Metai be alkoholio: „Nė nepasiilgsti tos būsenos svaigioj neapibrėžty“

2018, 18 sausio, 1:02 | kategorija Alternatyva | 13 komentarų | peržiūrų 1 524 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Šiandien galiu švęst

Šiandien galiu švęsti. Keisčiausia yra tai, kad būtent dabar man šis faktas neatrodo nei kažkoks įspūdingas, nei šlovingas. Atrodo – o tai kas čia tokio.

Paskutinės 365 dienos mano gyvenime praūžė be alkoholio.

Ir išties, gal net nebūčiau apie tai rašiusi. Bet tada pagalvojau apie savo paauglystę, apie savo gyvenimą, kai jame buvo alkoholio, ir nusprendžiau, kad šiek tiek pasisakysiu.

Visų pirma, labai trumpai, ką manau apie valdžios bandymą susitvarkyti su alkoholizmu Lietuvoje.

Juk tai šiuo metu aktualiausia. Ne, aš nepritariu griežtiems ir drastiškiems įstatymams, nes, visų pirma, jie užkūrė tokią pirtį mūsų visuomenėje, kur visi staigiai sukilo ir susibūrė į didelę jėgą, garsiai pasakiusią „jūs mums nepaaiškinsite“. Taip, kuo griežčiau bandai sugriebti, tuo labiau norisi griebiamam maištauti.

Antra, ta maištaujanti jėga staiga nebesuprato už ką kovoja – už laisvę spręsti, kiek ir kur vartoti, ar tiesiog už tai, kad alkoholis yra kūl reikalas.

Mano kažkada mylėtas Marijonas scenoje prie Seimo rūmų, klausau, jau šneka, kaip iš linksmo tapo liūdnas ir susimąstęs, nes, suprask, be alkoholio žmogus tampa niūrus ir rūstus, kaip tie politikai, kurie pamokyt mus susimojo.

Ir tada galvoju, nu Marijau Marijau, mes turim problemų su alkoholiu.

Tu turėjai problemų su alkoholiu, apie tave, pasiklydusį rytais tarp medžių, ne vienos lūpos man pasakojo ir kai jauni žmonės juokiasi iš tavo baikų apie niūrius negeriančius politikus, tai ar tu pats tais rytais besišlaistydamas tikrai laimę ir gėrį jautei?

Žodžiu, kova už laisvę rinktis staiga tapo šūkavimais apie smagų gyvenimą svaigalų apsupty. Čia, žinoma, mano subjektyvus kampas ir aš galėčiau plėstis iki dešimties pastraipų, bet to nedarysiu.

Aš geriau pasakysiu, kodėl iš gyvenimo išbraukiau alkoholį ir kaip tai pakeitė mano kasdienybę.

Nors etapų be alkoholio turėjau labai daug, bet šitas ilgiausias (nuo tada, kai pirmąsyk paragavau).

Aš vis sakau, kad alkoholis, tai bėgimas nuo savęs, o man taip norisi eiti į save, žvelgt į save, ieškot savyje.

Aš lieku su savimi ir aš nieko nebijau: nei man nuobodu, nei liūdna vien dėl to, kad esu aš ir aš. Nei man reikia save linksminti, nei raminti svaiginantis.

Anksčiau jaučiausi tuštesnė, kažkas viduje nedavė ramybės.

Tai kokia nevykusi meilės istorija, tai koks ilgesys ar skaudulys, tai baimė, nerimas. Ir tada po kokio bokalo pasidarydavo ramiau, linksmiau.

Tik kuo toliau, tuo labiau viskas tempdavosi paskui, o kiekviena tikrumo akistata su savimi tapdavo niauresnė.

Vieną dieną tiesiog supranti, kad turi paimti ir viską išspręsti. Ir kažkodėl pirmas dalykas, kurį tau norisi pašalinti iš gyvenimo, yra būtent alkoholis. Čia intuicija matyt sako, jog toks turi būti pirmas tavo žingsnis.

Kuo ilgiau gyveni visiškoje blaivybėje, tuo dažniau pradedi jausti visišką ramybę.

Ir keista, bet nei kiek nepasiilgsti to būvio svaigioj neapibrėžty.

Man žmonės sako, kad alkoholis jiems padeda atsipalaiduoti. Na, nežinau, prisėdu su kava prieš restorano langą – jaučiuosi atsipalaidavusi; žiūriu į ežerus, kalnus, pušų viršūnes – jaučiuosi atsipalaidavusi; grįžtu namo, įsijungiu radiją, pasisemiu saują mėgstamiausio riešutų mišinio, kramsnoju, klausau – jaučiuosi atsipalaidavusi; sėdžiu su draugais, jie gurkšnoja alų, aš gurkšnoju pokalbius ir šilumą – jaučiuosi atsipalaidavusi.

