Tikrieji Europos šeimininkai klesti per amžius, nežiūrint į jokius kataklizmus

2018, 28 sausio, 17:13 | kategorija Metodologija | 23 komentarai | peržiūrų 1 424 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Europos karaliai 1910 metų nuotr.

9 Europos karaliai (1910m) Belgijos, Graikijos, Didžiosios Britanijos, Danijos, Ispanijos, Bulgarijos, Vokietijos, Norvegijos, Portugalijos | foto: royaltymonarchy.com/sovereigns/9kings1910.html

Europos aristokratai – senovės titulų ir turtų paveldėtojai – nemėgsta skelbtis žiniasklaidoje ir apeina „Forbes“ sąrašus. Tai padeda jiems išvengti mokesčių, išmušinėti išmokas iš Briuselio, prekiauti suverenitetu ir valdyti ES, kaip savo paveldėtą tėvoniją. Realūs ES šeimininkai vis tie patys, kaip ir prieš 500 metų.

Tyrimas, kurį atliko Italijos Banko ekonomistai maždaug prieš pusantrų metų, parodė, jog pastarųjų 600 metų eigoje pačiomis turtingiausiomis Florencijos šeimomis išliko vienos ir tos pačios šeimos. Tai sugriovė daugelio mąstymo šablonus.

Viso XX amžiaus eigoje rašytojai eksploatavo aristokratijos nuosmukio temą ir „senųjų pinigų“ žūtį. Apie dvarininkų tėvonijų nuskurdimą buvo kuriamos eilės ir rašomi romanai. Ekraną ir sceną užpildė nuskurdę, bet kilmingi bajorai – nuo Liubov Andrejeva Ranevskaja iki Blanš Diubua. Šiuolaikinio europiečio vaizduotėje aristokratas – tai keistuolis senukas, su vargu apšildantis porą kambarių pusiau suirusioje giminės pilyje su kiauru stogu.

Ir staiga išaiškėjo, jog žinomos aristokratų šeimos išgyveno visus socialinius kataklizmus. Nežiūrint į visuotinį pasaulinių karų ir revoliucijų daromą lygiavą, jos įsigudrino išsaugoti ir padauginti savo gigantiškus turtus, kurių apimtys šiandien neapskaičiuojamos.

Skambių titulų savininkai kaip ir anksčiau valdo brangiausius Europos aktyvus – jos žemes ir nekilnojamą turtą. Grafai Kavdor (Cawdor – kitur rašoma – baronai), paminėti Šekstpyro „Makbete“, ir šiandien gyvena savo giminės pilyje. Vokiečių kunigaikščiai Fiurnsterbergai, pradėję savo genealogiją nuo XII amžiaus, taip pat gyvena šeimos rezidencijose – Veitros ir Heiligenbergo pilyse ir valdovų rūmuose Donaueschingene. O legendinė Švarcenbergų dinastija valdo visą tuziną pilių ir dvarų. Pats efektyviausias jų nekilnojamas turtas – didžiuliai rūmai Vienos centre.

Britai paskaičiavo, jog 2010 metais trečdalis visos Britanijos žemių – pačios brangiausio sžemės pasaulyje – buvo vietos aristokratijos nuosavybė. Vestminsterio hercogui priklauso dalis įžymiųjų Londono rajonų – Maifair ir Belgravia. Grafo Cadogan nuosavybėje yra centrinė britų sostinės dalis – Cadogan aikštė, Sloane-street ir Kings Road gatvių dalis. Baronienė Howard de Valden valdo prestižines Londono gatves Harlei-street ir Marylebone High Street.

Visos patalpos esančios šiuose rajonuose, nuomojamos pačia aukščiausia nuomos kaina pasaulyje. Nusipirkti namą pastatytą žemės savininko praktiškai neįmanoma – už šimtus milijonų dolerių perkama tik pastato nuomos teisė pradedant nuo 35 metų. Tuo pačiu nuomininkas kasmet dar primoka savininkui už žemės po namu nuomą.

