Nafta 10 dolerių? Istorinė naftos kainų griūtis

2016, 19 sausio, 1:01 | kategorija Ekonomika | atsiliepimų (11) | peržiūrų 836 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

tagesanzeiger.ch

nafta

Pirmasis ekspertas prognozuoja dešimt dolerių už statinę. Yra trys priežastys manyti, kad tai įvyks netrukus. (šveicarai nenaudoja anglų žodžio barrel, bet sako vokiškai Foss, kas reiškia statinė. Kuo mes blogesni už vokiečius? P.V. pastaba).

Iniciatyvos ėmėsi Paulius Horsnelis. Jis skelbia mažiausią kainą — 10 dolerių už statinę. Jis remiasi Standard Chartered banko ekonomikos analitikais.

Nuotaikos energetikos rinkose tokios blogos, kad tarp strategų kilo aršūs ginčai. Investicinio banko Goldman Sachs prognozė $20, o šios savaitės pradžioje ir jo varžovas Morgan Stenley irgi paskelbė statinę kainuosiant $20.

Britų bankas milžinas RBS nesutinka su banko Standard Chartered skelbiama mažiausia kaina $10 ir sako, kad nafta atpigs iki $16. „Aš nematau priežasties kodėl naftos statinė turėtų kainuoti $10, bet rinkoje yra daug spekuliantų siekiančių kainą numušti būtent iki tokio lygio“ — sako Horsnelis.

Kainų karas OPEC organizacijoje

Naftos pasaulio analitikams pasaulis apsivertė aukštyn kojomis. Sakoma, kad yra didelis naftos perteklius ir pasiūla viršijo paklausą, pasaulyje visos rezervų talpos užpildytos kaip niekad anksčiau. Vien JAV atsargų turi sukaupusi 100 milijonų statinių.

Įtaką daro Kinijos ekonomikos nestabilumas. Kinijos ekonomikos augimas sulėtėjo daugiau, nei manyta anksčiau. Kinija per dieną sunaudoja 11,5 milijonų statinių naftos ir yra antroji pagal dydį jos vartotoja pasaulyje. Bet tai ne viskas. Šių metų žiema šiaurės pusrutulyje žymiai šiltesnė nei įprasta, o tai mažina naftos vartojimą.

Sumažėjusi paklausa susiduria su rekordiniu naftos tiekimu. OPEC išgaunamos naftos kiekis 32,9 milijonai statinių per mėnesį yra istorinis gavybos rekordas. Gruodžio pradžioje atskiri naftos kartelio OPEC nariai viršijo gavybos limitą. Diplomatinis konfliktas tarp Saudo Arabijos ir Irano padėtį tik blogina. Akivaizdu, kad Saudo Arabija kovoje dėl viešpatavimo Artimuosiuose Rytuose prieš Iraną naudoja naftos ginklą. Saudiečiai mušdami kainą siekia neleisti Iranui grįžti į pasaulinę naftos rinką po ekonominių sankcijų Iranui panaikinimo.

„Vyksta kainų karas OPEC´o viduje“ — sako banko Bank of Amerika Merrill Lynch analitikas Fransiskas Blanšas. Jo nuomone naftos kaina nukris iki $25.

Kai kurios naftą išgaunančios šalys ant žlugimo ribos

Nuo metų pradžios nafta atpigo beveik 15%. Antradienį už statinę (159 litrai) Šiaurės jūros Brent rūšies nafta laikinai buvo atpigusi iki $30.34. JAV WTI naftos statinė kainavo net mažiau kaip $30. Taigi dar viena riba įveikta. Paskutinį kartą Brent nafta 30 dolerių kainavo 2004 metų balandžio 2, o JAV WTI — 2013 metais.

Daugelis analitikų naftos apyvartos pakitimų tikisi antroje metų pusėje, bet fjūčersų rinkos prekeiviai yra tuo klausimu pesimistiškesni. Jie teigia, kad maža kaina išsilaikys ilgai. Savaitės pradžioje naftos pardavimo sutartyse 2020 metams (fjūčersai) naftos kaina nukrito žemiau $50.

Paprastai sakant: Anot energetikos rinkos prekeivių artimiausius ketverius metus nafta kainuos mažiau kaip $50. Bloombergo finansų tarnybos analitikai tikisi, kad antroje metų pusėje nafta kainuos virš 50 dolerių.

