Kas susprogdino „Nord Stream”?

2023, 4 sausio, 8:36 | kategorija Metodologija | atsiliepimų (7) | peržiūrų 281 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Sprogę NordStream vamzdžiai leidžia dujas į jūrą

Dujų išsiveržimas iš susprogdinto „Nord Stream” dujotiekio Baltijos jūroje

Įrodymai liudija, kad prie „Nord Stream” dujotiekių sprogdinimų prikišo nagus valstybė. Vieną didžiausių istorijoje išpuolių įvykdė ne vienišas teroristas ar teroristinė organizacija, rašo Tedas Snaideris (Ted Snider) portale „The American Conservative”. Taigi pagrindinis klausimas, kurio niekas nenori užduoti, yra toks: kas tą padarė?

Neklausti, kas tai padarė, yra tas pats, kas neieškoti Rugsėjo 11-osios išpuolių kaltininkų.

Rusijai metama daug kaltinimų. Tačiau čia, Vakaruose, vyrauja ydinga praktika kaltinti Rusiją dar prieš tyrimo išvadas ar net nepaisant jų. Faktai yra faktai, bet kiekvieną kartą dėl to kalta Rusija.

Neseniai paskelbtame „Foreign Affairs” straipsnyje Vokietijos kancleris Olafas Scholzas, pasinaudojęs didžiosios skaitytojų dalies neišmanymu, perrašė istoriją. Kalbėdamas apie tai, kaip V. Putinas neva sulaužė savo pažadą dėl partnerystės ir taikos naujoje pasaulio tvarkoje po Šaltojo karo, O. Scholzas teigė, kad 2008 m. „Rusija pradėjo karą prieš Gruziją”.

Daugelis skaitytojų patikės Šolco žodžiais, nes Vakarų žiniasklaida juos tam ruošė daugelį metų. Tačiau pats Scholzas puikiai žino, kad jo interpretacija yra klaidinga. Tuo metu nepriklausoma Europos Sąjungos misija nustatė, kad užpuolė ne Rusija, o Gruzija.

Rugpjūčio 7 d., pažeisdama vos prieš penkias valandas sudarytą paliaubų susitarimą, Gruzija pradėjo Pietų Osetijos sostinės Cchinvalio puolimą. Tbilisis teigė, kad Osetija apšaudė Gruzijos kaimus. Tačiau ESBO stebėtojai vietoje tai paneigė.

Europos Sąjungos nepriklausoma konflikto faktų nustatymo misija padarė išvadą, kad „visi Gruzijos valdžios institucijų paaiškinimai, kuriais bandoma teisiškai pateisinti išpuolį”, yra nepagrįsti. Ataskaitoje teigiama, kad nebuvo jokios Rusijos invazijos, kurią esą turėjo sustabdyti Gruzijos ginkluotosios pajėgos.

Scholzas tai puikiai žino, bet vis tiek apkaltino Rusiją, o tai prieštarauja tyrimo duomenims.

Kai lapkričio 15 d. Lenkijoje sudužo rusų gamybos raketa C-300 ir žuvo du žmonės, Vakarų žiniasklaida ir vyriausybės suskubo apkaltinti Rusiją.

Tačiau atlikus tyrimą netrukus paaiškėjo, kad raketą C-300 naudojo Ukrainos kariuomenė ir, kad Ukrainos priešlėktuvinė gynyba ją paleido į artėjančią Rusijos raketą. Ji nepasiekė tikslo ir nusileido Lenkijos pasienyje. Ir Rusija buvo apkaltinta dar prieš bet kokį tyrimą.

Rugsėjį sprogus „Nord Stream 1” ir „Nord Stream 2” dujotiekiams, Vakarai atmetė Rusijos patikinimus, kad ji nekalta, ir dėl sabotažo iš karto apkaltino Rusiją.

„Niekas Europoje net nesiūlė nieko kito, kaip tik Rusijos vykdomą sabotažą”, – sakė vienas aukšto rango Europos aplinkosaugos pareigūnas. JAV energetikos sekretorė Jennifer Granholm suskubo pareikšti, kad tai buvo „akivaizdus” Rusijos darbas.

Tačiau po kelis mėnesius trukusio tyrimo laikraštis „The Washington Post” neseniai pranešė, kad nėra jokio pagrindo kaltinti Rusiją. Leidinys apklausė „23 diplomatijos ir žvalgybos pareigūnus iš devynių šalių”, kurie patvirtino, kad kol kas nėra įrodymų, jog už sabotažo stovi Rusija. Dokumente pažymima, kad net ir tie, kurie buvo susipažinę su išvadomis, negalėjo patikimai susieti Rusijos su šiuo atveju.

O jei tai ne Rusija, reiškia, kad tai kažkas iš mūsų. Tad štai labiausiai nerimą keliantis neatsakytas 2022 m. klausimas: kas susprogdino dujotiekį „Nord Stream”?

Tuo tarpu šis sabotažas laikomas vienu didžiausių teroristinių išpuolių istorijoje. Ignoruoti tai yra tas pats, kas netirti Rugsėjo 11-osios įvykių.

