Lietuva geležinės ledi neišgirdo

2015, 3 sausio, 8:41 | kategorija LPT | 17 komentarų | peržiūrų 908 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Ričardas Čekutis

Internete skelbiamas dar 1997 m. legendinės „geležinės ledi“ buvusios Jungtinės Karalystės premjerės Margaret Tečer (Margaret Thatcher) rašytas laiškas, kuris buvo adresuotas tuo metu Vilniuje vykusiai konferencijai dėl būsimo stojimo į ES. Laiškas pirmiausia įdomus tuo, kad viskas, ką tuomet prognozavo garsioji britė, su kaupu išsipildė.

paveikslėlis

paveikslėlis1997 m. gruodžio 6-ąją į Vilnių iš Didžiosios Britanijos, Suomijos, Švedijos, Danijos ir Prancūzijos susirinkę euroskeptikai, eurorealistai ir euroentuziastai diskutavo, kas laukia Senojo žemyno valstybių – pavyks išsaugoti nepriklausomybę ar privalomai teks stoti į Europos Sąjungą. Šioje konferencijoje apie Lietuvos nepasirengimą narystei ES kalbėjo ūkininkas, tuometinis Seimo narys Ramūnas KARBAUSKIS. Šiandien vėl su juo kalbamės apie M.Tečer įžvalgas.

– M.Tečer anuo metu garsiajame laiške rašė apie ES ateitį, įspėdama lietuvius: „Centralizuota biurokratija, kurios vis didėjančios galios anuliuoja mūsų parlamentų sprendimus, ir Europos Teismas, kuris gali pakeisti mūsų įstatymų nuostatas, ardo mūsų suverenitetą“. Tais 1997-aisiais valdžia pasistengė šį laišką nuslėpti. Ar nematote kokių nors paralelių su dabartimi?

– Lygiai tas pats dabar vyksta Lietuvoje dėl euro įvedimo. Dabar yra akivaizdžiausiai meluojama ir nuslepiami dalykai, kurie valdančiajam „elitui“ yra nenaudingi. Pavyzdžiui, valdžia bando nuslėpti būsimą įnašą į vadinamąjį euro stabilumo fondą, nieko nekalba apie garantiją, kurią reikia suteikti. O ta garantija mums kainuos 10 mlrd. litų, be to, reikės į fondą įnešti dar kelis milijardus. Tai nutylima. Be to, dabar Lietuvos centrinis bankas yra atsiskaitymų centras. O kur atsiskaitymų centras bus įvedus eurą? Ar jis apskritai bus Lietuvoje? Nes tie bankai, kurie turi filialus mūsų šalyje, atsiskaitymų centrus tikriausiai darys savo šalyse. Estai jau dabar atsiskaitinėja per Suomiją. Latviai paliko centrą Latvijoje, tačiau visos bankų paslaugos ir ten, ir ten beprotiškai pabrango. Dabartinis tragiškas bankų paslaugų brangimas Lietuvoje, mano nuomone, rodo, kad Lietuva ketina atsisakyti savo atsiskaitymų centro. Kitaip sakant, Lietuvos centrinis bankas liepia komerciniams bankams jau dabar padidinti įkainius, kad įvedus eurą galėtų pasakyti: štai žiūrėkite, bankų paslaugos nepabrango… Visa tai dabar subtiliai maskuojama.

– Anais laikais buvo kalbama tik apie stojimą į ES, pasakojama, koks tai esą būsiąs gėris ir visi akimirksniu tapsime „pasiturinčiais europiečiais“. Tačiau ką tai turi bendro su laisvu tautos apsisprendimu, pagaliau, su demokratija, jeigu oponentai nei tada, nei dabar neturi galimybės išdėstyti savo argumentus, nes jie paprasčiausiai nekviečiami į televizijas?

