Balsavimas internetu, kas tai?

2011, 12 vasario, 8:44 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (7) | peržiūrų 1 084 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisPaskutiniu metu kyla daug klausimų susijusių su internetiniu balsavimu. Pabandykime panagrinėti visus už ir prieš.
Pasisakantieji už internetinį balsavimą argumentuoja tai dviem dalykais
:

 1. Lėšų taupymu
 2. Patogumu, nes išreikšti savo valią galima bet kur, kur yra internetas.

Ir su tuo reikia sutikti, nes lėšų tikrai bus sutaupyta, nesamdant nei žmonių, nei nuomojant tam patalpų. Ir tikrai patogu, nes visą procedūrą galima atlikti neišeinant iš namų. Rojus tinginiams.

Pasisakantieji prieš šį balsavimą argumentų turi daugiau ir jie rimtesni socialiniu požiūriu, bet žiūrime ką turime:

 1. Niekas negali garantuoti 100% saugumo – reiškia bet kurie balsavimo rezultatai gali būti suklastoti(įtakoti,pakeisti) piktavalių. Nekalbant apie valdančiųjų norą ir galimybę įtakoti šią įrangą aptarnaujančius specialistus. Juk visi puikiai suvokiame, kad žmogų, kuris gauna lėšas pragyvenimui už savo konkretų darbą, labai nesunkiai galime valdyti būtent manipuliuodami galimybe atimti ar suteikti tas lėšas (darbą). Todėl ir mokytojai dabar mokyklose negali kontroliuoti mokinių elgesio, nes bijo netekti pragyvenimo šaltinio – darbo. Valdymas vyksta pasitelkiant baimę netekti pragyvenimo šaltinio.
 2. Niekada nepavyks net išsiaiškinti kas buvo ar nebuvo suklastota. Jokios visuomeninės ar kontroliuojančios organizacijos nesugebės patikrinti šių balsavimų rezultatų teisingumo. Tiesiog tam reikalingi specialistai, kurie labai gerai, tiesiog nuo pagrindų nusimanytų visą programinę ir aptarnaujančią įrangą. Visuomenė niekada neras tokiu specialistų, o iš kitos pusės tokie specialistai bus ruošiami, kaip savo siauros srities atstovai, skirti aptarnauti būtent šiai programinei įrangai. Ir atsakingi bus būtent savo darbdaviams.

Čia papildomai iškyla dar vienas dalykas. Tokie aptarnaujantys specialistai bus reikalingi itin retai, tik per balsavimus, o kur jie bus kitą laiką ir ką veiks? Už ką gaus atlyginimus?
Kitas klausimas – kas būtų atsakingas už balsavimo rezultatus sakysim nutrūkus elektros tiekimui ir nepavykus balsavimui? Arba per elektros šuolį dingus duomenims? Kaip pasireikštų tokia atsakomybė teisiškai?

Mes visi žinome, kad vykstant popieriniam balsavimui jo rezultatai privalo būti saugomi tam tikrą laiką ir kilus būtinybei juos galima bet kada perskaičiuoti ar pasitikrinti.

Elektroninio balsavimo metu to padaryti tiesiog nepavyktų, nes sakykim virtualioje balsadėžėje rasime tik virtualaus balso elektroninį antspaudą, bet niekada nežinosime kas jį iš tikro ten padėjo.

Kas vyksta balsavimo apylinkėse mes matome – ten žmogaus niekas negali priversti elgtis taip, ar kitaip. Deja to, kas sakysim vyksta namuose mes matyti negalime, todėl pilnai galimi ir prievartinio balsavimo atvejai. Ir čia jau mes atveriame naują nišą naujai nusikaltimų rūšiai – prievartiniam balsavimui.

Dar vienas argumentas prieš internetinį balsavimą būtų tai, kad mūsų elektroninių pažymėjimų kopijos bus(yra) ten, kur pagamintos ir papildomai ten, kur bus sulyginama ar tikrai balsavo būtent tas žmogus.

Tai pasakykite ar tai gali prilygti žmogaus parašui, kurio kopijos yra visur, bet kurio padirbimas draudžiamas įstatymu ir kurį atlikti gali tik konkretus žmogus. Reiškia ir atsakingas bus konkretus, padirbęs parašą žmogus. Kiekvienas to nepadarys ir yra galimybė atskirti autorių pagal rašyseną.

