Į europietiškąjį Putino ginkluotės sandėlį plūstelėjo ginklų srautas

2015, 1 balandžio, 10:00 | kategorija Realybė | 3 komentarai | peržiūrų 328 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

(„Newsweek“, JAV)
Elisabeth Braw

paveikslėlisKol visas pasaulis „sunerimęs“ stebi neplanines Rusijos karinio Šiaurės laivyno pratybas netoli poliarinio rato, „Vladimiras Putinas be didelio triukšmo užkrauna ginklais kitą teritoriją europietiškų sienų viduje“, rašo Newsweek apie naikintuvų ir raketinių kompleksų „Iskander“ permetimą į Kaliningrado sritį. Šaltinių duomenimis, kuriais remiasi savaitraštis, operacija buvo suplanuota iš anksto, juk ginkluotės pervežimas jūra – „reikalas ne visai paprastas ir gana lėtas“.

Kaliningradas tapo pačiu tikriausiu arsenalu, sako ekspertai. „Rusijos ginkluotosios pajėgos, pavyzdžiui, dislokavo ten naujas (zenitines raketines sistemas) C-400, turinčias neįtikėtinai didelį veikimo spindulį“, – cituoja Newsweek Johan’ą Wiktorin’ą, buvusį švedų karinės žvalgybos bendradarbį, kuris 2013-aisiais išleido knygą „Koridorius iki Kaliningrado“.

„Sukurtas prieš 9 metus raketinis kompleksas gali šaudyti kaip įprastomis, taip ir branduolinėmis raketomis, ir daro tai kur kas taikliau, nei jo pirmtakai“, – rašo žurnalistė. Sekant oficialiomis charakteristikomis, „Iskander“ veikimo spindulys sudaro 400 km, kas yra mažiau 500 km ribos, įrašytos Susitarime apie vidutinio ir mažo nuotolio raketų likvidaciją. Tačiau eilė organizacijų, įskaitant Suomijos Nacionalinį gynybos universitetą, vertina tikrąjį „Iskander“ šūvio nuotolį iki 700 km. Jei tai yra tiesa, tai iš „Pabaltijo bazės“ lengvai gali būti sunaikintas, pavyzdžiui, Vokietijos parlamentas“, pastebi autorė.

Lėktuvų ir ZRK tiekimas į Kaliningradą – tai federalinės programos dalis, kuriai Rusija skyrė 19 trln rublių. Tikslu yra priimtas šiuolaikinės ginkluotės dalies padidinimas rusų kariuomenėje nuo 10% iki 70%. Lenkų „Kazimiero Pulaskos Fondo“ duomenimis, numatoma užpirkti 120 „Iskanderių“, 600 lėktuvų, 1100 sraigtasparnių, 100 laivų ir 2300 tankų.

Dėl savo išimtinės geografinės padėties, Kaliningradas pilnai priklauso nuo išorinio tiekimo. Dabar prekės – „nuo drabužių iki degtinės“ – atvežamos automobiliniu ir geležinkelio transportu per Lietuvos teritoriją.

Šalies užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius neatmetė galimybės, jog ateityje toks tiekimas gali būti uždraustas. Andriaus Kubiliaus, buvusio Lietuvos premjero, o šiandien vadovaujančio opozicinei frakcijai šalies parlamente nuomone, toks žingsnis gali pasitarnauti Rusijai pretekstu įsiveržimui į Lietuvą. Ir pas rusus „pakaks fantazijos pabandyti kažką naujo, skirtingai nuo Krymo“, pridėjo jis.

„Tas faktas, kad rusai dislokavo srityje savo raketų paleidimo sistemas, gali sudaryti pakankamai rimtų problemų NATO, – pakomentavo situaciją neįvardintas Newsweek pašnekovas vietinėse karo struktūrose. – Tačiau tuo pat metu visi tie šiuolaikinės technikos stebuklai pasirodo labai pažeidžiami, nes dislokuoti labai arti NATO teritorijos, o Kaliningradas atkirstas nuo (likusios) Rusijos“.

Straipsnyje minimos ir dvi kitos problemos, susijusio su Kaliningrado sritimi. Pirma, keletas tarptautinių organizacijų – Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERDB), Šiaurės investicinis bankas, Švedijos plėtros agentūra (SIDA) – skundžiasi, kad Kaliningrado srityje iki šiol nepastatyti valymo įrenginiai, nors paskirtos šiam tikslui lėšos 26 mln eurų jau išleistos. Išvardintos struktūros kreipėsi į gubernatorių laišku, kuriame pareikalavo iki balandžio pabaigos atsiskaityti apie darbų eigą.

Be to, žvalgybos darbuotojų duomenimis, kurių vardai straipsnyje neminimi, į Kaliningrado sritį iš Lenkijos ir Lietuvos patenka prekės, kurių įvežimas į FR teritoriją yra uždraustas. „Dabartinis įvykių posūkis Kaliningrade taptų šoku Emanueliui Kantui“, – daro išvadą žurnalistė.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 3

  1. Vytas says:

    Pagal pokario sutartį, dabartinė Kaliningrado sritis Tarybų Sąjungai buvo perduota tik 50-čiai metų. Vakarų valstybės į tai užmerkė akis. dabar turim ką turim.Ar turi kokią nors vertę tarptautiniai susitarimai? Einamajam momentui- gal būt, ilgalaikėje perspektyvoje – labai abejotina….

  2. PP says:

    Mitas. Turėjo būti surengta speciali konferencija dėl Kaliningrado srities, o ne jokie 50 metų ir t.t. Konferencija neįvyko, Vakarams ji buvo visiškai nereikalinga.

  3. PP says:

    Patikslinu – vėliau pagal Helsinkio susitarimus buvo įtvirtintas pokario Europos sienų neliečiamumas.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top