Metas uždaryti JAV karines bazes užsienyje

2018, vasario 1, 1:01 | kategorija Ideologija | 11 komentarų | peržiūrų 1 427 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Kevin Zeese ir Margaret Flowers / Popular Resistence

Jungtinės Valstijos negali būti nei moralia, nei etiška šalimi, kol jos nepažvelgs į JAV imperijos realybę ir destrukciją, kurią jos sukelia visame pasaulyje. JAV kenkia valdžioms (tame tarpe ir demokratijoms), žudo milijonus žmonių, sukelia masinę migraciją, žmonės bėga iš savo namų, kenkia bendruomenėms ir šalims, sukuria ženklią žalą aplinkai.

Naujoji koalicija, Coalition Against U.S. Foreign Military Bases, 2018 m. sausio 12-14 d. Baltimorės Universitete Marylande, surengė savo inauguracinį renginį. Susitikimas buvo organizuotas Unity Statement, kuri subūrė drauge daugybę taikos ir teisingumo siekiančių organizacijų.

Vienijimosi pagrindu tapo:
„JAV užsienio karinės bazės yra principinis globalaus imperinio dominavimo ir žalos aplinkai per karus, agresiją ir okupaciją, instrumentas; ir, JAV karinių bazių uždarymas yra vienas iš pirmųjų būtinų žingsnių link teisingo, taikaus ir tvaraus pasaulio“

JAV karinių bazių žemėlapis

Atsakomybė užbaigiant globalią bazių Imperiją

Ajamu Baraka iš Black Alliance Taikai ir vice prezidentas kandidatuojant į Žaliąją Partiją 2016 m. pradėjo konferenciją, apibrėždamas Jungtinių Valstijų žmonių atsakomybę, ginant pasaulį nuo JAV agresijos. Jis argumentavo:

„Vienintelis logiškas, principinis ir strateginis atsakas į šį klausimą yra tas, kad Imperijos gyventojai turi atmesti savo imperines privilegijas ir susijungti pasipriešinimui valdančiajam elitui, išnaudojančiam darbuotojus ir plėšiančiam Žemę. Tačiau, kad galima būtų tai padaryti, reikia nutraukti kenksmingą siekį klasių priešpriešai, bi-partizaninę „baltojo identiteto politiką.“

Ši tikrovė kertasi su vienu iš JAV pasiteisinimu pradedant taip vadinamus „humanitarinius karus“, kurie remiasi abejotino legalumo pareiškimais, kad JAV turi „pareigą ginti“. Jungtinės Valstijos šiandieną matomos kaip didžiausia grėsmė pasaulyje. Dėl to, JAV piliečiai turi organizuotis tam, kad apgintų pasaulį nuo Jungtinių Valstijų.

JAV imperija yra ne vien tik grėsmė pasaulio taikai ir stabilumui, bet taip pat grėsmė pačioms Jungtinėms Valstijoms. Chalmers Johnson, kuris parašė knygų seriją apie imperiją, įspėjo skaitytojus savo 2004 m. išleistoje knygoje, „The Sorrows of Empire: Militarism, Secrecy, and the End of the Republic“, kad buvo keturi „nuosmukiai“ dėl kurių Jungtinės Valstijos kentės.

Nuo tada, per 14 metų, jie visi išsipildė:

„Jei esamos tendencijos tęsis, keturi nuosmukiai, kurie, man atrodo, tikrai aplankys Jungtines Valstijas. Jų bendras poveikis garantuos, kad Jungtinės Valstijos nustos turėjusios bet kokį panašumą į šalį kažkada aprašytą mūsų Konstitucijoje. Pirma, – bus amžinojo karo stadija, sukelianti dar daugiau terorizmo prieš Amerikiečius, kur jie bebūtų ir didėjantį pasitikėjimą masinio naikinimo ginklais mažesnėse šalyse, kai jos mėgins atgrasyti imperinį juggernautą.

Antra, – bus demokratijos ir konstitucinių teisių praradimas, kai prezidentavimas pilnai apeis Kongresą ir pats transformuosis iš „vykdomosios šakos“ vadžios į kai ką labiau panašų į Pentagonizuotą prezidentavimą.

