Apie Kvedlinburgo analus

2011, 15 vasario, 20:15 | kategorija Istorija | 11 komentarų | peržiūrų 2 128 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Kvedlinburgo Servacijaus vienuolynas

Alfredas Bumbliauskas knygoje „Senosios Lietuvos Istorija 1009 -1795, R.Paknio leidykla, 2005“ Lietuvos istoriją pradeda skyreliu Europa atranda Lietuvą. Cituoju:

XI a. pr. Vokiečių rašto šaltinyje – Kvedlinburgo analuose yra toks įrašas: „1009 metais šventasis Brunonas, […] Rusijos ir Lietuvos pasienyje pagonių trenktas į galvą, su 18 saviškių kovo 9 dieną nukeliavo į dangų“. Šiame sakinyje pirmą kartą paminėtas Lietuvos vardas… 1009 m. Lietuvai baigėsi bevardė epocha. Lietuva neatsitiktinai paminėta 1009 metais – tais metais į Lietuvą atvyko krikščionybės skleidėjas (drauge ir Šv. Romos imperatorių Otono III bei Henriko II politikos vykdytojas) vienuolis saksų grafo sūnus Brunonas Kverfurtietis (apie 974 – 1009 m.), apkrikštijo Lietuvos „karalių“ Netimerą, buvo nužudytas ir vėliau kaninozuotas. Šis įvykis ištraukė Lietuvą iš nežinomybės – šv. Brunono (Bonifaco) misijos ir kankinystės istorijos pateikia pirmąjį Lietuvos vaizdą. Galima teigti, jog Kolumbas atrado Ameriką, o šv. Brunonas – Lietuvą.“ (12 pusl.)

Lietuvoje buvo padarytas didžiulis triukšmas – Kvedlinburgo analuose rastas įrašas, kuriame paminėta Lietuva. Iš to net didelė šventė padaryta. Apie įrašo radimą štai ką reikia pasakyti – veikalo Н.М.Карамзин, История Госудрства Российслого, Тома II-III, издательство „Наука“, Москва, 1991 204 puslapyje yra parašyta: В летописи Кведлинбургской упоминается о Литве под 1009 годом: in confinio Russiae et Lituae etc. [на границе России и Литвы и проч.] (в Лейбниц. издании, стр. 287). Metraščio atradimo ir perskaitymo pirmenybė priklauso net ne N.Karamzinui. Jis cituoja vokiečių filosofą ir kalbininką Gotfridą Vilhelmą Leibnicą. N.Karamzino veikalas išleistas 1815 metais, perspausdintas 1991 metais. Taigi „atrasti“ Kvedlinburgo analus buvo vieni juokai.

Pažaislio freska “Ugnies stebuklas”

Taigi, anot A.Bumbliausko, vokiečiai atrado Lietuvą ir suteikė jai vardą – šv. Brunonas atrado Lietuvą; 1009 m. Lietuvai baigėsi bevardė epocha. Pono A.Bumbliausko ir kompanijos teiginiai tokie – Lietuvos vardas atsirado, bet valstybės tuo vardu nebuvo. Tuo vardu vadinama valstybė buvo įkurta tik po 250 metų. Čia tai bent išradimas!!! Niekur pasaulyje dar nėra buvę, kad valstybės vardas rastųsi net 250 metų prieš ją įkuriant. Paprastai visos valstybės, kiek jų buvo ir kiek jų yra, vardus gauna tik susikūrusios, bet jokiu būdu ne anksčiau.

Akademikas Zigmas Zinkevičius teigia kitaip. Jis sako, kad Lietuvos vardą mūsų kaimynai slavai žinojo mažiausiai 500 metų anksčiau nei parašyti Kvedlinburgo analai. Reikalas yra toks – visose slavų kalbose visi ir rašo ir sako vienodai, t.y. „Litva“. Toks vienodas tarimas yra įmanomas tik vienu atveju – slavai Lietuvą žinojo dar prieš išsivaikščiodami, t.y. kol dar gyveno kartu. O slavai išsivaikščiojo ir įkūrė daug atskirų valstybių VI amžiuje. Nuo tada jų glaudus tarpusavio bendravimas nutrūko. Ir jų kalba kiekvienoje valstybėje kuo toliau tuo labiau ėmė skirtis. Zigmas Zinkevičius sako, jei slavai apie Lietuvą būtų sužinoję vėliau, t.y. kai jau buvo išsiskirstę ir įkūrę atskiras valstybes, tuomet mūsų šalį vadintų ne vienu vardu „Litva“, o įvairiais vardais, nes lietuvišką žodį „Lietuva“ kiekvieni būtų prie savo kalbos pritaikę vis kitaip. Pritariu Z.Zinkevičiui, nes kitaip būti negali. Kaip slavai iškraipo lietuvių vardus pateikiu pavyzdį – visiems gerai žinomi vardai Jogaila ir Vytautas. Rusai sako „Ягайло“ ir „Витoвт“, o lenkai „Jagiełło“ ir „Witold“. Šitaip skirtingai iškraipo visus senuosius mūsų vardus. Taigi ir Lietuvos vardą būtų iškraipę skirtingai, jei apie Lietuvą būtų sužinoję po to kai jau buvo išsivaikščioję. Zigmas Zinkevičius yra visiškai teisus, o Alfredas Bumbliauskas ir ko – klastotojai.

