Komentaras: Graikija išprotėjo

2015, 5 vasario, 5:05 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (8) | peržiūrų 441 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Barbara Wesel DW apžvalgininkė

Atėnai nuėjo konfrontacijos keliu, ir net kur kas greičiau, nei to laukė Briuselyje. Dabar būtina atidirbti atsakomąją strategiją, kol plintantis iš Graikijos chaosas nepersimetė į likusią Europą, mano Barbara Wesel.

paveikslėlis

Tik porą dienų Briuselyje buvo spėliojama, ar verta, o jei taip, tai kaip būtent sudarinėti sandėrį su naująja Graikijos valdžia. Atsakymas atėjo iš pačių Atėnų, ir tai buvo vienareikšmis ne.

Graikijos finansų ministras Janis Varufakis nenori bendrauti su taip vadinama „Trojka“, sudaryta iš Europos Komisijos, Europos Centrinio banko (ECB) ir Tarptautinio valiotos fondo (TVF). Iš esmės, tai tas pat, jei kažkas nutartų neturėti reikalų su banku, kuris išdavė jam didelį kreditą. Ir iš dalies todėl, kad laiko bankus, o taip pat visą tarptautinę finansinę sistemą, o ir apskritai visą globalią ekonomiką esant ištisa betvarke. Taip galvoti žinoma nedraudžiama. Tačiau reikia būti pasiruošus ir pasekmėms: pinigų daugiau nebeduos.

Kas nebešneka su savo kreditoriais tas bankrotas

Būtent kreditorių „trojka“ priima sprendimus dėl sekančių išmokų. Ir kito pasirinkimo, išskyrus kaip atšaukti suplanuotą iš anksto dalies kredito mokėjimą, lygų maždaug 7-iems milijardams eurų iš paskutinio pagalbos paketo Graikijai, jiems nebelieka. „Tai jie mums daugiau nebereikalingi“. – pareiškė Atėnuose. Nors prie viso to, jau vasario ir kovo mėnesiais Graikija turi išskirti 11 milijardų eurų išmokoms pagal refinansavimą, procentams ir t.t. Arba šalis nutrauks savo finansinių įsipareigojimų vykdymą?

Be to: jei Atėnai galutinai išvis „trojką“ iš kiemo, ECB nutrauks likvidų graikų bankams tiekimą. Reiškia pinigų bankomatuose daugiau nebebus. Į šį argumentą naujasis graikų vyriausybės vadovas Aleksis Tsipras atsakė su blogai slepiama ironija, jog tokio chaoso savo šalyje jis neprileis. Tačiau jo bendrapiliečiai gali atsipeikėti nuo šių iliuzijų kur kas greičiau, nei atrodo.

paveikslėlisŽinoma dėl tokių chaoso komandos veiksmų Atėnuose galima būtų tik pasijuokti, jei Tsipras su komanda nebūtų paskelbę savo tikslu įtraukti į šį verpetą ir visą Europos Sąjungą.

Jų artimiausių kelionių planai kalba patys už save: Londonas, Paryžius, Roma, kurių palaikymo tikisi Atėnai. Berlyną Tsipras planuoja aplenkti lanku. Vokietija – viso labo tokia pat šalis, kaip ir visos kitos, kandžiai pastebėjo graikų premjeras. Vokietijos finansų ministras Wolfgang Schäuble šio klausimo atžvilgiu jau viską pasakė: daugiau mes Graikijai pinigų nebesiūlysime. Jeigu jie nenori su mumis kalbėtis – ką gi, tegu taip ir būna.

Tsipras siekia nesutarimų ES

Tuo metu Tsipras bando nuteikti prieš Berlyną italu sir prancūzus. Ieško jis pagalbos ir Londone, kur manoma, jog būtent Vokietija privalo užtvindyti eurozoną pinigais, kad pasiekti greitą ekonomikos augimą.

Bet, tarp kitko, britai neprivalo prisiimti sau šių skolų, tad dabartinėje situacijoje jiems geriau paprasčiausiai patylėti. Taip pat Romoje ir Paryžiuje garsiai šnekama, jog ES privalo tiesiog daugiau spausdinti pinigų ir viskas bus gerai.

