dažniau į lauką išeikit pavaikščiot? Kad ir dabar – saulutė šviečia, nešalta…

 3. gyntars says:

  Vytautą tiesiog užkniso esama situacija, kuri tikrai nelabai kokia.

  O kitokios ir būti negali kai DELFInariumai tik ir propaguoja gyvenimo stilių, kai viskas priklauso žmogui-vartotojui.
  Filmukas „Maša ir lokys“ turi užslėptą žinutę, kad viskas priklauso tik jai. Pasižiūrėkit kaip jaučias jos namuos gyvenantys gyvūnėliai. Toks pavyzdys gali būt labai užkrečiantis. O įvertinant, kad daug kas turi tikrai spėriau suktis, idant sugebėtų susimokėt visus mokesčius, tai tikrai patampa pakankamai aktualiu dalyku.

 4. MIRKA says:

  Niekada neimčiau pamestinuko. Taip man jų gaila. Manau kad už pamestinukus atsako jų šeimininkai, deja problema – nepakankamai skaudžiai atsako, nes gyvūnui tai tolygu gyvenimo pabaigai, o šeimininkui – tik atsikratymas. Tai vat čia turėtų būti rimčiau dirbama.
  Kodėl aš neimčiau pamestinuko?:
  1.Gyvūno įsigijimas yra labai atsakingas veiksmas, kaip ir vedybos ar vaiko susilaukimas. Tu negali persigalvoti po metų. Nors tai suprantama visiems, bet daugeliui – tik kaip pasakiau netesėjau. Jei būtų konkreti atsakomybė, pvz. piniginis užstatatas, tai šeimininkas į šunį visai kitaip žiūrėtų. Tarkim 10k eur. nelakstytų be pavadžio. Tiesiog atsakomybė turi būti ne žodinis įsipareigojimas.
  2.Įsigydamas gyvūną ir žinodamas kad negalėsiu jo keisti, aš iš karto galvočiau ar tikrai noriu pamestinuko, t.y. gyvūno su suformuota patirtim, kuri gali man tapti problema. Gal tai nieko, nes aš geras, bet kai kam gali būti priežastimi vėl atsisakyti.
  3.Svarbiausia. Įsigydamas pamestą gyvūną, aš ištaisau klaidą, padarau kad „viskas gerai“. Tą viskas gerai prisiimu ant savo galvos. Bet iš tikrao taip yra blogai, nes tas kuris pametė gyvūną, tampa visomis prasmėmis laimėtoju. Pamodeliuokim. Subinė nori atrakcijos – šuniuko. Nueina į gyvūnėlių parodą ir tiesiog nusiperka ar šiaip kur kitur nusiperka be dokumentų, kaip pirkinį savo malonumui. Jis nė nesuka sau galvos apie įsipareigojimus, jam tai momentinis džiaugsmas. Ar dar dėl kokių priežasčių nuperka kitam, kaip dovaną, nesukdamas sau galvos, kad tas kuris gaus gal nenori tokių įsipareigojimų? Taip savo pinigais paremia gyvūnų pardavimus – reklamą kaip faina turėti gyvūną kaip vazą. Isipareigojimai? Ne bėda, bus durnelių kas paims ir priglaus jei ką, nereik sukt galvos. Va priėjom prie tos dalies – nereik sukt galvos, nes bus kas paima jei nebenorėsiu! Nėra galvojama, kad labai kainuos jei norėsiu atsisakyti, nėra galvojama kad nebus galima atsisakyti. Kam tie piniginiai užstatai? Globai ir priežiūros sistemai. Paimdamas gyvūną iš globos aš paremčiau gyvūnų mėtymą.

 5. MIRKA says:

  Beja nekainuoja, bet niekas nedaro. Nors galėtų. Va kai perki cigaretes, tai yra info kas bus jei rūkysi. Kaip perki alkoholį, pakankamai info kas bus jei gersi. Deja šioje vietoje gyvūnų įsigijimo procese pamestinukai tartum neegzistuoja – kas bus jei paliksi. Vaikas, prašydamas šuniuko, turi būti iš pradžių vedamas ne į parodą, o į pamestinukų namus, kad matytų ir galvotų. Va tik tuomet jį galima būtų vesti į parodą. Kai leidžiama reklama apie gyvūnus, visad šone turi būti info ir apie juodą pusę.

 6. Dalia says:

  Tokio gero straipsnelio šia tema, kitur neteko skaityti. Tikra tiesa. Vytautas šaunuolis. Ir visai ne piktas.

 7. To Dalia says:

  Ir kur tas jo saunumas? Matomai nei vienas, nei kitas niekada nesate tureje naminio gyvunelio, kad tokie pikti. 

 8. arthur says:

  Tie kure įsigeidžia TURĖTI gyvūnus mokslo vienareikšmiškai yra vadinami ZOOFILAIS ……
  Į šitą degeneratų kategoriją nepapuola tik akvariumuose laikantys dekoratyvines žuvis !

 9. Lietuvis says:

  To Arthur. Kam taip baisiai-degeneratais?

 10. Dalia says:

  Turėti norėčiau. Bet puikiai suprantu, kad laikyti papūgėlę narve, žuvytes mažame akvariume, ar kastruoti vargšą katiną, nes taip man patogiau, bele tik mėgautis jo buvimu glostimu, tai – mano egoizmas. Bent jau kaime gyvenčiau… Ačiū Dievui, nors labai pradžiugina mažyčiai paukščiukai už lango…

 11. Dalia says:

  Ir santykius reikia taisyti ar kurti su brangiais žmonėm, o ne nusivylimą kompensuoti šunimi…

 12. saul says:

  To arthur.Pagal tave ….apie puse pasaulio gyventoju degeneratai ? Siulyciau paistikrinti.

 13. Lietuvis says:

  To Dalia. O be nusivylimo suns tureti negalima?Jei seimoje meile ir darna, tai suns jau negalima tureti, pagal jus?

 14. Dalia says:

  Lietuvi, aš kalbu apie kriterijus. Įsivaizduok, kaip būtu puiku, kad jei turi savus namus, juose meilę ir darną, tai įsivaikini ar priglaudi vaiką (nors gal jau jų turi). Jam itin nepamaišytų jūsų namų meilė ir darna. Čia ne priekaištas ar pasiūlymas, bet pamąstymas ne vieną kartą. Kol kas tiek…

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

top