EŽT teismas: Lietuva ir Rumunija padėjo CŽV kankinti įtariamuosius „slaptuose kalėjimuose“

2018, 1 birželio, 13:16 | kategorija Realybė | 5 komentarai | peržiūrų 239 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

foto: AFP

Lietuva ir Rumunija pažeidė dviejų kalinių teises, įtariamų ryšiais su Al Qaeda, leidusi CŽV taikyti jiems kankinimus. Tokį sprendimą priėmė Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT).

JAV sulaikė du įtariamuosius Abu Zubaydah ir Abd Al Rahim Husseyn Muhammad Al Nashiri – po 2001 metų rugsėjo 11 Amerikos užpuolimo; abu jie šiuo metu laikomi Gvantanamo kalėjime.

CŽV savo dispozicijoje turėjo keletą „slaptų kalėjimų“, tame tarpe ir Lietuvos bei Rumunijos teritorijoje.

EŽTT skelbia, jog abi šios šalys pažeidė Europos konvenciją draudžiančią kankinimus.

Pasak teismo sprendimo, Rumunija ir Lietuva turės sumokėti po 100 000 €u abiem įtariamiesiems. Lietuva papildomai turės sumokėti Abu Zubaydah 30 000 €u išlaidoms „susijusioms su teisingumu“.

EŽTT atstovai pažymi, jog jiems nepavyko gauti leidimo aplankyti kalinio Abd Al Rahim Husseyn Muhammad Al Nashiri Gvantaname, nes jis laikomas ypatingai griežtomis sąlygomis, todėl faktus turėjo nustatyti iš įvairių kitų šaltinių.

Taip vadinamų „slaptų kalėjimų“ egzistavimas siekiant pravesti tardymus – neprisilaikant privalomų įtariamųjų sulaikymo ir perdavimo procedūrų – daug metų buvo laikomas paslaptyje po 2001 metų rugsėjo 11 teroro akto JAV.

Neturintis pilietybės palestinietis Abu Zubaydah, gimęs Saudo Arabijoje, kaip manoma, 1990 metais buvo pagrindiniu verbuotoju, o vėliau tapo pagrindiniu teroro aktų organizatoriumi, palaikydamas ryšį tarp Osamos bin Ladeno ir kitų Al Qaedos kuopelių“.

Taip pat gimęs Saudo Arabijoje Al Nashiri vadovavo, amerikiečių žvalgybos duomenimis, Al Qaedos specialiosioms operacijoms Persijos įlankos šalyse.

EŽTT nutarime sakoma, jog CŽV kalėjimas Rumunijoje egzistavo 2003-2005 metais, ir Al Nashiri buvo ten laikomas „išimtinai sunkiomis sąlygomis“, “kęsdamas nežmonišką elgesį, kas tapo įmanoma dėl Rumunijos bendradarbiavimo su CŽV“.

Analogiškas verdiktas buvo pareikštas Lietuvos atžvilgiu, kur slaptas CŽV kalėjimas egzistavo 2005-2006 metais, ir kur buvo kalinamas Abu Zubaydah.

Teisėjai perskaitė CŽV dokumentus, pasak kurių įtariami teroristai buvo tardomi su raiščiu ant akių arba su maišu ant galvos, nuolat buvo sukaustyti grandinėmis ir laikomi vienutėje bei kankinami ryškia šviesa ir stipriu triukšmu.

Kaip Lietuva, taip ir Rumunija padėjo CŽV perkelti įtariamuosius į kitus kalėjimus, tuo pačiu pasmerkusios juos „rimtai tolesnio netinkamo elgesio, kurį buvo galima prognozuoti, rizikai“.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 5

 1. Vidas says:

  Zino jankiai, kur geriausiai tinkamos vietos tokiems dalykams-pas didziausius ubagus….

 2. Vytas says:

  EŽTT priėmė labai abejotiną sprendimą. Jei ir buvo toks kalėjimas Lietuvoje, tai jis priklausė JAV jurisdikcijai. Lietuva nei sulaikė neva ten laikytą kalinį nei jo kankino. Visą tai darė JAV pareigūnai. Lietuva tik galimai suteikė patalpas tokiam kalėjimui. Tai visos finansinės pretenzijos turėtų būti nukreiptos į JAV. Juk jei toks kalėjimas buvo, tai ir sutartis tarp JAV ir Lietuvos buvo. Ir tas kalėjimas pagal sutartį tikriausiai buvo įvardytas kaip JAV teritorija Lietuvoje, kur galiojo JAV jurisdikcija. Tai analogija su dabar pasirašyta sutartimi su JAV dėl karių buvimo Lietuvos teritorijoje – Lietuva neturi teisės ten įeiti be JAV pareigūnų leidimo. Tai pirma. Antra. Tai kad už tą EŽTT sprendimą balsavo ir Lietuvos atstovas, atrodo dar keisčiau. Ir trečia: Lietuvos prezidentė su dideliu džiaugsmu pranešė, kad Lietuvai teks mokėti šią sumą. Net nesuabejojo to sprendimo teisingumu, tartum nurodydama atitinkamiems teisėsaugos organams, kad skųsti EŽTT sprendimo nereikia. Pabaigai. Prezidentės pozicija dar labiau keistesnė, nei EŽTT sprendimas. Jei kalėjimas tikrai buvo, tai atsakyti, tame tarpe ir pirmiausiai finansiškai, turi tie valdžios asmenys, su kurių žinia tas kalėjimas atsirado Lietuvoje. O tai, tikriausiai, būtų VSD vadas tuo laiku ir prezidentas. Jei neapsirinku, tai būtų M.Laurinkus ir V. Adamkus.

 3. EJ says:

  Kokios gali buti kompensacijos nusikalteliams galvazudziams, organizavusiems teroro aktus…? O jeigu jie yra neteisingai apkaltinti ir buvo kankinami, tai pinigai turetu buti isieskoti is amerikonu. Bet jau yra neblogai, kad EZTT isvis egzistuoja.

 4. EJ says:

  Kaip teisingai pakomentavo Vytas: keistas yra prezidentes elgesys. Cia spec.tarnybos turetu pasidometi is kur plaukia prezidentes dziaugsmingas sutikimas susimoketi (is pilieciu kisenes) ir prisiimti grieka… Juk griekas tai ne jos ir ne pilieciu… Galbut kazkas dosniai paprase?

 5. Pestininkas says:

  EJ- NE VISAI TEISUS! JIE nebūtinai iškarto žmogžudžiai ir banditai! Dažniausiai tai tie, su kuriais nori susidoroti, arba palaužti, paveikti elgesį, sau naudinga linkme, kad po to panaudoti tiems patiems TERORO VEIKSMAMS! TAI VIENAS IŠ TERORISTŲ „GAMYBOS“ BŪDU!

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top