Trečia, – jau ir dabar pakankamai suskaldytas tiesos principas vis labiau bus pakeičiamas propagandos sistema, dezinformacija ir karo aukštinimu, jėga, bei kariniais legionais.

Ir galiausiai – bus bankrotas, nes mes švaistome savo resursus į vis labiau grandiozinius karinius projektus, gailime švietimui, sveikatai ir mūsų piliečių saugumui.“

JAV Imperijos principas yra, kaip Chalmas Johnson pavadino „bazių imperija“. David Vine, „Base Nation“ autorius, JAV imperiją įvardijo 800 JAV bazių kontekste, 80 šalių bei JAV karinio personalo daugiau nei 170 šalių. Bazės varijuoja nuo taip vadinamų Lily Pad Bazių, kur yra šimtai karių, iki miesto dydžio bazių, turinčių dešimtis tūkstančių karių ir jų šeimų. Jis pažymėjo, kad daugelis bazių turi mokyklas ir joms nereikia jaudintis dėl šildymo ar oro kondicionavimo, ne taip kaip mokykloms Baltimoreje, kur tėvai pirko šildytuvus tam, kad vaikams būtų šilta, ir kur mokyklos buvo uždaromos dėl šilumos trūkumo.

Kontrastas tarp Baltimorės mokyklų ir karinių bazių mokyklų yra vienas iš daugelio pavyzdžių, kai JAV piliečiai moka didelę kainą už savo kariuomenę. Vine pranešė, kad 150 mlrd. JAV dolerių. kiekvienais metais yra išleidžiama tam, kad galima būtų išlaikyti JAV karius užsienyje ir, kad net Lily Padai gali kainuoti 1 milijardą. Užsienio karinėms bazėms išleidžiama daugiau, nei bet kuriai federalinės valdžios agentūrai, Pentagonui ar veteranų administracijai.

Pentagonas nėra skaidrus kalbant apie JAV karinių bazių skaičių, kurias jis valdo ar kiek jos kainuoja. Dažniausiai jie paskelbia Bazinį Struktūrų pranešimą, bet jau keleri metai to nebedarė. Pentagonas praneša tik apie 701 bazę, bet tyrinėtojai rado daugiau, netgi ganėtinai svarbias bazes, kurios nebuvo įtrauktos į bazių sąrašus.

„95 procentai visų užsienio karinių bazių pasaulyje yra JAV bazės. Tame tarpe [yra] 19 Lėktuvnešių (15 dar planuojama), kiekvienas yra dalis Lėktuvnešių atakos grupių, sukomplektuotų 7500 žmonių personalui bei talpina nuo 65 iki 70 lėktuvų – kiekvienas iš jų gali būt laikomas plaukiojančia karine baze.

Karinis Jungtinių Valstijų pėdsakas rodo, kad tai yra didžiausia imperija pasaulio istorijoje. Mūsų interviu su istoriku Alfredu McCoy, “In The Shadows of the American Century,” autoriumi apie tai, kaip kai kurios kertinės JAV imperijos charakteristikos yra slaptumas ir slapti veiksmai. Tai yra kelios iš priežasčių, kodėl taip retai, jei kada apskritai būna, apie JAV imperiją yra kalbama korporatyvinėje žiniasklaidoje ar politikų pranešimuose. McCoy mums sakė, kad taip buvo ir kai kurioms kitoms imperijoms, ir dažnai atsitinka, kai ne ne už kalnų griūtis, kai imperija pradeda svyruoti – jos egzistencija tampa politinio dialogo dalimi.

JAV užsienio karinių bazių uždarymo strategijos

David Vine apibūdino beprecedentę galimybę uždarant bazes užsienyje. Kad tai būtų padaryta, mes turime suburti didesnį judėjimą. Be to mes turime pradėti nacionalinį dialogą apie JAV imperiją ir sukurti nacionalinį konsensusą, kad ją užbaigtume.