Tačiau dėl iš anksto suplanuoto sprogimo į atmosferą ne tik išsiskyrė didžiulis kiekis metano, bet ir buvo nutrauktas dujų tiekimas Europai, todėl šią žiemą ji neteko šilumos. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen tai pavadino „sąmoningu esamos energetikos infrastruktūros išvedimu iš rikiuotės”.

Įrodymai vienareikšmiškai rodė, kad prie to prisidėjo valstybė. Vieną didžiausių istorijoje išpuolių įvykdė ne vienas teroristas ar teroristinė organizacija, o valstybė ar net valstybių grupė.

Ir, jei nėra įrodymų, kad už sprogdinimų stovėjo Rusija, tuomet panašu, kad europiečius išdavė jų pačių Europos valdžia arba kita su ja vienaip ar kitaip susijusi valdžia, paaukojusi jų komfortą ir sveikatą.

Didelės dujų ir elektros kainos dėl sabotažo gali lemti, kad šią žiemą Europoje žus dar 147 000 žmonių, o energijos, ypač Vokietijoje, gali trūkti ne vienerius metus.

Rusiją skubėta apkaltinti gerokai anksčiau, nei buvo atliktas tyrimas. „Washington Post” straipsnyje pareigūnai apgailestavo, kad „tiek daug pasaulio lyderių pirštu rodė į Maskvą, net nesvarstydami kitų šalių dalyvavimo variantų.

Tačiau viena iš tų „kitų šalių” nutraukė dujų tiekimą Europai ir dėl visko apkaltino Rusiją. Tad štai pagrindinis klausimas, kurio niekas nenori užduoti: kas tai padarė?

Tedas Snaideris – JAV užsienio politikos ir istorijos apžvalgininkas.

 

Sarmatai

Jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba PayPal. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.Naujienos iš interneto

Atsiliepimų 7

 1. Romas says:

  Suprask – Rusija ir Ukrainos neužpuolė…

 2. R says:

  Tai jau anksčiau aišku buvo, kad sprogdino ne Rusija. Kam jai auksinę savo vištą žudyti? Čia mūsų savi pavarė negalvodami apie pasekmes. O dabar tyli į kelnes pridėję ir meldžiasi, kad neišlįstų jų reikalai į paviršių.

 3. Romas says:

  Gali būti ir trečias – „pilkųjų” variantas. Yra taip vadinama „sąjunga šešių” – drako, reptilojdai, pilkieji…, veikiantys iš užkulisių per ketvirtąjį reichą, Klausą Švabą. Kurių tikslas skaitmeninis gulagas, visiškas žmonijos pavergimas. Pandemija, karas – tik priemonės…

 4. Vytas says:

  Nemanau, kad gali būti „trečias variantas” (pagal komentatorių). Manau, kad šis teroro aktas – šalių, suinteresuotų ES ekonominiu nuosmukiu, darbas. Ne tik suinteresuotų, bet ir galinčių tokį aktą įvykdyti. O tokių jau ne taip ir daug. Svarbiausios -JAV, Anglija, tarp suinteresuotų – ir Švedija, nes ji tiekia dujas ES,ir konkurentas, galingas konkurentas, jai nereikalingas.

 5. Romas says:

  JAV, Anglijos, Švedijos interesas, kaip konkurentų – teorinis. Nieko panašaus jos dar nebuvo iškrėtę.
  Tuo tarpu Rusijos energetinis šantažas – praktika… Tame tarpe ir Lietuvos atžvilgiu.

  • Myndė says:

   Gal galima plačiau apie tai, kokius tarpusavio susitarimus Rusija (Gazprom) pažeidė? Bent jau Lietuvos ieškinyje Stokholmo arbitražas nerado nieko. Apšviesk, aiškiai Panoramoje kažką girdėjai.

   • Romas says:

    75 dienas trukusi ekonominė Sovietų Sąjungos blokada Lietuvai nuo 1990 balandžio 18 d. iki liepos 1d. Ji buvo ne tik degalų, bet ir kitų žaliavų blokada. Politiniu tikslu – priversti Lietuvą atsisakyti nepriklausomybės idėjos.
    Man asmeniškai įsiminė tuo, kad su draugu, pasiėmę didelę talpą (apie400 l.) , važiavome link Pskovo. Degalinėse, kaip litovcam, pamatę numerius, nedavė. Tada stabdėme krovinines paputkes…Nakvojome palapinėje, visa virtinė nuotykių. Prisižebravojome pilną bačką. Grįžtant asfalto duobėje sprogo priekabėlės padanga…
    Po dviejų parų blokada pasibaigė. Juokėsi visi mūsų pažįstami ir mes patys…

Rašyti atsiliepimą

Mums svarbios jūsų nuomonės.
Tuo pačiu norime priminti, kad komentarai nėra tarpusavio rietenų ar keiksmams skirta sritis.
Komentarai nėra cenzūruojami, tačiau programa gali kai kuriuos sulaikyti, jei ras keiksmų, nevartotinų žodžių ar nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "https" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top