- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Kodėl iš kapitalizmo bėga žmonės?

paveikslėlisTais laikais, kai tarp Rytų ir Vakarų dar buvo geležinė uždanga, o tarp socialistinės ir kapitalistinės sistemų vyko šaltasis karas, vakarų politikai ir žiniasklaida dažnai užduodavo sau klausimą: „Kas tai per nežmoniška sistema, priverčianti žmonės savanoriškai palikti savo Tėvynę?

Suprantama, jog šiuo klausimu buvo norima pasakyti – kokia demokratiška, laisva ir žmogui palanki, yra vakarietiška sistema, lyginant ją su rytų socialistine. Nuo tada, kai sugriuvo Tarybų Sąjunga, praėjo daugiau, kaip dvidešimt metų – daugelis Rytų bloko valstybių jau yra ES, priimtos į €uro zoną, įstojo į NATO. Vienu žodžiu, jau du dešimtmečius mėgaujasi visomis vakarietiškomis gėrybėmis.

Klausimas, kurį aš sau užduodu: kodėl žmonių, iš Rytų, noras emigruoti tapo dar didesnis, nei buvo tada, kai valdė komunistai? Kodėl paliekama Tėvynė, jeigu mes visi gyvename toje pačioje, puikioje kapitalistinėje sistemoje ir ES šeimoje esame saugūs?

Emigrantų skaičius praėjusiais metais pasiekė dviženklį, skaičiuojant milijonais, skaičių ir šis skaičius vis didėja. Kažkas juk ne taip. Priežasčių palikti savo Tėvynę neturėtų būti. Juk emigrantai jau sistemoje, kurios jie prieš tai taip troško.

Klausimas juk logiškas? – Jeigu tais senais laikais, pabrėžtinai buvo teigiama, kad komunizmas – tai blogiausia visuomeninės santvarkos forma ir todėl daugelis iš Rytų norėjo į kapitalistinius Vakarus, tai šiandien, kai kapitalizmą jau senokai turime, – kodėl noras emigruoti Rytų valstybėse dar didesnis, nei buvo tada? Negi kapitalizmas Rytuose vis tik nėra toks šaunus? OSZD studijos duomenimis, šiai dienai jau 14 milijonų yra palikę savo šalį.

Aš galiu suprasti, jei po „sienos“ griūties atsirado noras pakeisti aplinką, noras pamatyti pasaulį, pažinti kitus kraštus ir daugelis iškeliavo svetur. Tačiau nūdiena – jau kita šneka. Visa Rytų Europa jau daugiau, kaip dvidešimt metų „laisva“ ir visko joje yra lygiai tiek pat, kaip ir čia, Vakaruose. Šalys buvo apdalintos skolomis ir turi dalinai šiuolaikinę, o kai kur ir geresnę infrastruktūrą, nei Vakaruose.

Dabartinė karta net neįsivaizduoja kas tai yra komunizmas ir, kaip bei kas tais laikais buvo. Jų gyvenimas klostėsi ir toliau klostosi kapitalizmo sąlygomis. Kodėl būtent šis jaunimas dažniausiai nori bėgti svetur?

Savo šalis paliko keturi milijonai lenkų , vienas milijonas rumunų ir šimtai tūkstančių bulgarų. Ši, pastaruoju metu plūstelėjusi iš Rytų imigracijos banga, sukėlė juos priimančių šalių vietinių gyventojų pasipriešinimą ir aktyvias nenurimstančias diskusijas šia tema.
Didžiausias subruzdimas jaučiamas Didžiojoje Britanijoje ir Šveicarijoje. Britanijoje socialinės lengvatos emigrantams jau stipriai sumažintos, o vasario 9 d. Šveicarijoje vyks referendumas dėl masinės imigracijos apribojimo.

Aš manau, jog galiu atsakyti į klausimą, – kodėl tiek daug žmonių emigruoja iš Rytų Europos. Per dvidešimt metų, po „išvadavimo“ nuo komunizmo, žmonės patyrė tik blogąją kapitalizmo pusę (yra ir geroji?). Jie suvokė, kad nebeliko socialinių garantijų, kad vietinė industrija ir žemės ūkis buvo sunaikinti, ir, kad vakarietiški koncernai užtvindė jų šalis savo produkcija, sunaikindami vietines pramonės rūšis.. Taip jie buvo makdonalizuoti.

Vyksta, taip vadinama, rinkos plėtra ir ekspansija. Žmonės neteko darbo vietų, tačiau yra priversti valgyti maistą ir pirkti vakarietiškas vartojimo prekes tomis pačiomis kainomis, kurios yra čia – Vakaruose.

Rytietiškos šalys integruojamos į ES ne kaip lygiaverčiai partneriai – į jas žiūrima, kaip į okupuotas teritorijas, kurias galima išnaudoti ir/ar apvogti. Arba, kaip pigios darbo jėgos šaltinį, kuriuo pasinaudojus, kaip argumentu, galima mažinti atlyginimus jau saviems – vakarietiškiems darbininkams. Arba, kaip į savų produktų ir paslaugų rinką nesant vietinės konkurencijos ir, kaip galimybę pritraukti savo karines pajėgas arčiau Rusijos sienos. Panaši strategija šiuo metu vyksta Ukrainoje – dar viena tauta, kuri bėgs iš savo šalies.

Jeigu noras emigruoti šiandien didesnis, nei tada – tai apdovanojimas kapitalizmu neatnešė žmonėms pranašumo. Galbūt jie dabar jaučia, kad pilni prekystaliai neduoda naudos, jei nėra pakankamai pinigų prekystalių turiniui įsigyti. Pragyvenimas labai pabrango: ar tai būtų maistas, nuoma, elektra ar vanduo – viskas vystosi pagal „rinkos dėsnius“, ir tik į aukštyn. Dėl tos priežasties, kad šalys balansuoja ant bankroto ribos, socialinės lengvatos stipriai mažinamos – iš valdžios neverta tikėtis kažko gero..

Kaukė nukrito ir parodė mums žvėrišką kapitalizmo snukį. Realybė ne tokia, kaip transliuoja Holivudo propaganda. Dabar daugelis emigruoja ne tik iš Rytų, bet jau ir iš Pietų. Kapitalizmo krizė verčia ES piliečius taip pat emigruoti ir iš Graikijos, Italijos, Ispanijos, Portugalijos. Anuometinis klausimas šiandien opus, kaip niekada: “Kas tai per nežmoniška sistema, jeigu žmonės priversti bėgti iš savo Tėvynės?

Beje, emigrantų, ieškančių laimės Rusijoje, skaičius siekia 13-14 milijonų. Iš jų – dešimt nuošimčių iš buvusių Rytų bloko šalių, septyniasdešimt septyni nuošimčiai iš Vidurinės Azijos: Tadžikistanas, Turkmėnija, Kazachstanas ir likusieji iš kitų buvusiųjų socialistinių respublikų: Baltijos šalys, Baltarusija, Ukraina. Tai reiškia, kad apytiksliai tiek pat emigravo į Vakarus, kiek ir iš Rytų į Rusiją.

Alles Schall und Rauch

Vertė:  Remigijus Sinkevičius

Sarmatai