Masinio bičių išmirimo Europoje priežastys

2011, 8 sausio, 15:52 | kategorija Genocidas | 6 komentarai | peržiūrų 2 019 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Katastrofiški praradimai

Per paskutinius šešis mėnesius bičių populiacija Šiaurės Amerikoje patyrė didžiulių netekčių. Dėl iki šiol nepaaiškintų priežasčių, nuo praėjusio lapkričio rytinėje JAV dalyje bitininkai prarado apie 70 proc. bičių, o vakarinėje – apie 60 proc. Kai kuriuose regionuose šie skaičiai katastrofiški, nes netekta net virš 90 proc. buvusios populiacijos. Tai vyksta ne tik Amerikos žemyne, bet ir Europoje, kur Ispanijos, Italijos, Anglijos, Lenkijos, Portugalijos, Graikijos, Prancūzijos ir kitų šalių bitininkai praneša apie bičių šeimų praradimus. Ispanija neteko keleto tūkstančių bičių šeimų, Švedija – 40 proc., kitos šalys patyrė taip pat nemažų nuostolių. Tokio didelio masto bičių žūtys reiškia ne vien tai, kad pabrangs medus, bet svarbiausia, kad toks didelis bičių populiacijos sunykimas padarys didžiulę įtaką gamtai, kuri yra priklausoma nuo vabzdžių, apdulkinančių tūkstančius augalų rūšių. Amerikoje jau imami skaičiuoti nuostoliai, kurie bus patirti žydint sodams, daržovių laukams ir kitiems augalams, priklausomiems nuo bičių. Didelė tikimybė, jog dėl to stipriai sumažės derlius, kils maisto kainos ir taip bus paveikta visa ekonomika. Be to, bitės apdulkina augalus, kuriuos naudoja ne tik žmogus, bet ir kiti gyvūnai, todėl tai gali paveikti visą ekosistemą. Todėl nenuostabu, kad šis fenomenas sulaukė didelio dėmesio ir šiuo metu jo tyrimais užsiima daug mokslininkų tiek JAV, tiek Europoje. Reiškinys buvo pavadintas Netikėtu Kolonijų Išnykimu (ang. Colony Collapse Disorder) ir jo priežastys vis dar aiškinamos. Yra iškeltos kelios teorijos, tarp kurių minimas stresas, bitėms atsirandantis dėl aplinkos pasikeitimų, nežinomos ligos, pesticidų naudojimas, genetiškai modifikuoti augalai ar elektromagnetinė radiacija, kurią sukelia mobilieji telefonai. Taip pat manoma, kad gali veikti keletas veiksnių vienu metu ir dėl to situacija tampa dar sudėtingesnė.

Fenomenalūs reiškiniai

Netikėtas Kolonijų Išnykimas (NKI) pasireiškia tuo, kad bitės išskridusios iš avilio į jį tiesiog nebesugrįžta. Avilyje randama pakankamai daug maisto, o tai nebūdinga tuo atveju, jeigu bitės jį paliktų organizuotai. Be to, likusio maisto iš karto nepuola kitos netoliese esančios bitės. Tai parodo, jog jis gali būti užkrėstas bitėms pavojingomis ligomis ar parazitais. Prieš šį reiškinį taip pat pastebima, jog bičių šeimai ima trūkti darbo jėgos, tačiau dar esančios gyvos bitės atsisako dirbtinio maisto, tokio kaip cukraus sirupas. Neįprasta ir tai, jog bitė motinėlė būna išėjus iš avilio į lauką. Visa tai gali nutikti vos per kelias dienas ir prieš tai atrodžiusi sveika bičių šeima tiesiog išnyksta, o negyvų bičių nerandama nei avilio viduje, nei netoliese aplink jį.

Pesticidai žudo ne tik kenkėjus

Pastaruoju metu išryškėjo dvi galimos priežastys sukeliančios NKI. Tai pesticidų naudojimas ir/arba genetiškai modifikuoti (GM) augalai. Bitės yra gana jautrios įvairioms cheminėms medžiagoms, todėl didėjant žemės ūkio chemizacijai, pastebimas ir jų sumažėjimas. Pesticidai, o ypač insekticidai, panaudoti augalų žydėjimo metu gali sunaikinti didžiulius kiekius vabzdžių ir sunaikinti bites darbininkes, kurios tuo metu būna žieduose. Sisteminiai insekticidai, patenkantys į augalo audinius, taip pat ir į žiedadulkes, gali pakenkti net jeigu buvo panaudoti prieš žydėjimą ir paveikti visą avilį,nes nuodingos žiedadulkės parnešamos kaip maistas ir naudojamos ne tik bičių darbininkių. Be to, dabar auginama daug genetiškai modifikuotų augalų, kurie pesticidus gamina patys, kad apsisaugotų nuo juos puolančių kenkėjų.

