Lietuva liberalioji

2015, 21 gegužės, 17:02 | kategorija Metodologija | atsiliepimų (11) | peržiūrų 1 345 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėisJonas Kovalskis

Tai, kas dabar vyksta Lietuvoje, galima būtų apibūdinti vienu hebrajišku žodžiu – CHUCPA.

Tuo sunku patikėti, iš visų jėgų bandai save įtikinti, kad to negali būti, tačiau kiekvieną kartą, kai susitinki gyvenime su trykštančiu optimizmu, fontanuojančiu reformomis, žeriančiu Ostapo Benderio vertus pažadus, iki koktumo besišypsančiu veikėju – politiku, valstybės tarnautoju, teisėju, pareigūnu, – kurie visada pasiruošę tau „padėti“, suteikia tau viltį, o po to tave apiplėšia visais įmanomais būdais, yra sunku susitaikyti su mintimi, jog vienintelė sėkmės formulė Marijos žemėje beliko chucpa?…

Bet kuris Lietuvos pilietis, neabejoju, savo santykiuose su valstybe yra patyręs tokį jausmą ir galėtų papasakoti savo chucpą istoriją. Pavyzdžiui, važiuoji automobiliu, priekyje važiuojantis juda keistai lėtai. Parodai , kad lenki, tačiau lenkiamas automobilis staiga padidina greitį. Įpusėjęs manevrą, tu jau esi priverstas spausti akseleratorių, kadangi iš priekio artėja kliūtis. Visas išprakaitavęs aplenki, o po savaitės gauni iš policijos nutarimą, jog viršijai greitį, kadangi tuo automobiliu, kuris sukėlė avarinę situaciją važiavo … slaptas patrulis su greičio matavimo įranga!!

Ir tokių chucpos pavyzdžių apstu visose liberalios Lietuvos gyvenimo sferose. Tiesiog įdomu, papasakok savo didžiausio atstumo tarp tavo teisėto lūkesčio ir gauto chucpos rezultato, didžiausio nusivylimo istoriją iš santykių su visų keturių valdžios šakų ir elito atstovais. Jų mėgstama mantra yra „Pats esi kaltas“, tačiau jeigu jam pavyko tave apgauti, tai dar nereiškia, kad tu esi kvailas – tai reiškia tik, kad tu pasitikėjai kažkuo daugiau, nei jis buvo to vertas.

Kas yra chucpa?

Šį jidiš kalbos žodį yra labai sunku adekvačiai išversti į bet kokią kalbą, ne tik į lietuvių, todėl perteikti šio žodžio giluminę prasmę įmanoma tik visos eilės lietuviškų sinonimų pagalba, pavyzdžiui, „neįtikėtinas įžūlumas“, „peržengianti bet kokias padorumo ribas niekšybė“, „ypatingai ciniškas melas“, „įžūlumo ir cinizmo viršūnė, kuri tiesiog nokautuoja oponentą“, „neeilinis chamiškumas“, „neįmanomas melas“, „neregėtas įžūlumas“ ir t. t.

Kas yra chucpa praktikoje geriausiai iliustruoja pavyzdžiai iš žydų folkloro :

– jaunuolis, kuris nužudė savo tėvus, prašo teisėją jo pasigailėti tuo pagrindu, kad jis dabar yra našlaitis;

– žudikas su kruvinu durklu stovi šalia savo aukos lavono. Jūs , išgirdęs pagalbos šauksmą, pribėgate ir klausiate : „Kas atsitiko?!“. Žudikas jums paduoda savo durklą ir sako : „Jūs nužudėte žmogų.“, ir vėliau jis visuose teismuose duos visas šventas priesaikas, kad būtent jūs, atsitiktinis praeivis ir esate tas žiaurus žudikas. Tai – chucpa, kuomet žmonės gali prisiekti visais Šventaisiais, jog sakys tiesa, tik tiesą ir nieko daugiau tik tiesą, ir čia pat gali pasakyti sąmoningai melą, nuo kurio nukentės visiškai nekalti žmonės.

– II Pasaulinio karo metais vargšė serbų šeima išgelbėjo nuo nacių mažą mergaitę Madeleine Albright. Miela mažylė išaugo, tapo JAV Valstybės sekretore ir nepamiršo „padėkoti “ savo gelbėtojams – pasiuntė JAV „asus“ bombarduoti Jugoslaviją.

Garsus amerikiečių advokatas Alanas Dershowitz‘as apie chucpą parašė net to paties pavadinimo knygą, kurioje išgyrė chucpą kaip labai veiksmingą ir unikalią strategiją, visada apsivainikuojančia pergale bylose. Dershowitz‘as savo advokato praktikoje seniai naudoja chucpa taktiką, kuri jam be jokių sąžinės priekaištų leido apginti teisme garsų šeimos žudiką o‘Džei Simpsoną arba reikalauti taikyti terorą „palestiniečių teroristų“ šeimų nariams.

