Šveicarija ruošia perversmą bankinėje veikloje

2016, 31 sausio, 22:01 | kategorija Ekonomika | atsiliepimų (33) | peržiūrų 1 908 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Dalinis rezervas

Šveicarija ruošia perversmą bankinėje veikloje. Kalnuotoje Europos šalyje vyksta pasiruošimas refendumui, kuriame bus siekiama atsisakyti dalinio rezervo principo (taip vadinamo „fractional reserve banking“). Šia sistema remiasi visa pasaulinė finansinė sistema (ir Lietuva čia ne išimtis, kad skaitytojas nepuoselėtų jokių iliuzijų – vert. pastaba). Veikimo principas toks, kad bankai privalo pas save seifuose tiesiogiai laikyti tik mažą dalį depozitų. Likusiąją dalį jie paprasčiausiai gali investuoti laisvoje rinkoje arba išdalinti kreditų pavidalu. Tipiškas investicijų ir depozito santykis – 10:1

Grupė šveicarų aktyvistų ketina nukopijuoti taip vadinamą „Čikagos planą“. 1933 metais jį sukūrė keletas amerikiečių ekonomistų vadovaujamų įžymiojo Irvino Fišerio. Fišerio ir jo kolegų tikslas buvo nustatyti tikrąsias Didžiosios depresijos priežastis ir pasistengti jas likviduoti, kad įvykiai nepasikartotų. Viena iš kertinių XX amžiaus ekonomikos katastrofos priežasčių buvo pripažinta būtent šis dalinių rezervų principas.

Fišeris pasiūlė teisėtą delikačios problemos sprendimą. Santykis tarp bankinių depozitų ir kreditų ar investicijų turi būti įstatymiškai fiksuojamas 1:1 – ir niekaip kitaip. Tarkime, kad vieno ar kito banko depozitai įvertinti 100 mln $. Vadinasi šis bankas gali duoti kreditų ir investuoti už 100 mln$ – ir nei centu daugiau. Toks paprastas ir suprantamas principas šimteriopai padidintų bet kokios kreditavimo įstaigos patikimumą.

Teisingumo atžvilgiu, planas idealus. Tačiau jis tikro amerikiečių bankininkų susidomėjimo kažkodėl nesulaukė (šioje vietoje vertėtų suprasti ironiškai – vert. pastaba). Fišerio „Čikagos planas“ dar buvo bandomas svarstyti per 1937 – 1938 metų laikotarpio recesiją, tačiau po to ilgam laikui buvo pamirštas. Susidomėjimas krizių panacėja atgimė 2012 metais, kai du TVF ekonomistai paskelbė tyrimus pavadintus „Naujas žvilgsnis į „Čikagos planą“. Buvo padaryta įdomi išvada: šiuolaikinėmis sąlygomis planas suveiktų net efektyviau, nei Irvinas Fišeris buvo suplanavęs praėjusio amžiaus 30-iaisiais.

„Čikagos planu“ ir dalinio rezervo principo likvidavimu susidomėjo ir Islandija, kuriai prieš keletą metų teko nuo nulio pradėti auginti savo nepatikimą finansinę sistemą. Tačiau Islandijoje, priešingai nei Šveicarijoje, iki referendumo organizavimo konkrečiais klausimais, laikas dar neatėjo.

Nuo vertėjo:
Apie bankinės sistemos pakeitimus sarmatas.lt tinklalapyje jau buvo rašyta apie vokiečių iniciatyvą pavadinimu „Planas B“. Tačiau mūsų skaitytojų rate jis didelio susidomėjimo nesulaukė. O gaila.

parengė: Remigijus Sinkevičius

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 33

 1. Mindaugas says:

  Gerb. redakcija. Atsiriboju nuo vartotojo, vardu „Jonas“ komentarų, kadangi pats galiu atstovėti savo poziciją, tuo labiau prieš vartotoją algį.
  P.S. Proxy serverių naudojimo ribojimas man atrodo keistas, kadangi gali būti atvejų, kuomet žmogus neturi galimybės normaliai prisijungti prie interneto, pavyzdžiui rašo iš darbo….

 2. Mindas says:

  tai supratau, kad niekas čia nėra normaliai skaitęs ir studijavęs VSK, o ginčijamasi taip, lyg būtų didžiausi ekspertai VSK. Ne kažką.

 3. Mindui says:

  O jūs kada nors skaitėte KNŠ arba VBS? Ar žinote kas tai? Paaiškinu: KNŠ-kumelė nori šikti, BS-viena bobutė sakė.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top