Islandija išmetė iš šalies FTB agentus

2014, 17 vasario, 11:30 | kategorija Metodologija | atsiliepimų (4) | peržiūrų 1 446 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

PaveikslėlisDaugelis iš mūsų atsimename įžangą mums žinomose „Asterixo“ knygelėse, kurią dabar pabandysiu perfrazuoti:

Dabar mes gyvename 2013 -aisiais po Kristaus. Visas Vakarų pasaulis užimtas bankų gangsterių… visas Vakarų pasaulis? Ne! Viena nepalenkiama, islandų apgyvendinta sala Atlanto vandenyne tebesipriešina NPT (Naujai Pasaulio Tvarkai).“

Islandai man primena tuos mažo galų kaimelio gyventojus, kurie sėkmingai pasipriešino romėnams. Argi nebūtų nuostabu, jeigu Graikija, Ispanija, Portugalija ir kitos €uro zonos valstybės pradėtų imti pavyzdį iš Islandijos, atiduodamos bankų gangsterius teismui, o Troikai ryžtingai lieptų nešdintis iš šalies, kaip taip padarė islandai.

Islandai NEGELBĖJO savų bankų, bet leido jiems bankrutuoti, o atsakingus bankininkus SUĖMĖ ir NUBAUDĖ ilgam kalėjimo laikotarpiui. Kai kas iki šiol to padaryti neišdrįso. Papildomai tapo žinoma, kad, kai Islandijos vidaus reikalų ministras sužinojo, jog FTB agentai privačiu lėktuvu atvyko į šalį norėdami atlikti tyrimą susijusį su Wikileaks, jis (ministras) paėmė šį reikalą į savo rankas ir pareikalavo agentų nedelsiant palikti šalį. Jiems buvo pasakyta, kad šalyje jie nepageidaujami, ir pasirūpinta jų išvykimu.

Na, bet grįžkime atgal į 2008 – uosius. Dėl pasaulį apėmusios finansinės krizės Islandijai grėsė finansinis kolapsas, tačiau nežiūrint į tai jos finansiniai reikalai pastebimai taisosi. Kodėl? Nes įvykių seka buvo kitokia, nei kitose bankrutuojančiose €uro zonos valstybėse. Islandijos prezidentas Olafur Grimsson pasaulio ekonominiame forume (PEF) Davose (Šveicarija) papasakojo, kad jo šalyje bankai nebuvo gelbėjami.

Jis sakė:
Aš savęs dažnai klausdavau: Kodėl mes elgiamės taip, lyg bankai būtų modernios ekonomikos šventovės? Koks skirtumas tarp bankų ir kitų pramonės sektorių, kaip pavyzdžiui: telekomunikacijos ar transporto? Tai privačios įmonės, ir jeigu jos daro klaidas – turėtų už jas atsakyti bei bankrutuoti. Kitu atveju signalizuojame bankams, kad jie gali rizikuoti be pasekmių. To neturi būti. – Turite sėkmę, – būsite karališkai apdovanoti, esate nevykėliai – jūsų sąskaitas perims mokesčių mokėtojai.

Politikos, kai Islandijoje buvo atsisakyta gelbėti bankus remiantis principu „too big to fail“ (per didelis, kad žlugtų), rezultatas pasirodė po ketverių metų. Šalies ekonomika visiškai atsigavo, bedarbių skaičius tapo labai žemas, ateities perspektyvos žymiai pagerėjo.
Priešingai nei €uro zonos pietinėse valstybėse, kuriose krizės pasekmės tampa vis sunkiau pakeliamos, ekonomika griaunama, o žmonės vis labiau skursta. Katastrofiškai padėčiai pabaigos nesimato – priešingai – ji vis blogėja.

Islandija buvo priversta savo valiutą devalvuoti perpus, kas suprantama, labai skausmingai atsiliepė visuomenei. Buvo įvesti trumpalaikiai kapitalo dydžio ir išvežimo ribojimai. Tačiau šiandien jos ekonomika vėl klesti ir juda teisinga kryptimi.

Į pastabas apie tai, kad Islandija yra labai maža, turinti savo valiutą šalis, kuri net nėra ES narė ir apskritai tėra tik atskiras įvykis, ponas Grimsson pasakė:
Suprantama, kad kronos devalvacija mums padėjo. Tai buvo svarbu, tačiau kiti pateikti punktai neturi nieko bendra. Svarbiausia buvo apsaugoti aprūpinimo sistemą, įtraukti visuomenę į socialinių ir politinių reformų sprendimų paieškas bei leisti bankams bankrutuoti – visa tai būtume padarę ir būdami ES sudėtyje.

