Akys ir regėjimas

2011, 12 vasario, 8:11 | kategorija Sveikata | atsiliepimų (11) | peržiūrų 18 942 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Kalbėsime apie tai kaip sudaryta akis , kodėl sutrinka regėjimas, kodėl žalinga yra nešioti akinius ir sužinosime kaip galima pagerinti savo regėjimą nesudėtingais pratimais.

Regėjimo teorija pagal H. Helmholcą

Maždaug prieš 200 metų vokiečių mokslininkas Hermanas Helmholcas (1821-1894) pasiūlė hipotezę apie tai kaip dirba žmogaus akis. Pasak jo žmogaus akis yra rutulio formos, kurio priekinėje dalyje yra lęšiukas, o lęšiuką apgaubia žiedo pavidalo – krumplyno raumuo.

Kai krumplyno raumuo yra atsipalaidavęs, lęšiukas yra plokščias, lęšiuko židinys projektuojasi į tinklainę. Tokia akis gerai mato toli. Tai atitinka geometrinės optikos dėsnį: ryškus toli esančių daiktų vaizdas matomas lęšiuko židinyje. Šiuo atveju daikto vaizdas projektuojasi ant tinklainės ir yra ryškus.

Norint pamatyti arti esančius daiktus reikia keisti optinės sistemos parametrus.

Pagal Helmholcą krumplyno iš visų pusių apgaubiantis lęšiuką jį suspaudžia ir jis tampa labiau išgaubtas.

Židinio nuotolis išgauto lęšiuko yra trumpesnis ir židinys atsiranda akies viduje.

Tokia akis gerai mato arti esančius daiktus, nes pagal geometrinės optikos dėsnį arti esančių daiktų ryškus vaizdas projektuojasi už optinės sistemos židinio.

Šiuo atveju ryškus daikto vaizdas bus ant tinklainės.

Kai reikia matyti toli, raumuo atsipalaiduoja, lęšiukas vėl suplokštėja ir žmogus gerai mato toli. Kai reikia matyti arti, jis įtempia lęšiuko raumenis ir jis gerai mato arti. Tokia regėjimo teorija pagal H. Helmholcą.

Kaip trumparegystę aiškino Helmholcas? Kai kurių žmonių krumplyno raumuo yra įsitempęs visą laiką ir neleidžia lęšiukui tapti plokščiu. Tokius žmones jis pavadino trumparegiais (miopija) trumparegiai arti mato gerai, o toli – blogai.

Helmholcas pasiūlė taisyti trumparegystę panaudojant įgaubtą, minusinę linzę. Tokiu atveju pailgėja židinio nuotolis ir trumparegis žmogus su minusiniais akiniais gerai mato ir tolimus daiktus, tik jie būna mažesni. Minusinė linzė mažina.

Nuo to laiko visi akių gydytojai trumparegiams išrašo minusinius akinius ir liepia juos nešioti visą laiką.

Toliaregystė pagal Helmholcą. Senstant silpnėja lęšiuko raumuo ir jis nepajėgia suspausti lęšiuko. To pasėkoje lęšiukas visą laiką yra plokščias. Žmogus gerai mato toli, bet blogai mato artimus daiktus.

Toliaregystė ištaisoma su išgaubtomis arba pliusinėmis linzėmis. Pliusinės linzė sutrumpina lęšiuko židinio nuotolį ir toliaregis su pliusiniais akinais gerai mato ir arti esančius daiktus, bet truputį padidintus. Pliusinė linzė didina. Ir nuo to laiko visi akių gydytojai visiems toliaregiams išrašo pliusinius akinius, kuriuos jie naudoja skaitymui ir kitiems smulkiems darbams.

žvilgsnis

Regėjimas pagal V. Beitsą

Pusę amžiaus vėliau JAV gimė Viljamas Horacijus Beitsas, kuris tapo oftalmologu. Baigęs medicinos institutą jis penkis metus pradirbo akių gydytoju ir nusivylė savo darbo vaisiais. Visų jo pacientų, kuriems Beitsas išrašė akinius, regėjimas pablogėjo. Ir antra į ką atkreipė dėmesį Beitsas buvo tai, kad kai kurie jo pacientai vasarą išvykdavo į kaimą ir ten sudaužydavo ar pamesdavo akinius. Jiems tekdavo du ar tris mėnesius apsieti be akinių. Kai jie sugrįždavo, Beitsas patikrindavo jų regėjimą ir pastebėjo, kad kai kurių regėjimas pagerėjo, jiems nenešiojant akinių.

