R.Karbauskis: Užaugo karta žmonių, išmokusių gyventi iš pašalpų

2016, 11 sausio, 9:07 | kategorija LPT | 7 komentarai | peržiūrų 515 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

res_1_57201954

respublika.lt nuotrauka

Metų pradžia Lietuvoje buvo ne itin džiugi. Kraupus įvykis Kėdainių rajone, kai į šulinį tėvo rankomis buvo įmesti du mažamečiai vaikai, sukrėtė, ko gero, kiekvieną bent kiek jausmų širdyje turintį žmogų. Kaip visuomet, sukrėtė politikus ir šie kaipmat vienas per kitą ėmė siūlyti dar daugiau kontrolės ir priežiūros mechanizmų, turinčių išspręsti tokių šeimų problemas. Deja, nė vienas politikas neprisipažino, kad iš tiesų kaimo gyvenvietes jau seniai nurašė, kasmet uždarydami vis daugiau mokyklų, darželių, kultūros centrų.

Jau tapo tradicija, kad po tragiškų įvykių Lietuvoje aukščiausi šalies politikai nepaliaujamai bado vieni į kitus pirštais, kas tyliau sėdėjo rankas sudėję iki įvykstant nelaimei. Ne išimtis ir tragedija Saviečių kaime. Politikų grietinėlė tuojau pat būrėsi į susirinkimus, specialias darbo grupes, o gal šiaip kompanijas aktualijų aptarti. Nuspręsta: dar labiau drausti alkoholį, griežčiau kontroliuoti rizikos šeimas, pradėti tikrinamuosius reidus galbūt net naktį. Matyt, be draudimų ir kontrolės, politinė valdžia nežino kitų problemų sprendimo būdų. Ir nė nepagalvoja, kad, pavyzdžiui, seniai laikas galvoti apie kaime gyvenančių žmonių gyvenimo kokybę.

Žinoma, sunku apie tai galvoti, kai sėdi didžiuliame erdviame kabinete, kur visuomet šilta, o kavą – ir tą atneša besišypsanti sekretorė. Gal todėl, kad Lietuvos politikai nėra nė nosies įkišę į lietuviškus kaimus, jų su realybe prasilenkiantys įstatymai ir siūlomos tvarkos jiems atrodo teisingos?

Darbo trūkumas, kultūrinio gyvenimo nebuvimas ir dešimtimis kilometrų nutolę vaikų darželiai ir mokyklos – lietuviško kaimo realybė. Nauji įstatymai ir kontrolės mechanizmai, priverčiantys nuleisti rankas ir padedantys suvokti, kad iš tiesų savo valstybei esi niekas. Beviltiška situacija ir išeities nebuvimas – tiksinti Kražių, Saviečių ar bet kurio kito Lietuvos kaimo bomba, galinti sprogti dar žiauresnėmis tragedijomis. Bet kada. Bet kur.

Kėdainių rajono Pelėdnagių seniūnijos, kuriai priklauso Saviečių kaimas, V.Tamulis seniūnas Valentinas Tamulis neslepia, kad apie 120 gyventojų glaudžiantis kaimas nėra jaunų šeimų svajonė: „Pačiame kaime nėra nei darželio, nei mokyklos. Mokyklinis autobusas iš gretimų kaimų vaikus veža į Labūnavos pagrindinę mokyklą, kuri yra už maždaug 12 kilometrų. Su darbu irgi sunku. Didžiausia problema – susisiekimas. Visgi kaimas toli nuo rajono centro, o vietoje darbo ne tiek ir daug. Stambesni ūkininkai turi techniką ir jiems nereikia daug darbuotojų, o jei ir atsiranda kokios veiklos, tai yra nuolatiniai darbuotojai, kurie savo darbo vietą brangina. Iki Kėdainių, kur būtų galima tikėtis apmokamo darbo, yra apie 20 kilometrų, taigi reikalinga sava transporto priemonė, o važinėjimas jau ir papildomai kainuoja.“

Seniūnas teigia, kad ir kultūrinio gyvenimo kaime ne per daugiausiai. Saviečių bendruomenė nėra aktyvi, tad praskaidrinti lėtai slenkančias dienas kaime nėra daug galimybių. „Yra įsikūręs Saviečių bendruomenės centras, suremontuotos patalpos, bet kokios nors veiklos nelabai galėčiau įvardyti. Žmonėms nelabai yra kuo užsiimti. Kai buvo ES finansavimo laikotarpis, visos lėšos buvo skiriamos patalpoms atnaujinti. Dabar lyg ir orientuojamasi į verslumą ir užimtumą. Bet ir čia daug kas priklauso nuo pačios bendruomenės, nuo to, kiek aktyvus yra pats bendruomenės pirmininkas, jos branduolys. Pelėdnagių seniūnijoje yra du aktyvūs kaimai, nes juose yra aktyvių moteriškių, kurios organizuoja renginius, išvykas ir kitokią veiklą gyventojams.