– Būtent. Mes prisimename, kokias pastangas ir lėšas į tą stojimą dėjo tuometinė valdžia: buvo pumpuojami didžiuliai srautai propagandos, dalijamas alus ir milteliai, pagaliau pats referendumas pratęstas dviem dienoms, ko niekada iki tol ir niekada po to nebuvo galima daryti… Aš puikiai prisimenu, kaip buvo užčiaupti net visi bent kiek abejojantys, ką jau kalbėti jau apie ES priešininkus. O dabar valdžia yra ištikta šoko, nes surinkta 320 tūkstančių Lietuvos žmonių parašų dėl žemės nepardavimo užsieniečiams. Juk ir dabar, išskyrus „Respubliką“, objektyvios informacijos žiniasklaidoje apie referendumo iniciatyvą niekas neskelbė – žmonės buvo blokuojami kiek tik įmanoma, visur buvo daroma milžiniška antireklama, o tauta vis tiek pirmą kartą istorijoje mobilizavosi. Todėl ir dabar į euro reklamą, į smegenų plovimą bus sukišta dešimtys milijonų litų.

– Grįžkime dar į tą 1997-ųjų Vilniaus konferenciją dėl ES. Jūs tada sakėte, kad ankstyvas įstojimas į bendriją apsunkins mūsų ūkio konkurencines galimybes. Ar taip ir nutiko? Ar mūsų ūkininkai gali vienodomis sąlygomis dabar konkuruoti su Vakarų europiečiais?

– Visiškai 100 procentų pasitvirtino tai, ką aš tada sakiau. Net ir ES entuziastai košmariškame sapne negalėjo susapnuoti, kad 2014 metais mes vėl išgirsime tą patį, ką jau girdėjome tada: „Būkite mieli, palaukite dar 7 metus ir galbūt tada mes suvienodinsime sąlygas…“

Visos Rytų Europos ūkininkams konkurencinės sąlygos paliktos absoliučiai diskriminacinės. Dabar mes turime atverti rinką, t.y. įsileisti Vakarų kapitalą, leisti jiems supirkti žemes, tačiau lygiaverčių konkurencinių sąlygų mes neturime. Mums pritaikyti europiniai gamybos standartai, tačiau lėšų tiems standartams įgyvendinti mums niekas nedavė. Dabar Vakarų Europoje 80 proc. žemės ūkininkai valdo nuosavybės teise, tuo metu Lietuvoje šis procentas siekia vos 20… Mes neturėjome laiko suformuoti net savo žemėvaldos klausimų, o jau turime leisti parduoti žemes užsieniečiams. Mums specialiai neduodama nei laiko, nei galimybių bent jau apytiksliai suvienodinti visas ūkininkavimo aplinkybes. Išmokos nepalyginamai mažesnės, laiko mums neduoda, tai apie kokią sąžiningą konkurenciją čia galima šnekėti? Visa tai kompensuoti turime žmonių gerovės, jų atlyginimų sąskaita. Tuomet ar dar kam nors kyla klausimų, kodėl šimtai tūkstančių žmonių bėga iš Lietuvos? Nėra jokių lygiaverčių sąlygų, mes net ir viltį praradome, kad jos kada nors bus. Mums atrodo, kad esame paprasčiausiai išduoti. Kol Lietuvoje, Latvijoje ar Estijoje mūsų ūkininkų nesunaikins, tol jie iš mūsų ir tyčiosis. Matyt, laukiama, kol užsieniečiai supirks mūsų žemes ir pradės čia ūkininkauti.

– Galbūt to ir siekiama: kai tik vakariečiai įsitvirtins Baltijos valstybėse bei visoje Rytų Europoje, tada ūkininkavimo sąlygos bei išmokos ir bus suvienodintos?

