Arvydas Juozaitis: Labanoras. Pradžia

2018, spalio 18, 20:22 | kategorija LPT | atsiliepimų (7) | peržiūrų 212 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Arvydas Juozaitis

Arvydas Juozaitis. | respublika.lt / Stasio Žumbio nuotr.

Gali perskaityti šimtą knygų apie meilę, parašyti traktatų ir gauti premijų, bet nežinoti, kas tai yra. Nes kas tikra – pažįstama išgyvenimu.

Labanore išgyvenau Lietuvą, pajutau plakant jos širdį, žmonių šypsenose ir akyse pamačiau jos šviesą. Pajutau gyvų žmonių nerimą ir gerumo galią. Ir tikrumą, išpažįstamą gyvenimu.

Plazdėjo vėliavos ir skambėjo dainos, buvo gera, saulėta ir apmaudu. Nes buvo sunku suvokti, kodėl iš viso čia turėjom ateiti. Kiek dar kartų galima žmonėms meluoti ir tikėtis, kad niekas to nesupras?

Visi viską seniai supranta, ponai, tik metas tylėti baigiasi. Laisvė nebaudžiamai girias iškirsti ir slėpti tiesą praeina. Atėjo laikas kalbėti ir paklausti, išgirsti atsakymus ir atsakyti.

Žmonės išsirinko valdžią, ant kurios vėliavų užrašyta “žalieji“, kurie kalbėjo apie Lietuvos gamtą ir jos išsaugojimą, kėlė ekologijos problemas ir žadėjo sprendimus. Ministru tapo žaliasis, partijos ir Vyriausybės programoje įsipareigota mažinti plynuosius miškų kirtimus.

Apie tai žmonės skaitė, svajojo, pritarė. O kas atsitiko? Plynieji kirtimai ir toliau buvo vykdomi didžiuliu mastu. Ir nuspręsta juos ne mažinti, o dar, jau kažkelintą kartą sekančiam penkmečiui padidinti. Valdžios apgavystė ir melas seniai jiems akių nedrasko – taip juk įprasta, ar ne?

Plynieji miško kirtimai saugomose teritorijose yra tas pats, kaip plynieji griovimai saugomuose istoriniuose senamiesčiuose. Giria kertama kombainais, nepaliekančiais nieko gyva Europos ekologinio tinklo Natūra 2000 teritorijose? Na ir kas, juk yra išduoti leidimai. Vsio zakonno!

Paaiškinkit tai Labanoro regioniniame parke automobilį vienu ratu ant samanų pastačiusiam ir didžiule bauda apdovanotam žmogui, matančiam netoliese su valstybės leidimu iki horizonto suniokotą, su visais paukščių lizdais ir jaunikliais į skutus sumaltą sengirę, kurioje liko gyventi tik uodai ir musės.

Plynų kirtimų leidimai su herbais ir antspaudais, kuriais mojuojama žmonėms į veidus, išduoti nesilaikant galiojančių poveikio aplinkai vertinimo procedūrų. Juristai jau ruošia ieškinius, Europos Komisija rengiasi skirti baudas – kas jas sumokės? Vyriausybė iš visuomenės, protestuojančios prieš tokią tvarką, pinigus ar ministras iš asmeninių lėšų?

Ne viskas, kas teisėta, yra teisinga, ne viskas, kas teisinga, yra teisėta – toks realaus gyvenimo prieštaringumas ir, išaiškėjus problemoms, jos turi būti sprendžiamos. Tik čia niekas nieko spręsti nesirengia – žmonės suvažiuoja į Labanorą iš visos Lietuvos, bet asmeniškai kviestas ministras neatvyksta. Vienintelis jo pažadas – toliau ir daugiau kirsti.

Klausimas – kam ir kodėl šito reikia? Ar ministrui ir Vyriausybei, visų akyse laužantiems rinkiminius pažadus, skandinančius reputaciją bei savo politinę ateitį? Ar biudžetui ir valstybei, kada pajamos iš šios besitęsiančios gamtos niokojimo bakchanalijos – tik keletas centų vienam žmogui?

Atsakytų ir vaikas – bet kokia veikla naudinga tam, kuris ją vykdo, kitaip to nedarytų. Mišką pirkti Lietuvoj – tai ne žemę, kur yra apribojimai ir saugikliai. Pirkti gali bet kas ir bet kiek. Ir praktiškai viskas, kas iškertama – išvežama.

Žmonės klausia – kam didžiausiam pasaulyje švedų baldų gamybos ir prekybos koncernui dešimtys tūkstančių hektarų lietuviško, latviško, estiško miško? Juk pas mus miškingumas vos per 30 procentų, kai tuo tarpu Švedijoje, miškingiausioje Europos valstybėje – daugiau kaip 60 procentų, taigi tikrai neturėtų nepakakti?

Atsakymas – ne vien mūsų greito pinigo godulys ir medienos pigumas. Tie procentai seniai nieko realybėje nebereiškia, nes juose apskaitomi plotai, kur miško nebėra ir bus tik po gero šimtmečio – plyni kirtimai. Miškingoji Švedija seniai nuniokota kirtimo kombainų, nušienauta daugiau kaip pusė produktyvių miškų.

