Globėjams – aukso kalnai, tėvams – trupiniai

2019, 31 sausio, 10:47 | kategorija Realybė | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 384 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Mama su vaiku

Neseniai Kauno savivaldybė, ieškodama globėjų, skelbė, jog tai yra svajonių darbas. Pasirodo, kai kuriose savivaldybėse taip ir yra – už tokią veiklą įvairiomis išmokomis valstybė atsidėkoja tūkstančiais eurų ir netgi nereikalauja atsisakyti įprasto darbo ir atsiduoti tik vaikams. „Vakaro žinios“ pasidomėjo, kokių dydžių išmokas vaikų globėjai gauna skirtingose savivaldybėse ir kaip tai verčia jaustis vaikus auginančius tėvus.

Pagal galiojančius įstatymus, globėjams, globojantiems vaikus šeimose, šeimynose ar Globos centre, valstybė moka 152 eurus vaiko globos tikslinį priedą kiekvieną mėnesį. Tiek pat – 152 eurus – siekia iš valstybės biudžeto globėjui mokama vaiko globos (rūpybos) išmoka, skirta vaiko išlaikymui.

Taigi, iš viso jau 304 eurai. Papildomai šiems globėjams savivaldybės gali skirti pagalbos šeimai pinigus, kurie priklauso nuo globojamų vaikų skaičiaus: už vieną vaiką – nuo 114 eurų per mėn.; už du vaikus – nuo 190 eurų per mėn.; už tris ir daugiau vaikų – nuo 304 eurų per mėn.; už kiekvieną vaiką iki 3 metų – papildomi 38 eurai per mėn.

Kai kuriose savivaldybėse šias išmokas gali gauti ir budintys globėjai. Pavyzdžiui, Lazdijų rajono savivaldybėje budinčiam globotojui ar socialiniam globėjui, globojančiam vaikus, už kiekvieną globojamą vaiką yra mokami pagalbos pinigai (100 eurų), globos rūpybos išmoka (152 eurai), tikslinis priedas (152 eurai), išmoka vaikui (50 eurų).

Bei savivaldybės nustatytas mėnesinis atlygis – 1 minimalus mėnesinis atlyginimas, kuris nuo sausio 1 d. yra 555 Eur.

Pinigai dar nepriėmus vaiko

Kai vaikas yra prižiūrimas budinčio globotojo šeimoje, savivaldybė taip pat moka atlygį budinčiam globotojui už vaikų priežiūrą, šis atlygis yra mokamas savivaldybės biudžeto lėšomis ir jo dydį savivaldybė nustato savo tvarka. Atlygis gali būti mokamas net ir tada, kai globėjas dar nėra priėmęs vaiko.

Ši išmoka svyruoja nuo 100 eurų iki 1,5 minimalios algos. Pavyzdžiui, Marijampolės, Zarasų, Radviliškio, Lazdijų, Šalčininkų, Vilniaus miesto savivaldybėse tokia išmoka siekia 555 eurus. Klaipėdos rajono, Ukmergės savivaldybėse tokia išmoka lygi 833 eurams.

Priėmus vaiką, išmoka padidėja priklausomai nuo to, kiek vaikų globėjas priima. Pavyzdžiui, Švenčionių rajono savivaldybėje budinčiam globėjui prižiūrint vaiką mokamas 833 eurus siekiantis atlygis, Klaipėdos rajone – 1110 eurų, o štai Ukmergės rajono savivaldybėje globojant 2 vaikus mokamas 1388 eurų atlygis.

Galime paskaičiuoti, kokias pajamas, pavyzdžiui, Klaipėdos rajono savivaldybėje galėtų gauti budintis globėjas. Iki vaiko priėmimo jam būtų mokama 833 eurai. Priėmus 2 vaikus, ši išmoka išaugtų iki 1665 eurų. Plius dar 152 eurų globos (rūpybos) išmoka iš valstybės.

Ir 100 eurų „vaiko pinigai“ dviem vaikams. Iš viso – 1917 eurų. Reikia nepamiršti sumokėti mokesčius nuo 3 minimalių algų siekiančios išmokos. Beje, naudinga žinoti, kad globojimas nebūtinai turi būti vienintelė veikla.

Pagal įstatymą globėjai taip pat gali turėti darbo santykių. Tai reiškia, kad kol vaikai darželyje ar mokykloje, globėjas gali dirbti ir gauti užmokestį. Palyginimui, tėvai, šeimoje auginantys vaikus, šeimą išlaiko iš gaunamo uždarbio, o valstybė prideda po 50 eurų „vaiko pinigų“ už kiekvieną vaiką.

Priedai įsikūrimui ir skatinimui

Beje, savivaldybės savo nuožiūra gali skirti ir papildomų išmokų globėjams. Pavyzdžiui, įsikūrimo išlaidoms. Trakų savivaldybėje tokia išmoka siekia 300 eurų. Vilniaus mieste šeimai (asmeniui), globojančiai (besirūpinančiai) giminystės ryšiais nesusietą vaiką, gali būti mokama 500 eurų vienkartinė vaiko įsikūrimo išmoka vaiko gyvenamajai erdvei sukurti.

Klaipėdos rajono savivaldybėje vaikus šeimoje, šeimynoje ar Globos centre priėmę globėjai papildomai gali gauti vienkartinę išmoką už kiekvieną vaiką jo įsikūrimui šeimoje – 4 valstybės remiamų pajamų dydžio – 488 eurai. Kasmet metų pabaigoje išmokama 10 bazinių socialinių išmokų dydžio vienkartinė 380 eurų pašalpa vaiko reikmėms.