Saviečiuose tokių dalykų nėra. Reikia žmonėms bendravimo, užsiėmimo, darbo. Žinoma, kad reikia. O šios šeimos dar ir namelis buvo atokiau nuo paties kaimelio, tad vėl nelabai buvo bendraujama. Kai aktyvesnė bendruomenė, tuomet ir žmonėms padėti lengviau. Iš bendruomenės sužinome, kad gal vienai ar kitai šeimai reikia pagalbos, gal kokius senelius vienišus reikia aplankyti, ko nors nuvežti. O kai bendruomenė neaktyvi, kažkodėl tik po įvykio visi tampa gerais situacijos žinovais“, – svarsto V.Tamulis.

Jis neslepia nusivylimo, kad kaimų bendruomenės aukščiausių šalies politikų yra šiek tiek užmirštos, o įstatymų leidėjų užmojai neretai prasilenkia su vietinių gyventojų realybe. „Dabar kalbama, kad jau skiriami pinigai keliams tvarkyti. Sakoma, kad geresni keliai padės verslumą skatinti, bet žmonės kaimuose vis tiek mažėja. Gal žmonėms svarbiau darbą turėti, o ne tas geras kelias. Žmogui reikia turėti iš ko gyventi. O dabartinė socialinė politika ir pašalpų sistema prie to neprisideda. Pašalpos labai sugadino žmones. Remtinoms šeimoms skiriamos pašalpos, nemokamas maitinimas, parama mokyklinėms prekėms, be to, kompensacija šildymui, visokios dovanėlės. Pripratinome, kad jiems nieko nereikia daryti, nes valdžia jais pasirūpins. Būdavo tokių pašalpų gavėjų, kurie atvažiuodavo pašalpos pasiimti su taksi, o kiti skųsdavosi, kad nemokamai duodamų kruopų nevalgo šunys namuose. Įsivaizduokite, kokia situacija. Nieko negali padaryti, juk Europa duoda paramą. Kiek yra tokių, kurie nė dirbti nebenori, jie reikalauja jau gero gyvenimo. O stambūs ūkininkai skundžiasi, kad už 50 litų per dieną jau nebegali surasti darbuotojo pagelbėti. O tas dirbantis žmogus turi pats užsidirbti, šeimą pramaitinti, vaikus prižiūrėti, malkomis pasirūpinti. Gerti jau nebėra laiko“, – sako seniūnas.

„Vakaro žinių“ paklaustas, ar bent po įvykusios tragedijos kaimas ar seniūnija sulaukė nors vieno politiko, V.Tamulis nusijuokia, kad politikų vizitams tragedijos ne priežastis, mat jie turi tik vieną priežastį atvažiuoti pas gyventojus – tai rinkimai. „Pas merą buvome visi sukviesti ir buvo atvykęs vienas viceministras. O pas gyventojus tai politikai atvyks vėliau, juk šiemet rinkimai. Nuo vasaros tikrai pradės važiuoti ne vienas. Puikiai atsimename, kai 2012 metais prieš rinkimus važinėjo, o paskui 4 metus nesirodė. Įsivaizduoju, kad todėl ne visi žino, kaip žmonės gyvena kaime. O paskui, kai kažką parodo, jiems atrodo, kad čia neįmanomos sąlygos. Bet tai tik reiškia, kad jie nėra matę, kai baisios sąlygos būna iš tikrųjų. Čia dar žmonės tikrai prisižiūrėdavo“, – neslepia seniūnas.

Karbauskis

– Ar griežtesnė kontrolė, šeimų priežiūra ir valstybės „bizūnas“ padės išgelbėti daugiau šeimų nuo panašių tragedijų, kokia įvyko Kėdainių rajone? – paklausėme blaivios, kultūra spindinčios ir darbus turinčios Naisių bendruomenės kūrėjo Ramūno Karbauskio.

– Vietoj politikų svarbų vaidmenį tokiose situacijose vaidintų bendruomenės, seniūnaičiai, gyventojų aplinka. Šiandien dažniausiai žmonės nereaguoja į tokias situacijas ir tiesiog susitaiko su tuo, kaip yra. Nes jei net seniūnas, socialiniai darbuotojai nežino, kad yra probleminė šeima, kad žmogus geria, tai kažkas ne taip. Kaimynai juk tai matė, žinojo, kad vyksta smurtas, bet nepadėjo organizacijoms apie tai sužinoti. Žmonių reakcija ir solidarumo nebuvimas, manau, yra viena svarbiausių priežasčių, kodėl Lietuvoje nutinka tokie atvejai.

