Konceptualūs JAV sprendimai organizuojant kovą su „naujuoju terorizmu“ [2]

2015, 17 vasario, 5:00 | kategorija Metodologija | 2 komentarai | peržiūrų 333 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

tęsinys, 1-a dalis čia

I.P.Dobajev, V.I.Nemčina

paveikslėlisJAV požiūris į kovą su terorizmu kaip į karą, sudarė joms sąlygas kištis į kitų šalių vidaus reikalus arba į vienokią ar kitokią situaciją pasaulyje, siekiant realizuoti savo geopolitinius tikslus.

Taip pat svarbu pažymėti, kad antiteroristinių priemonių klasifikacijoje, kurią savo laiku paruošė JTO narkotikų ir nusikaltimų prevencijos skyrius, didelė dalis skiriama būtent karinėms priemonėms, kurios tuo metu buvo naudojamos antiteroristinės veiklos praktikoje.

Galima išskirti tris pagrindines antiteroristinės veiklos subjektų grupes, kurių atžvilgiu vertėtų taikyti karinius kovos būdus:

1.valstybės, remiančios, planuojančios arba vykdančios teroristines akcijas, o tai laikoma terorizmo rėmimu;
2.teroristinės struktūros, susidedančios iš karinių ar pusiau karinių grupuočių, veikiančios atitinkamuose valstybių rajonuose arba turinčios ten savo štabus ar bazes;
3.daugelio valstybių civilių gyventojų viduje esančios teroristinės struktūros, sudarančios teroristinius tinklus arba veikiančios autonomiškai.

Pirmosios grupės subjektai charakterizuojami tokiomis sąvokomis, kaip „valstybinis terorizmas“ arba „terorizmas, remiamas valstybės“. Nežiūrint į tai, kaip įvairiai ir adekvačiai naudojamos šios sąvokos, jų tapatumas ir pan., jos didele dalimi atspindi paties reiškinio esmę. Karinių pajėgų naudojimas prieš tokias valstybes, karinių akcijų pobūdis mažai kuo skiriasi nuo karinių veiksmų ar tradicinio karo.

Turint omenyje tai, kad tokio karo tikslas yra antiteroristinis, jis ypatingas tuo, jog jame ypač yra svarbus specialiųjų dalinių, antiteroristinių ir žvalgybinių-diversinių dalinių vaidmuo.

Šie daliniai pakankamai efektyvūs ir operacijose prieš antrosios antiteroristinių veiksmų grupės subjektus.

Kalbant apie trečiąją grupę, tai sąvoka „karas“ čia ne visiškai tinkama. Pagrindinį vaidmenį kovoje su šiomis struktūromis vaidina spec. tarnybos ir teisėsaugos organai. Karinės priemonės čia gali būti naudojamos tik tokiais atvejais, kaip, pavyzdžiui, įkaitų, kuriuos pagrobė teroristai išlaisvinimas ir pan.

Svarbu pažymėti, kad sąvoka „karas“ kovos su terorizmu kontekste turi konkrečią reikšmę. Pavyzdžiui, jei tokia kova kvalifikuojama kaip karas, tai paimti į nelaisvę teroristai turi būti laikomi kombatantais (priešininkų ginkluotų grupuočių nariai, sukilėliai) su visomis iš to išeinančiomis pasekmėmis. Tuomet, teoriškai, teroristai įgautų teisėtumą, kurio jie ir siekia.

Tačiau praktikoje taip niekada nebūna. Tokiu būdu, karinių veiksmų Afganistane metu suimti Al Qaedos nariai bei remiantys juos talibai, įkalinti amerikiečių bazėje Guantanamoje (Kuba), karo belaisvių teisėmis nesinaudoja. Kita vertus, norint suteikti teisėtumą Džordžo Bušo CŽV išduotai sankcijai sunaikinti pagrindines šios organizacijos figūras, jie yra laikomi priešininko organizuotų grupuočių nariais (draudimas žudyti užsienio šalių politikus ir piliečius JAV kol kas formaliai nepanaikintas). Tampa akivaizdu, kad amerikiečiai, kovoje su terorizmu, iš tarptautinių teisės normų, kurios reguliuoja karo veiksmų taisykles, renkasi tai, kas jiems patinka, ir nepripažįsta tų, kurios neatitinka jų planų bei ketinimų.

Daugelyje valstybių, kuriose karinių operacijų metu veikia specialiosios pajėgos, matomas aiškus jų skaičiaus, organizuotumo bei kokybės didėjimas. Jos gauna specifines užduotis veikti visuose objektuose, turinčiuose ryšį su masinio naikinimo ginklu, įskaitant atominį, biologinį ir cheminį, taip pat jo transportavimo įrenginius bei aptarnaujančias struktūras.

Viena iš pagrindinių organizacijos veiklos formų yra specialiosios operacijos, skirtos greitam ypatingų karinio ir ne karinio pobūdžio situacijų sprendimui, įskaitant įkaitų išlaisvinimą bei teroristų likvidavimą.

Specialiosios operacijos, lyginant su įprastais kariniais veiksmais kainuoja mažiau, tačiau yra labiau slaptos, turi konkretų taikinį, o aukų skaičius, įskaitant ir vietos gyventojus bei turto nuostolius, vykdant šias operacijas, yra gana ribotas. Amerikos ekspertai mano, kad gerai suplanuotos bei teisingai atliktos specialiosios karinės operacijos yra efektyviausias atsakas terorizmui; tai – pagrindinė karinės prevencinių smūgių doktrinos grandis.

