Be pigaus alkoholio Lietuva neišgyvens

2014, 28 sausio, 10:43 | kategorija Ekonomika | atsiliepimų (6) | peržiūrų 669 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisŠiandien, tik įsijungęs radiją išgirdau, kad nuspręsta pensijų grąžinimui reikalingus pinigus susirinkti didinat akcizą alkoholiui. Labai apsidžiaugiau, nes pamaniau, kad tai būtų vienas didžiausių indėlių į žmonių sveikatą ateinančiais metais, tačiau vėliau išgirdęs „Žinių radijo“ eteryje ta tema kalbinamus „Swedbanko“ vyriausią ekonomistą Nerijų Mačiulį ir mano kolegą, psichiatrą Raimundą Alekną, supratau, kad nieko čia lengvo ir paprasto nebus.

Neabejoju, kad šiuo metu, kai rašau šį straipsnelį, jau apskambinti visi laisvosios rinkos institutai, aludarių gildijos ir visa panaši gvardija, kuri taip pat sėdi ir rašo straipsnius apie tai, jog padidinus alkoholio akcizą padidės kontrabanda, kad lietuviai masiškai nuodysis surogatais ir t.t. Žodžiu, kas bus straipsniuose – parašyti galiu jau šiandien. Ir manau, kad jų straipsniai už pinigus, suksis visuose didžiausiuose interneto pataluose ir žiniasklaidoje. Todėl šis straipsnis yra mažiausiai, ką galiu padaryti atsakydamas į eteryje jau plintančią demagogiją be jokių skaičių ir tyrimų.

Pirmiausia ekonomistas nepraleido progos paminėti, jog akcizo didinimas nemažins vartojimo, nes to niekad neatsitiko. Esą anksčiau didinant akcizą vartojimas nemažėdavo, o pajamos augdavo nežymiai. N.Mačiulis taip pat paminėjo, kad visiems žinoma, kaip lietuviai geria iš techninio spirito gaminamus gėrimus ir t.t. Keista girdėti tokius pasakojimus, – jei jau taip viskas gerai žinoma, tai kas daroma, kad to nebūtų? O gal tik tiek ir žinoma, kiek pasakoja alkoholio gamintojai, kuriems akcizo didinimas reiškia peilį po kaklu. N.Mačiulio teigimu alkoholis Lietuvoje visada tik brangęs ir jis neatsimena, kad būtų pigęs.
Bet apie viską iš eilės.

Pirmiausia apie teiginius, kad augant alkoholio kainai, alkoholio vartojimas nemažėja. Turiu nuvilti poną ekonomistą, tačiau nepaminėjęs nė vieno skaičiaus jis vadovavosi liaudyje populiariai vadinama VBS „viena bobutė sakė“ agentūros duomenimis, nes tie teiginiai neatitinka tikrovės. Kalbant apie teiginius, jog alkoholis niekada nepigo ir visą laiką tik brango, – tai norėčiau ponui ekonomistui priminti 1999 metus, kai akcizas stipriam alkoholiui buvo sumažintas 40 proc., matyt tuo pačiu tikslu – mažinti nelegalaus alkoholio vartojimą. Tik niekas nesumažėjo, tačiau po to stabiliai augo mirčių, apsinuodijimų, psichozių ir kiti rodikliai.

paveikslėlis

Buvo ir kitų iniciatyvų, pvz. lengvatiniai tarifai alui, atseit gelbėjant nuo degtinės gėrimo, ir lengvatos alkoholiniams kokteiliams (matyt tam, kad vaikai odekolono nepradėtų gerti). Taip pat priminsiu ekonomistui, kad 2007 metais prasidėjus krizei ir pradėjus mažėti perkamajai galiai bei augant santykinei kainai, mažėjo vartojimas, ir mažėjo apsinuodijimų, mirčių ir kiti rodikliai. Vadinasi nelegalus vartojimas, jei ir augo, tai tik simboliškai.

Beje, kalbant apie santykinę alkoholinių gėrimų kainą, labai aiškiai matyti, kad santykinė kaina stabiliai mažėja (išskyrus krizinį laikotarpį), ir išlieka labai maža lyginant su kitais produktais, kurie brangsta pakankamai greitai.

paveikslėlis

Šiuos ir kitus skaičiavimus bei sveikatos rodiklius galima rasti 2013 metais atliktoje alkoholio žalos vertinimo studijoje, kuri prieinama kiekvienam (http://issuu.com/larisajakovuk/docs/leidinys_alkoholio).

