- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Dėl puolimo prieš alternatyvią ir neformalią žiniasklaidą

Asociacijos „Nacionalinis Interesas“NI
PAREIŠKIMAS
Dėl puolimo prieš alternatyvią ir neformalią žiniasklaidą

Galimybė nekliudomai reikšti savo pažiūras, o taip pat rinkti ir skelbti informaciją yra garantuojama įstatymais. Taip pat LR Konstitucijos 44 str. yra aiškus cenzūros draudimas , o taip pat draudimas valstybei, partijoms ir kitoms organizacijoms ar asmenims monopolizuoti masines informacijos priemones.

Deja šiandienos Lietuvoje mes ne pirmą kartą pastebime, kad tinkamai ir nekliudomai realizuoti teisę į laisvą žodį gali tik tie, kas pasiruošęs šiuo žodžiu pasinaudoti giriant valdžios sprendimus arba įgarsinant vienos iš valstybės biudžeto finansuojamų partijų poziciją. Maža to, yra aiškių požymių, jog Lietuvos masinėse informacijos priemonėse vis daugėja nenagrinėtinų temų ir nepageidaujamų požiūrių į Lietuvos ir pasaulio įvykius. Taip pat pastebima tendencija nutylėti ar net iškraipyti faktus politinės konjunktūros vardan.

Net 6 mėnesius nebuvo skelbiama informacija apie migrantų keliamas problemas ir tik įvykiai Kelne, apie kurios plačiai tapo žinoma taip pat alternatyviosios žiniasklaidos dėka, pagaliau privertė politiškai angažuotas masines informacijos priemones pastebėti problemą. Taip pat, alternatyviosios žiniasklaidos priemonės buvo pirmosios atskleidusios SGD terminalo aferos žalingumą ir tai, kas šiandien girdima iš valdžios tribūnų kritikuojant šį projektą, mes jau matėme prieš kelerius metus būtent nesisteminės žiniasklaidos puslapiuose.

Akivaizdu, kad esant tokiam nepalankiam fonui, Lietuvoje vis gausės nepriklausomų pilietinės žiniasklaidos šaltinių. Tai natūralu, nes viešojoje erdvėje labai juntamas necenzūruoto žodžio poreikis, ir būtent alternatyvioji žiniasklaida jį patenkina.

Tačiau vietoje to, kad įvertinti teigiamai šį natūralų ir demokratiją stiprinanti procesą, „nacionaliniu“ vadinamas LRT televizijos kanalas sukuria reportažą pagal geriausias TSRS laikų kovos su „samizdatu“ (pogrindine savadarbe spauda) tradicijas. Maža to, siekiama suformuoti žiūrovo nuomonę, esą, alternatyvioji medija yra antivalstybinis reiškinys. Nedaug trūko, kad visi nesutinkantys su valdžios politika būtų paskelbti „liaudies priešais“, tačiau jei ir toliau makartizmas Lietuvoje stiprės dabartiniais tempais, mes galime sulaukti ir to.

Ypatingą susirūpinimą kelia ir tai, kad nedraugiška Lietuvai veikla apkaltinami net ir Nepriklausomybės akto signatarai, kurių „kaltė“ yra tik tame, kad jie kritiškai žvelgia į faktinės dvipartystės sąlygomis susiformavusią politinę sistemą. Taip pat diegiama mintis, esą bet kuris dabartinės valdžios kritikas yra remiamas užsienio valstybės, o tai tiesioginis kelias į „raganų medžioklę“.

Mes, neabejingų piliečių asociacija „Nacionalinis Interesas“, reiškiame gilų susirūpinimą dėl smerktino puolimo prieš alternatyvią ir neformalią žiniasklaidą. Taip pat, mes solidarizuojamės su visais pilietinės ir alternatyviosios žiniasklaidos atstovais.

„Nacionalinis Interesas“ pasiruošęs ateityje ne tik bendradarbiauti su visomis alternatyvios ir neformalios žiniasklaidos priemonėmis, tačiau ir pasiruošęs šioms priemonėms teikti informaciją pirmumo tvarka.

Asociacija „Nacionalinis Interesas“