Pažaboti Putino nepavyko

2015, 4 sausio, 11:00 | kategorija Metodologija | atsiliepimų (15) | peržiūrų 920 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

(„Project Syndicate“, JAV)
Richard Weitz

paveikslėlisPo Rusijos įvykdytos praėjusią vasarą Krymo aneksijos Vakarai savo santykiuose su Rusija remiasi ekonominių sankcijų ir tarptautinės izoliacijos strategija, siekdami priversti Kremlių nutraukti paramos tiekimą sukilėliams Rytų Ukrainoje. Tačiau visa eilė Putino diplomatinių pasiekimų, iš dalies santykiuose su Iranu, Šiaurės Korėja ir Pakistanu labai sumenkino šios strategijos efektyvumą.

Pažaboti Putino nepavyko ir jis ėmėsi svarbių iniciatyvų santykiuose su šalimis, kurios kelia didelį nerimą Vakarams saugumo situacijos klausimais. Buvo aktyvuotas diplomatinių svertų naudojimas labai svarbaus partnerio – Kinijos atžvilgiu. Kaip pareiškė Putinas savo neseniai vykusiame interviu, jos (Kinijos) vyriausybė laiko savo pareiga pasirūpinti tuo, kad Rusija nebūtų izoliuota už naujos „geležinės uždangos“.

Kremlius sukūrė bendrą banką su Iranu, kas duoda galimybė rusų kompanijoms plėsti dvišalius santykius nenaudojant užsienio valiutos ir nesirūpinant Vakarų sankcijų poveikiu. Šio susitarimo pagrindu, vasarą buvo pasirašytas naujas susitarimas „nafta už prekes“, kurio dėka Rusija galės keisti savo pačios produkciją į kasdienį 500 tūkstančių barelių iranietiškos naftos tiekimą.

Vystomas ir dvišalis bendradarbiavimas saugumo klausimais: Rusijos karinis jūrų laivynas vykdė bendrus trijų dienų mokymus su Irano KJL Kaspijos jūroje. Žlugo Vakarų bandymai sugadinti Rusijos santykius su Iranu, nekalbant jau apie Rusijos sąjungininkę Viduriniuose Rytuose – Siriją.

Papildomai, Rusija pasirašė susitarimą, jog rusiškosios įmonės tampa pagrindiniais Irano partneriais taikaus atominės energijos pritaikymo srityje, net tuo atveju, jei Vakarai sumažintų sankcijas Iranui. Atitinkamai šiam susitarimui, Rusija padės Iranui pastatyti mažiausiai du branduolinius reaktorius, su galimybe šį skaičių padidinti iki aštuonių reaktorių.

Naujieji reaktoriai, kaip ir pirmasis Rusijos pastatytas Irane branduolinis reaktorius Bušere (Bushehr), bus reguliariai kontroliuojami Tarptautinės branduolines energetikos agentūros ir naudos tik rusiškos gamybos branduolinį kurą. Šis branduolinis kuras bus grąžinamas Rusijai saugojimui, siekiant užkardyti galimybę vystyti nuosavas pavojingas branduolines technologijas Irane. Tuo pačiu Rusija sutiko vykdyti Irano ekspertų branduolinės energetikos srityje apmokymus ir gali leisti Iranui gaminti kai kuriuos branduolinio kuro urano strypų komponentus.

Šiaurės Korėjoje rusų diplomatija pasiekė įspūdingų rezultatų. Praėjusią vasarą Putinas dovanojo Šiaurės Korėjai jos skolą TSRS lygią 11 milijardų JAV dolerių. Buvo paskelbta, kad likęs milijardas dolerių skolos bus panaudotas programai „pagalba skolos sąskaita“, sveikatos apsaugos, energetikos ir švietimo projektų finansavimui.

Tai atveria plačias galimybes naujų bendradarbiavimo projektų ir dvipusių bei regioninių investicijų augimui. Konkrečiai, rusų įmonės planuoja padėti perstatyti Šiaurės Korėjos geležinkelių tinklą mainais į leidimą išgauti neeksploatuojamus naudingųjų iškasenų išteklius.