Vine pažymėjo Donaldo Trampo rinkimų kampanijos retoriką apie JAV atsitraukimą nuo įsikišimo užsienyje ir susitelkiant į būtinybes namuose kaip šalies nuotaikos indikatorių. Faktiškai, nesena apklausa rado, kad „78 proc. demokratų ir 64,5 proc. Respublikonų, ir 68,8 procentų nepriklausomų buvo už karinių veiksmų užjūryje vengimą.“

McCoy argumentavo, kad po Prezidento Baracko Obamos pradėtų globalizacijos procesų, įtraukiant Azijos posūkį ir siekius įteisinti didžiuosius prekybos sutarimus, TTP ir TTIP, sukūrė atsakomąjį troškimą susitelkiant ties „America first“. Abu prekybos sutarimai, TPP ir TTIP žlugo šalies politinio posūkio pasekoje, dalinai sukurto žalių-šaknų judėjimų.

McCoy apibūdina Obamą kaip vieną iš „Didžiojo žaidimo meistrų“ (kiti buvo Zbigniew Brzezinski, Prezidento Karterio Nacionalinio Saugumo Patarėjas ir Elihu Root, buvęs Karo ir Saugumo Valstijose Sekretoriumi XX amžiaus pradžioje) pasireiškusių strategiškai JAV imperijos atžvilgiu. Kartu su prekybos susitarimais ir Azijos posūkiu, Obama tebestatė agentūros aparatą iš Džordžo Bušo epochos. Nors Obama ir buvo „didmeistriu“, jis nesulėtino JAV imperijos silpimo. McCoy mato nesugebėjimą įvertinti nenuspėjamus JAV ir globalios politikos vystymosi vingius, kaip bendrą imperijos strategų silpnybę.

Konferencija buvo padalinta į pasaulio regionus (su išimtimi iš vienos sesijos dėl karinių bazių įtakos sveikatai ir aplinkai). Bus pranešimų ir paskelbtų vaizdo įrašų iš kiekvienos konferencijos sekcijos puslapyje „No Foreign Bases webpage.“ Vienas bendras denominatorius pasaulyje yra priešinimasis JAV karinėms bazėms. Vienybės koalicijos pareiškimas:

„Daug individualių nacionalinių valstybių pavyzdžiui, Okinava, Italija, Jetu sala Korea, Diego Garcia, Kipras, Graikija ir Vokietija reikalauja bazių uždarymo savo teritorijose. Bazė kurią JAV nelegaliai ir ilgiausiai laiko okupavusi daugiau nei šimtmetį, yra Guantanamo įlankoje, kurios egzistavimas įrodo Imperijos piktnaudžiavimą ir tarptautinių įstatymų pažeidimą. Nuo 1959 Kubos valdžia ir žmonės reikalavo, kad JAV valdžia sugrąžintu Guantanamo teritoriją Kubai.“

Viena svarbių strategijų sėkmei yra JAV aktyvistų darbas ir bendradarbiavimas su žmonėmis iš viso pasaulio, kurie nori, kad JAV bazės būtų uždarytos, o pati JAV kariuomenė paliktų jų šalį. Konferencijos dalyviai keliavo į Pietų Korėją, Okinavą ir kitas vietas protestuojant solidariai su JAV aktyvistais.

Kita strategija, kuri konferencijoje buvo skatinama, tai švietimas apie JAV imperializmą ir JAV militarizmo susiejimas su sukarinta policija namuose. Tapačiai, realybė, kad JAV kariuomenės susitelkimas ties juodų ir rudų šalių užsienyje nušviečia baltųjų viršenybės filosofiją, kuri užkrečia užsienio ir vidaus politiką. „Jokių Užsienio Bazių“ koalicijos nariai taip pat dalyvavo vidaus siekiuose dėl rasinio ir gamtinio teisingumo.

Toliau, „Jokių Užsienio Bazių“ koalicija nušvietė užsienio ir vidinių karinių bazių žalą padarytą aplinkai ir sveikatai. Kaip pažymi Vienybės Pranešimai, „karinės bazės didžiausios iškastinio kuro naudotojos pasaulyje, ženkliai prisidedančios prie aplinkos degradacijos“. Pat Elder ir David Swanson apibūdino Patomac upėje ir aplink ją degradaciją rašydamas:

„Pentagono bazės poveikis upei, šalia kurios kranto ji įsikūrusi, ne tik, kad daro difuzinį poveikį globaliam atšilimui ir vandenynų kilimui, ką daugiausiai lėmė didžiulis JAV kariuomenės naftos naudojimas. Taip pat kariuomenė tiesiogiai nuodija Potomac upę tokiu mastu, kokio dauguma net nesugebėtu įsivaizduoti.“

Daugiau informacijos apie žalą aplinkai, kurią daro kariuomenė, žmonės gali surasti bendruomenės puslapyje Bombs in Your Backward. Pasaulis už taiką surengė konferenciją apie Karą ir Aplinką 2017. Su vaizdo medžiaga ir išvadomis galite susipažinti jų puslapyje.