Kai kurios naftą išgaunančios šalys ir korporacijos yra ant žlugimo ribos. Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) pirmininkas Nigerijos naftos pramonės ministras Emanuelis Ibe Kachikvu dėl dramatiško kainos mažėjimo kovo pradžioje šaukia OPEC´o susirinkimą.

Daugeliui JAV kompanijų gresia finansinis bankrotas

Kachikvu sakė: „Kai kaina pasieks $35, tada mes šauksime specialų posėdį“. Dėl naftos kainos kritimo Nigerijos valiuta „naira“ atpigo iki žemiausio istorinio lygio, o valiutos atsargos sumažėjo 28 milijardais JAV dolerių. Tas pats darosi ir Azerbaidžane.

Rusija taip pat turi susiveržti diržus. Kad bent iš dalies būtų kompensuotas pajamų trūkumas, valstybės biudžetas bus sumažintas 10 procentų.

Dar pavojingesnėje padėtyje yra naftos kompanijos. Ypač JAV kompanijos, nes skalūnų bumas pagimdė daug naujų kompanijų, kurios pradinei investicijai ėmė didžiules paskolas ir labai stipriai įsiskolino. „Wolfe Research“ tyrimų studija sako, kad iki 2017 metų vidurio gali bankrutuoti trečdalis JAV ir dujų gavybos bendrovių, jei artimiausiu metu naftos kaina nepadidės ik daugiau kaip $50.

Esant dabartinėms kainoms šios įmonės kiekvieną savaitę patiria po du milijardus dolerių nuostolių. Banko Morgan Sanley tyrime sakoma, kad dabartinė padėtis naftos gavybos įmonėse yra blogesnė negu 1986 metais, kai statinė tuomet kainavo 10 dolerių.

Apie naftos suvartojimą:

Pagrindinė naftos vartotoja pasaulyje yra JAV. Ši šalis per dieną suvartoja šiek tiek mažiau nei 20 mln. barelių…

Antra didžiausia naftos vartotoja pasaulyje yra Kinija, kuri per dieną suvartoja beveik 8 mln. barelių. Savo ruožtu Japonijos poreikiai — 5 mln. barelių, o Indijos — 2,9 mln. Kiek mažiau naftos suvartoja Rusija ir Vokietija…

Kai kurių valstybių ekonomikos yra itin priklausomos nuo naftos eksporto. Kone 80 proc. Saudo Arabijos BVP sukuria šios gėrybės eksportas. Rusija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Iranas ir Kuveitas taip pat yra pernelyg priklausomi nuo naftos pardavimų. Pasibaigus naftos ištekliams šiose valstybėse gali kilti rimtų neramumų.

Štai taip — matome, kad JAV 2012 metais kasdien suvartodavo beveik po 20 milijonų statinių naftos, o vartojimas kasmet tik didėja. Bankų analitikai teigia, kad naftos kainos krenta dėl to, kad JAV rezervinėse talpose sukaupė rekordiškai didelį kiekį naftos — net 100 milijonų statinių.

Padalinkime 100 iš 20 ir kas gaunasi? Ogi JAV naftos perdirbimo įmonės atsargų turi tik penkioms dienoms. Tokios atsargos reikalingos vien tik tam, kad nenutrūktų gamybos procesas, nes jį sustabdžius po to paleidimas iš naujo daug brangiau kainuoja nei atsargų laikymas. Juokingai atrodo tokių rimtų bankų visiškai nerimtas tiesiog juokingas argumentas. Akivaizdu, kad naftos kainos krenta visiškai ne dėl tariamai didelių naftos rezervų sukauptų JAV talpyklose.

Kokiu būdu mušama naftos kaina?

Labai paprastai — skaitykite aukščiau išverstą šveicarų straipsnį. Viena nedidelė citata iš šveicarų straipsnio: «««Savaitės pradžioje naftos pardavimo sutartyse 2020 metams (fjūčersai) naftos kaina nukrito žemiau $50.»»» Jeigu dar neaišku, paaiškinu — naftos išgavimo bendrovės nepardavinėja naftos betarpiškai perdirbėjų įmonėms, bet naftą ne tik išgaunamą, bet ir būsimą naftą, kuri bus išgauta 2020 metais jau nusipirko biržos perpardavėjai, o realūs naftos pirkėjai-perdirbėjai perka iš biržos spekuliantų.