Be abejonės, ten su malonumu ir toliau švelnintų stabilizacinį paktą. Tačiau nurašyti Graikijai skolų nenori nei tie, nei kiti, mat dešimčių milijardų eurų nepriskaičiuotų ne tik vokiečiai, bet ir prancūzai su italais.

Ko nori naujoji vyriausybė Atėnuose, tai būtent konferencijos skolų klausimu, kur Graikijai būtų nurašyta didžioji jų dalis – kaip Vokietijai po Antrojo pasaulinio karo. Tačiau žiūrint iš istorinio požiūrio taško šių situacijų lyginti negalima. Be to, draugai ir bendražygiai Elladoje, jūs nukentėjote ne nuo žemės drebėjimų, pilietinio karo ar uraganų, o nuo savo pačių korumpuoto ir apsivogusio elito. Niekas nekaltas išskyrus jus pačius! Taip, iš tiesų, bankai pernelyg lengvai ir nemąstydami dalijo jums pinigus. Tačiau juk niekas nevertė jūsų juos imti ir gyventi ne pagal išgales. Tad nustokite pateikti save kaip aukas.

Graikijos vyriausybė žinoma gali ir toliau bandyti žaisti savo žaidimus su ES. Pažiūrėsime kiek toli jie gali nueiti. Tačiau TVF’ui Vašingtone nedaro įspūdžio asmenybės tipo Aleksio Tsipro ir jų neprincipingi reikalavimai. Tad sėkmės bendraujant su TVF vadove Christine Lagarde.

Grexit gali tapti išeitimi iš padėties

Ir pabaigai: žinoma galima tikėti tuo, jog nugali įžūlumas. Galima būti apgirtusiam nuo gautos valdžios ir slėpti rankas kišenėse atsisveikinant su savo europietiškais kolegomis. Tačiau negalima be galo įžeidinėti žmonių, su kuriais teks sėstis prie derybų stalo, ar tai būtų Graikijos bankroto ar šalies pasitraukimo iš ES klausimu. Angela Merkel neturėtų leisti sulyginti save su Hitleriu, o ir Wolfgang Schäuble veikla neturi nieko bendro su „ketvirtuoju reichu“.

Tsipras ir jo bendražygiai keičia blaivų mąstymą ir realybės pojūti įžūlumu ir blogomis manieromis. ES turi greitai sugalvoti mechanizmą, kaip padaryti įmanomu Graikijos pasitraukimą iš euro-zonos (Grexit), kol ji paskui save nepatraukė visos Europos. Išvažiuojančių neverta laikyti. Ypač tokių išvažiuojančių.

dw.de

redakcijos komentaras:

Atėnai eina tuo keliu, kurį mato, nes matomai nebenori eiti senuoju, kur bankininkų saujelė reguliuoja valstybių gyvenimą skolindama joms pinigus. Pasaulis atsikando nebenori gyventi pagal laisvosios rinkos modelį.  Ir būtent tą matome vykstant Atėnuose. Neaišku kaip jiems pasiseks, tačiau jie turi didelį pasaulio žmonių palaikymą, ką bedarytų ar berašytų pasaulinės MIP. Šis straipsnis pateiktas kaip pavyzdys MIP propagandos, kuri mums bando parodyti, jog taip elgtis, kaip elgiasi šiandien Graikija – neprotinga. Tačiau taip kaip vakar, be galo skęsti skolose, skandinant jose ir savo žmones, naujoji graikų vyriausybė jau nebenori. Laikas parodys, kas elgėsi teisingai.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 8

 1. Vilgirdas says:

  Labai panašus cirkas į 1940 metų liepos mėn. raudonų „lietuvių“ delegaciją maskolijoj. O taip pat cirkas užneša į neseną Valinsko cirką seime.

