Geranoriškumo gestas ar dar viena okupacija?

2014, 3 spalio, 21:08 | kategorija LPT | atsiliepimų (19) | peržiūrų 845 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Okupacija – svetimos teritorijos užėmimas, paprastai karine, dabar ir ekonomine, politine jėga”, “aneksija – svetimos valstybės teritorijos prijungimas prie savosios”. Taip aiškina tarptautinių žodžių žodynai.

XX a. Lietuvos pinigai keitėsi tada, kai mus kas nors okupuodavo ir tada atsiskaitinėdavome markėmis ar rubliais, o neužilgo lyg ir turėsime eurą. Iš to, kokia valiuta atsiskaitoma šalyje, galima suprasti, kiek iš tikrųjų laisvi yra ji pati ir jos gyventojai. Pinigas yra valstybės solidumo, patikimumo ir savarankiškumo įrodymas.

Ne be reikalo po valstybinių perversmų, kitų žemių ar teritorijų užgrobimo, tų procesų organizatoriai – vadukai skubėdavo tame krašte įvesti savo valiutą – juk visi turi žinoti, kas vadas, kam valdžia priklauso. Valstybė jau jų rankose ir kad liaudis nepamirštų kam turi nusilenkti.

paveikslėlisIki 1915 metų rugsėjo mėn. vokiečiai užėmė Lietuvą. Buvo vykdoma daug blogio – gyvulių ir grūdų rekvizicijos bei žmonių išvežimas priverstiniams darbams į Vokietiją – valiuta Vokietijos markė.

Valiuta yra valstybės ekonominės galios simbolis. Teritorija, pinigai, kalba, valstybiniai simboliai yra valstybių unikalumo, išskirtinumo įrodymai. Juk net mūsų seneliai, jautė tą patį, ką dabar jaučia apie 80 proc. lietuvių, kai litas pavirto rubliu, o valstybinė vėliava pasikeitė neatpažįstamai.paveikslėlis

Pasikeitus simbolikai, teritorijai praradus pinigą, keičiasi ir tauta, ji praranda dar vieną savo savitumo požymį – atpažinimo ženklą. Kaip tas paplentės miestelis-bažnytkaimis. Sudegus bažnyčiai. Surūdijus rodyklei. Važiuos daug mašinų pro šalį. Ir net nepastebės to jau beveidžio „bažnytkaimio“.

Puikus tokio požiūrio pavyzdys yra Europos Sąjungos (toliau – ES) piniginiai vienetai – eurai. paveikslėlisVengiant išskirtinių tautinių motyvų (išskyrus monetų aversus), simboliškai buvo pasirinkti tiltai (sąjunga, nauji ryšiai tarp valstybių) bei langai (atvirumas, bendradarbiavimas, žvilgsnis į ateitį).

imbolių naudojimas yra turbūt paprasčiausias būdas parodyti savo priklausomybę grupei, palankumą tam tikroms pažiūroms, ideologijai, vertybėms. Natūralu, kad valstybė paprastai siekia turėti simbolių monopolį, taip išlaikydama tautos ir valdžios sąsajas su valstybe, kaip idėjine substancija, suteikti jai absoliučią ir universalią vertę.

Kiti specifiniai “valdžių kūrėjai” – socialinės grupės, veikiančios valstybėje, – priversti taikstytis su esamais simboliniais, – valstybės ar /ir tautos atributais. Jų kardinalus pakeitimas įmanomas tik vykstant didelio masto pokyčiams pačioje visuomenėje.

Jau dabar galime matyti aktyvią ES simbolių ekspansiją kasdieniniame gyvenime, dažniausiai naudojant bene žinomiausią – vėliavą – auksinės žvaigždės mėlyname fone.

Nepaisant to, kad ši vėliava taip pat ir Europos Tarybos simbolis, lietuviui pamačius 12 žvaigždučių vienintelis šaunantis į galvą teiginys – Europos Sąjunga. Toliau sunku tikėtis, kad ši tendencija bent kiek keisis-mažės.