Internete nesunku rasti subombarduotą teritoriją primenančių, iš lėktuvo padarytų Švedijos miškų nuotraukų, kur plynės tiesiog lipa viena ant kitos. Visuomenė ten protestuoja ir nebėra kur trauktis, todėl atėjo eilė mums. Ir jau mūsų miškuose urzgia miškovežių kamščiai.

Net statant viešą tualetą mieste pamatysi lentelę su užrašu, kas, ką stato ir kada pastatys. Nugenėjęs savo kieme be leidimo keletą nudžiuvusių šakų be leidimo – baudžiamas. Tačiau apie bendruomenių dalyvavimą sprendimuose ar bent jau visuomenės informavimą sudarant saugomų teritorijų miškų plyno iškirtimo projektus nėra jokios kalbos.

Kiekvieną dieną nepaliaujamai kalbama apie pilietiškumą ir atsakingumą už savo valstybę. O kada neabejingi piliečiai iš tikro, su dainomis ir vaikais išeina ginti viešojo intereso, paaiškėja, kad to niekam iš valdiškų pilietiškumo trubadūrų nereikia.

Ir visuomeninis transliuotojas pagrindinėje dienos įvykių laidoje sugeba nepastebėti visuomenės, išėjusios apginti savo valstybės nuo biurokratų siautėjimo. Baimė apie tai net pakalbėti aiškiai patvirtina, kaip žiauriai bijomasi savo žmonių, jų iniciatyvos ir pilietiškumo.

Kaukės nukrito ir tai yra gerai. Visuomenė visada atsibunda dėl paprastų, kiekvienam žmogui suprantamų ir apčiuopiamų dalykų. Dėl akis badančios melo ir valdžios arogancijos, tapusios kasdienybe. Dėl tikrojo gyvenimo vilties ir savo vaikų ateities.

Ne vien dėl medžių žmonės išėjo su vėliavomis. Tai Labanoras išėjo į Lietuvą ir Lietuva, išvydusi ir išgirdus Labanorą, krūptelėjo ir atsibudo. Lietuva vėl prasideda – supratus, kad netiesa baigiasi ir pajutus vienas kito petį. Ir šito jau niekas nebesustabdys.

šaltinis: kaunoforumas.wordpress.com

dalinkis!

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurner

__________________________________________________________________

Atsiliepimų 7

 1. xzxzx says:

  balsuosiu uz Juozaiti.

 2. jezusmarija says:

  balsuosiu uz Juozaiti.

 3. jezusmarija says:

  balsuosiu uz Juozaiti.

 4. konkurencijos nėra says:

  „Kai bus nukirstas paskutinis medis, užteršta paskutinė upė, pagautas paskutinis paukštis, tik tada jūs suprasite, kad pinigai yra nevalgomi.“

 5. saul says:

  Jezusmarija-balsuosiu už Juozaitį,tik už Juozaitį.Pasirodė Juozaitis,atgimė,kaip feniksas.Valio draugai-tegyvuoja populizmas.Pajauskime Labranoro dvasią visi kartu.Anksčiau nejautėme,o dabar jau metas. 20metu ,kaip kerta,bet dabar ,kai Juozaitis TAI pastebejo, privalome pajausti ir užkardyti tokią neteisybę.Anksčiau,prie Brazausko ir jo patarėjų( juozaičių ir nejuozaičių),tai nekirto.Dabar tik pradėjo kirsti,kai Juozaitis panoro pabūti prezidentu.Koks lemtingas sutapimas.Anksčiau Jis gi negalėjo TAI pastebėti, 15metu buvo paniręe į gilius apmąatymus/Na o Vaišvila,ką? Dar nepastebėjo?Niekis,tuoj pasyebės.Visi kandidatai tuoj pastebės.O gal jau neturės teisės pastebėti?Juk JIS,vistik,pirmas.Dabar jau jie ,visi kiti,praktiškai,neturi jokios moralinės teisės.Iš,kitos pusės-viskas čia gerai.Geriau vėliau,nei niekad.Tik,matot,visa bėda,kad šis reikalas nebuvo Juozaičio „užkurtas“.Taigi ir šią garbę gal vistik,nederėtų taip „naglai“uzurpuoti.Kažkaip tai neprezidentiškai viskas išrodo.Na niekis,kažkas praris ir šį jauką.Žodžiu,Tegyvuoja populizmas draugai.

 6. Pestininkas says:

  O Juozaitis buvo Labanoro akcijoje? Ot tai moka „bičas, sportininkas-intelektualas pagauti bangą“! Taip pat kaip per sąjūdį…..

 7. anoniminis says:

  Rusija su savo beribėm giriom įvedė kirtimų ir miško eksporto ribojimus, maža Lietuva ne. Čia politikai pigesni, juos nupirkti pigiau :). Populizmas čia ar ne,bet tarp visų kandidatų matau tik jį vieną vertą

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

top