Laukia skaitmeninė tapatybė visiems europiečiams

2022, 11 vasario, 11:13 | kategorija Metodologija | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 286 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Skaitmeninė tapatybė - QR kodas

Europos Komisijos puslapyje paskelbtas pranešimas aktualus 2019-2024 metams:

ES piliečiai, gyventojai ir įmonės galės naudotis Europos skaitmenine tapatybe norėdami įrodyti savo tapatybę ir patvirtinti tam tikrą asmeninę informaciją. Ja galima naudotis tiek internetu, tiek ne internetu teikiamoms viešosioms ir privačiosioms paslaugoms visoje ES.

Kiekvienas ES pilietis ir gyventojas Sąjungoje galės naudotis asmenine skaitmenine pinigine, rašoma Europos Komisijos puslapyje ec.europa.eu.

Kaskart, kai programėlėje ar svetainėje mūsų prašoma sukurti naują skaitmeninę tapatybę arba lengvai prisijungti per didelę platformą, visiškai nežinome, kas iš tikrųjų daroma su mūsų duomenimis. Todėl Komisija pasiūlys sukurti saugią Europos e. tapatybę. Ji bus patikima ir kiekvienas pilietis bet kur Europoje galės ją naudoti bet kam – nuo mokesčių mokėjimo iki dviračio nuomos. Ši technologija leis mums patiems kontroliuoti, kokie mūsų duomenys naudojami ir kaip jie naudojami.“

Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen savo 2020 m. rugsėjo 16 d. pranešime apie Sąjungos padėtį

Europos skaitmeninės tapatybės nauda

Kiekvieno asmens, galinčio gauti nacionalinę asmens tapatybės kortelę, teisė turėti bet kurioje ES šalyje pripažįstamą skaitmeninę tapatybę.

Paprastas ir saugus būdas kontroliuoti, kiek informacijos norite pateikti gaudami paslaugas, kurioms reikia dalytis informacija.

Valdoma per mobiliųjų telefonų programėlėse ir kituose įrenginiuose esančias skaitmenines pinigines norint:

 • įrodyti savo tapatybę internete ir realiame gyvenime
 • saugoti ir keistis vyriausybių teikiama informacija, pvz., vardas, pavardė, gimimo data, pilietybė
 • saugoti ir keistis patikimų privačių šaltinių teikiama informacija
 • naudoti informaciją siekiant patvirtinti teisę gyventi, dirbti ar mokytis tam tikroje valstybėje narėje

Kodėl ji reikalinga?

Šiandien tik apie 60 proc. ES gyventojų 14 valstybių narių gali naudotis savo nacionaline elektronine atpažintimi tarpvalstybiniu mastu.

Tik 14 proc. pagrindinių viešųjų paslaugų teikėjų visose valstybėse narėse leidžia atlikti tarpvalstybinį tapatumo nustatymą naudojant e. tapatybės sistemą, pavyzdžiui, įrodyti asmens tapatybę internete be slaptažodžio (QR kodas). Per metus atliekamų sėkmingų tarpvalstybinio tapatumo nustatymo atvejų skaičius yra labai mažas, nors ir didėja.

72 proc. naudotojų nori žinoti, kaip tvarkomi jų duomenys, kai jie naudojasi socialinės žiniasklaidos paskyromis. 63 proc. ES piliečių nori, kad visoms internetinėms paslaugoms būtų naudojama viena saugi skaitmeninė atpažintis (Eurobarometro apklausa).

Pagrindiniai principai

Gali naudotis visi ES piliečiai, gyventojai ar įmonės ES, kurie to nori

Tinkama plačiai naudoti kaip būdas nustatyti tapatybę arba patvirtinti tam tikrą asmeninę informaciją, kad būtų galima naudotis viešosiomis ir privačiosiomis skaitmeninėmis paslaugomis visoje ES.

Naudotojams suteikiama visiška kontrolė, kad jie galėtų pasirinkti, kuriais savo tapatybės, duomenų ir pažymėjimų aspektais jie dalijasi su trečiosiomis šalimis, ir sekti tokios sąveikos istoriją.