Bajorų pilyse ir rūmuose saugomas milžiniškas knygų, paveikslų, antikvarinių baldų, meno dirbinių skaičius. Paskaičiuoti jų bendrą vertę neįmanoma net apytiksliai. Tai viena iš priežasčių, kodėl Europos aukštuomenė retai patenka į „Forbes“ sąrašus. „Senieji pinigai“, skirtingai nuo neseniai uždirbtų kapitalų, mėgsta tylą.

Tai pats Geitsą ir Zuckerbergą aktyvai praėjo IPO, ir bet kuris norintis gali matyti, kiek pastarieji įvertinti rinkoje. Aukštuomenės šeimų nuosavybė, įgyta per šimtmečius, patikimai paslėpta nuo pašalinių akių. Anglai, pavyzdžiui, seniai bando išsiaiškinti, kiek būtent tžemės valdo Edward’as William’as Fitzalan-Howard’as, 18-asis Norfolko hercogas. Pats hercogas apie savo dvarus kalba kukliai: „Aš šiek tiek ūkininkauju Vakaru Sasekse.

Sunku „pasverti“ net tuos turtus, apie kuriuos yra oficialiai paskelbta. Kiek pavyzdžiui, gali kainuoti Velaskeso ir Goja originalai, Kristoforo Kolumbo laiškai, dvarai Sevilijoje ir Madride, pirmas „Don Kichoto“ leidimas, kurį turi 19-ojo Albos hercogo šeima? Skirtingais paskaičiavimais, jo turtas vertinamas nuo 600 milijonų iki 4,7 milijardų eurų. Skaičių skirtumas akivaizdžiai parodo, kokie sąlyginiai yra visi tie vertinimai.

Atrodytų, visos šios pasakiškos prabangos savininkus jau seniai turėjo nusmukdyti valstybių rinkliavos. Bet koks paprastojo mirtingojo bandymas parduoti namą, paveikslą ar antikvarinį dirbinį gresia būtinybe užmokėti pakankamai nemalonų mokestį už kapitalo prieaugį. Ispanijoje šis mokestis siekia iki 34 procentų, Anglijoje – iki 40. Toks pats yra ir paveldėjimo mokestis.

Tačiau, jei paprasti europiečiai yra priversti parduoti paveldėtą nekilnojamąjį turtą, kad atsiskaitytų su mokesčių sistema, jų aristokratai tėvynainiai naudojasi aplinkiniais keliais. Pats populiariausias – perduoti rūmus su viskuo, kas juose yra specialaus fondo nuosavybėn. Vadovauja fondui, suprantama, patys šeimos nariai. Pasekoje, nauja karta ima valdyti superbrangią nuosavybę, tačiau į biudžetą nemoka nė cento.

Parduodant antikvarinius dirbinius pasinaudojama kitomis gudrybėmis. 2001 metais Hovard pilies Šiaurės Jorkšyre savininkai pardavė žinomo dailininko Džošua Reinoldso drobę už 9,4 milijono svarų. Kad nereikėtų mokėti mokesčių, jie pareiškė, jog paveikslas – tai ne unikalus meno kūrinys, o dalis „pilies apmušalų ir gobelenų“. 2014 metais Apeliacinis teismas pripažino jų versiją kaip teisingą – matomai, teisėjai išreiškė klasinį solidarumą, o skylę biudžete užtaisys paprasti mokesčių mokėtojai.

Nežiūrint į visus revoliucinius XX amžiaus sukrėtimus, kilmingosios šeimos išsaugojo ne tik savo turtus, bet ir tą valdžią, kuri eina kaip dovana prie šių turtų. 1999 metais Tonis Bleiras (britų premjeras) pabandė išvalyti Lordų rūmus nuo kilmingų perų. Tačiau, priešingai visiems skaičiaus sumažinimams, senoji Anglijos aristokratija ir toliau vykdo aukščiausiąją įstatymų leidybos veiką. Į vykdomąją valdžią jie taip pat nespjauna: Theresos May vyriausybėje, suformuotoje 2017-ųjų birželį, dirba vienas grafas, vienas vikontas ir trys baronai.

