JAV ir Ukrainos saugumo strategija

2015, 19 vasario, 4:49 | kategorija Ideologija | 3 komentarai | peržiūrų 451 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

(„УНИАН„, Ukraina)
Roman Rukomeda

paveikslėlisTuo metu, kai „normandiškoji ketveriukė“ ieškojo galimų kelių sustabdyti rusų agresijai prieš Ukrainą ir visą Europą, svarbiausias, iš esmės, globalus žaidėjas pristatė naują savo nacionalinio saugumo strategiją.

Jungtinės Valstijos atnaujino vieną iš svarbiausių strateginių dokumentų, kurio paskutinė versija pasirodė dar 2010-ųjų gegužę.

Naujas dokumentas pateikia atsakymą į klausimą, ką darys „pasaulio policininkas“ staigaus, globalaus saugumo pablogėjimo sąlygomis. Pagrindiniai pasaulio ramybės drumstėjai – Putino Rusija, nutarusi sužaisti į „pasaulio įtakos sferų perdalijimą“, ir nauja teroristinė organizacija ISIL, kuriai pilnai pagal jėgas vykdyti „regioninį chaosą“ su galimybe išeiti į globalų lygmenį.

JAV negalėjo nereaguoti į branduolinio karo šantažą iš Putino pusės ir naujos Al Qaeda versijos reinkarnaciją.

Nustatant pagrindines grėsmes JAV nacionaliniam saugumui minima rusų agresija prieš Ukrainą, smurtinis ekstremizmas ir teroristinė grėsmė, iššūkiai kibernetinio saugumo sferoje, klimato kaitos pasekmės, o taip pat infekcinių ligų plitimas (pavyzdžiui, neseniai vykusi Ebolos viruso epidemija)

Barako Obamos administracija pateikė savo atsakymų receptą į pagrindinius iššūkius saugumo sferoje. Jo esmė tame, kad reaguoti į konfliktą visu turimų priemonių spektru, o ne pirmiausia kariniu metodu. Panašią strategiją amerikiečių administracija dabar naudoja Ukrainos ir ISIL (šiuo atveju kalba eina apie karines priemones) atžvilgiu. Tai toli gražu nereiškia, jog karinių priemonių naudojimui nepasiruošta, o tiesiog jos jungiamos su ekonominiais, energetiniais ir kitais instrumentais.

Palaipsnis Putino Rusijos ekonominis smaugimas sankcijų pagalba, energetinė blokada su juntamu Europos pasitraukimu nuo rusų angliavandenilių priklausomybės – veikia pakankamai efektyviai bei rezultatyviai. Kitas reikalas, kad tokio proceso poveikio greitis ne visada tinka Ukrainai, apmokančiai kiekvieną rusiškosios agresijos dieną savo piliečių gyvybėmis.

Pačioje JAV nacionalinio saugumo strategijoje yra momentai, turintys tiesioginį santykį su pagalba Ukrainos gynybai nuo Kremliaus agresijos. Pavyzdžiui, Jungtinės Valstijos planuoja tiekti įrangą šalims-partnerėms kovoje su terorizmu. Be abejonės, tokie planai bus taikomi ir ukrainiečių jėgos struktūrų atžvilgiu jų kovoje prieš prokremlinius teroristus Ukrainos Rytuose. Be to, JAV taip pat planuoja kariškių iš šalių-partnerių, treniruotes.

Rusijos grėsmės rimtumas ir priešpriešinės priemonės prieš tai išreikšta ne tik konkrečiu jos paminėjimu nacionalinio saugumo strategijoje, bet ir paragrafo pabrėžimu „apie priešinius veiksmus prieš Rusiją“, kaip vieną iš prioritetų, į biudžetinį Barako Obamos administracijos siuntinį.

Sprendžiant pagal viską, pilnai aprūpinus energetinį JAV užnugarį, ir kapitalizavus šalies ekonomiką 2 kartus, anot paties prezidento Obamos, atėjo eilė ir radikaliam karinių technologijų atnaujinimui.

Rusiškoji agresija prieš Ukrainą suteikia tam unikalų šansą, kuris nebus praleistas. Rezultate ukrainiečių kariuomenė gaus pagreitintą perėjimą prie NATO standartų ir greitą technologinį atnaujinimą, o rusų kariuomenė gėdingą sunaikinimą ir totalų subyrėjimą vidutinėje laiko perspektyvoje.

Vašingtono nerimas dėl Rusijos naudojamos energetinės priemonės kaip ginklo, taip pat atrado savo vietą minėtoje strategijoje ir reiškia, jog Europa pagreitintu būdu gaus amerikiečių angliavandenilių importą, kuris vidutinėje laiko perspektyvoje pakeis rusiškuosius.

Tai ne tik galutinai sutraiškys Rusijos ekonomiką ir atims jai galimybę finansuoti karą ir ginkluotės varžybas. Tačiau tai taip pat reiškia pilną energetinį Jungtinių Valstijų palaikymą Ukrainai, kas bus išreikšta, pirmoje eilėje, padidintomis reversinių dujų apimtimis iki lygmens, būtino patenkinti gyventojų ir pramonės poreikiams.

Neatmestina, jog po rusiškosios agresijos sustabdymo ir atkūrus Ukrainos teritorinį vientisumą, amerikiečių energetinės kompanijos sugrįš prie kol kas sustabdytų projektų išgauti angliavandenilius giliavandeniame šelfe ir skalūnų dujų bei naftos gavybos Ukrainoje.