Jau dabar ES institucijų nustatyta, kad ES vėliava, kartu su valstybine, turės būti naudojama oficialiuose vyriausybių susitikimuose (pavyzdžiui per G. W. Busho vizitą Prancūzijoje, pagerbiant II-ojo pasaulinio karo aukas, ES vėliava buvo naudojama kaip lygiavertė su JAV ir Prancūzijos), paveikslėliskai kurios valstybės yra nusprendusios kabinti vėliavą virš savo valstybių policijos nuovadų, regioninių ir nacionalinių asamblėjų, o turbūt akivaizdžiausias dominavimas pasireiškia automobilių numeriuose, kuriuose iš nacionalinės identifikacijos beliko raidės. Automobilių numeriuose Lietuvos trispalvę pakeitė ES vėliavos.

Pagarba Lietuvos kariuomenei kuri vienintelė išliko garbinga ir ištikima Lietuvos simbolikai:

paveikslėlis

Simbolių naudojimo tikslas šiais atvejais paprastas – parodyti ES, kaip kokybiškai naują ir toli pažengusį procesą Europos vienijimesi. Tad Lietuvos simbolių naudojimas šalia ES reikš viena: tai ne Lietuvos respublika, o tai Lietuva – Europos sąjungos dalis.

Europiečio tautinis identitetas perkuriamas pilnai (ar iš dalies) keičiant arba panaikinant atskirų valstybių atributiką į Europos Sąjungos atributiką. Kad ir kasdien matomose vietose – stenduose, pranešančiuose, kad projektą finansavo ES ir Lietuvos Respublika, – dominuoja ES vėliava ir mėlyna spalva, pamirštant, jog tuos pačius projektus finansuoja ir Lietuva.

Lietuvos valstybės užrašas „Lietuvos respublika“, kaip ir atvaizdas, panaikinamas, o simboliai tarsi ištirpinami. Su laiku, greičiausiai, Lietuvos simbolika bus panaikinta, paliekant tik ES simboliką.

paveikslėlis

Visoje ES pasai nuspalvinti vienodai (rausvai), o žodžiai ‘Europos Sąjunga’ rašomi virš valstybės pavadinimo. Šiuo metu ES šalyse išduodami pasai turi mikroschemas Tikriausiai pastebėjote, kur ji yra įmontuota.

Taip pat nepamirškime ir ES himno: http://www.europo.eu/documentloader.php?id=331&filename=europa-himno-lt-gazetara-informo-2-4-2012.pdf

Lietuvos simbolikos apribojimai neaplenkė ir sporto – štai Kaune, prieš Eurolygos varžybas, buvo uždrausta giedoti himną. Kitokia situacija nutiko jau per prabėgusias olimpines žaidynes Londone – nugalėtojų garbei buvo grojami tik sutrumpinti himnų variantai.

Kai kas teigia, kad tai esą sutaupo laiką, tačiau tikroji tikėtina priežastis – išstumti politiką ir nacionalizmą iš Olimpiados. Pažymėtina, kad nacionalinės giesmės varžybų nugalėtojų garbei nėra draudžiamos. Kita vertus, sugrojus tik porą stulpelių himnas parodomas kaip niekuo ypatinga „dainuška“.

Mano manymu, geriau jau negroti himno, negu iš jo tyčiotis. Natūraliai kyla ir kitas pastebėjimas: paveikslėlisnejaugi geriausias visos planetos sportininkas, aplenkęs visus atletus savoje rungtyje, nenusipelno išskirtinės pagarbos? Nejaugi tik dėl laiko stokos yra taip sudėtinga pridėti tuos porą stulpelių?