Netgi tokioje šiuolaikinėje struktūroje, kaip Briuselio biurokratija, aristokratiškos šeimos sugebėjo atrasti savo lesyklėlę. Kadangi joms priklauso šimtai tūkstančių hektarų žemės, jos pozicionuoja save, kaip „ūkininkus“ ir, atitinkamai, pretenduoja į solidžias subsidijas, skiriamas ES, kaip paramą žemės ūkiui. Subsidijos suma tiesiogiai proporcinga sklypo nuosavybės plotui. Kiekvienais metais tokie „ūkininkai“, kaip hercogas Marlboro, Vestminsterio hercogas, Nortumberlando hercogas ir lordas Rošildas, iš Briuselio gauna nuo 700 000 iki 1 milijono svarų sterlingų. Šia prasme Brexit’as jų žinoma nepradžiugino.

Apie 18-os de Alba hercogienės, mirusios 2014 metais valdas, buvo kalbama, kad ji gali pereiti nuo Ispanijos šiaurės iki pietų, nė karto nenuėjusi nuo jai priklausančios žemės. Visą šį turtą, vėl gi, dotuoja Europos Sąjunga. 2006 metais, valstiečiai dirbantys Alba žemėse išėjo į protesto demonstraciją. Jie reikalavo, kad bent dalis daugiamilijoninių ES subsidijų tektų tiems, kurie realiai tą žemę dirba. Demonstracija buvo negailestingai išvaikyta, o hercogienė išvadino protestuojančius „psichais“ ir „banditais“. Pasekoje teismas davė jai 6 tūkstančių €u baudą, o ES ir toliau subsidijuoja Alba dvarus.

Šios žemės ūkio gudrybės blanksta tos sėkmingos komercijos, kurią išsuko didieji kunigaikščiai, performatavę savo kunigaikštystes į ofšorus, fone. Monako princai pavertė savo valstybę į pačią įžymiausią fizinių asmenų mokesčių lagūną. Didieji Liuksemburgo hercogai padarė tą patį kompanijoms ir firmoms.

Aristokratų žinomumas MIP neatitinka jų realios įtakos ir turto – su visuomenės kronikomis jie bevelija nesusidėti. Išimtį sudaro nebent Karališkoji Vindzorų šeima ir į senatvę nukrypusi hercogienė de Alba. Toks kuklumas turi savas priežastis.

Pirmiausia, – jis padeda išvengti visuomenės dėmesio milžiniškų turtų atžvilgiu, nestandartiniams praturtėjimo būdams ir mokesčių vengimui. Visuomenės susisluoksniavimo epochoje, ir ypač vidurinės klasės nuosmukio metu, tai ypač svarbu.

Antra, aristokratijos kapitalai dažniausiai buvo užgyventi nusikalstamu keliu. Ir kalba eina ne tik apie legendinę senovę, sienų tvėrimo laikus, piratavimą, kolonijinius karus ir vergų prekybą. Viso XX amžiaus eigoje aristokratų šeimos išgyveno ir turtėjo, bendradarbiaudamos su pačiais labiausiai odioziniais politiniais režimais.

Kunigaikščiai (princai) Borgeze ir Torlonija rėmė Benito Musolinį. Hercogas de Alba oficialiai atstovavo Franciską Franką Londone Antrojo pasaulinio karo metu. Baronas Thyssen-Bornemisza pelnėsi bendradarbiaudamas su Trečiuoju Reichu, o jo duktė grafienė Margit priimdavo savo pilyje esesininkus ir rengdavo jiems vakarėlius. Iš žydų eksproprijuoti paveikslai vėliau pateko į žymiąją Thyssen-Bornemisza meno kolekciją.