Sekantys Žingsniai

Konferencijos dalyviai sutarė dėl kelių sekančių žingsnių. Nacionalinė, veikimo prieš užsienio karines bazes diena, planuojama vasario 23, – Guantanamo įlankos užgrobimo iš Kubos per „nuolatinę nuomą“, prasidėjusią 1903 metais diena. Aktyvistai skatinami planuoti vietinius renginius. Jeigu jūs planuojate renginį, susisiekite su info@popularresistance.org ir mes jį paskelbsime renginių puslapyje. Reikalavimai susidės iš bazių ir Guantanamo kalėjimo uždarymo, grąžinant žemę Kubai ir baigiant JAV blokadą.

Konferencijoje taip pat buvo nuspręsta metų bėgyje surengti konferenciją už Jungtinių Valstijų ribų, vienoje iš šalių, kur Jungtinės Valstijos turi savo karinę bazę. Šiame pranešime post-primacy world, net pats Pentagonas pripažino, jog dauguma komentatorių mato, kad JAV Imperija vysta. Viena iš didžiausių grėsmių, nykstant Imperijai, yra karų skaičiaus didėjimas, nes JAV bando įsikibti į globalią hegemoniją. Mes turime priešintis karui ir dirbti mažiausiai žalojančios Imperijos pabaigos dėlei.

Iš tiesų, jei JAV taps bendradarbiaujančiu nariu globalioje bendruomenėje, o ne būdama dominatoriumi, tai bus pozityvus perėjimas. Įsivaizduokite kaip visiems būtų geriau pasaulyje, jei JAV bendradarbiautu klimato krizėje rimtai, paklustų tarptautiniams įstatymas ir investuotu į pozityvias programas, siekiant išspręsti daugybę krizių, su kuriomis mes šiandien susiduriame tiek namuose, tiek ir užsienyje.

Baltimorės konferencijos metu, „Pasaulis be Karo“ parėmė šalia esančią skelbimų lentą, kurioje buvo rašoma, „3 proc. JAV išlaidų galėtu panaikinti badą Žemėje. „ Įsivaizduokite kaip atrodytu taikos biudžetas. JAV galėtu investuoti į vidinius poreikius, tame tarpe atstatant infrastruktūrą, švaresnę ir saugesnę viešojo transporto sistemą, švietimą, apgyvendinimą ir sveikatos apsaugos sistemą. JAV galėtu teikti pagalbą kitoms šalims, kurioms padarė žalą. JAV kariuomenė galėtu pereiti į civilinių darbų programas, pritaikytas jos gebėjimams.

Nepaprastai svarbu, kad, kai JAV imperija žlunga, mes organizuotumėmės švelniam perėjimui į tokį pasaulį kuris geresnis visiems. Naujosios koalicijos, siekiant užbaigti JAV karines bazes užsienyje, yra stipri pradžia.

https://www.truthdig.com/articles/time-close-u-s-foreign-military-bases/

vertė: Alenas Kostiugovas

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarų 11

 1. Štai kur tikras patriotas says:

  Kad taip turėtume bent kiek daugiau tokių drąsių vyrų:

  vilmantinas.com/2018/02/okupantams-netarnausim.html

 2. konkurencijos nėra says:

  Drąsus Žmogus.

 3. Alvydas says:

  O kas pasaulio vilkas bus tada? Rusija? Kinija? Musulmonų sąjunga? Gero sprendimonėra. Be vilko nebus irgi gerai.