Panaudoti šių būdų pietinėms €uro zonos valstybėms „neleidžia“ €uro „tramdomieji marškiniai“. Tai todėl, kad nebeturėdamos savos nacionalinės valiutos ir dėl to praradusios apsisprendimo teisę jos dabar yra valdomos Troikos (TVF, CEB ir EK) iš šalies. Lieka tik vienas sprendimas taisyti šiai varganai padėčiai: bėgti iš €uro zonos ir vėl įvesti savo valiutą. Be to, išrinkti tokius politikus, kurie dirbtų valstybės labui, o ne užsienio finansinei mafijai.

Sekantis žingsnis, kurį žengė Islandija – padavė nusikaltusius bankininkus į teismą. 2012 metų birželio mėn., Islandijos Aukščiausias Teismas buvusį CEO  Byr banko generalinį direktorių Ragnar Z. Guðjonsson ir jo direkcijos pavaduotoją Jon þorsteinn Jonsson nuteisė 4,5 metų kalėjimo. Tai pačios didžiausios kalėjimo bausmės kada nors skirtos Islandijoje už ekonominius nusikaltimus. Kitos teisminės bylos prieš bankininkus dar vyksta ir jose laukiama panašių bausmių.

Tuo Islandijos justicija nori parodyti, kad bankų vadovų kriminaliniai veiksmai bus tinkamai įvertinti, o ne liks be pasekmių, kaip tai įvyko Niujorke, Londone ar Frankfurte. Nei vienas iš tų bankų vadovų nebuvo nuteistas už trilijoninius nuostolius, jau nekalbant apie bausmes. Nubausti buvo mokesčių mokėtojai ir piliečiai, kurie kenčia nuo taikomų taupymo sankcijų, turinčių padengti bankininkų padarytus nuostolius.

Buvo nuteisti bankininkai, atsisakyta „too big to jail“ (per didelis, kad nuteisti) principo, buvo nuteisti politikai ir tarnautojai. Finansų ministerijos valstybės sekretorius Baldur Guðlaugsson buvo nubaustas dvejiems metams už ministerijos paslapčių išdavimą.
Pas mus tokie dalykai neįmanomi. Nei vienas politikas ar valstybės tarnautojas už nusikaltimus nepatrauktas atsakomybėn.

Islandija rodo gerą pavyzdį, kaip galima susitvarkyti situacijoje ir tuo pačiu parodyti bankams, kad jie negali daryti to, kas jiems šaus į galvą.

Islandija liko tvirta ir kitu atžvilgiu. 2011 metų rugpjūtį, Reikjaviko aerouoste, privačiu lėktuvu nusileido FTB agentai ir vietinei policijai pateikė reikalavimą padėti Wikileaks bylos tyrime. Apie tai 2013 metų sausio 30 dieną, viename interviu, žurnalui RUV papasakojo Wikileaks atstovė Kristinn Hrafnsson.

„FTB atskrido privačiu lėktuvu, nusileido Reikjaviko oro uoste, visi tokie užtikrinti ir pasitikintys savimi. Informavus apie tai vidaus reikalų ministrą Ogmundur Jonasson jis labai supyko, nes taip atvykti yra neapsakomas akiplėšiškumas“ pasakojo Kristinn.

„Mano šaltiniai perdavė, jog jis pareikalavo, kad šie agentai susirinktų savo daiktus, sėstų atgal į lėktuvą ir tuojau pat paliktų šalį“ – pridūrė Kristinn. – Aš žinau, kad šis įvykis buvo diskutuojamas tarp politikų, o JAV valdžios organams buvo pateiktas formalus protestas“.

Ministras patvirtino tai, ką išsakė Kristinn žurnalui RUV. „Grupė užsienio agentų atvyko į šalį 2011 m. rugpjūčio mėn. ir pareikalavo paramos viename iš tyrimų. Jų reikalavimas buvo atmestas, nes mums nepriimtini svetimų šalių policijos tarnybų atliekami tyrimai Islandijos teritorijoje“ pasakė vidaus reikalų ministras.