Atsipalaiduoti – tai būti su savimi ir tuo, kas aplink tave.

Mėgautis tuo. Ir nei gamta taps gražesnė, nei žmonės įdomesni, nei maistas skanesnis išgėrus alkoholio. Tik tu pats kažkoks kitoks, aš sakyčiau – labiau paviršutiniškas. Bet, deja deja, dažnam tiesiog daug paprasčiau gyventi plaukiant paviršiais.

Pastarieji metai buvo ir diplomo įteikimas, ir septynios kelionės, ir įstojimas į magistrantūros studijas, ir Naujieji, ir gimtadienis, ir naujas būstas, bet viską laisčiau laime, kartais dar nealkoholiniu šampanu.

Nemanau, kad gavau nors viena gera emocija mažiau, bet galvos skausmais neabejotinai.

Pastarieji metai buvo ir skaudūs išsiskyrimai, ir pergyvenimai dėl tolstančios meilės, ir namų ilgesys, ir nesibaigiančių darbų virtinės, ir širdį perduriančio skausmo akimirkos, bet nemanau, kad alkoholis būtų palengvinęs ir paskatinęs bent vieną problemą įveikti greičiau.

Ir vis dėlto, aš esu tikra, kad iki čia perskaitė bent vienas, kuriam pikta, kuriam neatrodo nuoširdu, kuriam neatrodo, kad kiekvienas taip galėtų, kuriam neatrodo, kad tame yra prasmės, kuris už gerklės griebtų ir įpiltų, nes „kam tie kraštutinumai!?“.

Aš ir nesakau, kad kiekvienas, kuris geria, tai daro beprasmiškai save skandindamas. Tikrai ne.

Labai retai ir to nesureikšminant, alkoholis gyvenimo nepablogins, gal net įneš smagių vėjų, tačiau kai matau žmones, kurie nemoka kitaip atsipalaiduoti, kuriems to reikia dažnai ir vis dažniau, vis daugiau, man darosi liūdna.

Ne visiems duota kovotojo dėl tikros, nuoširdžios laimės gyslelė. Bet ir ne kiekvienas bando ją išsiugdyti, nors pabandyti kitaip.

Ir pasilieku prie visiškos blaivybės, nes šiuo metu dar daug kas gyvenime neišspręsta. O man taip įdomu, taip patinka spręsti, ieškoti, atrasti! Gal kažkada, kai/jei užauginsiu vaikus, mane apkabins žmogus, kuris pasakys „tu esi mano akių šviesa“, gal tada sakysiu „išgeriam po taurę vyno ir pasidalinam žvaigždynus danguj“.

Kol kas aš neturiu noro ir laiko net vienam bokalui, o jau ir po vieno mano smegenys pradėtų ūžt, širdis šėlt. Kol kas aš nenoriu nieko užmiršt, nieko nustumt į šalį, jaučiuosi atsipalaidavusi kasdienybės atokaitoj, bet tuo pačiu ir nesu šimtu procentų tikra, kad išgėrusi nepradėčiau klaidžioti po neatvėsusius pėdų įspaudus.

Apibendrinant, – metai be alkoholio buvo geriausi metai mano gyvenime. Tęskime toliau!

Atradusi džiaugsmą,

Ona Adamavičiūtė

šaltinis: debesyla.lt

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarų 13

 1. Inga says:

  Kaip šauniai padarė mergina!!!

 2. Pro says:

  Nuostabu. Ir įtikinama. Nors pats negeriu jau šešti metai ir tas neturėtų daryt įspūdžio, … bet vis tiek daro. Nes norisi sugrįžt į tada, kai pats padėjau tašką šiam reikalui, kokią jaučiau palaimą pirmaisiais metais, kaip džiaugiausi kiekvienu sekmadieniu kai atsibusdavau skaidria galva, pilnas jėgų ir gyvenimo džiaugsmo.

  Ačiū Onai, kad priminė tą metą. Džiaugiuosi, kad vėl ir vėl atsiranda žmonių, kurie vėl atranda gyvenimo džiaugsmą išlikdami savimi be jokių stimuliatorių.

 3. Gediminas says:

  Ne tik Marijonas.Nuo garsiuju roko marsu 1990m.musu atlikejai tik du kartus isejo protestuot:kai Kubilius juos lengvai apmokesdino ir del alkoholio apribojimo.Kokie pilietiski!

