- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Pergalę Graikijoje po rinkimų šventė kairiųjų radikalų „Syriza“

paveikslėlis

Alexis Tsipras žada Graikijai ateitį be griežtos ekonomikos

Rinkimuose Graikijoje užtikrinai nugalėjo kairiųjų radikalų partija „Syriza“ – gavusi apie 36% balsų. Tokie duomenys gauti paskaičiavus apytiksliai 75% balsavimo biuletenių.

Naujajame parlamente „Syriza“ turės beveik pusę vietų – 149, tai yra tik dvejomis mažiau, nei absoliuti dauguma.

Paskui ją seka dešiniųjų centristų „Naujoji demokratija“ nuo 23-27%, o trečia vietą paskutiniais duomenimis užima dešiniųjų radikalų partija „Auksinė aušra“ (Golden Dawn).

Savarankiškam valdymui „Syrizai“ būtina gauti 151 vietą iš esamų 300, kitu atveju partijai teks formuoti koaliciją.

Pasitraukiantis Graikijos premjeras Antonis Samaras pripažino pralaimėjimą ir pasveikino partijos „Syriza“ lyderį Aleksijų Tsiprą su pergale rinkimuose.

„Syrizos“ lyderis (Alexis Tsipras) jau pareiškė, kad griežtos ekonomikos politika, vykdyta buvusios vyriausybės spaudžiant Briuseliui, pasibaigs.

Šokas Europai

BBC apžvalgininko Gavin Hewitt nuomone, partijos „Cyriza“ pergalė, vadovaujant 40-mečiui Aleksijui Tsiprui, gali tapti posūkio momentų Graikijos santykiuose su ES, nes dauguma rinkėjų iš esmės atmetė eurozonos krizės sprendimo politiką, vykdomą Briuselio ar Berlyno.

To pasekoje, sąlygos Graikijos vyriausybei gaunant tarptautinę finansinę paramą gali pasikeisti.

Vokietijoje, Bundesbanko prezidentas Jensas Vaidmanas (Jens Weidman) išreiškė viltį, kad „naujoji Graikijos vyriausybė nedalins pažadų, kurių ji negali išpildyti ir kurių šalis negali sau leisti“.

Rinkimų Graikijoje rezultatai, kaip laukiama, taps pagrindine svarstymų tema 19-os eurozonos šalių finansų ministrų susitikime pirmadienį.

Belgijos atstovas pakvietė Graikiją gerbti valiutų sąjungos taisykles, nors pridėjo, kad yra ir lankstesnio požiūrio galimybė.

Britų premjeras Deividas Kameronas pasakė, jog rinkimų Graikijoje rezultatai padidins ekonominį nestabilumą visoje Europoje.

Trojka“ praeityje

Apklausų  pastaraisiais mėnesiais metu užėmusi lyderės poziciją, partija „Syriza“ savo rinkiminės kampanijos metu dalijosi planais pasiekti dalies didžiulės Graikijos užsienio skolos nurašymo ir griežtos ekonomikos priemonių, nuo kurių nukentėjo milijonai žmonių (kaip tvirtinama partijoje), sušvelninimo.

paveikslėlis

"Syrizos" šalinikai švenčia pergalę Atėnuose

„Demokratija sugrįš į Graikiją, – pažadėjo Aleksis Tsipras. – Mes norime paskelbti, kad mūsų bendra ateitis Europoje – tai ne kietos ekonomikos replės“.

Kreipdamasis į savo džiūgaujančius šalininkus šalia Atėnų universiteto, Aleksis Tsipras pasakė, jog graikų rinkėjai davė „Syrizai“ „aiškų ir galingą mandatą“.

„Jūs, besikeičiančios istorijos pavyzdys, – sakė partijos lyderis. – Jūsų mandatas, neabejotinai, atšaukia griežtą ekonomiją ir griovimą [ekonomikos]“.

„Trojka Graikijai liko praeityje“ – pridėjo jis, turėdamas omenyje stambiausius šalies kreditorius – Europos Sąjungą, Tarptautinį valiutos fondą (TVF) ir Europos centrinį banką (ECB).

Pasitraukiantis premjeras Antonis Samaras, dešiniosios centro partijos „Naujoji demokratija“ lyderis, kreipėsi į tautiečius kviesdamas neatsisakyti €uro ir nestumti Graikijos į galimą defoltą.

Pasitraukimas iš eurozonos?

Būtent tokio įvykių susiklostymo tikimybė rimtai paveikė finansų rinkas ir sukėlė nuogąstavimus , jog „Syrizai“ vadovaujant Graikija gali tikrai pasitraukti iš eurozonos.

Graikijos BVP pastebimai sumažėjo po 2008-ųjų finansinės krizės, kas iššaukė nedarbo lygio didėjimą ir žymiai padidino gyvenančių skurde graikų skaičių.

Azijietiškos biržos sureagavo staigiu euro kurso kritimu, kai tik buvo gautas pranešimas apie rinkimų Graikijoje rezultatus, kur nugalėjo partija pasisakanti prieš griežto taupymo priemones.

Tokijo biržoje pradėjus prekybą euro kuras buvo 1,1088 dolerio, kas yra pati žemiausia riba nuo 2003-ųjų rugsėjo.

Defolto baimė

Aleksis Tsipras pareiškia, jog jo partija „atkurs Graikijos orumą“, atšaukusi kai kuriuos nepopuliarius sprendimus, kaip darbo vietų, atlyginimų ir pensijų sumažinimą.

„Syrizos“ pergalė daugeliui kelia nuogąstavimus, jog Graikija gali paskelbti defoltą savo skoloms ir atsisakyti euro.

Šie nuogąstavimai kyla nežiūrint į tai, kad „Syriza“ sušvelnino savo retoriką nuo eurozonos krizės piko momento ir dabar skelbia, kad nori išsaugoti €urą.

Graikijos ekonomika skaičiais

• Vidutinis atlyginimas – 600 €urų (690 dolerių)
• Nedarbas – apie 25%, tarp jaunimo – ne mažiau 50%.
• Nuo eurozonos krizės pradžios ekonomika susitraukė 25%.
• Šalies valstybės skola – 175% BVP.
• Lėšos paimtos skolon pas ES, ECB ir TVF – 240 milijardų €urų.

bbc.co.uk