– Mes tą ir bandome pasakyti. Nesuprantu, kodėl valstybė siekia, kad neliktų lietuviškų ūkininkų… Juk nacionalinis žemės ūkis rimtose, save gerbiančiose valstybėse yra nacionalinio saugumo klausimas, tai yra pirmaeilis valstybės interesas. Pavyzdžiui, net Šveicarijoje kalnuose užsiimama žemdirbyste, o tai yra valstybė, kuri neturi jokių finansinių problemų nusipirkti sau maisto kur tik nori. Tačiau šveicarai kiša milijardus į nacionalinį žemės ūkį ir jiems tai yra nacionalinio saugumo klausimas. Visos normalios valstybės rūpinasi nacionaline gamyba, o mūsų štai įmonės masiškai iš Lietuvos išsikrausto ir moka mokesčius Vakaruose. Matome, kad jau nieko neturime nacionalinio – net beveik visi bankai jau užsienietiški, lietuviškas tik vienas paliktas. Valdžia sugalvojo „globalizacijos“ burtažodį, kad pateisintų savo neveiklumą. O juk tai yra dirbtinis, nenatūralus procesas. Reikia energingiau ginti savo interesus net ir toje pačioje ES. O dabar toks įspūdis, kad mes išvis neturime nacionalinių interesų. Tai jau yra absoliuti išdavystė.

Respublika.lt

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarų 17

 1. ab says:

  viskas cia parasyta protingai ir teisingai.Bet klausimas butu ar imanoma pakeisti musu dabartine situacija i gera,ar visdelto Lietuvele bus uzimta turtingu uzsienieciu?

 2. PP says:

  Neįmanoma. Galima bandyti kai konfliktas tarp Vakarų ir Rusijos pereis į karo (karštojo) formą, bet vis tiek už Rusijos tektų griebtis kaip už šiaudo. Kitas variantas – Rusija pati paims Lietuvą. Dar kitas variantas – Lietuva karo atveju bus nušluota, dar vienas, jei Rusija pralaimėtų, Lietuva per kelis dešimtmečius išnyktų galutinai.

 3. Dovydas says:

  Neįmanoma.

  …va tokia nuomonė yra visų baisiausia…. Nėra neįmanomų dalykų – yra tik noras nieko nedaryti…. Ar įmanoma, kad tokia maža tauta vis dar egzistuoja, kai daug skaitinglesnė jau senai nuėjo užmarštin…. ? Tikrai ne tokia nuomonė palaikė Tautos dvasią…. Tokia nuomone reikia sau vienam nuodyti gyvenimą.
  Įmanoma yra viskas. Jei veiki 100proc. Matyt nepasiektas dar tas kritinis taškas, nuo kurio jau neįmanomas tampa neįmanomu.

 4. Ec says:

  Teisus 100%

 5. Rosalie says:

  Citata:  Taškas, nuo kurio jau neįmanomas tampa neįmanomu. As taip suprantu ,kad tas TASKAS , tai vaikai. Kur jie ? Visais senais laikais,jie buvo namie.,Ir buvo turima is ko suklupus keltis. Dabar ?

 6. Simas Simaitis says:

  Dabar tie vaikai uždirba pinigus užsienyje. Šūdelitis gviešiasi tuos pinigus apmokęstinti. Pagalvokite. Ne bankus, o tuos indėlininkus, kurie siunčia į Lietuvą tėvams, giminėms, už kuriuos jau buvo sumokėti mokesčiai tose šalyse, kuriose buvo dirbama. Pagal 2012 metų statistiką Swedbank ir SEB gavo beveik vieną milijardą litų apyvartos. Per abudu bankai sumokėjo mokesčių nei daugiau, nei mažiau, per abudu 2000 litų! Kaip manote, iš kur tie bankai padarė tokias apyvartas? Iš gamybos Lietuvoje? Ar iš pardavimų? Čia jums pamąstymams prieš miegą. Dabar žinosite, kas sumokės tuos įnašus į stabilumo fondą.