Alkoholio psichozės liga serga apie 5000 Lietuvos žmonių. Tai reiškia, kad 5000 žmonių vaikšto peilio ašmenimis, nes jie bet kada gali pasielgti kaip šitas žmogus. Jie yra ligoniai, kuriems reikia pagalbos, reikia gydytis. Todėl mums reikia nuspręsti, ar mes bandysime įveikti šią problemą, dėl kurios šiandien valstybėje taip vyksta.

– Aukščiausi politikai jau žada kurti dar vieną vaiko teisių priežiūros organizaciją. Ar yra naudos kurti dar vieną organizaciją, kuriai, ko gero, kaip visoms, trūks darbuotojų, lėšų, funkcijų ar dar neaišku ko?

– Organizacijų skaičius nieko nepakeis. Kalbame apie tą pačią visuomenę. Galime skirti papildomai žmonių veikiančioms organizacijoms, bet jeigu jie bus abejingi, jokios problemos nebus išspręstos. Nors kaime problemas išspręsti dažnai yra lengviau nei mieste. Kaimo bendruomenė yra labai maža ir joje visi vienas kitą pažįsta, čia daug kas kitaip. Kaime net dabar svarstomas socialinis modelis atsilieps visiškai kitaip. Čia žmogus, samdydamas kitą žmogų, pažįsta tą žmogų ir jo šeimą. Reikia atminti, kad čia dažniau veikia ne kontrolė, o žmonių santykiai. Lietuvoje jau yra mažųjų kultūros sostinių – bendruomenių, kurios yra pavyzdžiai kitoms bendruomenėms. Tai labai svarbu. Nes jei nėra pavyzdžio, neįmanoma įtikinti žmones, kad to galima pasiekti. Man atrodo, kad kelias turėtų būti toks – pavyzdinių bendruomenių kūrimas ir plėtimas.

– Politikų siūlomi problemų sprendimo būdai rodo, kad jie itin nutolę nuo kaimo ir regiono realybės. Štai privalomas priešmokyklinis ugdymas, nuleistas iš dangaus, ne vienam regiono gyventojui tapo galvos skausmu. Lietuvoje yra rajonų, kuriuose iki artimiausios mokyklos – 40 kilometrų.

– Tikrai taip. Moksleivio krepšelis ir tapo sistema, kaip reikia griauti kaimo mokyklas. Laikas panaikinti moksleivių krepšelius ir iš naujo pažiūrėti į situaciją. Kaimas ir miestelis, kur yra 50-60 vaikų, ar jis neturėtų turėti savo mokyklos? Skandinavijoje mokykla neuždaroma, net jei ją lanko 10 vaikų. Nes ten supranta, kad išvežant iš bendruomenės vaikui smarkiai pakenkiama. O pas mus niekas negalvoja apie bendruomenę ir vaikus. Gerai, geltonieji autobusiukai gali nuvežti vaikus, bet tam vaikui, kuris priverstas lankyti mokyklą kitoje bendruomenėje, jau keltis reikės mažiausiai vieną valandą anksčiau ir grįš jis mažiausiai valandą vėliau kasdien. Bendruomenėje nyksta mokyklos, tad nyksta ir gyventojai. Kai kuriuose kaimuose net iki 40 proc.

Negalima priimti sprendimo sėdint Vilniuje kabinete, nesuprantant, kad tuomet sukuriamos naujos problemos. Ir tokių tragedijų, kuri nutiko Kėdainiuose, galime sulaukti tik daugiau. Nes užaugo karta žmonių, kurie savo tėvus visuomet matė girtus ir nedirbančius, išmokusius gyventi iš pašalpų. Todėl žmonių, neturinčių socialinių įgūdžių, vis daugėja. Mes galime pasirinkti: arba nereaguoti į tokius žmones, arba traukti iš to liūno.

– Kodėl politikų užmirštose kaimo vietovėse darbas neretam jau nebekelia susižavėjimo, kai valstybė gausiai aprūpina pašalpomis?

– Europinis modelis, kurį Lietuva perėmė, nelabai tinkamas mūsų sąlygoms. Parama juk yra skirta tam, kuris prarado darbą, kad jis galėtų visuomenėje toliau gyventi ir susirasti kitą darbą. Pas mus ši sistema išsikreipė. Mūsų žmonės iškreipė sistemą ir Anglijoje bei Airijoje, pradėję ten važiuoti ne dirbti, bet gyventi iš pašalpų. Mes patys tą sistemą Lietuvoje iškreipėme ir dabar turime tokią situaciją. Bet jei žmogus pašalpą prageria, tai gal tas žmogus neturi gauti tos pašalpos. Arba jį gydykime, arba yra auklėjimas. Aš net nematau kitos išeities tokiais kritiniais atvejais. Nejau mes visą gyvenimą šį žmogų išlaikysime ir maitinsime iš mokesčių mokėtojų pinigų, kad jis juos pragertų? Galima kalbėti apie žmogaus teises, bet nepamirškime ir pareigų.