 2. Joris says:

  Vos tik kas nors išdrysta atvirai pasakyti, kad bankinė kabala – tai atviras parazitizmas ir reketas, tuoj pat ant jų reikia visas įmanomas pamazgas išpilti… O juk tos ECB, TVF viską daro taip, kad valstybes įtraukti į kuo didesnes skolas ir sužlugdyti finansiškai, padaryti priklausomomis nuo „dosnios rankos laižymo“. Kalba juk eina apie ištisų vyriausybių papirkinėjimą (užkulisiuose, aišku). Kaip kitaip paaiškinti, kai vyriausybės atsisako spresti einamas šalies problemas, tačiau „puikiai sprendžia“ jas lysdamos į skolas? Jei graikija „nusišvilptų“ ant savo skolų.. ką gi, tarptautinė lobistinė bendruomenė padarė viską, kad įvarytų ją į tokią padėtį… pati kalta. Gal ir kitiems šitai proto įkrės…

 3. PP says:

  Vilgirdai,
  Tu pats čia rašinėdamas organizuoji cirką. Tokį mažą, apgailėtiną…

 4. MIrga says:

  Vilgirdui
  Nežinau ką siūlote Jūs, bet man (tikai neišmanelei, pripažįstu) iš akies atrodo taip: va mes, Lietuva, lojalūs ir dėkingi paskolų ėmėjai …nykstam! Tai yra tos skolos mums nieko gero taip ir nedavė? Priešingai- atvedė prie bedugnės. Ar aš kažko esminio nesuprantu? Tai gal nors kažkas pabando pasipriešinti?

 5. Svarbiausia says:

  Svarbiausia, ką dar mes galime padaryti šiuo metu – tai neleisti sunaikinti mūsų nacionalinės valiūtos Lito. Esu įsitikinęs, kad visa eurozona greit grius, kadangi atsiranda vis daugiau šalių, kurios nenori tarnauti kažkam tik ne savo šaliai ir savo žmonėms. Akmuo prie akmens ir nuvers viską pavirsdami į akmenų laviną.

 6. Jonas says:

  Na nėra ko  džiūgauti dėl Graikijos. Ji gyveno iš skolų kitų taupančių žmonių sąskaita.  Jei ji skolų negražins, nemokės palūkanų, tai nukentės kitų šalių žmonės, kurių pinigai tuose bankuose buvo ir buvo skolinami Graikams.   Čia manau panašiai – iš kaimynų prisisolinai, prabangiai gyveni, o kai reikia gražinti skolą, kaimynams špygą parodai.

 7. Doleris says:

  „Ji gyveno iš skolų kitų taupančių žmonių sąskaita.“
  Skolina ne zmones, skolina bankai. Is kur bankas gauna pinigus- kiekvieno savas reikalas. Va Amerikonai doleri atrista nuo aukso spausdina kiek nori, ir kur nori, ir niekas ju neriboja…

 8. Gojus says:

  Jonai -> nevisai taip ko gero. Prasiskolinę visi. Ir vokiečiai tie patys. Bet jie turi daugiau privalumų nei Graikija. Reikia nepamiršti, kad būtent Vokietija po II pasaulinio gavo maršalo planą ir nežmoniškas investicijas, kurios dar ir šia’n duoda naudos. Pramonė negimė vien iš to, kad vokietys susitaupė staklėm. Susitaupė juk ir italai, bet kada tu paskutinį kartą matei itališkos buitinės technkos parduotuvėj, kai prieš 20 metų buvo vien tokia?! Ir visumoj nepagalvojai, kodėl būtent pietų šalys buvo pasodintos? Jų ekonomikos baisiai priklauso nuo turizmo ir tai natūralu. Ir turizmas ten puikiai išplėtotas beje. Tačiau atsitiko bėda – kainas per €uro kursą PIGSuose pradėjo reguliuot Vokietija ir Prancūzija. PIGSai meldė pigesnio €uro, bet vokiečiams reikėjo stipresnio dėl energetinių resursų užpirkimo savo pramonei. Ir jie tą pasidarėnusodindami PIGSus. Tad nėra jau taip nekalta, kad vieni taupė ir nevalgė, o kiti vien švaistė….

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top