Pasigirsta ir Lietuvoje tokių stulbinančių siūlymų sutrupinti Lietuvos himną: http://m.alfa.lt/straipsnis/15052285/

Nepamirškime, kad vis daugiau žmonių nusivilia ES. Pasipiktinimą kelia ir ES vadovai, kurie skatina ištvirkavimą, paleistuvystes, siekia demoralizuoti žmones (pradedant vaikais), bando paveikslėlissumaišyti tautas, reikalauja pamiršti savo gražiausias tradicijas, keisti požiūrį net į tvirčiausiomis visuomenės ląstelėmis laikomas šeimas.

Laisvės premijos laureato Sigito Tamkevičiaus kalba, pasakyta Seime surengtame Sausio 13-osios minėjime: „Mes tampame mažiau laisvi, kai tuštėja mūsų miesteliai ir kaimai, kai Lietuvos ateitį turintys kurti jauni žmonės palieka Tėvynę, kai silpnėja mūsų šeimos arba jos net griaunamos. Šeimos griovėjai yra labai išradingi.

Su laisvės ir žmogaus teisių vėliava jie net mažus vaikus stumia į seksualinę vergovę. (…) Su dideliu nerimu stebime visuomeninius ir politinius procesus Europos valstybėse, kurios didžių vyrų – Roberto Šumano, Konrado Adenauerio, Alčidės de Gasperio ir kitų – buvo vienijamos ant krikščioniškų pagrindų, o dabar joms ne kartą tiesiog primetamos visuomenę demoralizuojančios ir mirties kultūrą nešančios idėjos“.

Taigi – kuo viena okupacija geresnė už kitas ir kas mums perša madingus ir nemadingus okupantus? Kodėl vienus smerkia, o kitus iškelia ant politinio podiumo?

Mums nuolat primenami neigiami sovietų valdžios trėmimai – ištremta 16261 Lietuvos piliečių, tačiau nutylima, kad per “nepriklausomybės metus” iš šalies emigravo apie 788 tūkst. Lietuvos piliečių arba apie ketvirtadalį Lietuvos gyventojų.

O gal tau įdomu sužinoti, kiek esi skolingas „mylimiems“ Vakarams, nors nei lito asmeniškai nepasiskolinai? http://www.2g.lt Tą “darbą” mielaipaveikslėlis daro mūsų politikai TAVO vardu.

Tai kam reikalingas tas piaras apie nepriklausomybę? Gal kad žmonės nesuprastų, kad ne jie yra tikrieji valstybės šeimininkai? Dabar smagu sakyti, kad patys sutikot su tuo stodami į Europos sąjungą. Bet jei žmonės pakeltu akis ir išvystų tai, kad balsavimas įvyko jau po įstojimo į Europos sąjungą ir jų balsavimas nieko nelėmė?

Palyginkime datas – stojimo į Europos sąjungą datą: http://day.lt/sventes/straipsniai/istojimo_i_ES_diena , ir referendumo dėl įstojimo į Europos sąjungą datą:

http://lt.wikipedia.org/wiki/2003_m._referendumas_dėl_Lietuvos_Respublikos_narystės_Europos_Sąjungoje .

Gal kad išliktu neva kažką sprendžiančios partijos su milijoniniais finansavimais ir 141 “šilta“ vieta į kurią nebūtina ateiti net po pusę metų. O toks darinys kaip konstitucinis teismas visai nereikalingas, juk Europos teismas turi aukštesnę sprendžiamąją galią. Ko verta mūsų konstitucija kur 1 straipsnis skelbia – Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika. Ir kurioje įkūnijama prigimtinė žmogaus ir Tautos teisė laisvai gyventi ir kurti savo tėvų ir protėvių žemėje – nepriklausomoje Lietuvos valstybėje.

Gal užteks mūsų politikams manipuliuoti “nepriklausomybės” žodžiais ir atvirai pasakyti, kad priklausome tiek teritorijos, tiek ekonomine ir finansine prasme Europos sąjungai su visomis iš to sekančiomis pasekmėmis.