 4. konkurencijos nėra says:

  Trim metam globalizacija su Kinijos specifika paskelbta spalio 10d, KKP 19 .suvažiavime

 5. ome says:

  Alvydas, bus Rusija, pradžiai. Liberalų klubas kuris kontroliavo iki šiol pasaulį pasitelkęs JAV pralaimėjo, dabar perims Tradicionalistų klubas su Rusija priešaky. Gal net gi sakyčiau bus taip vadinamas daugiapolis pasaulis, kur bus daug civilizacijų, JAV, ES, Rusija, KInija, Indija, Brazilija ir pan, aišku valdanti viršūnė kuri kontroliuoja pinigus, žiniasklaidą, išteklius, išlieka ta pati, skirsis tik civilizacijų vystymosi modeliai.
  Jei trumpai Valdančiosios viršūnės tranzitas atrodo šitaip: PAX Britanica > PAX Americana > PAX Judaica.

 6. Alvydas says:

  Kai griuvo Berlyno siena atėjo žinome kas, nauja epocha. Dabar, dejure Jeruzalė lyg ir pasaulio sostinė. Faina, esame karta pergyvenę ne tik tūkstanmečio ribą, bet lipame į dar vieną epochą, nuotykiai laukia.

 7. saul says:

  Na jo…..isskirtinis susirupinimas JAV bazemis Sarmatuose ,kai ,tuo metu….babuinas ,jau atvirai pripazysta,kad dislokavo iskanderius Lietuvos pasoneje.Nors….jie cia jau nuo 2012 ir jokiu straipniu apie tai .Bet,tai cia gi normalu.juk Lietuva labai ginkluojasi DDD

  Saul, pastebiu, jog jums jau ankšta čia, ir tiek, ankšta, kad jau nepastebite, jog čia ne Sarmatai susirūpino JAV bazėmis, o susirūpino patys amerikiečiai, beje, susirūpino gerokai anksčiau, nei buvo dislokuoti Iskanderiai, į kuriuos jiems nusispjaut, nes Iskanderių atstumas iki 500km, – Sarmatai tik straipsnį išvertė. Atsibodo čia komentuot? – Jūs pasakykite ir aš jums padėsiu apsispręst, tuo pačiu ir sau, nes vis dar dvejoju, demokratiją prisiminęs…
  moderatorius

 8. saul says:

  Apie tai ir rasau,kad isvertete laaaabai aktualu straipsni.As ir sakau,kad amerikieciai susirupino.Visokiu tu amerikieciu yra,kaip ir visokiu lietuviu ar rusu.Ir visi spausdina ka nori.Perspausdiona taip pat…. kas ka nori ir kas kam rupi.Demokratija prisiminet DDD O ka,uzblokuosite? Oi,tada labai atsiprasau-daugiau TAIP nedarysiu.As nuosirdziai atgailauju ir esu eilini karta pradziugintas tevisku sarmatlinguju modernatoriu rupesciu.Bet as TETE jau turiu ir kitu nenoriu.Na gerai,jau gerai-pasakysiu Jums atvirai.Neatsibodo man cia komentuoti,Noreciau dar su Jumis septyniais pabuti.Cia gi….vienintelis tinklapis ant Lietuvos,kur galima ,is dusios,pasiplepeti su tinklapio modernatoriiais-kitur tokia prabanga .neprieinama.Na siaubas-baisi nepagarba is mano puses..Kas ir butu,jei kiekvienas sugalvotu komentuoti ka nori ir kaip nori.Negalima-juk demokratija.O kad kartais prisiminate ta demokratija-baisinis Jums minusas.Ateityje jau taip nesivarginkite.Bala jos nemate.

  Na tikrai, Saul, perkaitote, jums tie septyni komentatoriai pernelyg didelė apkrova, pailsėkite mėnesiuką, tikiuosi nepamiršiu vėliau draudimą nuimt. Bet atostogos nuo to prakeikto interneto dar niekam nepakenkė. Ir, beje, jūs teisus dėl demokratijos.
  moderatorius

 9. saul says:

  Nepamirskite istrinti mano paskutini komentara-juk cia grynas face’o netekimas.

 10. Lietuvis says:

  Matosi, kad moderatorius alergiskas Sauliui, bet kazkodel neturi alergijos kitiems komentatoriams. Zaidimas i vienus vartus…

 11. Au says:

  Na, ačiū Dievui, gal jau nebegadins akių „saul’iškos“ šiukšlės. Paprastai jo komentarus praleidžiu, bet vistiek erzina, kai kažkoks šlamštas už akių kliūna.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Svetainę nuo spamo saugo Akismet. Sužinokite kaip naudojami jūsų duomenys.

top