2010 metų IV ketvirčio bankų veikimo apžvalga

2011, 8 vasario, 21:14 | kategorija Ekonomika | atsiliepimų (2) | peržiūrų 521 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

I dalis. Pinigų kiekio kaita.

Apie tikrai praėjusius Senuosius metus liudija ir skelbiami per metus nuveiktų darbų metų ataskaitų duomenys.

Ką tik (2011 01 28) Statistikos departamentas paskelbė visų politikų ir valdžios žmonių nekantriai lauktą žinią apie mūsų ekonomikos atsigavimą: BVP 2010 ketvirtąjį ketvirtį, palyginti, su 2009 m. ketvirtuoju ketvirčiu, padidėjo net 4,6 procento. Džiugu, kad ir palyginti su 2009 metais, 2010 metų BVP taip pat padidėjo ir net 1,3 procento. Kažkiek liūdniau darosi pažvelgus į tai, kad 2010 m. IV ketvirčio BVP buvo dar net 2,9 procento mažesnis, nei gretimą, tų pačių, 2010 metų III-jį ketvirtį ir dar 1,8 procento mažesnis, nei praėjusiųjų, 2009-jų metų III-jį ketvirtį. Kažkaip nejauku girdėti ekonomikos atsigavimo orakulų ,,džiugius“ šauksmus, žvelgiant į Statistikos departamento iškalbingą grafiką, kuris visgi įtikinamai rodo, kad dar pakankamai stabiliai gulima žemiau 2008 m. III-jo ketvirčio (ekonomikos nuosmukio ir krizės pradžios) lygmens:

O IV-jį ketvirtį, kaip minėta (o ir matome), vėl ,,neriame“ žemyn…Net nekomentuojant ir to, kad ir baziniais, 2009 m., ,,turėjome“ rimtus minusus – net -14,7%. O tai, tikrai mažiau ,,džiugu“.

2009 m. gegužės mėn., per patį ekonomikos nuosmukio bei ekonominės krizės prasidėjimo šurmulį, sukako mūsų buvimo Europos Sąjungoje pirmasis penkmetis. Berods neatžymėjome jokiais būdais. Nebent –nutylėjimo būdu.

Neužilgo nepajusime, kaip ir dešimtmetis sueis.

O dabar pažiūrėkime, kas įvyko ar bent kas pavyko per jau bepraėjusį septynmetį? Ne viską ir ne visais aspektais, bet bent pagrindinius, bent kelis mūsų Gyvenimų rodiklius, makroekonominiu žvilgsniu. Pasitelkiant viską žinančią statistiką.

O ji rodo, kad per beveik septynerius narystės ES-je metus šalies ekonomika (metų BVP) išaugo vos, vos 22 % (su naujausiais 2010 m. duomenimis), vartojimo infliacija ,,sukaupta” iki 33,7 %, o ekonomiką aptarnaujantis vidutinis metų pinigų kiekis (P3) padidintas beveik 2,8 karto!!!

Todėl bendroji pinigų infliacija bei jų nuvertėjimas turi būti matuojamas beveik net 2,3 karto (P3: BVP= 2,786 : 1,219=2,286) arba beveik 129 %. Tai toks įvyko pinigų perkamosios galios praradimas, mūsų visų turto (pinigų) nuvertėjimas ir net jų vidinė devalvacija.

Ką tai reiškia mūsų kasdieniniame gyvenime?

Gi tai, kad per buvimo ES-je septynmetį vidutiniam darbo užmokesčiui padidėjus beveik 2 kartus (juk džiugu tai žinoti?), paminėta pinigų infliacija bei jų nuvertėjimas tą didėjimą ,,suvalgė“ (tikriau ,,suėdė“) net iki -14,0 % (1,966:2,286=0,86, 86,0 %).

Vidutinei senatvės pensijai per tą laiką padidėjus beveik net 2,2 karto (2,19), pinigų infliacija bei jų nuvertėjimas iš to didėjimo ,,gražumo“ paliko visišką šnipštą: = -4,2% =(2,19:2,286=0,958, 95,8%).

Reali privačių pensijų fondų apskaitos vieneto vertė dėl pinigų infliacijos bei jų nuvertėjimo per jų (PPF) egzistavimo laiką ne tik nepadidėjo, bet sumažėjo daugiau nei 39 procentais. O tai reiškia, kad privatūs pensijų fondai ten investuotų SoDros lėšų vertės ne tik neišsaugojo, bet vos ne 40 proc. jos prarado.

Todėl neskubėkime džiaugtis ir 2010- jų metų varganu ekonomikos (BVP) augimu 1,3 %, nes jį visiškai ,,suvalgė“ metų vartojimo infliacija, kuri taip pat buvo 1,3 % (vidutinė metų) ir bendroji pinigų infliacija, pasiekusi 5,5 procentus.

Pagarbiai,
Vl. Trukšinas,
Statistikas,
Nepriklausomas analitikas.
2011 02 07

Gerbiami skaitytojai, likusią straipsnio dalį galite peržiūrėti PDF formatu nuspaudę žemiau esančią nuorodą:

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 2

 1. egis says:

  ponai ir ponios sveiki atvyke i ziurkiu lenktynes , kas nesugebes daryti nors po 8-20% metiniu savo pinigu padidejimo visada liks prie suskilusios geldos.

 2. Sarmatas says:

  Taigi, taip viskas paprasta. Niekas nesusim1sto, kad mus laiko ant „šventos“ turto trejybės:
  1) galimybė pagausinti savo turtą;
  2) baimė prarasti turtą;
  3) nuolatinis turto nuvertėjimas (ypač, kai kalbam apie pinigus).

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top