Ypatingai bitėms žalingų ir šiuo metu žemės ūkyje naudojamų pesticidų sąrašas yra nemažas. Tai sukelia sunkumų ieškant sasajų su NKI, nes gali būti kaltas ne atskiras pesticidas, bet jų kombinacija. 1996 metais Prancūzijoje prasidėję įvykiai leidžia vienu iš žalingiausių išskirti sisteminį insekticidą imidaclopridą, kuris Lietuvoje geriau žinomas „Confidor“ pavadinimu. Nuo šio chemikalo naudojimo pradžios Prancūzijos bitininkai pastebėjo spartų bičių mažėjimą ir iki 2003 metų prarado virš 50 000 arba kone pusę visų turėtų bičių šeimų. Buvo kreiptąsi į valdžią, imidacloprido naudojimas buvo uždraustas ir pradėti išsamūs tyrimai, kuriais nustatyta, jog šio chemikalo koncentracija žiedadulkėse gali būti pakankama, kad paveiktų bites. Nors mažos šio insekticido koncentracijos gali būti nemirtinos, tačiau jos gali paveikti bitės gebėjimą orientuotis aplinkoje. Be to, imidaclopridas naudojamas daugiausiai būtent tose žemės ūkio šakose, kurios labiausiai priklausomos nuo bičių – sodininkystėje ir daržininkystėje. JAV šis insekticidas ligi šiol naudojamas vis didesniais kiekiais ir gali būti, jog tai viena priežasčių sukeliančių NKI.

Pavojus – žiedadulkėse

Manoma, jog prie šio paslaptingo reiškinio prisideda ir GM augalai, kurie dideliais plotais auginami JAV ir Ispanijoje, šalyse kur NKI mastai labai dideli. Ypatingas dėmesys kreipiamas į GM kukurūzus ir medvilnę, gaminančius Bt toksiną, kuris veikia kaip sisteminis insekticidas. Abiejų rūšių augalai yra lankomi bičių. Amerikoje atlikti tyrimai parodė, jog jokiomis ligomis neužsikrėtusioms bitėms GM augalų žiedadulkės nedaro jokios ryškios įtakos. Tačiau pabandžius tokias bites užkrėsti dažniausiai pasitaikančiais bičių parazitais, pasirodė, jog jų imuninė sistema gerokai susilpnėjusi ir didelė dalis bičių išmirė. Tai nenutiko su bitėmis, kurios buvo maitintos ne transgeninių augalų žiedadulkėmis. Reikia paminėti, jog natūraliai gamtoje bičių imuninė sistema nuolat kovoja su ligomis ir parazitais, todėl NKI reiškinio atsiradimas parodo, jog bitės tapo ne tokios atsparios. Bitininkai tai yra palyginę su AIDS, kuris sunaikina žmogaus imuninę sistemą, padarydamas jį neatsparų įvairioms ligoms.

Kaltę suversti bandoma ir mobiliesiems telefonams

Trečia minima priežastis yra mobiliojo ryšio sukelta elektromagnetinė radiacija. Tačiau ši teorija nėra paremta jokiais tyrimais, be to, ji nepaaiškina, kodėl kitos bičių šeimos nevagia apleisto avilio medaus. Lietuvos žaliųjų judėjimas mano, kad bandymas suversti visą kaltę mobiliesiems telefonams yra genetiškai modifikuotus organizmus kuriančių kompanijų propoganda, nes jeigu paaiškėtų, kad dėl bičių išmirimo kalti GMO, didelę dalį jų tektų uždrausti, o tai gresia neįsivaizduojamo dydžio nuostoliais visai prekybai genetiškai modifikuotais produktais. Tokios pačios nuomonės laikosi ir garsus bitininkas, Lietuvos veterinarijos akademijos dėstytojas Žilvinas Šolys. Jis „Žaliajai Lietuvai“ teigė, kad yra daug šalių, tokių kaip Suomija, kur mobilusis ryšis yra stipresnis, tačiau jokio neigiamo poveikio bitėms nepastebėta. Ž.Šolys sakė mobiliuosius telefonus laikąs savo aviliuose – norėdamas apsisaugoti nuo avilių plėšikautojų. Dėl auksarankių lietuvių sukonstruotos įrangos, atidarius avilio dangtį, jo savininkui automatiškai siunčiama SMS žinutė. Bitininkas teigė nuo tokios apsaugos priemonės nepastebėjęs jokio poveikio bitėms ir Lietuvos žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją, kad mobilusis ryšys sukelia NKI, laiko blefu.

Kaip matome, dar nėra vieningos nuomonės, kas kaltas dėl daugybės bičių žūties, tačiau galima teigti, kad nuolatinį bičių ir kamanių populiacijos mažėjimą lemia neatsakinga žmogaus veikla, nykstančios laukinės pievos ir vis didėjantis cheminių medžiagų naudojimas žemės ūkyje. Vartotojus tuo pačiu norime paraginti palaikyti ekologinę žemdirbystę ir, jeigu įmanoma, rinktis kuo natūralesnį ir ekologiškesnį produktą.

Jeigu nuo žemės paviršiaus išnyktų bitės, žmonijai liktų gyventi tik ketveri metai. Nėra bičių – nėra augalų apdulkinimo – nėra augalų – nėra gyvūnų – nėra žmogaus.

Linas DIDVALIS, Andrejus GAIDAMAVIČIUS

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 6

 1. arnas says:

  ačiū ponams iš monsanto :)

 2. atleiskit, kad ne i tema says:

  tokiu atveju balsavimo biuleteniuose reikalingas punktas-„netinka nei vienas kandidatas“ (sis komentaras nepraeina KK svetaineje)

 3. Antanas says:

  Liudna,bites ekologijos garantas.Nebus biciu-nebus ir zmonijos.

 4. arvydas1 says:

  turbūt ištikrųjų nereikia tokoios „tupos“ žmonijos???

 5. vladas says:

  priezastis:   tabakas naudojamas BASF ir kitose trasose,nikotinas ir jo elementai.

 6. iseitis visada yra says:

  M o n s a n t o – apie viska pagalvota! Jei nespejo, tai dar sugalvos…

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top