Vaikai ne ginami, o žalojami

2018, rugpjūčio 10, 10:32 | kategorija LPT | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 423 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

vaikai

© Arvydo Daunio nuotr.

Petras Šatkus, Vykdomasis Konstitucinių teisių gynėjų asociacijos sekretorius

Dirbtinai sukurtai nesaugios aplinkos situacijai, kur auga vaikas, būdinga vienintelė aplinkybė, kad vaiko teisių apsaugos žinybiškumas prasilenktų ne tik su įstatymais, bet ir su paprasčiausiu žmoniškumu, kurio nepastebi atbukę ir susireikšminę politikai bei įvairių tarnybų išpuikusios specialistės, pavirtusios tikromis chimeromis.

Vaiko teisių apsaugos specialisčių darbo metodika labai paprasta – lyg piranijai įsikibti į auką, neretai be jokio preteksto, o tik dėl to, kad pateisintų savo žinybinio statuso poreikius, už kurių galimai slepiasi interesas, nebūtinai, ką gali ar negali sutartinai globoti, užtarti, bet ir turėti naudą su įvairiais verslo partneriais. Ne paslaptis, jog vaikas yra gyva būtybė, kurią reikia maitinti, rengti, mokyti ir t.t., o kur dar įvairūs pagalbiniai socialiniai darbuotojai, pedagogai, auklėtojai, prižiūrėtojai, ūkvedžiai, besirūpinantys centrų inventoriumi, patalpų remontu, pastatų atnaujinimu.

Visos respublikos mastu susidaro šimtamilijoninės sumos, kurių tikslingumo absoliučiai niekas nekontroliuoja, kaip ir pačio vaiko auklėjimo bei mokymo proceso, kadangi specialistės viską žino, moka ir geba. Kur dideli pinigai, visada bus užtarėjų. Tereikia prisiminti, kad skandalingai baigiasi vaikų „suprivatizavimas“ ir nusavinimas, kai šie įvykiai patenka į viešą erdvę. Nors, žinoma, yra galingų užtarėjų, kurie šias, įžūliai piktnaudžiaujančias savo statusu, „specialistes“ globoja. Atbuline data ruošia dokumentus, šmeižia šeimas, siūlo įvairias rekomendacijas, kurių „kaltininkas“ tikrai neužsitarnavo, o tik buvo įžūliai apšmeižtas ir jam dabar tenka įrodyti, jog niekad nebuvo kupranugaris ir nepralindo pro adatos skylutę.

Vaiko teisių apsaugos tarnybos kontrolierė Edita Žiobienė turėtų šalinti negatyvias priežastis ir teikti pozityvias rekomendacijas dėl šių tarnybų veiklos pagerinimo, kadangi apsigynė mokslinį darbą „Informacijos apie privatų asmens gyvenimą apsauga“ ir taip elgtis įpareigoja tarnybinis statusas. Deja, suabejočiau šios ponios gebėjimais. Atskirtis tarp vaikų ir tėvų kasmet didėja. Vaiko teisių apsaugos tarnybos vis labiau pučiasi, tampa nevaldomos ir kriminalizuotos, tenkinančios tik savo žinybinį interesą.

Nemanau, kad šios tarnybos strategai yra parengę studiją, analizę ar prognozes, kaip suvaldyti šią probleminę situaciją, kai apstu kitų problemų: nedarbas, emigracija, turto atskirtis, ženklus nusikalstamumo padidėjimas ir „atjaunėjimas“ bei kiti reiškiniai, kurie lydi dažną šeimą. Žinybinis interesas pridengia tarnybinį neįgalumą, slepia faktines aplinkybes, visas problemas suverčia nesaugiai aplinkai, kur auga vaikas, kuriami ir steigiami įvairūs centrai ar globėjų institucijos, kad iš šeimos būtų atimtas vaikas ir valstybės vardu nusavintas.

Ar bent kas tikrino šių „specialisčių“ gebėjimus, kaip jos atlieka ir geba atlikti savo tarnybines pareigas?

Ar yra apibendrinta praktika ir išaiškintos priežastys, kodėl vaikai iš centrų bėga namo pas tėvus?

Gal ne dėl to, kaip tai įsivaizduoja vaiko teisių specialistės, jog tas vaikas ne tik kandidatas į nusikaltėlius, bet jau žlugęs žmogus iš asocialios aplinkos ar šeimos. Vienintelė išeitis – jį uždaryti į psichiatrinę ligoninę ar atiduoti globėjui ir taip paremti „globos verslą“. Bėgimo priežastis kita: vaikas myli tėvus ir jokia tarnyba jų nepakeis, kaip ir globos-paramos centrai neatstos namų.

Kokios vaikui laukti ateities? Kas ir kada jį dar labiau nuskriaus, izoliuos nuo tėvų, o apšmeižti tėvai privalės gintis nuo „specialisčių“ liguistos fantazijos ir skambinti pavojaus varpais, kad panašios situacijos nėra nė vienoj Europos valstybėj.

Tai ne vien akmuo į ponios E.Žiobienės daržą, bet ir socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio, kuris žegnojosi prie kapo duobės per vaiko laidotuves, bet taip, matyt, iki šiol dar nesuprato, kur prasideda ir baigiasi šeimos tragedija ar tėvų ir vaikų jausmai. Nebūtinai pagal žinybinį statusą, kuris nustelbia ne tik įstatymus, bet ir prigimtines žmogaus teises. Valstybė tarnauja žmogui, o ne žmogus žinybiniam biurokratui, kuris daro skriaudą ir piktnaudžiauja savo statusu.

Prisiminkime dar neseną Garliavos istoriją, kai policijos būriai nežinia ką gynė ir saugojo. Tačiau šioje byloje daugiau klausimų, o ne atsakymų. Tradicinis vajus, kaip ginti ir saugoti vaiko teises, prasilenkia su tikrove, kai visos istorijos suvienodinamos, neatsižvelgiant į situaciją, aplinkybes bei priežastis.

respublika.lt

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

top