Guardian: britų kariškių siuntimas į Ukrainą – rimtas signalas

2015, 28 vasario, 5:01 | kategorija Metodologija | 1 atsiliepimas | peržiūrų 434 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

(„The Guardian“, Britanija)

paveikslėlis

Didžiosios Britanijos premjeras D. Kameronas su Ukrainos prezidentu P. Porošenko Briuselyje vasario 12 d. | Foto: Francois Lenoir / AP

„Jeigu jūs leisite agresijai likti nenubausta, jūs tik prikaupsite gerokai rimtesnių problemų ateičiai“, – taip pasakė Deividas Kameronas, kreipdamasi į tarptautinę visuomenę, Rusijos karinės avantiūros klausimu, bet ne Ukrainoje, o Gruzijoje. Ir ne šiais metais, o 2008-aisias. Taip pat Kameronas atliko keletą retorinių ekskursų į užsienio politiką, tačiau jo karo su Kremliumi propaganda buvo sutikta pakankamai skeptiškai.

Kritikai buvo teisūs, įtarę jį parodomuoju žaidimu prieš vidinę auditoriją. Tačiau Kameronas gali paprieštarauti šiandien, esą jo pagrindinis teiginys buvo teisingas. „Rusija siunčia aiškų signalą buvusioms Tarybų Sąjungos šalims, jog jos turi tik ribotą suverenitetą, ir gali elgtis tik taip, kaip joms leis Maskva“. Deivido Kamerono sprendimas nepakeis jėgų balanso, tačiau taps solidarumo gestu šalims, patyrusioms užpuolimą iš Rusijos pusės.

Kremliaus karas su separatistiniu Gruzijos regionu Pietų Osetijoje, iš vienos pusės buvo dabartinių įvykių Rytų Ukrainoje repeticija, prisidengiant rusakalbės mažumos teisių gynyba ir neigiant nepriklausomos valstybės suverenitetą bei teritorinį vientisumą. Vladimiras Putinas nemato valstybinių sienų, kurios atsirado sugriuvus Tarybų Sąjungai, ir nelaiko jų galutinėmis. Jis jaučia europietiškąjį pasirengimą įsikišti, jei jis – ar separatistinės kariuomenės veikiančios su jo pagalba – užsimanys perbraižyti šias sienas.

Britanijos sprendimas nusiųsti karo patarėjus į Ukrainą yra signalas, jog tokia teritorinė agresija yra nepriimtina. Iš praktinio požiūrio taško žiūrint, 75 karo patarėjų atvykimas nepakeis jėgų balanso rytinėje šalies dalyje, dar ir todėl, jog maža Britanija bet kuriuo atveju randasi toli nuo bet kokių karo veiksmų. Kameroną galima apkaltinti teikiant prioritetą gestams prieš diplomatiją. Bet, kai turi reikalą su Kremliumi, panašūs gestai kartais turi reikšmę.

Britų karių buvimas ukrainiečių teritorijoje pakelia situaciją į kitą lygį, kurį gerai supranta Putinas. Tai signalizuoja apie kitokią solidarumo formą su šalimi, kenčiančia nuo įspėjimų, sankcijų ir aukščiausio lygio susitikimų, kuriuos mes stebėjome. Jei Rusijos prezidentas rimtai žiūri į paliaubas, tai keleto britų kariškių buvimas neturės jam jokios reikšmės.

Jeigu jis laiko savo įsipareigojimus Minske nerimtais, tai toks gestas gali duoti jam atokvėpį. Tai taps precedentu amerikiečių specialistams, kurie treniruoja Ukrainos kariškius. Nėra abejonių tame, kad Kremliaus propagandos aparatas pateiks Kamerono sprendimą kaip NATO ekspansijos patvirtinimą – tik kaip provokaciją, kuri patvirtina rusų įsikišimo būtinumą Ukrainoje. Tačiau lengvumas kuriuo šie veiksmai gali būti ciniškai iškreipti, tuo pačiu yra ir priežastis pasistengti, kad tai neatsitiktų.

Kameronas siunčia signalą ir kitiems europiečių lyderiams. Jeigu galima kovoti su Rusijos planais Ukrainoje, tai šitą galima būtų padaryti suderinant stiprų spaudimą sankcijomis prieš Putiną ir išplečiant pagalbą Ukrainai, kaip nepriklausomai ir gyvybingai valstybei.

Karo patarėjų siuntimas į Ukrainą geriau, nei ginklų siuntimas, kuriuos tiekti siūlo Jungtinės Valstijos didinant kraujo praliejimą, į kurį Rusija atsakys nauja karine eskalacija. Ukrainos kariuomenei reikalinga geresnė kariuomenė ir geresni vidutinės grandies karininkai, kad kariauti. Ukrainos kareiviai pademonstravo neginčijamą heroizmą kare su separatistinėmis pajėgomis, kurios buvo dengiamos raketų paleidimo sistemomis, artilerijos ir tankų kolonomis iš Rusijos.

Bet neseniai įvykęs jų pralaimėjimas Debalceve ir požymiai to, jog sukilėliai nusitaikė į uostamiestį Mariupolį, nurodo į tai, jog jiems reikia kurti gynybinę liniją. Vakarų apmokymas – jei jis gerai kontroliuojamas, suplanuotas ir kruopščiai dozuojamas – taip pat gali padėti sukurti kariuomenės reformavimo centrą pokrizinėje Ukrainoje.

Britų diplomatija kelia klausimą dėl Europos pasirengimo bendradarbiauti su Putino Rusija. Lenkija taip pat, atrodo, svarsto klausimą dėl savo karo instruktorių siuntimo. Geriausiu scenarijumi būtų bendros ES saugumo ir gynybos politikos programos paruošimas. Tačiau nesant tokio scenarijaus, nacionalinės iniciatyvos yra geriau, negu nieko.

redakcijos komentaras:
Deividas Kameronas, įsižeidęs, jog nebuvo pakviestas į Minsko derybas,
nutarė atskirai nuo kitų ES lyderių vykdyti atskirą Britanijos užsienio
politiką Ukrainos klausimu. Todėl šiame The Guardian straipsnyje matome
daugybę, bandančių pateisinti šį D. Britanijos žingsnį, nuorodų. Nors iš
esmės, šį D. Britanijos poelgį, siunčiant savo kariškius, Minsko susitarimų fone

galima būtų vertinti kaip provokaciją, siekiant sugriauti trapią taiką Ukrainoje.

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

1 Atsiliepimas

  1. Kestutis says:

    Tegu eura isiveda, o jau po to apie Europos vienybe tekalba….

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top