 7. Mindaugas says:

  O ko čia stebėtis, kad Lietuvos valdžia manipuliuoja gyventojais, joja ant jų galvų? Nesenai buvau pašte pasiimti siuntinio. Prieš mane stovėjo toks drimba su darbininko apranga ir keitėsi eurus. Skaičiavo jis prie langelio, skaičiavo, o paskui paštininkei sako, nieko, priprasim. Šis posakis atspindi dabartinį lietuvių požiūrį į vykstančius procesus. Lietuviams nesvarbu kokia jų valiuta, ar euras, ar litas, ar doleris, ar šekelis….jiems nusispjauti….pardavę savo nepriklausomybę už alaus butelį ir skalbimo miltelius, lietuviai tampa nykstančia tauta, budriai savo valdžios vedama į skerdyklą….o žinote, man jų ir negaila. Ką bepasakysi, nenusipelnė žmonės nepriklausomybės….

 8. MIrga says:

  Kaip bebūtų liūdna, pnašu, kad tikrai nenusipelnė…Lietuviai gali susivienyti prieš vieną aiškų priešą.Ir tą TIK išorinį. Jei priešas savas, vietinis ir šneka lietuviškai (beje ir saldžiai priedo)- tai totalus pasimetimas ir pakrikimas. Na, jei nesusigaudome kur gėris, kur grėsmė, tai ir išnyksime, kaip neprisitaikę.
  Aš tai girdėjau tokį posakį apie tą ,,pripratimą“: katinui užpakalį kad ir garstyčiom ištepk- visvien išsilaižys.

 9. Simas Simaitis says:

  http://alles-schallundrauch.blogspot.de/2015/01/die-ukraine-ist-ein-kleptokratie-der.html
  Visiems čia esantiems ir skaitantiems ir nors šiekt tiek mastantiems 6 min klipas rusų kalboje. Be pagražinimų, tiesiai šviesiai. Pinigai valdo pasaulį ir mes tik priedėlis prie to. Mes, tai tie, kurie neneša jokio pelno, našta tiems, kurie daro pinigus ir mes jiems tik statistika. Aš dar savęs klausiu ar pagaliau pradėsite busti, nes apart vergo grandinių jau nėra ko prarasti.

 10. Dovydas says:

  Lietuviams nesvarbu kokia jų valiuta, ar euras, ar litas, ar doleris, ar šekelis….jiems nusispjauti….pardavę savo nepriklausomybę už alaus butelį ir skalbimo miltelius, lietuviai tampa nykstančia tauta, budriai savo valdžios vedama į skerdyklą….o žinote, man jų ir negaila. Ką bepasakysi, nenusipelnė žmonės nepriklausomybės….

  Mindaugai, ar jūs lietuvis? Jei juo jaučiatės, ir tai ne vien tik pasportinė dalis jūsų gyvenime, tai vadinasi šis abibūdinote tame tarpe tinka ir jums? O ką padarėte pats, kad toks nebūtumėte, arba ką darėte, kad toks tapote? Kai mes rodome pirštu į kitą, tai dar trys atsukti į mus pačius….. Vaikai pasakytų : kas ant kito sako – ant savęs pasisako. Ir kūdikio lūpomis kalba tiesa.

  Rosalie

  taip suprantu ,kad tas TASKAS , tai vaikai.

  ….kiekvienam savo, ko gero yra jautrūs taškai. Man tėvai taip įskiepijo – Tėvynė aukščiau. Kai Tėvynė saugi, saugi šeima. Tėvynė, gi ir yra didelė šeima, o šeima – maža Tėvynė.

 11. Joris says:

  Staripsnis gerai parodo, kad visa ekonominė ir kitokia (kokios dar nepastebime) Lietuvos okupacija esa senai suplanuota ir vedama užsibrėžtu kursu. Dauguma žmonių šito kažkodėl nemato ir nenori suprasti. Iš vienos pusės dėl to, kad jie absoliučiai visur esa mulkinami ir apgaudinėjami, iš kitos – kad jie ir įsivaizduoti negali tokių niekšybių, kurios daromos jų pačių atžvilgiu.