Toks naftos pardavimas, kai parduodama nafta, kuri bus išgauta 2020 metais, vadinasi fjūčersais. Nėra jokio naftos pertekliaus. Kaip matėme, Jungtinės Valstijos naftos atsargų turi tik penkioms dienoms, o kalbos apie perteklių yra tik akių dūmimas. Biržos spekuliantai perdirbėjams parduoda ne tik realiai egzistuojančią dabar išgaunamą naftą, bet ir fjūčersus, t.y. būsimai išgautą naftą — tai va išmeta į rinką daug fjūčersų ir taip sudaro virtualų-menamą naftos perteklių, kuo nuolatos numušinėja kainą.

Žaidimą su fjūčersais kaip tik ir pradėjo po to, kai Rokfeleriai išpardavė savo naftos verslą — štai kokie jie filantropai (žmonių kalba sakant — patys tikriausi veidmainiai). Kažkas pirko Rokfelerių parduotą naftos verslą ir patyrė milžiniškus nuostolius…

Kas tie biržos spekuliantai? Nupirkti visą būsimą penkerių metų eigoje (iki 2020 m.) išgautą naftą, – tai ne tas pats kas turguje nupirkti bulvių maišą. Tokiam naftos kiekiui nupirkti reikalingi milžiniški pinigai, o juos turi ir gali turėti tik patys didžiausi bankai ir fondai, pvz., minėti bankai, kurie prognozuoja būsimą naftos kainą, t.y. Standard Chartered, Goldman Sachs, Morgan Stenley, RBS. Išvardijau ne visus, nes jų yra gerokai daugiau ir prie jų reikia pridėti dar fondus. Tik tokie veikėjai gali įpirkti fjūčersus iki 2020 metų.

Betgi jie patys ir žaidžia biržoje tuos fjūčersus pardavinėdami ir todėl gali labai tiksliai prognozuoti kiek ir kada nafta atpigs ar pabrangs. Argi dar nesimato, kad tai visiškai jokios ne prognozės, o paprasčiausi planai. Žodį „prognozė“ jie naudoja tik siekdami žmonėms išplauti smegenis ir sėkmingai tą daro — visi tiki, kad kainą „nustatinėja nematoma laisvosios rinkos ranka“. O iš tikrųjų jokios laisvosios rinkos nėra; ji seniai mirė, nes pardavėjai (naftos gavybos bendrovės) negali tiesiogiai bendrauti su pirkėjais (naftos perdirbimo įmonėmis) — visa prekyba vyksta vien tik per tarpininkus — tarpininkai viską superka (dar net neišsiurbtą naftą ir būsimus naftos gręžinius, kurie dar dar neišgręžti, t.y. fjūčersai) ir po to perparduoda.

Kokią kainą nori, tokią ir padaro. Tai kur tuomet rinka? Nėra nei laisvosios, nei rinkos, o yra tik parazitai-biržos –spekuliantai. Parazitai todėl, kad iš visų žmonių ima antkainį — ima net iš tų, kurie neturi mašinos, neskraido lėktuvais, nevažiuoja autobusais, traukiniais … — antkainis įeina į maisto kainą, šildymo kainą, vandens kainą ir nėra tokio dalyko kur jis neįeina.

parengė: Pranas Valickas

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 11

 1. fb nerijus sk says:

  visko gali buti ,bet kad pakils iki 60dol,to niekada jau nebus.Tiesiog pasaulyje yra nezmoniskas perteklius juodojo aukso,ir jo vartojimas mazeja,EXpertai tai zinodami sugalvojo kilstelti akciza kurui,kad islaikyti imigrantus.:)I zaidima isijunge Iranas,didindamas naftos eksporto pajegumus,beje,IRANAS 5 metu begyje bus nr 1dominuojanti salis artymuose rytuose…Saudo Arabijai ateina labai sunkus laikai,sutrykdytos ju istekliu eksporto sausumos linijos per jemena,(Sauditai sausuma per jemena exportuoja 60proc,savo istekliu,)tuo puikiai naudojasi USA ,exportuodama savo nafta.(beje,USA spec tarnybos su Irano pagalba(husiu sukileliais) destabilizavo Jemena.