 4. Jonas says:

  Dar prieš pusmetį nesuprasčiau autorės minčių,tačiau dabar kiekvienas parašytas žodis,rodosi iš mano vidaus išeina.Dar pakankamai mažai laiko praėjo,kai taurę padėjau,tačiau jau po pirmo mėnesio pajutau vidinį džiaugsmą ir suvokimą,jog jau nei už ką nenoriu paragauti nors lašą bet kokio alkogolio.Turėjau daugybę problemų,kaskart apimdavo depresija,ypač rudenį ir žiemą ir nė vienos svaigalų vartojimas neišsprendė,o nekart dar ir pagilino.Problemų yra ir dabar,tačiau blaivia galva sprendžiant jos jau neatrodo tokios neįveikiamos.Beje,bandžiau ir aš nealkogolinio šampano-atsiprašau,bet tai tikras myžalas.Geriau gerti vandenį.Anksčiau nesupratau kaip galima atsipalaiduoti be kad ir alaus kelių bokalų,suvokimas atėjo pats ir netikėtai man pačiam,bjaurus pasidarė ne tik skonis,bet net ir mintis kad jį supilti į save.Gal mano gyvenimas kardinaliai nepasikeis,tačiau dabar aš jaučiuosi ženkliai labiau savimi pasitikintis ir każkuria prasme laisvas.

 5. MS says:

  Šaunu, kai žmonės susitvarko su savo priklausomybėmis. Puiku, kad gerai jaučiasi. Reikia gyventi taip, kad, silpnybės neužvaldytų sveiko proto.

 6. Simas Simaitis says:

  Dar vienas požiūris į alkoholio ir tabako vartojimą iš medicininės pusės, ko medikai mums nepasakoja, nes jiems greičiausiai niekas univere nepasakojo.
  Kraujo kūnelių darbas žmogaus organizme visų pirma transportuoti deguonies molekules kūno ląstelėms. Kraujo kūnelių su deguonies molekule dydis truputį mažesnis, kad dar kaip tik „pralenda“ per kapiliarą. Kiekvienas kraujo kūnelis padengtas plonu riebalų sluoksniu, kitaip kraujo kūneliai suliptų vienas su kitu. O būtent etanolis daro tai, kad tą riebalų sluoksnį „nuplauna“ ir kraujo kūneliai sulimpa į kekes panašias į vienuogių. Toks darinys patekęs į kapiliarą, jį užkemša, o kaip žinoma, smegenų ląstelės be deguonies neišgyvena ir tuojau pat miršta. Milijonai ląstelių. Dėl to žmogus apsvaigsta, kojos nebeklauso…na, pas kiekvieną sava reakciją į alkoholio poveikį.
  Kad pašalinti jau nebegyvas smegenų ląstelės, žmogaus kūnas sukelia spaudimą galvoje, kad vanduo galėtų tas mirusias ląsteles išplauti iš kūno (čia troškulys ir galvos skausmai po alkoholio vartojimo) ir tikra to žodžio prasme, nuleidžiate savo protą į tualetą.
  Vaizdelis ne koks, bet alkoholis daro vartotojus kvailiais. Alkoholiko smegenys panašios į skylėtą kempinę.

 7. konkurencijos nėra says:

  SVEIKINU

 8. Romanas says:

  Žmogus rūko , vartoja alkoholį , narkotikus , kada jam trūksta gyvenimo energijos ir dar nėra išsiaiškinęs , ko jis yra atkeliavęs į šį pasaulį . Iš kur žmogus gali paimti šią energiją ? Minimalią jos dalį gauna iš gamtos. Aplamai , pagal Joną Gervę , žmogaus fiziologija sudaro sudaro tik apie 20% , o likusią jo dalį sudaro energetinės struktūros . J.Gervė yra išnagrinėjęs žmogaus vystymosi evoliuciją ir pateikęs žinias kaip galima tapti energetiškai nepriklausomu .
  Be to visas mus supantis pasaulis evoliucionuoja pagal tam tikrus dėsnius , prie kurių žmogus privalo taikytis – nes priešingu atveju gali būti pašalintas iš jo , kaip eilinė biologinė rūšis. Nuo praėjusio šimtmečio pabaigos yra prasidėjęs pereinamasis laikotarpis , susijęs su mus supančio pasaulio perėjimu į naują vystymosi etapą .

 9. Dainius says:

  Jauni žmonės jau blaiviai mąsto. Ar nereiks seimo seniams lagaminų krautis?