Beitsas ėmė ieškoti priežasčių. Jis 30 metų tyrė žmogaus akis. Sukonstravo prietaisą retinoskopą, kurio pagalba jis iš dviejų metrų atstumo galėjo nustatyti akies parametrus. Ir jis stebėjo kaip keičiasi trumparegių, toliaregių, vaikų, sportininkų regėjimas.

Po ilgų tyrinėjimų jis priėjo išvados, kad Helmholco regėjimo teorija neteisinga. Akies optinius parametrus keičia ne krumplyno raumuo, keičiantis lęšiuko kreivumą, bet akis dirba kaip paprastas foto aparatas: akies optiniai parametrai keičiasi ilgėjant arba trumpėjant akies ilgiui. Akies optinius parametrus keičia šeši akį judinantys raumenys.

Akyje yra šeši akį judinantys raumenys. Tai viršutinis išilginis raumuo, kuris pakelia akį į viršų, 2) apatinis išilginis raumuo, kuris akį nuleidžia į apačią; 3) vidinis šoninis išilginis raumuo, kuris akį pasuka į nosies pusę; 4) išorinis šoninis išilginis raumuo, kuris akį pasuka į šalį ir du labai svarbūs skersiniai raumenys: 5) viršutinis skersinis raumuo, kuris akį apima puslankiu iš viršaus ir 6) apatinis skersinis raumuo, kuris akį apima puslankiu iš apačios.

akies raumenys

Kaip žmogus mato pagal Beitsą? Kai visi šeši akį judinantys raumenys yra atsipalaidavę, akis iš tikrųjų kaip ir sakė Helmholcas, yra rutulio pavidalo, o lęšiuko židinys yra tinklainėje. Tokia atsipalaidavusi akis gerai mato toli.

Kad akis ryškiai matytų arti esančius daiktus reikia keisti optinės sistemos parametrus pagal geometrinės optikos dėsnius. Tam tikslui dar labiau atsipalaiduoja išilginiai raumenys ir įsitempia abu skersiniai raumenys. Akies obuolys yra skystas stiklakūnis. Spaudžiant skersiniams raumenims akis pailgėja ir tampa panaši į agurką. Panašiai kaip juda fotoaparato objektyvas nustatant vaizdo ryškumą. Židinys atsiranda akies viduje ir tokia pailgėjusi akis gerai mato arti esančius daiktus.

Reikia žiūrėti į tolį – jis sumirksi, atsipalaiduoja skersiniai raumenys, o išilginiai raumenys patempia ir akis vėl įgyja ritulio formą ir vėl žmogus gerai moto toli.

Kas yra trumparegystė pagal Beitsą? Beitsas rado trumparegystės priežastį. Kai kuriems žmonėms skersinai raumenys dėl perkrovų tiek būna įsitempę, kad nebegali pilnai atsipalaiduoti. Tokių žmonių akys obuolys yra daugiau ar mažiau pailgas ir jie yra trumparegiai.

Kai tiktai trumparegiui ant nosies užkabinami akiniai: šitie įsitempę skersiniai raumenys jau niekad nebeatsipalaiduos. Atsipalaiduoti jiems neleis akiniai, nes jeigu jie ims atsipalaiduoti, tai su akiniais žmogus matys blogiau. Dar daugiau prie didelių regėjimo perkrovų, šie skersiniai raumenys gali įsitempti ir įsitempia vis labiau ir labiau – akis vis ilgėja ir reikia vis stipresnių ir stipresnių akinių. Aišku, šis procesas ne visiems vienodu greičiu vyksta. Būna, kad regėjimas pradeda nuo 1,5 dioptrijos pablogėja iki 24 dioptrijų.

Beitsas siūlo paprastą ir suprantamą metodiką regėjimo atstatymui: Visų pirma kiek galima mažiau nešioti akinius arba laikinai juos pakeisti silpnesniais (R. Kaplanas paskaičiavo, kad akiniai, kurie negadintų regėjimo turėtų atstatyti ne 100% regėjimo, o tik maždaug 83%). Ir atliekant pratimus reikia atlaisvinti įtemptuosius skersinius raumenis, ir sustiprinti išilginius.

Akiniai daro dvejopą žalą: visų pirma jie neleidžia dirbti skersiniams raumenims – akiniai dirba už juos. Antra akiniai akis padaro nejudriomis. Žmogus nenešiojantis akinių nuolat judina akis. Kai tiktai ima nešioti akinius, žmogus jau daugiau sukioja galvą, o ne akis.

trumparegė toliaregė akis

vertėjas nežinomas, bet didelis jam ačiū.