Rusija šiais metais priėmė pas save daugiau aukštų Šiaurės Korėjos vadovų, nei bet kuri kita pasaulio šalis. Jų tarpe ir specialų pasiuntinį nepaliekantį šalies teritorijos Kim Čen Iną (Kim Jong Un), aukštą valdančiosios Darbo Partijos vadovą Coj Rion He (Choe Ryong hae), kuris praleido Rusijoje visą savaitę, susitikinėdamas su politiniais ir ekonominiais Rusijos vadovais. Oficialūs rusų asmenys faktiškai patvirtino, kad Putinas gali tapti pirmuoju valstybės vadovu susitikimui su Kimu, kuris nori pagilinti ryšius su Rusija, kad kompensuoti savo blogėjančius santykius su Kinija.

Lapkritis tapo sėkmingu mėnesiu Rusijos diplomatijai Pakistane. Gynybos ministras Sergejus Šoigu – pirmasis Rusijos gynybos ministras, aplankęs Pakistaną nuo 1969 -ųjų. Savo buvimo Islamabade metu, Šoigu ir Pakistano premjeras Navaz Šarifas pasirašė beprecedentinį susitarimą, kuris leidžia vykdyti bendrus karinius mokymus, abipusius karinių jūrų pajėgų apsilankymus, o taip pat vykdyti plataus masto dialogus regioninio saugumo klausimais.

Dar daugiau, Kremliui pavyko suminkštinti Pakistano priešpriešą jo įstojimo į Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos pilnateisius narius, į kurią įeina Kinija, Kazachstanas, Kirgizija, Rusija,, Tadžikistanas ir Uzbekistanas. Ir, Rusijos vyriausybė sutiko parduoti Pakistanui 20 sunkiųjų atakuojančių sraigtasparnių Mi-35, kovai su terorizmu ir narkotikų transportavimu.

Iki dabartinio meto Rusija susilaikydavo nuo šiuolaikinės karo technikos pardavimo Pakistanui, kad nebloginti savo santykių su Indija. Bet, vis stiprėjant strateginiams santykiams su Indija, net iki bendro, rusiškos ginkluotės pirkimo ir tiekimo Afganistano vyriausybei mechanizmo sukūrimo, Putinas pasiekė pasitikėjimo stiprinant bendradarbiavimą su Pakistanu. Pranešimai apie keletą naujų dvipusių sandėrių Putino vizito į Indiją metu patvirtina, jog toks pasitikėjimas savimi turi pagrindą.

Visi šie veiksmai gali sustiprinti Rusijos poziciją tarpusavio santykiuose su Kinija, kadangi pastaroji suinteresuota didinti savo įtaką Irane, Šiaurės Korėjoje ir Pakistane, ir išradingai naudojasi Rusijos izoliacija. Kiniją vilioji milžiniškos Rusijos dujų atsargos, ir tai įtakojo, po sudėtingų derybų, dvipusio susitarimo apie dujų Kinijai tiekimą 30 metų, už bendrą sumą lygią 400 milijardų JAV dolerių, pasirašymą.

Suteikdama pagrindinėms regiono šalims alternatyvą, kuri leidžia nepasiduoti JAV spaudimui tokiais klausimais, kaip branduolinės energetikos neplatinimas ar kova su terorizmu, Rusija savo šiais veiksmais gerokai apsunkino JAV diplomatinius žingsnius.

Nors Putinas ir neperžengė tarptautinio konsensuso ribų šių problemų sprendimo būdų klausimais, tačiau jis gali pasipriešinti jų sprendimo progresui, kad priversti JAV pakeisti savo poziciją Ukrainos, Sirijos ir kitų šalių atžvilgiu. Pasekoje, pavojinga situacija globalaus saugumo klausimais gali tapti dar sudėtingesne.