 12. PP says:

  Demagogija. Amerikoniška, beje. Viskas įmanoma. Ne viskas ir ne visiems. Lietuvių tauta jau parsidavė galutinai mamonai ir gero bei lengvo gyvenimo siekiui. Nebus jokio susivienijimo, nebus jokio bendro tikslo. Nes jo niekada ir nebuvo. Buvo avinų banda, kurią manipuliavo. Kartai manipuliavo tie, kurie norėjo gero avinams, kartais tie, kurie siekė juos kirpti ir skersti. Dabar vėl valdo pastarieji ir jie siekia galutinai nukirpti ir paskersti. Visus. Sakai, perėjimo taškas. Jis jau praeitas ir kelio patiems išsikapstyti nebėra. Tik su kitų, o tie kiti – Rusija – pagalba.

 13. Vincius says:

  Dovydai, kiek tau metu? Ar tikrai toks naivus, ar del kazkokiu priezasciu cia apsimetineji? Cia 10 -mecio vaiko pakyleti, bet bereiksmiai (ir tuo paciu juokingi) pasisakymai, jei bent kiek vyresnis – tada cia jau samoningas realybes ignoravimas. 

 14. Vincius says:

  Na, ponas Simaiti, cia gera klipa mums nurodete: tiesiai i tarpuragi be jokiu pardonu. Net zioptelejau I.Berkuto beklausydamas, bet is tiesu tai geriau kai teisybe tiesiai sviesiai i akis pasako, zinai su kuo reikala turi. O tai naivuoliai prisigalvoja visokiu fantaziju, ir patys tiki ir kitus bando itikinti. 
  Labai aciu uz nuoroda.

 15. Dovydas says:

  samoningas realybes ignoravimas.

  …žiūrint, kam kas yra realybė….

  Pakankamai man metų, Vinciau, ir aš nesistebiu, kad tos sąvokos jums kelia aliuziją į mažvaikio veblenimus…. Patriotizmo sąvoka reta paukštė mūsų šnekose tiek viešai, ar šeimos rate…. Kai klausimas išgyventi norom ar nenorom tampa pagrindime tema, nesunku kitą palaikyti niekus paistančiu nebrendyla.
  Tačiau tikrai yra žmonių, kuriems Lietuva ir lietuvybė neapsiriboja krepšiniu ar Joninių šventimu.
  Kadangi tema ne apie tai, tai ir neplėtokime šalutinių temų.

 16. Simas Simaitis says:

  Mielieji, neverta bartis ir pyktis. Atkreipkite jūsų dėmesį į tai, kad ši biblijinė sistema, kurioje mes gyvename, pastatyta ant melo ir apgaulės. Jūs tiesiog perskaitykite savo komentarus ir pastebėsite, kad visuose juose skamba tik šie du žodžiai: melas ir apgaulė. Tai tie kertiniai akmenys ant kurių pastatytas Mamono aukuras. Tai du atskaitos taškai, kurie mus čia vienyja. Dauguma tai supranta, visa kita palikite už šitos ribos, jeigu norite vieningumo. Pradėkite pagaliau protauti, kad ši sistema mus skaldo ir valdo, tad nustokite bartis, ieškokite sąlyčio taškų.

 17. Danutė says:

  Viskas įmanoma…, tiesiog bendraminčiams reikia pradėti burtis , jungtis, organizuotis ir atkovosime ir LITĄ, ir ŽEMĘ, ir LIETUVĄ…Mūsų bočių šalis buvo pirmoji, kurį  ( be ginklo!) sugriovė Sssr,kuo gero, teks būti pirmai rimtoje kovoje prieš ES… Neįmanoma tada, kai prarandi viltį, manau, dar yra daug Lietuvą mylinčių ir neparsidavusių briuseliui tėvynainių…Tai tie , kurie nepabėgome iš šalies, kurie sąžiningai dirbame ir už mažus atlyginimus ir kurie tikrai mylime LIETUVĄ …

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top