Naudojimas praktikoje

Europos skaitmenine tapatybe galima naudotis įvairiais atvejais, pavyzdžiui:

 • naudojantis viešosiomis paslaugomis, pvz., prašant išduoti gimimo liudijimus, sveikatos pažymėjimus, pranešant apie adreso pasikeitimą
 • atidarant banko sąskaitą
 • teikiant mokesčių deklaracijas
 • stojant į universitetą savo šalyje ar kitoje valstybėje narėje
 • norint išsisaugoti gydytojo receptą, kurį galima panaudoti bet kurioje Europos šalyje
 • siekiant įrodyti savo amžių
 • norint išsinuomoti automobilį naudojantis skaitmeniniu vairuotojo pažymėjimu
 • norint užsiregistruoti viešbutyje

Naudojimasis Europos skaitmenine tapatybe: banko paskolos prašymo teikimas

Banko paskolos prašymo teikimas yra procesas, kurį paprastai sudaro daugybė etapų: nuo susitikimų rengimo ir dalyvavimo fiziniuose susitikimuose iki popierinių dokumentų rinkimo ir pasirašymo, taip pat visų veiksmų kartojimo, jei trūksta dokumentų.

Naudodamasis Europos skaitmenine tapatybe, naudotojas, norėdamas atsakyti į banko užklausą, turi tik pasirinkti reikiamus dokumentus, kurie yra saugomi jo skaitmeninėje piniginėje. Tada sukuriami tikrintini skaitmeniniai dokumentai, kurie saugiai nusiunčiami bankui patikrinti, kuris gali tęsti prašymo procesą.

Sąlygų palengvinimas piliečiams ir įmonėms

Dėl eIDAS reglamentu sukurtos patikimumo užtikrinimo sistemos jau galima naudotis šiomis visoje ES teisinį poveikį turinčiomis tapatybės nustatymo ir patikimumo užtikrinimo paslaugomis. Tai yra pagrindinės priemonės, padedančios užtikrinti pasitikėjimą ir saugumą bendrojoje skaitmeninėje rinkoje. Kai kurios paslaugos, pvz., e. parašai, bus integruotos į e. piniginę siekiant palengvinti naudojimąsi jomis.

 • E. parašas – Asmens sutikimo dėl dokumento turinio išraiška elektronine forma. Ši funkcija bus integruota į e. piniginę.
 • E. laiko žyma – Elektroninis įrodymas, kad duomenų rinkinys egzistavo konkrečiu metu
 • Elektroninė atpažintis – Būdas įmonėms ir vartotojams įrodyti savo tapatybę elektroniniu būdu
 • Kvalifikuotas interneto svetainės tapatumo nustatymo sertifikatas – Užtikrina, kad interneto svetainės yra vertos pasitikėjimo ir patikimos
 • E. spaudas – Užtikrina dokumento kilmę ir vientisumą
 • Elektroninio registruoto pristatymo paslauga – Apsauga nuo dingimo, vagystės, sugadinimo ar pakeitimo rizikos siunčiant dokumentus

Kaip matyti iš šio pranešimo – Europai ir jos gyventojams numatyta skaitmeninė ateitis, ir jai reikia ruoštis. Studijuoti reikalavimus, galimybes ir galimas išeitis. Vienintelis būdas to pilnai išvengti – turėti savo nepriklausomą valstybę, kurioje spręs patys piliečiai.

Tam tereikia paprasto dalyko – atsirinkti ne tuos, kurie gražiai kalba, o tuos, kurie patikimai dirba žmonėms, remdamiesi Šeimos vertybėmis. Ne tuos, kas sėdi Seime, gadina orą ir kalba tai, ką nori girdėti rinkėjai, o tuos, kurie į tą Seimą net nenori eiti, tačiau turi didelį potencialą dirbti valstybei – reikia su jais kalbėtis ir prašyti prisiimti atsakomybę už pirmuosius atsikuriančios nepriklausomos valstybės žingsnius. Tuos, kurie reklamuoja save ir siūlo juos rinkti – reikia pamiršti – per 30 metų jų prisižiūrėjome sočiai.

infa.lt

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top