 2. zzz says:

  nesuprantu,kaip tiek ekspertai ir analitikai skaičiuoja.JAV turi 100 milijonų statinių atsargas,kai tuo tarpu Kinija sunaudoja 11,5 milijonų per dieną.Taip išeina,kad JAV palyginus su Kinija yra nykštukas.Kinijai JAV atsargų pakaktų 9 dienoms.tikriausiai ekspertai nesimokė matematikos.

 3. Ec says:

  Gal kas pagelbės išspręsti matematikos uždavinį:
  2007 metais, naftos kaina buvo pakilusi iki 149 USD/bačka. Pas mane yra išlikę kuro pirkimo kvitai, kaina už 95 benziną buvo 2,72 Lt/l. Dabar, kai ji kainuoja mažiau 50 USD/bačka, t.y. tris kartus pigiau, kaina to paties benzino ~1€/l, t.y. 3,4 Lt/l, t.y. apie trečdalį brangiau. Pasidomėjau, mokesčiai už kurą keitėsi proporcingai kainai, taip pat nuo to laiko USD – € santykis kito labai nežymiai. Naftos išgavėjų kaina žinoma (mažesnė), apmokęstintojų procentas žinomas (tiesiogiai priklausantis nuo kainos). Klausimas – kur dingsta pinigai?

 4. Konkurencijos nėra says:

  Į klausymą klausymu,ar matėt kas žmogų kuris pasakė „užtenka kiek turiu“? 

 5. Mindaugas says:

  to Ec: O jūs manote, kad kapitalistas atsisakys užsidirbti? Ne. Pasakysiu tik vieną. Kapitalas bijo pelno nebuvimo ar labai mažo pelno, kaip kad gamta bijo tuštumos, Bet jei yra atitinkamas pelnas, kapitalas darosi drąsus. Užtikrinkite 10 procentų, ir kapitalas sutinka būti visaip panaudojamas; esant 20 procentų, jis darosi judrus; esant 50 procentų, jis stačiai pasiryžęs nusisukti sau sprandą; esant 100 procentų, jis sutrypia po kojomis visus žmonių įstatymus; esant 300 procentų, nėra tokio nusikaltimo, kurio jis nerizikuotų padaryti, nors ir grėstų kartuvės.

 6. Egis says:

  Nezinau,nezinau.Labai jau cia daug expertu “nusede“.Mums,kuo mazesne kaina ,tuom geriau.Siuo metu Airijoje ir JK kuro kaina dar virs 1eu.Lietuvoje 90cnt.Noreciau,kad butu 70cnt.Ir ko jus cia visi jaudinates del tos Amerikos ir Rusijos.Jos nafta isgauna,joms tegul ir galvas skauda.Is kitos puses ziurint,pasakysite,kad tos salys viska darys,kad kaina pakiltu.Visokiu samokslo teoriju galima prisiskaityti apie galimus USA veiksmus ar apie rusijos „planus-chuliganus“Gali buti,bet mes, jau cia,negalime nieko itakoti.Taigi-pirmyn.Papiltykite is tuscio i kiaura specialistai.

 7. Toto to Mindaugas says:

  Bet, Tamsta.čia Marksą pacitavote :)

 8. Mindaugas says:

  Toto: Taip, pacitavau. Juk teisingi žodžiai. O šiaip ačiū už pastebėjimą. Per skubėjimą nepaminėjau citatos šaltinio. štai jis K. Marksas. „Kapitalas“, I. t., V., 1958, 679 psl.

 9. fb nerijus sk says:

  karas? Нуланд предупредила Суркова о «неминуемом нападении НАТО», — французские эксперты
  18.01.2016 – 16:01

  […]

 10. Gojus says:

  Labai fb Nerijau lengvai ateitį planuoji – Irano, naftos ir pan… pats tik nepatikėk tokiomis prognozėmis – bus skaudu apsivilt…

 11. Dalia says:

  Toto, o koks skirtumas ką jis pacitavo? A? Svarbu, kad tiesa. O tiesa jau tokia teisybė, kad oho. Tad, koks skirtumas?

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top