 10. Aleks says:

  Žinoma,labai šaunu,kai žmonės atsitokėja ir pradeda kitaip žiūrėti į svaigalų vartojimą.Aš taip pat nevartoju ir to nepasigendu.Tačiau yra kita medalio pusė.Jaunimas degtinę geria retai,taip,alus yra naudojamas kaip ir sidrai,įvairūs kokteiliai,pigūs fermentuoti gėrimai.Jiems nereikia brangių vynų,jie retai įperka aukščiau lentynose sudėtus brendžius,viskius.Užtat źalio jaunimėlio tarpe labai populiaru energetinio gėrimo skardinė su viena kita ekstazy tablete ar keliais źolytės dūmais.Ir nereikia dėti superpastangas gydyti tautą nuo alkogolizmo,kuris daugiausiai išbujojęs pas tuos,kuriems deśimtmečių eigoje buvo atimta galimybė LIetuvoje susikurti normalų gyvenimą ir kada sistemos pagalba jie buvo paversti pašalpiniais.Dar visai neseniai buvo aktyviai palaikomas mitas kad Lietuva yra labiausiai geriančių kraštas Europoje.Ir pasipylė užsakomieji strapsniai moralizuojantys,mokinantys piliečius sveiko gyvenimo būdo.Galbūt tada reikėjo ir kitokių :kaip geria airiai,suomiai,ispanai ar tie patys anglai irvokiečiai?Patikėkite,rusams toli iki kai kurių iš šių pavardintų tautų,o juolab lyginant mano tautiečius su jais,tai lietuviai yra beveik blaivininkai.Problema yra ta,kad mūsų valdżios atstovai ķą nori tą ir daro su mūsų kraštu ir jo gyventojais: visapusiškai kontroliuojamos spaudos ir TV pagalba iškelia dėmesį nukreipiančias nuo realių aktualijų banalias temas į pirmą vietą ir priverčia visuomenę diskutuoti šitokiu būdu duodant jiems laiko sutvarkyti savo tamsius reikalus.Mūsų tauta tokia,kad tik peno apkalboms ir jie turės ķą veikti.Gink Dieve aš ne prieś blaivybę,tačiau dirbdamas socialiniu darbuotoju jau eilę metų matau narkotikų daromą žalą jaunimui,o ypač pastaraisiais metais lengvųjų narkotikų vartojimo mastas mokyklose pasiekė kritinį tašķą.Jeigu jūs ,skaitydami šį mano komentarą,pagalvojote jog jūsų vaikas to nedaro,tai gerai pagalvokite dar kartą,nes mažas źolytės parūkymas yra beveik nepastebimas,tą gali pamatyti tik specialistas arba pavartojimo kiekis toks,kad matosi visiems.Platintojai ir patys parūkantys teigia,kad tai nesukelia priklwusomybės,o tik pagerina bendrą savijautą.Bet gi ir arkliui aišku,kad taip nėra.Keisčiausia tai,kad policijw nesiima jokių prevencinių priemonių teigdama esą nežiņą kas yra platintojai.Mano ir kitų kolegų nuomone yra kaip tik atvirkščiai.Mažai kas iš mokytojų drįsta viešai kalbėti śia tema,ir tai yra pilnai suprantama.Svaigalų vartojimas yra blogis,tačiau tik būtent tai pastoviai eskaluojant pamirštama sena patarlė: bėgo nuo vilko ir pataikė ant meškos.Linkiu visiems susimąstyti apie tai.

 11. Vytas says:

  Sveikinu ir linkiu kuo geriausios nuotaikos be alkoholio. Ką tik po širdies operacijos buvau Palangoje reabilitacijos įstaigoje. Praėjusį šeštadienį nuėjau į pajūrį. Saulė, mėlyna rami jūra, žydras dangus…Koks gi gražus mūsų kraštas, nuostabi nuotaika ir be to, kurio vardas – alkoholis. Sėkmės, Ona !

 12. MP says:

  Saunuole :) labai geras straipsnis ! Alkoholis nera nei vaistas nei maistas kas mano kitaip tik apgaudineja save.

 13. hmmm says:

  Geriu i savaite karta. Nei durnėju nei protingėju nuo to išgėrimo.
  Bet kad būna linksma tai faktas. Ir drasos atsiranda, tiek mastyme tiek veikloje. O jei padauginama tai ryte būna slabna.
  Gal ir galiu be alkoholio bet su juo būna smagiau ir žvaliau kelias valandas per savaite ;D Jei nepadauginama. Nes padauginus jau nebeproduktyvus patampu. Tiek mintimis, tiek darbais.

  Gurkšnosiu iki mirties ;D šeip ar taip ankčiau ar vėliau reiks mirt. Tai kam čia laužytis. Nori ir darai ka nori daryt. Tik su saliga kad nedaryt kitiem to ko nenorėtum kad tau darytu.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top