Nežiūrint į visus kataklizmus ir epochų kaitą, aristokratiškosios Europos šeimos ir toliau klesti. Jų turtai – pilkoji globalios ekonomikos zona. Jų paveldėjimo teisės ir neskelbiama valdžia – kita europietiškosios demokratijos pusė. Vienintelis dalykas šiandien galinti spakišti koją aristokratams – tai viešumas ir visuomenės nuomonė. „Senieji pinigai mėgsta tylą“.

infa.lt

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 23

 1. socialistas says:

  Koks viešumas, visa žiniasklaida ir valdžia jų kišenėje. Vienintelis dalykas galintis nugalėti aristokratus tai socialistinė revoliucija.

 2. ligonis says:

  Jau vieną revoliuciją pasaulis matė.Dabar revoliucijos palikuoniai bedieviškai plėšia savo šalies piliečius.Rusijoje didžiausias atotrūkis tarp biednų ir oligarchų.Aš jau nekalbu apie buvusiųjų revoliucionierių palikuonių nusikalstamą ir nepaliaujamų naudojimąsi žemės turtais.Jie baigia visą Azija paversti šiukšlynu ir passaulio išviete.Pasižiūrėkite ,vien tiktai,į ką pavirto Norilskas.O kur dar miestai ir miesteliai kodiniais skaičių pavadinimais,kur radiologinėse ir cheminėse atliekose ,tioesiog ,maudosi eiliniai Rusijos piliečiai.

 3. Svetimas says:

  Siulau pasidometi apie savo sali kuri tampa isviete.Siulau pasidometi apie sutarti priimti saugoti branduolines atliekas i uzdaryta AE is musu seimininku.

 4. ligonis says:

  Labai šaunus pasiūlymas.Aš išdėsčiau nuogus faktus,o Jūs savo svajones ir savo šeimininkų iš rytų lūkesčius.Kai Jūsų norai ir išdėstytos mintys išsipildys,pratęsime diskusiją.Kolkas išvietes vadinsime išvietėmis,o Rusijos oligarchus-vagimis ir visos mūsų planetos teršėjais.P.s. Tarp kitko,Jūs ,musėt,pamiršote kieno preikiams ir kas pastatė Ignalinos AE.

 5. konkurencijos nėra says:

  Tai IAE Lietuvai buvo blogis?

 6. ligonis says:

  buvo ir yra,taip,kaip ir buvusieji cccp sajunginės reiksmes fabrikai ir iįmonės kolonistu is visos cccrp vezimas ir apgyvendinimas Lietuvoje,krikščionių persekiojimas ir bažnyčių griovimas.,sovietinė kariuomenė,atominis ginklas dislokuotas Lietuvos teritorijoje,lietuvių kalbos naikinimas, ir kolchozu susikurimas.Alkoholio protegavimas ir pakantumas vagiamai nuosavybei.Lygtai,jūs iš ,medžio iškritę..

 7. konkurencijos nėra says:

  Tai nuo 1939m, iki 1989m, vien tik blogis?

 8. socialistas says:

  ligoni, didžiausias atotrūkis tarp vargšų ir oligarchų – JAV. Nešnekėk jei nežinai. Didžiausias nusikalstamumas – JAV. Kitaip tariant kapitalizmo lopšyje. Toliau nesiplėsiu ir nesivelsiu į beprasmę polemiką su neišmanėliais.

 9. Myndė says:

  blogis blogis, numelioruoti laukai – blogis (nes tenka remontuoti tas sistemas), nutiesti keliai – blogis (duobes lopyk, žiemą valyk…), pastatytas laivynas – blogis (ne rūdij, padla), mokslas ir kultūra – blogis (nes kai visi gudrūs, nėr lengva makaronus kabint). Gerai dar, kad su tuo blogiu sėkmingai kovojam, tiesa, dalis šiaudadūšių neapsikentę slides sutepė. Bet vistiek, viskas tik geryn.