Pasak Amerikos analitikų, vykdant antiteroristines operacijas, specialiosios pajėgos privalo vykdyti šias funkcijas:
– operatyvinių ir kovinių veiksmų vykdymas sulaikant arba likviduojant teroristus ir jų bendrininkus;
– teroristų slėptuvių ir karinių bazių nustatymas;
– nelegalios masinio naikinimo ginklo gamybos bei jo saugojimo centrų nustatymas;
– ypač pavojingų kontrabandos formų ir nelegalių finansų srautų, skirtų teroristinės veiklos rėmimui, nustatymas.

Jungtinėse Valstijose, pavyzdžiui, buvo perorganizuotas Jungtinis specialiųjų operacijų, skirtų konkrečioms antiteroristinėms operacijoms, vadovavimas, kuriam buvo atiduotas ne tik specialiųjų ginkluotųjų pajėgų skyriaus valdymas, tačiau ir reguliariųjų dalinių, pavaldžių regioninei vadovybei, valdymas. Ši struktūra taip pat įgijo teisę naudotis JAV valstybių-sąjungininkių žvalgybos galimybėmis. Siekiant atlikti greitai atsirandančias užduotis, pradėta kiekybiškai ir kokybiškai stiprinti dalinius, išgaunančius ir analizuojančius žvalgybinę informaciją, planuojančius ir koordinuojančius stambaus masto karines operacijas, jų sąveiką su ginkluotųjų pajėgų operatyvine bei palaikymo vadovybe regionuose.

JAV karinėse struktūrose yra tiriama reidų „be perspėjimo“ galimybė, kuriuos vykdytų specialiosios slaptos grupuotės, naudodamos sumažinto radiolokacinio matomumo karinius lėktuvus bei raketinius katerius, taip pat ir spec. dalinius. Tuo pačiu metu yra svarstoma vieningos karinės vadovybės sukūrimo galimybė, kurios veikla apims vis didesnį mastą, veikdama naujose šalyse ir kontinentuose.

Dar viena strateginė naujovė, atsiradusi 2002 metais, atspindinti šiuolaikinės kovos su terorizmu veiksmų organizavimo bei jų eigos charakterį, yra JAV gynybos ministro Donaldo Ramsfeldo (Donald Rumsfeld) paskelbta „tinklinių karų“ koncepcija. Ji numato platų šiuolaikinių informacinių technologijų naudojimą, įskaitant įvairiausius daviklius bei perdavimo-priėmimo įrenginius. Šios priemonės leidžia operatyviai įvertinti padėtį karo veiksmų zonoje, užtikrinti greitą įsakymų perdavimą, pagreitinti kovinių operacijų eigą, padidinti taikinio naikinimo efektą ir galimybę laiku išvengti atsakomųjų priešininko smūgių.

Koncepcija taip pat siūlo sąvoką „mūšio laukas“ paversti mūšio erdve. Šiai erdvei, be tradicinių taikinių, naikinamų įprastais ginklais, priskiriami taikiniai, esantys virtualioje sferoje: emocijos, suvokimas, priešininko psichologija.

Pagrindiniai „tinklinio“ ir konvencinio karo skirtumai nustatomi pagal šiuos požymius: anksčiau, dėl įvairiausių apribojimų, buvo svarbu, kad daliniai bei jų palaikymo elementai užnugaryje būtų išdėstyti viename rajone, arti priešininko ar besiginančio objekto. Naujoji koncepcija šiuos apribojimus nuima, įvesdama naują sąvoką – „geografiškai paskirstyta jėga“.

Antroji ypatybė yra ta, kad jėgos, dalyvaujančios tinkliniame kare, turi aukštą intelektą. Jos naudoja informaciją, gaunamą iš daugelio informacijos šaltinių bei stebėjimo prietaisų, esančių kovos veiksmų zonoje; taip pat jos yra operatyviai informuojamos apie vadovybės planus – taip sudaromos sąlygos jų sinchroniškai bei efektyviai autonominei veiklai.

Trečias skirtumas yra tai, kad visi „geografiškai paskirstyti objektai“, tarpusavyje palaikydami efektyvų komunikacinį ryšį mūšio erdvėje, atkreipia dėmesį į visą užduočių kiekį, kurios iškeltos atitinkamos kovinės operacijos metu.

Tokiu būdu, realizavus „tinklinių karų“ doktriną, įskaitant jėgas, stumiančias į konfliktus bei jų pobūdį, pagrindinis jų sprendimo įrankis bus informaciniai resursai, o ne koviniai ginklai.

parengė: Darius Dimbelis

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 2

 1. Povilas says:

  Istorijoje ir literatūroje yra daug keistų kovų pavyzdžių: persų surengtas jūros plakimas rykštėmis, po jų pralaimėjimo graikams,

  Donkichoto mūšis su vėjo malūnais ir t.t. Visų keisčiausias pavyzdys, visgi, tai JAV kova su
  terorizmu. Tai jau primena Romėnų didvyrį sudeginusį savo ranką, tam, kad įrodyti etruskams romėnų
  drąsą, tai, pagaliau, primena motiną, kuri išsižada savo pagimdyto vaiko, kuri visaip tą vaiką keikia ir net užsako jo nužudymą.

 2. Ausius says:

  Tai galingiausias nachališkiausio terorizmo tinklas.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top