Gerbiami skaitytojai, straipsnio tęsinį PDF formatu galite peržiūrėti paspaudę žemiau esančią nuorodą:

  Akys ir regėjimas (1,0 MiB, 16 394 atsisiuntė)

Vladimiro Ždanovo paskaita: Kaip susigrąžinti regėjimą [I dalis]
Vladimiro Ždanovo paskaita: Kaip susigrąžinti regėjimą [II dalis]
Vladimiro Ždanovo paskaita: Kaip susigrąžinti regėjimą [III dalis]
Vladimiro Ždanovo paskaita: Kaip susigrąžinti regėjimą [IV dalis]
Vladimiro Ždanovo paskaita: Kaip susigrąžinti regėjimą [V dalis]
Vladimiro Ždanovo paskaita: Kaip susigrąžinti regėjimą [VI dalis]

Susijusi tema: M. Norbekovas: Kvailio patirtis arba Raktas į praregėjimą

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 11

 1. Jaunius says:

  Geras straipsnis. Ačiū.

 2. Vita says:

  Sutinku 100 proc, nes suskaičiavau, kad tikrai taip yra – 30 metų nešioju apie 83 proc. silpnesnius negu reikia akinius ir regėjimas išlieka toks pat minusinis. Tai vyko iki tol, kol nustojau po kiekvieno okulisto aplankymo didinti lęšių minusą. O jei dar pratimus daryčiau… „Beitsas siūlo paprastą ir suprantamą metodiką regėjimo atstatymui: Visų pirma kiek galima mažiau nešioti akinius arba laikinai juos pakeisti silpnesniais (R. Kaplanas paskaičiavo, kad akiniai, kurie negadintų regėjimo turėtų atstatyti ne 100% regėjimo, o tik maždaug 83%). Ir atliekant pratimus reikia atlaisvinti įtemptuosius skersinius raumenis, ir sustiprinti išilginius.“

 3. skaidrus.lt says:

  Gal bus įdomu, daugiau informacijos apie natūralų regėjimo atstatymą – http://www.skaidrus.lt/

 4. simas says:

  kaskart apsilankius pas okulistą, šis turimu prietaisu ką nors akyse pamieruoja ir būtinai įtikinėja, kad turimi tavo akuliorai jau „per silpni’, reik „stipresnių“, Girdi, akys vis vien silpnėja, nieko nepakeisi… Tokiu būdu okulistas siekia įbrukt naujus akinius ir visokių priedų , dar pataria užsukt aptiekon (kaimynystėj), nusipirkt tablečių akims „pastiprint“. Doras okulistas, kaip ir kiekvienas doras gydytojas pakalbėtų ne apie akių „silpnumą“, bet apie sveikatinimą, sanogenezės aktyvavimą , t. y. apie žmogaus organizmo vidaus sveikimo „mechanizmų“ stimuliavimą ne proškais-tabletėm, o fizikiniais, natūraliais būdais. Tik, deja, dar ne visi mus gydantys gydytojai dori.

 5. Daumantas says:

  Ačiū už naudingą informaciją.

 6. zita says:

  Simai, jei zinai kaip pasistiprini akis stimuliuojan vidini organizma, tai ko eini pas okulista? Jie tokiom abrom kadabrom neuzsiimineja. tai reiktu eiti tada pas ekstraseansa – burtininka, kuri tik tuo ir uzsiima,kap praplauti smegenis kazkuo netradicisku.

 7. Pro says:

  Mano draugas nesiojam jam skirtus stiprius akinius . Jis toleregis . Nesioja juos kiekviena diena nusiima tik eidamas gulti . Ir sako: panesiosiu akinius 2metus ir kai juos nusimsiu matysiu taip gerai kaip su akinias . Ar tai tiesa?

 8. Va būtent tokios informacijos ieškojau savo projektui Biologijos pamokai. Tikiuosi neprieštarausite, kad informaciją panaudosiu savo prezentacijoje. Šaltinį nurodysiu :)

 9. Laura says:

  Nuoširdžiai dėkinga už pasidalinimą.

 10. fai.va says:

  Tikrai saunus ir geras straipsnis, labai idomu skaityti ir suzinoti!

 11. olivi.jukas says:

  Man taip pat labai patiko, aciu uz straipsni

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top