Nuoroda norint patikslinti ištremtųjų skaičių:
http://www.komisija.lt/lt/body.php?&m=1176284239

Andrius (autorius redakcijai žinomas)

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 19

 1. Edvardas says:

  dėl stojimo kaip ir gerai (nekreipiant dėmesio, kad vyko dvi dienas su skalbimo milteliais ir alumi) balsavimas įvyko prieš įstojimą :) O sutartį pasirašėme net neišverstą lietuviškai.

 2. lietuvis says:

  Laikas rimtai susimąstyti.

 3. zaklina says:

  tai uzsakomasis straipsnis,kai kurie tipo faktai neatitinka tikroves,sakyciau melas.

 4. artas says:

  Tai gal išvardinkite Zaklina tuos faktus, kurie neatitinka tikrovės?

  Kažkaip pasakėte jog melas, tačiau nepatikslinote kas būtent.

  Mes irgi norime žinot tiesą :)

 5. gaudy says:

  „Mums nuolat primenami neigiami sovietų valdžios trėmimai – ištremta 16261 Lietuvos piliečių…“
  Autorius arba sąmoningai klaidina arba suklydo. Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti nustatė, kad Iš viso per 1940 – 1953 m. iš Lietuvos į tremtį ir GULAG‘o lagerius buvo išvežta daugiau nei 280 000 žmonių. Iš jų visų į Lietuvą sugrįžo tik apie 5% lietuvių. Tam pasitarnavo vietiniai kolaborantai. Citata iš Komisijos tinklapio http://www.komisija.lt: „Pavyzdžiui, remiantis J.Paleckio pasirašytu LTSR Aukščiausios tarybos prezidiumo 1957 m sausio 21 d. įsaku tremtiniams ir politiniams kaliniams uždrausta grįžti į Lietuvą, o nepaklususiems numatyta pridėti dar 5 metus tremties. Dėl šio ir kitų vietinių kolaborantų veiksmų lietuvių procentas GULAGO kalinių tarpe išaugo nuo 3,5 proc. (1953 m.) iki 29 proc.  (1957 m.) „

 6. artas says:

  Kalbant apie komisiją, konkrečiai išvežta buvo tiek, kiek parašyta straipsnyje:

  http://www.komisija.lt/lt/body.php?&m=1176284239

  dėl to, kad buvo uždrausta grįžti jau ištremtiems – pačių tremtinių skaičius nepadidėjo. Nes papildomai nebuvo tremiama. Arba bent jau apie tai nerašoma.
  Tad autorius šiuo atveju rėmėsi oficialiai paskelbtais duomenimis ir teisingai, be jokių interpretacijų juos pateikė savo straipsnyje.

 7. gaudy says:

  Nurodytas šaltinis kalba apie pirmąjį trėmimą 1941 m. birželio 14 d.
  „Išt­rem­tų­jų iš Lie­tu­vos skai­čius – 12 832 žmo­nių (nustatytas 12331 žm. likimas). Suimtųjų skaičius – 4663 žmo­nės (nustatytas 3915 žm. likimas). Bendras vi­sų ka­te­go­ri­jų rep­re­suo­tų­jų skai­čius, įvykdžius Lie­tu­vo­je trė­mi­mo ope­ra­ci­ją, yra apie 17,5 tūkst. žm. (nustatytas 16 246 tremtinių likimas). Tarp tremtinių, kurių likimas nustatytas, buvo 2045 žydai, 1576 lenkai, 11 991 lietuvis. Tarp tremtinių buvo 5060 vaikų iki 16 metų amžiaus (41 proc. visų išvežtų į tremties vietas)“
  Tai pirmoji trėmimo banga. – pati žiauriausia. Masiniai trėmimai vyko nuo 1940 m. iki 1953 m. http://www.komisija.lt/lt/naujiena.php?id=1188547851. Bet tai parodo, kad Lietuvoje trėmimai buvo iki pat 1957m. Būti ištremtam antrą kartą dar skaudžiau. O valdžioje šio metu yra trėmusių stribų benkartai vaikai, anūkai ir t.t. Už tai taip ir gyvenam. Pavyzdys paleckių klanas. Melas, kad nepadaugėjo, nes trėmė ir naujus asmenis. .