Putin’s Winning Streak

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 15

 1. FB nerijus sk says:

  Bet kuriuo atveju rimtas karas bus 2017m.pasikeitus USA prezidentui,i posta greiciausiai be konkurencijos ateis H.Clinton demokrate,beje ji ir siuo metu yra itakingesne uz Obama ir jam nurodineja ka daryti.H.CLINTON. karu kureja,gavo insulta nepavykus tiesioginiai invazijai i Sirija,kuomet 8000tuks,USA juru pestininku lektuvnesyje lauke signalo.Operacija nepavyko ,nes prie Damasko buvo sulaikyti Turku pilotai persirenge Sirijos armijos uniforma,kurie turejo pavogti Sirijos naikintuvus,ir jais atakuoti Sirijos Civilius..uz sito plano stovejo H,Clinton.Republikonu partija stipraus kandidato neturi,kuris galetu mesti issuki H,Clinton,,bet esmes tame nekeicia,nes Respublikonu partija viska taip pat stato ant karo kortos.

 2. V kaip V says:

  Nu teorija įdomi, bet kodėl nepagalvojus, kad ir Makakas Jobana galėtų pasilikti prezidentu ilgesniam laikui dėl ypatingų aplinkybių – kas galėtų būt karas? Tada karą reikėtų pradėti anksčiau nei rinkimai. Nes visi žino, kad Makakos palaikymas yra baisiausiai žemas – tai pati nepopuliariausia persona – baisiau nei prociesorius Šūdkalnis Lietuvoje. Bet karas galėtų daug pakeisti. Putinui gi pakeitė su Čečėnija.
  O Sirija irgi klausimas ar toks jau didelis pralaimėjimas – nors taip atrodo, kad Putinas treptelėjo ir Makakas išsigando ant ledo palikęs smūgiui pasiruošusią mūsų Kalę Grybpjovaitę – mano galva žinojo, jis kad po kelių mėnesių puls Ukrainą, tad ta Sirija praktiškai neteko reikšmės. Juoba, kad ten ISIS savo funkciją chaoso gerai atlieka.
  Tad varijantai visokie galimi. mums telieka laukt.

 3. PP says:

  Suprask viena – prezidentai JAV nieko nesprendžia. Jei reikės, bus karas tada, kada reikės lėlininkams, kurie ir valdo prezidentus ir kitą isteblišmentą. Reikės – šiemet, reikės – kitąmet ar 17, 18 metais…

 4. FB nerijus sk says:

  pasidomek berneli placiau kas yra H,CLiNTON, ir veju cia nerasynek.

 5. Dovydas says:

  pritariu PP – piramidėje visada yra kas sėdi aukščiau….. ;)

 6. stasys says:

  Kitaip tariant tai tik diplomatija, o tos reklaminės viršūnėlės ,..rodo ne didėjančia Rusijos įtaka tame regione,..o jos pačios bandymus išsikapstyti iš paraščių . Liaudies išmintis mums sako, pasakyk kas tavo draugai ,  aš pasakysiu kas esi tu ,..o tai kaip ne kaip sparčiai besivystančios trečiojo pasaulio šalys kurios labiau orientuotos į suartėjimą su vakarais , bet ir linkusios draugauti su Rusija. Tam kad galėtume kalbėti apie kažkokia dirbtinai kuriama atskira ekonomine terpe,nuo vakarų, turėtume suvokti o kokiais gi pagrindais ta terpė vistinis , kelios Rusijai naudingos sutartys tai dar ne to regiono ekonominis proveržis ..Kaip ir tai kad amerikiečių išėjimas iš Afganistano dar nereiškia tame regione įsigalėjusios taikos.Turbūt visi suprantame kad tas kampas į kurį save įstūmė Rusija ,..aneksuodama Kryma,..gana komiškas ..čia kaip iš kaimyno nudžiovus dviratį ,.. imti teisintis savo privilegijomis spręsti kam su juo važinėti o kam ne. Aš tikrai negaliu sutykti su ta pozicija kuria čia išsakė autorius ..mol tai ‘geležinė uždanga‘ ,..pirma butų klausimas nuo ko jį , antra teisingai įvardinti reiškinius yra būtina sąlyga ir mums patiems,.. kaip garantija, kad viena diena mes patys ..elementarios dviračio vagystės neįvardytume ..kaip kokio socialinio teisingumo . Gal tada ir tas D.Grybauskaitės ‚miau‘ Rusijos atžvilgiu ,..mums neatrodys toks keistas ir svetimas ..