Žinutę Kvedlinburgo analuose reikia suprasti visiškai kitaip, negu ją aiškina A.Bumbliauskas. Pažiūrėkime kas per vienas buvo Brunonas Kverfurtietis. Jis buvo ne tik vienuolis, bet ir šv. Romos imperatorių Otono III bei Henriko II politikos vykdytojas. Jis į Lietuvą vyko ne tik krikštyti, bet ir valdyti – kas krikštija, tas ir valdo. Aišku bandė krikštyti ir reikalavo paklusnumo imperijai. Už tai gavo į galvą ir su 18 saviškių kovo 9 dieną nukeliavo į dangų. Įrašas Kvedlinburgo analuose vertingas tuo, kad mes turime pirmojo kryžiaus žygio į Lietuvą liudijimą. O kryžiaus žygis nėra joks Lietuvos atradimas ar vardo suteikimas.

Pranas Valickas

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarų 11

 1. Antanas says:

  Taip ir klastojama istorija.Krikscionybes istorija-tai uzkariavimu,kraujo ,nepakantumo kitai pasauleziurai,istorija.Tai ir Sventoji Inkvizicija,raganu medziokle,tai ir kataru sunaikinimas.Krikscioniu dievas skendi nekaltu zmoniu kraujyje.

 2. Titnagas says:

  Gerb. Pranai- as cia juodasis kardinolas- todel neuzpyk nors tu, nes adminas man dar neatleido praeitu zinuciu-:) mes skaitem tas (apie lietuvius-kiborgus) knygas, bet naujiove tas girtuoklis dar viena parase- va viskas aisku prsigere uz knygos hororara :) matyt liepe studentams atsineti i iskaitas patodyt kad nusipirko ir iskaita yra,.. Matai siulau baigti skaityt visiem visiems bet kokias knygas KURIAS PARASE KRIKSCIONYS, nesvarbu kuriai sektai priklauso, kazkur skaiciau kad kartu su katalikais krykscionisku sektu yra apie 1000 :) Zinai ir suvoki- vienuoliai viduramziais galejo buti tik krykstyti zyda (musu proseneliai negaletu patiket Toros briedui ir juo labiau melstis SAOFUI)i, na tipo ju isreklamuotas Nastardamusas tik tas tolkam nemokejo jokios kalbos tai rase visu tautu kratiniu- satanistai jo nemoksiskuma IVERTINO KAIP SIFRA :) patikek mano sugadintom akim su tais analais toks pats sudas ivyko kaip jie sako : norejom kaip geriau o isejo kaip visada. Istorija kartojasi spirale, Tuomet visa teritorija dydesne uz buvusia CCCP vadinosi GREAT TARTARIJA (pilna zemelapiu) , tas zinkevicius tu zemelapiu negalejo matyt nes jie tik neseniai atrasti rusu patriotu ir zinai kaip buvo paslepti :) o gi VALSTYBINIOSE DIDZIOSIOS BRITANIJOS ENCIKLOPEDIJOJ- netiki pasigooglink, taigi latu, litu,gudonu,prusu ir aisku rusu gentys tuomet kalbejo ir susirasinejo be vertejo ir dar tikejo tiems patiems Dievams. Taigi gudonai, mozurai,litai ir latai buvo vienoje Didziojoje kunigaikstysteje- rusai kitose (zmones rases) juose tiksliau CHARIJUOSE IR ARIJUOSE mate karingus savo kraujo brlolius, net vadino juos musu senobiniu zodziu kilusiu nuo zveriu karaliaus LIUTO,t.y. liutyje, todel sunku sprset ar tik viena is giminiu nepasivadino kazkaip panasiai fonetiskai ir be to siu krastu zmones iskaitant ir baltarusius dar net gal simtuj metu nepraejus vadino LICVINY(neziurint i skirtingas tarmes). Reziume satanistai jau nuo senu laiku megina atplesti SLOVINTOJUS ARIJUS sidarakius ir zaliakius nuo SLOVINTOJU ARIJU melynakiu ir rudaakiu- slaviani-slovintojai nes mes savo Dievus slovinom , o ne meldem ar kitaip melzem :) Tiek tas zenkevicius tiek visos analines angos – neaisku ar net originalas ten nufotkintas, nes zemelapiu su tuo pavadinimu Litva- NIEKADA ZEMES RUTULYJE NERA BUVE. SLOVE MUSU DIEVAMS IR PROSENELIAMS