 10. Dalia says:

  Oi, negaliu, :) youtubėj POLITANALITINIS BALKONAS su Milda Bartašiūnaite, kaip tiksliai demaskavo tikruosius propagandos skleidėjus. :)

 11. saul says:

  Myndei-o tai tu galvoji,kad melioracija,keliai, mokyklos, darzeliai,istaigos buvo ne uz Lietuvos pinigus? Na tu ir artistas DDD Pasiziurek,kiek is Lietuvos biudzeto dar tekdavo Maskvai,o ne atvirksciai

 12. konkurencijos nėra says:

  Joo Maskva kasė Lietuvoj, metalus, anglį, dujas, naftą, uždarė Mažeikius, sustabdė Visaginą…
  O kam mum Kauno HE, Elektrėnų ŠE, Kruonio HAE, telekomas, el tinklai, t t, ir pn…

 13. Myndė says:

  aš galvoju, kad „okupacijos“ metais Lietuva tiek pažengė, kiek būdama nepriklausoma tikrai nebūtų sugebėjusi. Ir kvaila tai neigti. Kaip ir tai, kad Rusija kaip vyresnysis brolis kišo į Pabaltijį lėšas ne iš altruizmo, o norėdama turėti gražų fasadą. Arba tai, kad vidutinis lietuvis yra tvarkingesnis ir darbštesnis už vidutinį rusą. Yra daugybė paprastų dalykų, tiesiog aksiomų, kuriuos kažkodėl bandoma apversti aukštyn kojom.
  Aš taip pat galvoju, kad tik labai neišmintingi personažai gali visa tai neigti.O personažų, kuriuos vis „rusai puola“ ir kuriems seilės tykšta tariant „Rusija“ tiesiog gaila.

 14. saul says:

  DDD Na jau ka pazenge,tai pazenge.Nekonkurencinga ekonomika,reikalinga tik CCCP reikmem,.nuzmoginta visuomene,tikejimo ir judejimo laisviu draudimas,tremtis i Sibira ir lagerius,gelezine uzdanga,girtuoklyste,skatinamos vagystes is darbovieciu,kolchozai,chrusciovkes,rusiska kolonizacija,vyraujanti rusiska kalba ,dokumentacija.,Paziurek su kokiomis valstybemis galejo lygintis Lietuva tarpukary,o su kokiomis 1990m.Ir dar pradek irodineti,kad per ta 50metu,kol Lietuva buvo okupuota sovietu,ji nieko nebutu pasiekusi.Progresas net Afrikoje per tuos 50metu akivaizdus.Pridek ir tai,kad dabartine emigracija i vakaru salis Europos mastu vyksta TIK is tu saliu ,kur rusas buvo koja ikeles po 2WW.Nebega zmones is Suomijos ar Airijos.O sios salys tarpukary buvo to pacio Lietuvos lygio.Taip,man tiesiog gaila tokiu atlikeju,kurie taip nemoksiskai stengiasi isafisuoti sovietmeti.Jums jau seniai reikalingos naujos centro instrukcijos.

 15. konkurencijos nėra says:

  Pagyvensim Pamatysim

 16. konkurencijos nėra says:

  saul Ar nugalėjai paskutinį Sarmato straipsnį?

 17. Myndė says:

  daug žodžių, minties tik mažoka. Per 50 „okupacijos“ metų Lietuva iš beviltiškai atsilikusio krašto, pusiau neraštingo, be mūrinės statybos kaime, be normalių kelių, praktiškai be pramonės (švediškų degtukų fabrikas Kaune buvo bene viskas, ką turėjom), be Vilniaus, be Klaipėdos tapo maždaug Vidurio Europos lygio šalim. Jei ramybės neduoda trėmimai, priminsiu, kad maždaug tuo pat metu tavo numylėtose JAV negrai neturėjo teisės važiuoti vienam autobuse su baltaisiais, čia aš tam, kad viskas yra reliatyvu.
  Užtat per 30 „nepriklausomybės“ metų milijonas nuo tos laimės jau paspruko, nemažai ruošiasi, užaugo nauja analfabetų karta. Klesti girtuoklystės, vagystės ir kiti pasiekimai, dėl kurių taip patogu kaltinti rusus. Po 100 metų irgi jie bus kalti?
  Kas dėl lyginimo su Suomija, tai suomio vietoj duočiau į snukį – jie 1939 kare prarado 26000. Lietuva „prarado“ sušlapusių kaliošų porą, brendant per upelį ir Nepriklausomybės Aktą – beskubėdami pametė. Gal simboliška?

