- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Balsavimas internetu ir rezultatų skelbimas vienose rankose

Pasaulinė balsavimo internetu kompanija nuperka JAV rinkimų rezultatus skelbiančią kompaniją

paveikslėlisŽengtas svarbus žingsnis link visuotinio rinkimo proceso centralizavimo. Pasaulyje pirmaujanti balsavimo internetu kompanija SCYTL nupirko svarbiausią JAV rinkimų rezultatus skelbiančią kompaniją SOE Software.

Kuomet amerikiečiai stebi vietinius arba rinkimų rezultatus internete, portaluose, kurie priklauso apygardos rinkimų skyriui, daugiau nei 525 JAV žinyboms – jie iš tiesų yra nukreipiami į privačios korporacijos svetainę. Šią kontroliuoja SOE programinė įranga, veikianti ClarityElections.com vardu.

Teigiama pusė yra ta, kad kompanija nedelsiant skelbia išankstinių rezultatų detales, kurias galima parsisiųsti skaičiuoklės formatu. Kaip 2008 m. pranešta iš BlackBoxVoting.org, bloga žinia yra ta, jog tai centralizuoja vieną tarpinį priėjimo tašką daugiau nei 525 JAV jurisdikcijų įvairiose valstijose. Jurisdikcijų skaičius auga.

Kai vietinių rinkimų rezultatai nukreipiami per SOE serverius (paprastai prieš jiems pasiekiant visuomenę kitais būdais), tie, kurių serveriuose laikoma SOE, iš esmės pirmieji pamato rezultatus ir gali nedelsiant bei konfidencialiai peržiūrėti balsavimo detales visoje JAV.
2004-ais metais, daugybė amerikiečių buvo teisėtai susirūpinę, kuomet prezidento rinkimų metu, Ohajo valstijos sekretorius Kenas Blekvelas (Ken Blackwell) naktį persiuntė Ohajo rinkimų dienos rezultatus keliems nacionalinės Respublikonų partijos atstovams per Tenesyje veikiantį serverį.
Viskas dar blogiau: rezultatai siunčiami per centrinį privatų serverį, kuris skirtas ne tik Ohajui ir veikia ne tik JAV, bet ir pasaulyje.

Balsavimo rezultatų klastojimo prevencijai SOE balsavimo mechanizmo sistemos buvo atskirtos nuo SOE rezultatų pranešimo sistemų. Kadangi dauguma JAV jurisdikcijų reikalauja antspauduoto rezultatų įrodymo iš kiekvienos balsavimo dėžės rajone, visuomenės piliečiai gali organizuoti rezultatų nagrinėjimą, kad palygintų su SOE rezultatais. „Juodosios dėžės balsavimas“ 2008-ais metais inicijavo nacionalinę piliečių akciją – daryti vaizdo įrašus/fotografuoti šių rinkimų rezultatus.

Po SOE ir SCYTL susijungimo, tai nebeveiks (jei bus naudojama SCYTL balsavimo sistema). Kuomet yra du iš tiesų nepriklausomi informacijos šaltiniai, visuomenė gali atlikti savo „auditą“ derindama vieno skaičius su kito.
Tačiau šie du nepriklausomi šaltiniai, bus sulieti į vieną šaltinį: Interneto balsavimų sistemą, valdoma SCYTL, su rezultatus skelbiančia sistema, taip pat valdomą SCYTL.
Naudojant SCYTL internetinio balsavimo sistemą, rinkimuose nebus jokių fizinių liudytojų. Jokių ribojančių faktorių. Visuomenė niekaip negalės patikrinti, kas pakeitė balsavimo rezultatus, balsavimų eigą, ar skaičiavimo rezultatus.

Apie SCYTL iš oficialaus puslapio:
SCYTL yra technologinių mokslų kompanija, kuri specializuojasi saugaus elektroninio balsavimo ir rinkimų modernizavimo sprendimų kūrime. SCYTL įsikūrusi Barselonoje, su padaliniais Baltimorėje, Toronte, Niujorke, Delyje, Atėnuose, Kijeve ir Singapūre. Kompanija jau vykdo rinkimus šiose šalyse: Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Kanadoje, Norvegijoje, Šveicarijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Pietų Afrikoje, Indijoje ir Australijoje. Tai tarptautinių kapitalo rizikos fondų (venture capital) Nauta Capital, Balderton Capital ir Spinnaker akcijinė kompanija. Daugiau informacijos: www.scytl.com

Apie SOE Software iš oficialaus puslapio:
SOE Sowtware įsikūrusi Tampoje. Kompanija išvystė Clarity, 8 programinių modulių rinkinį, kuris leidžia rinkimus vykdyti efektyviau ir skaidriau, tiek rinkimų valdymą, tiek ir susisiekimą su piliečiais ir žiniasklaida. Daugiau informacijos www.soesoftware.com

Šaltinis: http://www.washingtonsblog.com/2012/01/global-internet-voting-firm-buys-u-s-election-results-reporting-firm.html

Vertė: Eglė Karpavičiūtė

Nuo redakcijos:
Nepatikrintais duomenimis ši pati kompanija pretenduoja ir į Baltijos šalių internetinio balsavimo įdiegimą bei priežiūrą. Galima įsivaizduoti kokią galią įgyja privati kompanija galėdama kontroliuoti balsavimo procesą ir rezultatų skelbimą. Tik įdomu, kas kontroliuos ją pačią?