Esant reikalui – suteikiama vaikų dienos centro paslauga globojamam vaikui, globėjai gali kreiptis ir gauti psichologo paslaugas.

Radviliškio savivaldybėje globėjams, globojantiems 3 ir daugiau vaikų, kuriems nustatyta nuolatinė globa (rūpyba), skiriama 3000 eurų vienkartinė piniginė parama. Šeimynoms, globojančioms vaikus šeimos aplinkoje, – 5000 eurų vienkartinė piniginė parama vienai įsteigtai šeimynai skiriama vieną kartą įsteigus šeimą.

Klaipėdos mieste išimties tvarka gali gauti nemokamus pietus ir nemokamą maitinimą vasaros atostogų metu mokyklų organizuojamose dieninėse stovyklose.

Panevėžio savivaldybėje svarstoma galimybė turėti globėjo kortelę, kuria naudojantis globėjai kartu su globotiniais galėtų nemokamai lankytis kultūros ir sporto įstaigose, pavyzdžiui, koncertuose, kino teatre, čiuožykloje.

Šiaulių rajone šeimynos kasmet gauna vienkartinę išmoką 5000 Eur šeimynos materialinės bazės stiprinimui. O štai Lazdijų savivaldybėje globėjai yra atleidžiami nuo mokesčio už vaikų išlaikymą švietimo įstaigoje.

Ir tai dar ne viskas. Civiliniame kodekse įtvirtinta, kad tėvų pareiga išlaikyti nepilnamečius vaikus išlieka ir atskyrus vaikus nuo tėvų arba apribojus tėvų valdžią, išskyrus atvejus, kai vaikas įvaikinamas.

Paprastai tariant, tėvai, kuriems yra apribota valdžia, privalo mokėti globėjui lėšas vaiko išlaikymui, vadinamuosius alimentus.

Tėvai išmokų nesitiki

„Vakaro žinių“ kalbinta trijų vaikų mama kaunietė Skirmantė Mažeikaitė neslėpė, kad dar visai neseniai buvo susimąsčiusi tapti globėja, pamačiusi Kauno savivaldybės skelbimą. Jame buvo rašoma: „Kaunas siūlo geriausią darbą – tapti globėju“. Tuo metu 400 eurų atlyginimo uždirbančiai pardavėjai išmokos, skiriamos globėjams, atrodė lyg nepasiekiamos pajamos. Šiuo metu Skirmantės šeimos pajamos siekia kiek daugiau nei 1000 eurų.

Kai namuose auga 17-os, 15-os ir 9-erių atžalos – tokios sumos pakanka tik gyvenimui „nuo algos iki algos“. Viena tris vaikus auginanti mama negauna alimentų, nes vaikų tėtis nuo atsakomybės slapstosi užsienyje, o Lietuvos valstybė jau 7 metus nesugeba iš jo išreikalauti šių pinigų. Biurokratiniai labirintai Skirmantei nesuteikia galimybės gauti alimentus ir iš valstybinio Vaikų išlaikymo fondo.

Skirmantė butą nuomoja iš savivaldybės. Nuomai ir komunaliniams mokesčiams žiemą tenka skirti 300-400 eurų. Dar apie 300 eurų kainuoja sportiniai užsiėmimai, kuriuos lanko visi vaikai, pasiruošimai varžyboms, aprangos ir visos su šia veikla susijusios išlaidos. Matematika paprasta – maistui, drabužiams ir pramogoms keturių asmenų šeimai lieka apie 400 eurų.

Skirmantė pasakoja, kad šeimos biudžetas kiekvieną mėnesį yra suplanuotas tiksliai, ir visi trys vaikai įtraukiami į šį procesą: „Jie žino, kiek galime sau leisti. Pavyzdžiui, jeigu organizuojama ekskursija kurioje nors iš vaikų klasių, namuose apie tai pasikalbame.

Pasakau, kad vaikas pats gali apsispręsti, ar jis nori važiuoti į ekskursiją vienas, ar geriau šiuos pinigus pridėti prie kitos pramogos mums visiems keturiems. Pavyzdžiui, kinui. Galiu pasidžiaugti savo vaikais, kad jiems svarbu laiką leisti su šeimos nariais.“

Skirmantė neslepia, kad trys vaikai Lietuvoje yra prabanga ir tuo pačiu didžiausias mamos džiaugsmas. „Turbūt labiausiai nuvilia ne tai, kad esi priverstas kasdien skaičiuoti pinigus, bet pats valstybės požiūris į dirbančius žmones. O ypač daugiavaikes šeimas. Kartą kreipiausi į seniūniją, prašydama man skirti socialinę pašalpą, argumentuodama, jog viena auginu tris vaikus. Man buvo atsakyta, kad nereikėjo tiek prisidaryti.

Bet šie vaikai buvo planuoti ir gimė iš meilės. Argi dėl to kažkas turi teisę su manimi taip kalbėti? Yra daugybė žmonių, kurie nesivargina dirbti, gyvena iš pašalpų ir jų biudžetas nėra prastesnis nei mano“, – pasakoja daugiavaikė mama iš Kauno.

Informacija

Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba informavo, kad šiuo metu šalyje yra 177 budintys globėjai, kurie savo šeimose prižiūri 346 vaikus, 158 šeimos laukia, kada bus pasiūlyta globoti vaiką. Budintis globėjas turi teisę prižiūrėti ne daugiau kaip 3 vaikus.

šaltinis: respublika.lt

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top