 18. saul says:

  Jei tau reliatyvu simtai tukstanciu nuzudytu ir istremtu….Tai tu cia sulyginai su negru teisemis JAV ir sedimosiomis vietomis.Kokiuose autobusuose sedejo lietuviai Igarkoje artiste? Sulygino? Na ,as sakau,kad Atlikejas ir lieka atlikeju.Apie kokius tu cia degtukus kalbi? Pasigoglink kokia technika turejo tarpukario Lietuva,kiek lektuvu,koks eksportas buvo.Snukiais nesidalyk o…..skaityk.Kieno buvo Klaipeda iki 2WW pasikartok.Na sakau-trolis ir liks troliu DDD

 19. Svetimas says:

  Saul paskaityk apie airiu vargus USA ir kiek ju buvo isbegusiu,ir kada kokiu budu jie pradejo gryzti tevynen..

 20. Svetimas says:

  Mielas Saul bent jau pakalbek su gyvais musu senoliais apie tuometine situacija LT.Yra netgi parasyta knyga vieno is partizanu vado apie priezastis del kuriu nesipriesino LT gyventojai sovietu armijai…(Atsiprasau jeigu netiksliai issireiskiau)

 21. saul says:

  Taip ,tikrai nesipriesino gyventojai sovietu armijai.Jie gi labjausiai nesipriesino visame regione .I miskus su sautuvais ejo grybauti DDD.Ir tik su tavimi tie senoliai snekasi ir atsiminimais dalinasi,Visus kitus jie tik apgaudineja ir….uz durnus laiko,priesingai postringaudami. .Na apie airiu vargus as girdejas.Apie kitu tautu vargus taip pat.As dar girdejas ir apie rusu pavergtu, Rytu Europos tautu ,vargus,kurie neturejo galimybes vargti JAV DDD

 22. Svetimas says:

  Mano giminaitis buvo partizanu vadas perejo gulagus ir liko gyvas.Sviesaus proto zmogus,tad viska isgirdau is pirmuju lupu.O pats Gerbiamas Saul esi *** kaip sako zemaiciai…

  Moderatorius: prašau, bendrauti be įžeidinėjimų.

 23. „Socialistas“ nemėgsta aristokratų ir nori socialistinės revoliucijos, pamiršdamas kad revoliucionierių laikas jau baigėsi, bet ateina monarchų (šįkart – jau pasaulinių vergvaldžių) Kontrrevoliucija, nes revoliucija iš tikrųjų buvo tik viena – prancūzų masoniškoji.
  Dabar, kai jau įvyko globalių bankininkų simbiozė su monarchų šeimomis, belieka tik vieno stumtelėjimo, kad esamas santykis tarp nuosavybės ir pasaulio gyventojų (1% prieš 99%) pavirstų įforminta globalia vergovė.
  Kas dėl aristokratų, tai visai kitos plotmės dalykas, nes pasitraukus nuo scenos tikrai aristokratijai, su ja pasitraukė ir garbė bei atėjo totalinis amoralumas (vergų kultūra). Paradoksas? Ne, nes kartu su monarchijomis pasitraukusi aristokratija buvo krikščioniška, visiems rodanti siektiną dvasingumo ir garbės etaloną. Deja, naujoji kontrrevoliucinė monarchija žada būti satanistinė antikristinė. Ją nugalėti esant totaliniam elektroniniam supančiojimui, vergams jau ne pagal jėgas. Ją nugalės įsikišęs tik Pats pasaulio Šeimininkas – pasaulio Kūrėjas.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top