Su elektroniniu kiek kitaip, nes jo padirbime dalyvaus bent keli – vienas duodamas įsakymą, kitas įterpdamas duomenis į duomenų bazę. Minimaliai du, bet specialistas įterpiantis duomenis asmeniškai nebus suinteresuotas tą daryti, jis tiesiog bus verčiamas. Iš kitos pusės tas, kuris duoda tokį įsakymą visada paneigs tą daręs – žodinio veiksmo beveik neįmanoma įrodyti objektyviai, jis įrodomas tik pasitelkus sveiką protą ir logiką, bet šie dalykai teisiškai nelaikomi įrodymais. Todėl mūsų šalyje net visiems žinomi vagys ramiai sėdi valdžioje iki šiol. Kas nesėdi, braunasi atgal pasėdėt pasinaudodami rinkimais. Nors sveiku protu remiantis jiems jau seniai reikia sėdėt kitoje vietoje. Bet sveikas protas mūsų teisėje nėra įrodymas, tą jau minėjome.

Bet grįžtant prie duomenų klastojimo – svarbus dalykas yra tas, kad beveik nebus galimybės nustatyti ar duomenys buvo suklastoti, nes informacija bus dengiama valdančiųjų ir visos tiriančios struktūros dirbs jų naudai (kaip yra ir dabar). Specialistai irgi bus nuo jų priklausomi. Mus panardins po drumzlinu vandeniu, kaip SSSR laikais, kai už partijos deputatus buvo balsuojama 99,9%.
Skaidrumas bus nepasiekiama svajonė.
Ar norime to vėl?

Visi balsavimai, ar elektroniniai, ar internetiniai eliminuoja žmonių kontrolės galimybę.
Argumentas – taupomos lėšos. Bet rezultatas gali būti neprognozuojamas ir pakeisti jo greičiausiai nebepavyks.
Nors greičiausiai tai bus įvesta – jei yra tuo suinteresuotos grupės, tai jos, kaip taisyklė turi visas galimybes
reklamuoti medžiagą skirtą žmonių nuomonės formavimui. Faktiškai mūsų spardymasis tik kažkiek tai atitolins,
jei nedirbsime individualiai su kiekvienu seimo nariu žadindami jų sąmoningumą.

Daugiau šiuo klausimu: balsavimas.lt

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 7

 1. Gediminas says:

  Po balsavimo turi būti viešai paskelbti balsavimo rezultatai.
  Tai vienintelis saugiklis kurį reikai įvesti į mūsų balsavimo sistemą.

  Visa kita, yra beprasmės blevyzgos ;)

  Dabartinis balsavimas yra ne ką nesaugesnis už internetinį.

 2. Gediminas says:

  Tiek, kad internetinis balsavimas tikrai reikalauja kur kas mažesnių resursų … jei nebūtu interneto, nebūtu ir jūsų pslp. Nebūtu komentarų nebūtu postūmio visuomenės mastyme. Internetinio balsavimas suteikia galimybę jaunam žmogui ir emigrantui atiduoti savo balsą ir sudalyvauti rinkimuose. Padarykime viešą balsavimą greitai pamatysime savo tikruosius veidus. Tik viešumas mus išvaduos iš šios beprotystės į kurią esame papuolę, tik viešumas gali išaiškinti kuris iš mūsų yra „Žiurkių karalius“

 3. Zazas says:

  Šiais laikais ir taip privatumo nebelikę, visi yra stebimi, ir pan.
  Tai tikrai reikia atsisakyt anonimiškumo balsavime. Kokių būdų jis be vyktu, turi būti viešas.

  Nes dabartinis balsavimas, irgi koks tik nori, ateini pasirašai, kad įmetei lapeli, kuris nepažymėtas, tada visa balsądėžę pakeičia į reikiama ir tipo skaičiuoja ;D

 4. Zazas says:

  Ir plius, specialistų yra daugiau nei reikia.

 5. artas says:

  Kalba čia eina apie tai, kad valdantieji bet kada galės pakeisti balsavimo rezultatus. Nes net maždaug niekas negalės paskaičiuoti kiek žmonių balsavo ir kie jų balsavo už ar prieš. Dabar yra stebėtojai, kurie bent maždaug gali įtakoti teisingą balsavimą.
  Internetinio balsavimo įtakoti nebegalės niekas. Nes niekas net nežinos kiek ir kur ir kas balsavo.

 6. zr google says:

  youtube yra du videoirasai vienas is LRS kitas is ambasados Londone apie balsavimas internetu – ten daug argumentu uz ir pries.. :)

 7. artas says:

  O tai kur nuorodos tų įrašų? Tik būtų gerai, kad dėtumėte atskirai, nes užblokuos, kaip spamą. Daugiau, kaip 1 nuorodos nepraleidžia.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top