Manau, kad ekonomistas turėtų žinoti tokius elementarius dalykus, kaip santykinai elastinga gėrimų kaina, kurios dėka valstybė didindama akcizą sumažina vartojimą ir tuo pat metu gauna papildomas pajamas. Pasaulyje atlikti tyrimai nustatė, jog kainos elastingumas skirtingų grupių alkoholiniams gėrimams yra skirtingas. Mažiausias kainos elastingumas paprastai nustatomas alui ir vynui (nuo -0,4 iki -0,8) ir ženkliai didesnis stipriems alkoholiniams gėrimams (nuo -1 iki -1,5). Europos komisijos užsakymu atlikto tyrimo metu buvo apskaičiuota, kad, jei penkiolikoje senųjų ES valstybių alkoholio kaina padidėtų 10 proc., tai per ateinančius metus būtų išvengta daugiau kaip 9000 mirčių ir surinkta maždaug 13 milijardų eurų papildomo akcizo mokesčio.

Tas pats pasakytina ir apie tabako gaminius, kurių kainos didinimas padidino valstybės gaunamas pajamas ne neženkliai, kaip teigia ekonomistas, o apie 3 kartus. Tuo pat metu vartojimas mažėjo apie 41 proc. (http://andreevin.narod.ru/journal/2012/02/TCPHEE_02_02_81.pdf).

paveikslėlis

Bet labiausiai savo teiginiais mane nustebino mano kolega psichiatras R.Alekna,  kad mažinti alkoholio vartojimą reikia pirmiausia šviečiant vaikus. Jo teigimu, akcizų didinimas nemažino alkoholikų, besikreipiančių gydymo tikslais skaičiaus, o atvirkščiai jį padidindavo. R.Aleknos teigimu skandinavai gerų rezultatų pasiekia mokydami vaikus saikingai gerti. Į sveikatą orientuoti vaikai Skandinavijoje užauga jau mokykloje. Iš karto norėtųsi paklausti – kuo mokymui mokykloje trukdo brangus sidras, alus ir alkoholiniai gėrimai, kuriuos ir geria vaikai, paprastai neperkantys kontrabandinio spirito? Bet apie viską iš eilės.

Kolegos psichiatro kalboje pastebėjau tą patį „džiazavimą“ ir VBS agentūros pėdsakus. Pirmiausia patys skandinavai savo sėkmę sieja toli gražu ne su mokymu (jam tenka mažiausia sėkmės dalis), o būtent su taikytomis, mokslu pagrįstomis, alkoholio kontrolės priemonėmis. Tą patvirtina ir mokslinių tyrimų duomenys. Tai, kad alkoholio kaina yra viena efektyviausių alkoholio kontrolės priemonių, patvirtino ir dešimtys kelis metus mokslinę informaciją analizavusių Europos mokslininkų, kurių darbo apibendrinimą galima rasti svetainėje (http://www.amphoraproject.net/). Bet kam tas mokslas, kai yra VBS ir asmeninė nuomonė.

Labai įdomu, kad gerbiamas psichiatras ir politikas pasakė dalyką, kuris patvirtina akcizų didinimo veiksmingumą. Jo pastebėjimu, didinant akcizą alkoholiui, besikreipiančių dėl gydymosi nuo alkoholizmo skaičius padidėja. Tai yra puiku, vadinasi teiginiai, kad ekonominės priemonės veikia geriausiai, yra 200 proc. teisingi. Augant akcizui didėjantis besikreipiančių skaičius rodo, kad žmonės nusprendžia ne gerti pilstuką, o ieškoti pagalbos. Neabejoju, kad taip elgiasi ta dalis visuomenės, kurią išgelbėti dar įmanoma, nes į privačias klinikas, kur gydymas kainuoja šimtus, o kartais ir tūkstančius, odekoloną ir pilstuką geriantys piliečiai tikrai nesikreipia. Keistai atrodo ir kolegos pastebėjimai apie bendravimą su pilstukus ir surogatus geriančiais pacientais. Abejoju, kad į Vilniuje esančią privačią kliniką, gydytis alkoholizmo, iš Lietuvos provincijos plūsta pinigų degtinei nebeturintys pacientai. Tad ir žinios apie juos labai abejotinos. O, jei jau tikrai domina Lietuvos kaimo padėtis ir ten geriantys žmonės – tai turėčiau nuliūdinti kolegą psichiatrą, kad susirūpinta per vėlai. Apie kaimą reikėjo galvoti prieš 10-15 metų, nes dabar jau vėloka. Ten vaikai jau pragerti, o vyrai pasikorė, mirė nuo cirozės, nuskendo, sušalo ir t.t.  – geriančių ten nėra daug. Tai gal gelbėkit tuos kurie liko, ir pirmiausia vaikus.

