ETPA rezoliucija: iššūkis Rusijai ar sąžininga priemonė?

2015, sausio 30, 15:35 | kategorija Metodologija | 3 komentarai | peržiūrų 219 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

(„Deutsche Welle„, Vokietija)
ETPA pratęsė sankcijas prieš Rusiją. Ukrainiečių delegacija laiko tai teisingu veiksmu. Rusijos delegacija paskelbė asamblėjai boikotą.
Viktorija Vlasenko

paveikslėlisStrasbūras – įvykiai vykę ETPA sprendžiant klausimą apie rusų delegacijos įgaliojimus patvirtina: asamblėjos nuotaikos kintančiai nepastovios, o deputatų balsavimo rezultato praktiškai neįmanoma atspėti.

Trečiadienį, sausio 28-ąją, balsuojant už rezoliuciją patvirtinančią rusų delegacijos įgaliojimus, asamblėja nusprendė palaikyti ukrainiečių delegacijos pataisas ir atimti iš Valstybės Dūmos deputatų balso teisę iki balandžio sesijos. Nors, dar keletą valandų iki balsavimo daugelis buvo įsitikinę: Maskvai pavyks išvengti griežtų sankcijų ir sugrįžti į ETPA .

Nežinomas faktorius

Rezoliucijos projekte, paruoštame deputato-socialisto Stefano Shennahomo, buvo siūloma grąžinti Rusijai balso teisę, sustabdžius tik keleto nesvarbių privilegijų galiojimą. Tačiau antrojo Monitoringo komiteto posėdžio metu priimta ukrainiečių delegacijos pataisa kardinaliai keitė rezoliucijos išvadas. Joje buvo siūloma prie pranešėjo išvardintų pataisų pridėti dar ir balso teisės atėmimą Rusijos deputatams ETPA.

Kai kurie galvoja, jog prieš rusų delegaciją suveikė Valstybės Dūmos pirmininko Sergejaus Nariškino pareiškimai apie tai, jog VFR aneksavo VDR (Vokietijos demokratinė respublika). O taip pat tai, kad rusų deputatų antiukrainietiškoje retorikoje, jau seniai neskambėjusioje ETPA tribūnoje, taip niekas ir nepasikeitė. Be to, paskutiniu momentu politinė grupė „Europos liaudies partija“ ETPA, kuri niekaip iki tol negalėjo apsispręsti dėl bendros pozicijos Ukrainos klausimu, vis dėlto nutarė palaikyti Kijevą.

Debatų metu deputatai gyrė Stefano Shennahomo ataskaitą. Ten buvo detali ir objektyvi paskutinių įvykių Ukrainoje analizė. Rezoliucijoje konstatuojama, kad Krymo aneksija vyksta toliau, o žmogaus teisės okupuotose teritorijose, tame tarpe ir Krymo totorių, yra grubiai pažeidžiamos. Pranešėjas kalba ir apie tiesioginį Rusijos dalyvavimą eskaluojant ginkluotą konfliktą Ukrainos rytuose, apie rusų kariuomenės dalyvavimą jame ir apie ginklų tiekimą RF separatistams.

Atsiprašymo iš Rusijos taip ir nesulaukė

Tačiau, kaip pasakė debatų metu ukrainiečių deputatas Bladimiras Arjevas, pagrindinė rezoliucijos projekto dalis ir jos rekomendacijos kiekybiškai nesuderinamos. „Tai tas pat, kaip uždėti 15 eurų baudą už žmogžudystę“, – pareiškė jis. Todėl ukrainiečių delegacija kreipėsi į savo kolegas ETPA prašydama palaikyti pataisą apie balso teisės atėmimą rusų delegacijai.

Anot britų deputato Roberto Walter’io, per laiką, kuris praėjo nuo rezoliucijos apie Krymo aneksiją priėmimo „niekas nepasikeitė“, gal nebent „prie aneksijos prisidėjo dar ir karo veiksmai Donbase“. Роберт Walter konstatavo, jog rusų delegacija „neparodo jokio apgailestavimo ir toliau grasina savo kaimynei“ . „Pademonstruokime realų europietišką solidarumą ir pratęskime sankcijas prieš Rusiją, kol ji neatkurs Ukrainos teritorinio vientisumo“, – pasakė deputatas.