 8. as says:

  Nedidelė ir esminė pastaba.

  Lietuvių kalboje nėra dvigarsio „eu“
  Pagal tarties taisykles šis darinys turėtų skambėti „jau“ ?
  Antra, apie žodžio „europa“ reikšme nesinori net ir kalbėti.
  Tai gražuolės ir jaučio sąjunga, kuri dar susilaukė ir vaikų :)
  Tokia legenda – kuo pavadinsi tuo ir tapsi ?

 9. zaklina says:

  pries Eurolyga buvo uzdraustas himnas giedoti.nesamone,o Londone himnai buvo sutrumpinti,bet ne tik Lietuvos ir nematau as cia jokios tragedijos.jus rasot:mums nuolat primenami neigiami sovietu valdzios tremimai,taciau nutylima kad nepriklausomybes metu is salies emigravo ketvirtadalis Lietuvos.kaip jus dristate lyginti emigracija su genocidu.dabar zmogus laisvas judeti kur nori ir ieskoti pasaulyje vietos kur jam butu geraiu gyventi ir manau daugelis emigravusiu islieka Lietuvos patriotais.jie emigrave dirbdami gauna alga ir gyvena manau normaliomis salygomis,o sovietai zmones treme i sibira per prievarta ir salygos gyventi buvo siaubingos kad net ne visi isgyveno.tuo labiau kad dabar emigrantas gali sugristi kada tik panorejas.be to istojimas i Europos sajunga ir i Nato pristabdo nuo rusu naujos okupacijos.gal autoriaus gimine niekas nenukentejo anais laikais,o mano seimoje buvo istremtu i sibira.ir as manau kad Europos sajunga simtus kartu geraiu nei sovietu sajunga.o pati Lietuva yra per maza ir per silpna kad issilaikytu visiskai nepriklausoma.gal uzteks,nes ta tema galima gincytis iki nukritimo.aciu uz demesi.geros dienos

 10. zaklina says:

  100 procentu pritariu gaudy komentarui

 11. Kestutis says:

  Pirma isskirciau du dalykus sovietine ir europine okupacijas. 
     Sovietine buvo aiski, zmones buvo tremiami nori jie to ar ne, tvarka valstybeje pakeista pagal Maskvos poreikius, iteisinama rusu kalba ir t.t. plius visa tai daroma atvirai.
     Prisijungimo prie Europos Sajungos lyg ir negalima vadinti okupacija, niekas jokiu prievartiniu tremimu i Airija, Anglija ar kur kitur neorganizavo, prisijungimui prie ES pritare didesnioji tautos dalis ir alus bei skalbimo milteliai cia mazai ka keicia.
    Kita vertus toli grazu ne visi balsavo uz prisijungima prie ES, ne visi buvo uz Ignalines atomines elektrines uzdaryma, ne visi buvo uz zemes pardavima, ne visi buvo uz lito atsisakyma ne visi buvo uz susipriesinima su rusais, ne visi buvo uz stambiausiu valstybiniu imoniu perdavima pusvelciui uzsienio kapitalui. Ir tie „ne visi“ ne tokia jau maza Lietuvos gyventoju dalis.
    Tai kad prisijungimas prie ES buvo dangstomas melu ir iliuzijomis yra faktas. Tai kad didzioji dalis Lietuvos valdanciuju, jei juos ir galima taip vadinti vertesi per galvas, kad tik pritilptu prie „lovio“, visiskai nusispjaunant ant to kaip vykdys jie savo pareigas eiliniams zmonems yra faktas.. Tai kad zmones nuolatos ir nuosirdziai kovojantys uz Lietuvos islikima, jos savitos kulturos pletojima isjuokiami ar bent jau masines ziniasklaidos priemoniu nepastebimi yra faktas.
   Na o i paskutiniu metu vis dazniau pasigirstanti pasakyma, kad „Lietuva nesugebetu islikti kaip atskira valstybe“ yra absoliuti nesamone..