 3. Titnagui says:

  Gerb. Titnagai. Man pradėjo rūpėti Jūsų problemos su akimis. Akivaizdu, kad ir Jūs pats labai nerimaujate dėl savo regėjimo, nes ne kartą rašėte komentaruose apie tai. Teko skaityti, kad visų ligų priežastys yra mūsų dvasinės ligos. Jei Jus kamuoja trumparegystė, kitaip matymas tik tai kas yra arti, šalia – ar nebus Jūsų problema tik aplink save viską matyti ir trumparegiškumas plačiaja to žodžio prasme. O jei tai yra toliaregystė, tai gal būt nepastebite kas yra šalia, visai netoli Jūsų. Atsiprašau, kad rašau viešoje erdvėje, nes nežinau kito būdo Jums tai parašyti.

 4. Omega says:

  juodas jumoras…

 5. senis_saltis says:

  Na taip, kaip be mūsų Titnago pezalų. Matai, pasirodo rusai dabar atrado kas yra kaip. Ir jie yra pasaulio atradėjai ir gimdyviai. Suvedu į google jo siūlomus žodžius ir daugiausia iškrenta su tais žodžiais puslapiai kur nukvakęs diedukas Titnagas pripezėjęs, Aš ten ties jo straipsniu apie vedas esu pakomentavęs. Vėlai rašiau, tai ant karštųjų. Bet Titnagai nerandu vis jokio atsakymo. Kur tas vedų gynėjas kaubojus su savo niekuo neparemtom nesąmonėm? Matai tikėkit vedomis, nes jas rusas atrado ne per seniausiai ir tai yra tikroji tiesa, nes taip pasakė titnagas. Ir visi bėga čakrų plauti nuolankiai nuleidę galvas. Visi žemėlapiai žydų piešti, o va tartarija tai jau teisingas žemėlapis cha. man tai teisingesnis Mario Bros žemėlapis pajace tu. Išvis jhei visi žydai, tai kas pats tamsta esi? Galvoji, kad paskaitei rusiškų puslapių ir dabar esi tas vienintelis, išrinktasis? Ligoni pasitikrink giminės medį, joks tu ne arijas. Žydas tu pats tikriausiais. Irano prezidentas taip pat nekečia žydų, nors pats yra pats tikriausias žydas. Tu toks pats silpnaprotis, kuriam visur sąmokslai, adminai su bananais ir cenzūromis. Gal atsipeikėk ir neberašinėk čia ne į temą savo skiedalų ligoni.

 6. Titnagas says:

  Na neprima zinutes adminas tiek to, melavai Dariau arba tave apgavo tavo kolegos- BLOKAVO IR BLOKUOJA adminas- a va senelis-saltis parasys apsakyma apie mano lidas, VISGI SUDIE siam diedo MOROZO poratalui. SLOVE MUSU DIEVAMS IR PROSENELIAMS

 7. Sarmatas says:

  Garbieji, negi nemokate bendrauti, kaip žmonės? Ar nuo to pilamo brudo geriau jaučiatės?

 8. Omega says:

  troliu prisiveise komentaruose.

 9. Slavas says:

  Sveiki, labai idomus ir naudingas straipsnis. Apie Lietuvos vardo senuma teisingai parasyta – jis tikrai senesnis uz „kvedlinburgo analus“ – buvau apie tai skaites rusu kalba. Kas del vardu iskraipymo – tai cia kaltu nesurasime, nes anais laikais ir slavu kalbos buvo kitokios, ir lietuviu – galejo buti kitokia. Rasybos budu juk buta ivairiu, kaip rodo slavu metrasciai (runos, t.v. braizymu ir ipjovimu, glagolica ir pan.) ir uzrasymas kartu su tarimu galejo pasikeisti ar buti pakeisti. Manau, cia net ir kalbeti prasmes nera -vistiek teisybes nesurasim ir tik susipyksime. Manau tokiu straipsniu esme – tai pasauleziuros ir pasaulejautos praplatinimas, kas, savo ruoztu, pades isvystyti Sveika Prota. 

  Kai kuriu komentaru turinys gali mums nepatikti, bet juos reiktu palikti, duoti tiems, kurie dar miega –  prabusti – jie juk stengiasi… savaip stengiasi. Taciau tai tik mano nuomone.