Nesu prieš švietimo priemones, tik joms, kaip ir minėjau, brangus alkoholis netrukdo. O šiaip stebina „išmanymas“, nematant prie ko tas išmanymas privedė. Mes labai gerai žinome, kaip gydyti ir visą pasaulį juokiname savo „kodavimais“ bei „torpedavimais“, o paskui stebimės, kad rezultatai prasti. Mes gerai žinome, kaip mažinti vartojimą, tik mūsų politikų priimamos priemonės vartojimą didina. Gal jau laikas nustoti vaidinti visažinius, baigti išradinėti dviratį ir pasižiūrėti – ką jau prieš kelis dešimtmečius išsiaiškino pasaulio mokslininkai.

Aurelijus Veryga

blaivus.blogspot.com

Sarmatai

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 6

 1. Vytas says:

  Bet tikriausiai jei jau padidintu akciza tai ir po visu grazinimu vel sumazinti pamirstu. O pasimirses pastovus pinigu srautas niekam nemaiso.
  Taip po truputi sisteingai mokescius didinti ir didinti nepavyktu butu, bet uzmaisius ant virsaus tam tikra grazinimo ar dar koki chaosa galimas dalykas.

 2. Tomas says:

  berods danu mokslininkai yra paskaiciave,kad kiekvienas parduotas bytelis,ateityje valastybei padaro desim kartu didesni nuostoli t.y.zutys keliuose,yvairios medicinos paslaugos,susijusios su alkoholio vartojimu,nesumoketi mokeciai ir nepagamintas produktas tu,kurie nebegali dirbti,arba ju jau nebera del alkoholio vartojimo ir t.t.Is alkoholio pardavomo naudos turi tik alkoholio lobistai,daugiau niekas.Oakcizu didinimas vienintelis priesnuodis pries tautos nuodijima,kuris tikrai veikia.

 3. LosAngeles says:

  Taip, teko girdeti tokias zinias. Ir ne tik danu mokslininkai, teko girdeti ir apie Rusijos mokslininku vykdytus tokius tyrimus. O isvada visur ta pati: prekyba alkoholiu (tabaku taip pat) paciai valstybei yra nuostolinga!!! Ir tai vienareiksmiska. Kazkada ir Lietuvoje spaudoje buvo straipsnis, apie zuvusius kelyje (berods susisiekimo ministerijos studija ar kazkas pan.), kuriame bandyta i zuvusiuosius pazvelgti butent ekonomine prasme. Jame ivertinant jusu (Tomo) minetas priezastis zuvusiojo gyvybe buvo ivertinta gana ispudinga suma (bijau sumeluoti, bet ar ne 1.5 mln.). O juk zuciu keliuose priezastys dazniausiai alkoholis… Taigi isvada vienareiksmiska, ir akivaizdu kad uz ‘kovotoju pries’ nugaru stovi suinteresuotumas, nes pelnai is to ‘verslo’ pasakiski. O kas nori atsisakyti pelno, ypac pasakisko pelno? Bet ta nauda ne valstybei, valstybei tik bedeles….

 4. suslikas says:

  Pigus narkotikai mus prazudys xaxaxaxa, kaip jum skamba? Kam cia tie mokslinyku grafikai ar tyrimai, nejaugi jau nebeturim savo smegenu?

 5. suslikas says:

  Turejau mintyj brangus narkotikai :/

 6. Juozapas says:

  Labai teisingai – sumazinti to nuodo vartojima gali tik kainu kilimas.O del kontrbandos ir naminukes prekybu taskais ryztingiau teuzsima teisetvarka.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top