– Bet buvo laikas, kai Lietuvoje daugiavaikės šeimos su 10 ir net daugiau vaikų buvo normalu. Visi išgyveno, vaikų neatsisakydavo ir kaimas gyvavo. Kas pasikeitė?

– Tais laikais nebuvo tokios socialinės paramos sistemos, kad būtų galima pragyventi ir vaikus išlaikyti. Pašalpos tampa pragyvenimo šaltiniu, o anksčiau to nebuvo. Dabar kuo daugiau vaikų asocialios šeimos turi, tuo gauna daugiau paramos. Bet jei šeima vaiką pramaitina, tai dar nereiškia, kad tai ne degradavusi šeima. Juk vaiką reikia lavinti, sukurti jam palankias sąlygas. Mes grimztame į kažką baisaus, nes situacija tik blogėja

Respublika.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 7

 1. Ec says:

  Graudu, mano nuomone, kad net negeriančių pašalpų gavėjų vaikai išaugs pašalpų prašytojais. O jei kartais pasikeis pašalpų dalinimo sistema ne jų naudai, jie pavirs karingais (kažkam naudingais) kovotojais už žmonių teises, dirbantys juk ne žmonės, vergai

 2. Papyvesa says:

  Pasigrožek kabauskiuk čia jusų gaujų LR valdymo 25 metų rezultatai.Susigrobe žemes, fabrikus gamyklas, ir kt . LR. turtą gerai kad kai kas yra suprantantis tai minetas Lietuvos turtas dirba,o daug ant gamybos objektų kabo spinos.Sužlugdytas žemes ūkis, pramone,pabege žmones, per mokesčius likviduotas verslas. Vadovauti gamybai butini smegenys.Vakaruose mūsų duoneliautojai dirba,niekas ne gyvena iš pašalpų.Šalyje žmones ne išgyvena iš šimto, kito todel ir evakuojasi.Manau kad niekas ne prileis prie sotaus lovio buvusių, tapusiu milijonieriais,o aplink skurdas,alkani badadvesiai.Keisime orą radikaliai,nes Tautos likučiai nori išlykti

 3. Mindaugas says:

  Ko nepasakė milijonierius R.Karbauskis (ir aišku nepasakys). 1990 m. kovo 11 d. valdžią į savo rankas paėmę laisvės ir nepriklausomybės lozungais prisidengę uzurpatoriai kalbėjo tik apie pieno ir medaus upes, kone kiekvienam žadėdami milijonieriaus dalią. Tačiau dešimtmečių patyrimas parodė šių pažadų melagingumą. Taip, yra tokių, kurie dabar „gyvena geriau“, bet tai – tik privilegijuota mažuma, vienaip ar kitaip pralobusi milžiniško provincijų skurdo bei daugybės lietuvių emigravimo į užsienį sąskaita. Visiškai sugriautas kadaise buvęs didžiulis Lietuvos gamybinis ir žmogiškasis potencialas. Be to „nepriklausomos“ Lietuvos gyvavimo dešimtmečiai atskleidė ir visišką buržuazinės visuomenės dvasinį bei kultūrinį skurdą, netgi groteskišką jos išsigimimą; sukomercinta kultūra žmogaus neskatina būti kilnesiu, o verčia jį vulgariu, primityviu ir žiauriu gyvuliu; skatinamas nežabotas sekso ir materialinių gėrybių kultas; dvasios ir proto bukumas, ciniškas bejausmiškumas ir apgailėtinas konformizmas. Todėl nereikia stebėtis dėl prasigėrusios Lietuvos, dėl savižudžių, dėl mėtomų kūdikėlių į šulinius ir t.t. Svarbu suprasti vieną-kalta dabartinė santvarka. To nesupratus ir toliau degraduosime…

 4. KONKURENCIJOS NĖRA says:

  BRAVO Mindaugas!

 5. Dalia says:

  alia, kokie baisūs buvo tie tarybiniai laikai… Dabar laisvė, nepriklausomybė, gyvenam geriau. O žodžio laisvė, tai ohoho :)

 6. Kindziulis says:

  Mindaugas tiksliai apibūdino situaciją ir jos priežastis.

 7. Kaimele says:

  Mindaugs!…tamstele visaka teis,bet ka gali keist?…prieso ana kaip ner ..savi valdo..o konstitucija leidz,bei skatin sukilt tik pries okupanta…. visai riest bus ,kilpu ant kaklo ir te pasisiunt.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top