Jį palaikė ispanas Pedro Agramunt: „Mūsų viltys tikintis pakeisti Rusijos poziciją nepasiteisinoi, situacija tik pablogėjo: Ukrainoje žūsta žmonės, auga bėglių srautas, okupuotame Kryme persekiojami totoriai, ukrainiečių miestuose vyksta teroristiniai aktai“.

Neišgydomas ligonis

Tik kairiųjų jėgų deputatai toliau atkakliai gynė pranešėjo pasiūlytą rezoliucijos projektą. Nyderlandų deputatas Tiny Kox kvietė nebalsuoti už ukrainiečių pataisą, kuri „pasitarnaus Rusijai pretekstu nutraukti kontaktus su asamblėja“. Su juo sutiko ir šveicaras Andreas Gross: „ETPA – ne giežtas mokytojas, kuris išveja iš klasės už blogą elgesį, o ligoninė, kurioje gydoma“. Jis karštai įkalbinėjo asamblėją toliau kalbėti ir aiškinti Rusijai, „jog ji veikia neteisingai“.

Jam paprieštaravo lietuvių deputatas Emanuelis Zingeris, pareiškęs, jog ETPA jau ilgą laiką „gydo“Rusiją, kurios kariuomenė taip ir nepaliko Padniestrės, vykdė karą Čečėnijoje, okupavo gruzinų teritoriją, o dabar – kariauja Ukrainoje. „Kai pacientas ilgai nepasveiksta, tai persikelia į kapines“, – pareiškė Zingeris.

Valstybės Dūmos demaršas

Kai prasidėjo balsavimas už pataisas, rusų delegacijos nariai pasipiktino tuo, jog balsavimo sistemos ant jų darbo stalų neveikė. Tačiau ETPA pirmininkas priminė, jog jie neturi teisės dalyvauti balsavime savo pačių įgaliojimų klausimu.

Išskyrus „pataisą 28“ dėl sankcijų prieš Rusiją pratęsimo, ETPA deputatai priėmė pataisą, kuri kreipiasi į Rusijos valdžią siūlydama 24 valandų bėgyje išlaisvinti Nadeždą Savčenko (sraigtasparnio šturmanė-operatorė paimta į nelaisvę Donecko sukilėlių) ir garantuoti jos grąžinimą į Ukrainą. Balsavimo rezultatus už pačią rezoliuciją salė sutiko aplodismentais.

Rusų delegacijos reakcija į asamblėjos sprendimą buvo žaibiška. Delegacijos pirmininkas Aleksejus Puškovas, stichinėje spaudos konferencijoje prie įėjimo į sesijų salę, vykusioje iškart po balsavimo, pareiškė, jog Rusija stabdo darbą ETPA iki metų pabaigos. „Jie nori dialogo, jie nori ieškoti sprendimo? Tegu daro tai be mūsų!“ – pareiškė Puškovas.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 3

  1. Mindaugas says:

    Labai protingas Rusų delegacijos žingsnis, stabdyti darbą ETPA iki metų pabaigos. Praeis kažkiek laiko ir Rusija vėl bus priimta į ETPA darbą. O iki to laiko, net neabejoju, V.Putinas suras atitinkamus svertus, kaip paspausti „vakarų partnerius“.

  2. MIrga says:

    Na, manau, jie jau buvo apsvarstę ir tokį variantą. Ir jau iš anksto sutarė, kad išeis. Tai kad išties nėra prasmės ten likti. Ko? Nario mokesčių mokėt? O prasmė? Jei sėdėsi ten, kaip bežadė žuvis- nei dirbt, nei balsuot. Man keisčiau, kad kai kurie nesitikėjo tokio Rusijos žingsnio…Kaži, o KO tikėjosi?

  3. PP says:

    Labai gerai. Dabar mirties bausmę galės sugrąžinti ir mažiau žiūrėti, ką „Vakarai pasakys“. Rusija – kolonija, bent jau teisiškai Rusijos konstitucijoje tiesiai šviesiai parašyta, kas tarptautinės (kas tie tarptautiniai?) pripažintos (kieno?) teisės normos yra aukščiau už vietines.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top