 7. PP says:

  Tai tu pasidomėk, kas tai yra reali valdžia JAV, o ne butaforinė iškaba kaip kad kongresas, prezidentas ir t.t.

 8. PP says:

  Karas pagal JAV konstituciją nėra priežastis likti kadencijoje.

 9. PP says:

  Kai galvoji tik buitinėmis kategorijomis, tai nieko plačiau ir negali įžvelgti. JAV su savo šakalų banda vis tiek būtų suradusi preteksta rautis ant Rusijos. Nes kilo kelio ant ekonominio ir finansinio bedugnės krašto stovintys Vakarai (ir jų šeimininkai kartu) neturi – tik sukelti karą, kuris, jų manymu ir įsitikinimu, leistų nurašyti visas skolas, išspręstų daugybė problemų – tiek ekonomikos plėtros, tiek ir gyventojų skaičiaus radikalaus sumažinimo, tiek ir to, ko dar nekontroliuoja, pajungimo jų kontrolei. Žodžiu, tai būtų didelis žingsnis, nors ir ne galutinis, Naujosios Pasaulio Tvarkos įvedimui.

 10. stasys says:

  PP >  kaip man tai daugiau utopinė samokslo terotija,…kuriai pagrįsti matyt reiktu daug rimtesniu argumentų ,..nei mano  buitinio lygio ‘paveizėlijimai’.. Viena yra pasakyti , o visai kita faktai . Čia kaip tos  kelnių šleikos,. tinka prie bet kokių kelnių didžio…

 11. Vincius says:

  Pagaliau ir Sarmatuose pasirode Pikaso paveldetojas Stasys. Pikasiui senatvine demencija paastrejo, teko ji i pensija anksciau laiko isleisti, Stasys pereme jo pareigas, sveikas atvykes, Pikasiaus ipedini!

 12. Mindaugas says:

  Pritariu Vinciaus išskytoms mintims. O ponui Stasiui norėčiau pasakyti štai ką: tikriausiai žiūrėjote Naujametinį prezidentės sveikinimą? Taigi. Prezidentės Dalios Grybauskaitės teigimas jos naujametiniame sveikinime, esą Lietuva ne tik įsiveda eurą, bet, girdi, per pastaruosius metus „stiprino“ savo „nepriklausomybę“, kaip tokio „stiprinimo“ kaip pavyzdį pateikiant SGD terminalo aferą, kuri, landsberginių „patriotų“ įsitikinimų, yra didžiulis žygis už Lietuvą. Taip pat Stasiau nepamirškite dar ir į Lietuvą įvestų užsienio karinių okupacinių pajėgų (kas jau savaime yra antikonstituciška) bei Konstitucijai (137 str.) prieštaraujančius planus mūsų šalyje statyti NATO, t. y. užsienio valstybių karinių pajėgų, bazes. Ir visa tai, kartu su lito panaikinimu – tai kilnūs ir pasiaukojantys valdžios žygiai „tautos labui“…Stasiau, na, argi tai ne graudžiai juokinga: panelė Grybauskaitė palaimino visišką Lietuvos pažeminimą, įvedant užsienio valstybių karines pajėgas į jos teritoriją ir netgi panaikinant nacionalinę valiutą, bet kažkaip tai stebuklingai vis dėlto ši politika „sustiprino“ Lietuvos „nepriklausomybę“…
  Taip kad, pone Stasiau, nereiktų remtis Lietuvos politikierių išvedžiojimais. Valdantieji tiek pat nutolę nuo patriotiškumo sąvokų, kaip Žemė nuo Mėnulio.

 13. PP says:

  Kaip yra juokaujama, Lietuva iš tikrųjų tapo labiau nepriklausoma… nes nuo jos vis labiau niekas nepriklauso…

 14. PP says:

  sunku pasieškoti informacijos apie JAV ir ES šalių finansus? Apie ekonomikos būklę (realią, ne tuos pezalus, kurie skiedžiami apie augimą mūsuose), apie socialines problemas?

 15. stasys says:

  Mindaugui > Panašų kad Jūs iš ties turite daug ką stasiams pasakyti .:)

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top