Visumoje, labai svarbu, kad naujojoje JAV nacionalinio saugumo strategijoje tiksliai užfiksuota teisė vienpuse tvarka panaudoti karinę jėgą, jei kyla grėsmė šalims-sąjungininkėms ar jų piliečiams. Tai realus signalas visiems NATO partneriams (ypač Baltijos šalims) gynybos, nuo potencialios Rusijos agresijos, kontekste. Taip pat, tai turi netiesioginį ryšį su Ukraina, kuri nuo 2014-ųjų gruodžio, iš esmės, yra JAV partnerė-šalis nebūdama NATO sudėtyje.

Tai reiškia tik viena. Putino Rusija gali suteikti dar daug nelaimių ir bėdų Ukrainai bei jos piliečiams, tačiau Rusija kaip šalis agresorė pasmerkta pralaimėjimui, o taip pat pilną savo nusikaltimų apmokėjimą. Ką bešauktų kremliniai propagandistai, sąskaitas teks apmokėti kaip dabartinei rusų vadovybei, taip ir visiems Rusijos piliečiams už dalyvavimą nusikaltimuose prieš Ukrainą, jos liaudį ir žmoniją.

Kalbant apie JAV, tai dabartinė tarptautinė saugumo krizė, kurią savo veiksmais išprovokavo Rusija, pasirodė labai vietoje, kad performatuoti globalų JAV lyderiavimą pagal 21-o amžiaus iššūkius ir ypatybes. Naują savo vystymosi prasmę įgavo ir NATO.

Be abejonės, jau artimiausioje ateityje pasaulis taps Maskvos agresijos prieš Ukrainą nutraukimo liudininku, atkuriant visą padarytą žalą mūsų šaliai, o taip pat jos (Ukrainos) virtimo Vakarų civilizacijos rytiniu forpostu. Rusija gi bus transformuota iš vidaus su atimta galimybe šantažuoti pasaulį bet kokio masinio naikinimo ginklo taikymu ateityje.

Taip bus saugiau ir jai pačiai, ir visai žmonijai.

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 3

 1. Mindaugas says:

  Jo, jankiai per daug įsijautė į pasaulio žandaro vaidmenį. Konservatoriais save vadinantys „neokonai“ šiandien dirba ranka rankon su Obama, tariamai pačiu liberaliausiu prezidentu JAV istorijoje. Todėl Obama, savo ruožtu, vis tiktai laikosi to paties – „neokonų“ nubrėžto JAV užsienio politikos kurso. „Neokonų“ direktyvomis grindžiama dabar Amerikos diegiama „naujoji globalioji etika“, kurios pagrindinės gairės yra tokios: Tarptautiniai santykiai iš esmės tai galios santykiai, o teisė čia vaidina labai menką vaidmenį; Lemiamas veiksnys – karinė galia, būtent galia pateisina esamą padėtį; JAV yra viešpataujanti pasaulinės tvarkos galia, kurią privalo pripažinti kitos pasaulio šalys; Kas ne su mumis, tas prieš mus; JAV šiuo metu užimama pozicija leidžia primesti savo pažiūras, interesus ir vertybes visam pasauliui; JAV privalo stiprinti savo hegemoniją pasaulyje. JAV siekiant užsitikrinti, kad Rusija ateityje nebegalėtų būti varžove Amerikos pasaulinei hegemonijai, buvęs viceprezidentas Dikas Čeinis labai aiškiai yra pasakęs – „reikia tiesiog sunaikinti Rusiją!..“. Manau, būtent šio tikslo dabar siekiama, šia kryptimi judama, respublikonams „neokonams“ dirbant ranka rankon su JAV prezidentu demokratu Obama…ir po viso šito mano parašytu, turiu pilną teisę JAV vadinti FAŠISTINE valstybe. O koks buvo trečiojo reicho likimas, mes visi puikiai žinome…

 2. Gojus says:

  Labai juokingas skaitalas sudarytas iš lozungų tarybiniu stiliumi – bet matyt ukropai taip primityviai supranta smegenopisą… JAV – šalis partnerė ateis, išvaduos, nubaus Rusiją, sunaikins, atkeršys ir žinos visos kartos ked nereikėjo prasidėt LOL O ukropus parems, atsuks dujų, pinigų, demokratijos ir rytuose padarys žiburį. LOL… kažkada pamenu kaip Lietuviams buvo diegiama idėja tokiu pačiu stiliumi, kad jau 2000-aisiais būsim šiaurės Atėnais ir rusus sutriuškinsim intelektu – kaip per karaliaus Žirnio multiką… Nu Atėnais tai po truputį tampame, bet kažin ar kas be mūsų pačių dar nori Atėnais tapti.
  Skaitalas viršuj kaip Erlicko – labai juokingas, bet jei rimčiau pasižiūri tai nuo tragedijos verkt norisi… Kaži ukropai ryžtųsi kaip lietuviai miškuose dešimtmetį JAV išgelbėjimo laukt?

 3. PP says:

  Nebe tie laikai. 10 metų miškuose nebeatsisėdės. Tiesa, Ukrainoje dar kalnų šiokių tokių yra. Bet tai nepadėtų. Lietuvoje miškuose jau niekas nebepasislėps ilgiau nei savaitei ar kelioms nedidelėmis grupelėmis.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top