 10. Jonas says:

  straipsnis ištikrųjų labai įdomus ir savitas nuo dabartinio mokymo mokyklose, kuris greičiausiai dar ilgokai nepasikeis. taip drąsiai teigiu, nes pats neperseniausiai ją pabaigiau ir įstojau į istorijos studijas Kaune. tai, netik mokykloje, bet ir čia dauguma istorikų (dėstitojų) palaiko Lietuvos ankstyvumą, apie 11-12 amžių, bet ir toliau kaip užsikirtusios plokštelės kartoją tą pačią nekeičima istorija nuo Šapokos laikų. mano supratimu ir kiek teko garbės įsigilinti į savo tautos istoriją susidariau savitą nuomonę, apie lietuvos valstybę:
  mūsų valstybės būta nuo VI-VII a. ir dar ankščiau (šią datą tapatinu su Šventaragio mitu). tačiau dėl įvairių procesų vykstančių europoj (tautų kraustymosi pagrindį) įvyko valstybės nusilpimas apie IX-XI amžius pasiekė gyliausią tašką, kada galėjo įsivyrauti feodalinis susikaldymas, kada tiek danai rinko duokle vakarų „baltu“ valstybės daly, tiek rusai rytinėj daly. tačiau apie XIIa., valstybės centras (dabartinės rytų lietuvos ir vakarų baltarusijos), kuris mažiausiai buvo paliestas ėmė stiprėti ir vėlei centralizuoti buvusią valstybę, sukuriant (atkuriant) federacinę valstybę (išto mano manymu, dėl menko vakariečių išprusimo, čia jie atvykę jas suvokė esant atskiras gentines santvarkas turinčias atskyras valstybes) atkurti jos buvusias valdas. todėl tik ganėtinai vėlai apie XIII a., vidury buvo mindaugo jėga pereita iš federacinės valstybės į centralizuotą santvarką (vakariečiai, o taipogi ir mes tai interpretuojam kaipo valstybės įkurimą). taigi mano manymu 13 a. vidury valstybė buvo tik centralizuota priverčiant paklusti kitus aukštus kunigaiščius po feodalinio susiskaldymo.

  kas sakys, kad pezu nesąmones, gali būt, nes istorijos nievienas nežinom, o kas ją rašė savaip iškraipė, kaip kam buvo naudingiau. o kitas svarus pavyzdys, rusios valstybė, kurios centras iš Kijevo, kuris buvo nusilpęs po totorių antpuolių ir galiausiai lietuvių pajungimo (ar pasak Gedimino kalbos prieš mūšį, kijevas susigražintas kaipo protėvių žemė), buvo perkeltas į maskvos ir tverės kunigaikštijas iš kurių maskva laimėjo varžybas ir ėmė centralizuot valstybę XIV-XV amžiuos, bet dėl šito mes nesakom, kad rusios valstybė susikūrė tik XV a. o tik buvo maskvos centralizuota. o „barbarų“ valstybės buvo, kuriamos jau nuo IV-V a. pagal romos pavyzdį, siekiant sėkmingai gintis ir pulti. taigi ir rytų europoj valstybės egzistavo senai, tik vakariečių išprusimas, tesugebėjo suprast, ęsą valstybė susikuria tik ją apkrikštijus, ir kaip tūrėtų atrodyt, kada dvi valstybės supančios „baltus“ tūrėjo valstybinį darinį, o tuo tarpu čionais gyvenę buvo tarsi neolitinėj santvarkoj ir gyveno gentinėm bendruomenėm. mūsų protėvių pažangumas ištikrųjų mus pačius pralenkia kelis kartus, todėl nesugebam net isivaizduot, kad jie gyveno valstybėje. arba tiesiog tereikia suprast, kad istorija yra vienintelis ginklas siekiant palaužt tautinę dvasią, todėl ji yra stengiamasi vis labiau vėlint ir vėlint, dėl jiem parankių dalykų.

  išdalies esu pasipiktines, nes jūs (turiu omeny tiek sarmatiškos, tiek baltiškos istorijos autorius) rašot remdamiesi viena arba kita istorija, priešingąją nustumdami į šoną kaip smerktina, tačiau pabandykit jas sujungt į vieną, tada gal iškils daugiau aiškumų ir mus imsit mokyt tikros istorijos nepeikdami savo protėvių, nes gyvenimas visada buvo sunkus ir po šiai dienai liko toks ir neaišku kaip laviruos šiandienos politikai susidūre su politine grėsme, ar religine reforma, kuriai mano manymu artėja neišvengiamas pasikeitimas ir tai tik laiko klausimas.

  kaip titnagas grūmojo žvelgdamas tik į praeitį :šlovė mūsų dievams ir proseneliams… tai pasakysiu šlovė žmogui, kuris ištiesė ranką suklupusiam … žiūrėdamas į dabarty

 11. Zulusas says:

  Bonifaciju turi ir Olandai. 754 Dokkum vietoveje uz tokius pacius „zygdarbius“, lygiai taip pat nukirsdintas su palyda germanu genciu „krikstytojas“.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top