Kokie drąsūs žmonės, nors tai turėtų būti visiškai suprantama ir natūralu. Bet ne pas mus. Atvažiuoja FTB, CŽV ir kitokie amerikiečių agentai į Europą ir galvoja, kad gali daryti viską, kas jiems šaus į galvą? Juos remia vietiniai saugumo organai ir jie mėgaujasi taip vadinamu imunitetu.
Vokietija, Austrija ir net Šveicarija – amerikonų agentai visur jaučiasi kaip namie, nesilaiko įstatymų, grobia šalių piliečius, inkriminuodami „Įtariamus teroristine veikla“ ir išveža į slaptą kankinimų kalėjimą. Nieko nuostabaus, kad Assange ieškojo apsaugos Ekvadoro pasiuntinybėje.

Ką galima pamatyti ir ko pasimokyti iš Islandijos pavyzdžio?
Kad yra galimas kitas kelias, nei pasiduoti bankų spaudimui, dovanojant jiems trilijonines sumas iš mokesčių mokėtojų kišenės ir paliekant nusikaltusius bankų gangsterius laisvėje. To neturi būti. Norint išbristi iš krizės(tame tarpe ir dvasinės)  ir sulaukti ekonomikos pakilimo – teisingas yra visiškai priešingos krypties kelias.

Už FTB agentų iš šalies išmetimą Vašingtonas Islandijos nebombardavo, neištrynė jos iš pasaulio žemėlapio – ji tiesiog neminima MIP. Ignoruojama (vertėjo past.). Kad amerikonai suprastų, mums tereikia tik išmokti pabrėžtinai pasakyti NE.

Ko turime bijoti? Esame tik bailiai-vartotojai, kuriems neliko drąsos? Matomai, kad taip. Negi maža šalis turi mums parodyti, kaip viskas turi būti daroma? Mes patys žinome visas blogybes. Mums netrūksta informacijos. Dėl to, kad niekas nesikeičia – kalti esame tik mes patys, nes nedarome išvadų ir toleruojame politikų išdavystes. Mes turime tai, ko nusipelnome.

Alles Schall und Rauch

vertė: Remigijus Sinkevičius

Sarmatai

Sarmatai

Jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba PayPal. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.Naujienos iš interneto

Atsiliepimų 4

 1. Gediminas says:

  2004 – 2008 metais, „NT“ burbulo dėka (neteisėta bankų veikla), dauguma Lietuvos piliečių buvo paversti skurdžiais/beturčiais, skirtumas tarp Lietuvos ir Islandijos tik ta, kad jie dėl savo mažo dydžio sugebėjo įveikti žiniasklaidos blokadą ir vieningai susitelkus nubausti tikruosius krizės kūrėjus. Būtu labai džiugu matyti, kad netolimoje ateityje ir Lietuvos piliečiai pasiryžtu panašiam žingsniui.

 2. rrrg says:

  Visų pirma reikia išstoti iš ES. Antra, Lietuvoje reikia pasodinti 100 tūkstančių, jei ne daugiau, prisidirbusių nuo pat 1990 m. Mirties bausmės grąžinimas už kai kuriuos sunkius nusikaltimus prieš tautą ir valstybę taip pat yra būtinas.

 3. Vaidmantas Bitė says:

  Labai geras straipsnis, ačiū vertėjui ir jo publikuotojui.
  Man dabar aišku, kodėl jie pirmieji pripažino Lietuvos nepriklausomybę. Jie išlaiko save laisvais nuo kitų.
  pavyzdys mums.

 4. mMm says:

  Staripsnis neatspindi realybes, islandai pasake pasauliniams bankams ne, o vietiniai bankai su savo aferomis liko legalizuoti taip ir toliau skurdina zmones su typo isaugusia infliacija, tikrai neatspindi situacijos kuri yra reali siandien anaip tol. Islandai patys bega neteke namu ir isigyto turto is tos salos i Norvegija ir kitus krastus uzdarbiauti, toli grazu tai ne pavyzdinga salis…
  Noreciau gerbiamam autoriui atmerkti akis pries rasant tokius straipsnius, is pateikti galybe realiu faktu

Rašyti atsiliepimą

Mums svarbios jūsų nuomonės.
Tuo pačiu norime priminti, kad komentarai nėra tarpusavio rietenų ar keiksmams skirta sritis.
Komentarai nėra cenzūruojami, tačiau programa gali kai kuriuos sulaikyti, jei ras keiksmų, nevartotinų žodžių ar nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "https" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top