 12. Mindaugas says:

  Strapsnyje nurodyta nuoroda į tinklalapį http://www.2.lt, neveiksminga, t.y. rašoma, kad tinklalapis negalima. Matyt žmonės tiesą rašė, kad užblokavo. O šiaip straipsnis labai patiko, tik ar daugelis žino apie šį tinklalapį?

  nuorodą pataisėme – veikia, ačiū už pastebėjimą – buvo praleista raidė:

  http://www.2g.lt

 13. Tomas says:

  O as pritariu autoriu – nes ar per emigracija, ar trėmimą Lietuva vienaip arba kitaip vistiek savo piliečių neteko. Jų tikrai nepadaugėjo nei vienu, nei kitu atveju ir valstybei tai tikrai didelės netektis.

 14. Tomas says:

  Pritariu Kęstučiui 100 proc,  tie kas eina i seima ir sako tokius žodžius, kad neišgyvensim tegul užleidžia vieta tiems kurie sugeba dirbti. O tai sedi 4 metus algas gauna ir loja, kad dirbti nemoka arba nenori. O mes tam pritardami linksim galvom….

 15. Prisidėsiu says:

  Vienu atveju tremiama buvo jėga ir į tikrai blogas sąlygas, antru atveju išvaryti per blogas gyvenimo sąlygas ir darbo nebuvimą savoje šalyje. Nežinau kas blogiau ar kai tave svetimi išveža (vokiečiai, prancūzai ar rusai) ar kai savi sudoroja tave taip kad bėgi palikes šeimą ir vaikus duonos ieškoti, o dar blogiau vsiką pasiimi ir išvis emigruoji. Spaudoja dar juos kuo labiau skatina ta daryti ir palaiko. Lietuva neteko abiem atvejiais virš 1 000 000 savo piliečių nesvarbu ar jėga išvežtų ar emigravusių dėl geresnio gyvenimo. Jei kas ir grįš tai būtų smagu jei pasiektų 10 proc. emigravusių, bet bet kokiu atveju mes kaip tauta tirpstam – va čia didžiausias blogis mums. O musų vietas pakeis kitos tautos, kiti žmonės ir karas prieš valstybes ir žemes visiškai baiktas. Tapsime 100proc. imperijos dalimi.

 16. ome says:

  dabartinė okupacija, sisteminė, keičianti žmonių sąmonę, verčiant priimti vakarietiškas, liberalias, transhumanizmo vertybes ir atsisakant savo tradicijų, savo kultūros, tai ir yra taip vadinamas post modernas.

 17. PP says:

  Ką tu kliedi? Kokie nafig 280 tūks.? Ištremta 146 tūkst. Tu tą savo minipą puslapį bent paskaityk įdėmiai. Ten viskas parašyta. Ir grįžo apie pusė iš ištremtų. Ketvirtis mirė ar buvo nužudyti tremtyje, o dar vienas ketvirtadalis arba pasiliko ten, Rusijoje, Kazachstane, arba jiems buvo uždrausta grįžti į Lietuvą. Ir tikrai didesnė dalis ten liko savo noru,o ne buvo jiems uždrausta grįžti.

 18. PP says:

  Tu pritari melui, kurį jis skleidžia.

 19. gaudy says:

  Tinklapyje: http://www.komisija.lt/lt/naujiena.php?id=1188547851 taip parašyta. Prieš kaltindamas melu pasitikslink. Įdedu ištrauką: „Iš viso per 1940 – 1953 m. iš Lietuvos į tremtį ir GULAG‘o lagerius buvo išvežta daugiau nei 280 000 žmonių. „. Taip, kad aš neišsigalvojau, o tai tyrimų komisijos išvadose yra.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top