Chucpos požymiai:

– pribloškiantys veiksmų įžūlumas ir cinizmas;
– melas, šmeižtas, apgaulė, apkalbos, priesaikos sulaužymas, išdavystė, išpuoliai, sabotažas;
– svetimų nuopelnų pasisavinimas, savo nusikaltimų priskyrimas aukoms ir priešams;
– dvigubi elgesio standartai;
– visų moralės normų, gailesčio, užuojautos , orumo paniekinimas;
– pačių šlykščiausių priemonių prieš oponentą panaudojimas, kurios yra jokiu būdu nepriimtinos oponentui, ir dėl to oponentas nesitiki jų ir iš savo priešininko;
– asmuo, naudojantis chucpa metodus, visada veikia iki galutinės pergalės, veikia, kol yra bent mažiausia galimybė veikti, – chucpa nepripažįsta pralaimėjimo, ji gali pripažinti taktinį atsitraukimą, kad vėliau galėtų suduoti naują šlykštų smūgį.

Pagal chucpos principus yra sukurta Izraelio specialiųjų pajėgų kovos be ginklo sistema Krav-Maga, kurios esminis bruožas ir yra „negarbingi“, klastingi kovos būdai ir veiksmai – smūgiai į tarpkojį, dūriai pirštais į akis, įkandimai ir panašiai.

Apie chucpos metodų panaudojimą Lietuvoje reikia kalbėti garsiai dabar, kol jie dar bando vaidinti teisingus, dorus, sąžiningus – vėliau jie net nebandys apsimesti ir chucpą paskelbs įstatymu. Tada bus vėlu.

Tam kažkiek galėtų padėti chucpos veikėjų parodomasis sąrašas, kad bent jau žmonės žinotų ko iš ko galima laukti ir būtų pasirengę.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 11

 1. patyręs says:

  O ta mergaitė pasiuntusi bombarduoti,ne žydų tautybės buvo?…

 2. Juozas says:

  Prieš pradedant viešai kalbėti apie chucpą derėtų labai gerai pasverti, ar taip nebus jai reklama daroma. Dėl to rąstųsi daug pasekėjų. O kalbantys prieš chucpą tik pasiviešintų ir pirmieji taptų aukomis. 

 3. Mindaugas says:

  Gerbiamieji, jeigu pasakėte „a“, turėkite drąsos pasakyti ir „z“. Taigi, įvardinkite chucpos nešėjus….

 4. PP says:

  O tai dar neaišku?
  Juozai, jokios reklamos nėra. Tik naivūs gojai net neįtaria, kad tai egzistuoja…

 5. algimantas says:

  aš pvz manau, kad kiekvienas pats sau ir taip žino chucpa atstovus be jokių įvardinimų. Tad neprašykime drąsos iš kitų, o turėkime patys, jei jau kyla toks noras kitus padrąsinti. Beje, be drąsos dar ir gėdos turėti nepakenktų – tada drąsą pradžioj patys rodytume, vietoj to, kad kitiems nosį baksnotume.

 6. Martynas says:

  Nera ko stebetis. Kuriame gi demokratine teisine valstybe. To pasekoje valdzia igauna ne istatymas, o teisininkai. Britai labai taiklai apibudina situacija: ‘the rule of lawers’, not a rule of law’. Deja ta teisinku savivale ir nebaudziamumas nera tik musu problema.

 7. Gojus says:

  Martynai -> deja – toli mes nuo britiškos tiesos. Teisininkai pas mus klauso valdžios. Išskirtinai iki konstitucinio teismo. Lietuvoje nebūna teisinių sprendimų prieštaraujančių valdžios linijai. Tad apie teisinę valstybę tu čia neaitrink širdies….

 8. vilte says:

  sitas chucpos seniai gyvuoja , bet ypatingai pasireike per Garliavos istorija .

 9. Ec says:

  Gojau, Martynas rašė apie teisininkų valstybę o ne apie teisinę. Tai du visiškai skirtingi dalykai, tiksliau priešingi

 10. PP says:

  Nėra jokios teisininkų ar pan. valstybės Nėra ir jokio valdžių atskyrimo. Niekur. Tai fikcija. Tiek įstatymus leidžiamoji, tiek vykdomoji, tiek teismų valdžia yra vienos rankos pirštai. Idelologinės valdžios Lietuvoje nėra – mums grūdami svetimi -izmai (liberalizmai, tolentizmai, globalizmai ir t.t.).

 11. jonas says:

  Rusu poetas Sergejus Jeseninas eidamas gatve saukdavo „Bej zidov, spasai Rosiju.“ Nepakause rusai, o jei ir klause tai toki grazu nepakankamai ir stai kas jiems, ir ne tik jiems, nutiko. Estu disidentas Juri Lina tai labai gerai apraso knygoje „Under the Sign of a Scorpio.“ Kuria taip pat galima skaityti rusiskai.http://antimatrix.org/Convert/Books/Under_The_Sign_of_Scorpion/Under_the_Sign_of_the_Scorpion_Ru.html

  Gelbekites kas galit“

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top