Nikas Hanaueris. Purvina kapitalizmo paslaptis – ir nauja vystymosi kryptis

2020, 5 vasario, 9:42 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (56) | peržiūrų 1 000 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Nikas Hanaueris (Nick Hanauer) (gim. 1959 m.) rizikos kapitalistas (Venture capital), milijardierius ir … kovotojas prieš kapitalizmą paskelbė medžiagą revoliuciniu pavadinimu:

„Purvina kapitalizmo paslaptis – ir nauja vystymosi kryptis“ (The dirty secret of capitalism — and a new way forward)

Aš — kapitalistas!, jau trisdešimt metų kapitalistas ir per tą laiką įsteigiau tris tuzinus kompanijų, kurių rinkos vertė 30 milijardų dolerių. Dabar įeinu net ne į 1% turtingiausiųjų, o net į 0,01%.

Tačiau:

Kaip mums kapitalistams pavyksta metai iš metų atsiriekti vis didesnę ekonominio pyrago dalį? Nejaugi mes, turtuoliai, per 30 metų tapome daug protingesni? Arba pradėjome dirbti daug stropiau? O gal dėl to, kad gražiau atrodome? Gaila, bet ne.

Visa paslaptis ekonomikoje. Tai ir yra purvina kapitalizmo paslaptis. Buvo laikai, kai ekonomistai dirbo visos visuomenės naudai. Bet dabar jie dirba tik savo, didelių korporacijų ir milijardierių naudai.

Mes galėtume padidinti mokesčius turtuoliams, apriboti korporacijų įtaką, padidinti darbo užmokestį (t.y. taip, kaip darėme praeityje), bet neoliberali ekonomika mums sako, kad tai yra baisi klaida, juk mokesčių kapitalui padidinimas stabdo kapitalo aktyvumą, o valstybinis reguliavimas, daromas bet kokia forma, yra visiškai neveiksmingas.

Neoliberali ekonomika sako, kad darbo užmokesčio didinimas naikina darbo vietas. Neoliberali ekonomika per pastaruosius 30 metų davė tokį rezultatą – 1% turtuolių praturtėjo 21-u trilijonu dolerių, o tuo tarpu pusė JAV gyventojų tapo skurdesni 900-ais milijardų.

Šitą šabloną neoliberalizmo ekonomika išplatino visame pasaulyje ir dabar vidurinioji klasė iš savo atlyginimų, kurie per visus 40 metų nedidėjo, vos suveda galus su galais. Tačiau neoliberalizmo ekonomistai teigia, kad norint įveikti ekonominius sunkumus vienintelis teisingas sprendimas — dar griežtesnis taupymas ir ekonomikos globalizacija.

Tai ką gi turi padaryti tokioje padėtyje atsidūrusi visuomenė? Man visiškai aišku — mums reikalinga Nauja Ekonomika. Dabar mes žinome, kad ekonomika, kurios dėka aš tapau labai turtingas, yra paprasčiausiai neteisinga. Ji išversta į išvirkščią pusę.

Pasirodo:
— Ne kapitalas stimuliuoja ekonomikos augimą, o žmonės.
— Ne savanaudiškumas padeda sukurti visuomenės gerovę, bet kooperacija.
— Ne konkurencija skatina kūrybą ir didina žmonių gerovę, o bendradarbiavimas.

Šiandien mes jau visi matome, kad neoliberali ekonomika nėra nei teisinga, nei sąžininga, ir taip pat ji negali sukurti aukšto bendradarbiavimo lygio, kuris dabartiniame vystymosi etape visuomenei yra būtinas.

Kur mūsų klaida?

Mūsų klaida – neoliberalus kapitalizmas!

◊♦◊

Prano Valicko komentaras:

Štai taip! — neoliberali ekonomika yra visiškai ne mokslas, o tik interesas. Neoliberalizmas ir neoliberali ekonomika yra vien tik turtuolių (milijonierių ir milijardierių) egoistiniai interesai, bet jie visuomenei savo interesus apgaulės būdu pateikia kaip mokslą.

Kokiu būdu apgaudinėja? — ogi paperka universitetų profesūrą (t.y. ekonomistus, filosofus – irgi) ir šitie papirktieji (tikrų tikriausi korupcionieriai, arba lietuviškai sakant parsidavėliai) iš aukštų tribūnų gieda neoliberalistines giesmes (neoliberalią ekonomiką).

Kūryba užsiima ne kapitalas, o žmonės, t.y. mokslininkai ir inžinieriai, o jie visi priklauso vadinamajai viduriniajai klasei. Matome, kad per 40 pastarųjų metų vidurinioji klasė nuskurdo, t.y. jos vektorius krypsta į ubagyną. Kai žmogui dedant dideles pastangas, aukojantis, nieko nesigauna, padėtis negerėja, tai tada natūraliai dingsta interesas tuo pačiu užsiimti toliau. Vakaruose taip ir yra — mokslas pradėjo atsilikti.

O pasižiūrėkite į Nobelio premijos laureatų sąrašą (gamtos mokslų); jame anksčiau buvo vien europiečiai ir amerikiečiai, o dabar į daugumą išsiveržė azijiečiai. Kodėl? Todėl, kad Amerika dar neprivertė azijiečių (valdžios luomo) tapti neoliberalais.

O kaip Lietuvoje? Pas mus perestroikos laikais visi komunistai ir komjaunuoliai (sekretoriai ir kiti funkcionieriai) staiga atsivertė tiesiai į neoliberalizmą (visoje Sovietų Sąjungoje įvyko lygiai toks pats procesas; žodžiu funkcionieriai gavo įsakymą iš Kremliaus ir metamorfozė įvyko).

Marksistai staiga peršoko tiesiai į neoliberalizmą, kuris tuo metu buvo laikomas pačiu pažangiausiu reiškiniu pasaulyje tiek filosofijoje, tiek ekonomikoje, tiek visuomeniniame gyvenime. Jie manė, kad dabar jau taip šoks pirmyn, kad Vakarai liks toli užnugary, t.y. išsiverš į priekį visose srityse — ekonomikoje, moksle…

Kadangi Lietuvoje jau 30 metų viešpatauja neoloberalai ir jie stropiausiai (iš visų buvusių TSRS respublikų ir Rytų Europos soclagerio) vykdo visus neoliberalizmo receptus, tai kelyje į nebūtį Lietuva yra pirmoje vietoje pasaulyje – didžiausia socialinė atskirtis visoje Europoje, mažiausi atlyginimai, sparčiausiai pasaulyje mažėja gyventojų skaičius, sparčiausiai sensta ir išmiršta visuomenė (nes beveik visas jaunimas bėga į užsienius), daugiausia pasaulyje savižudybių (šimtui tūkstančių gyventojų), daugiausia išgeria alkoholio…

Akivaizdu, kad mūsų neoliberalistinis valdžios luomas (visos partijos, nesvarbu kaip besivadintų, vykdo neoliberalią politiką) vis dar mano esąs pažangiausias ir toliau spartina neoliberalizmo įdiegimą… Jie beviltiški ir ko gero patys į protą jau neateis.

Aš pasiūliau programos variantą, kuriame yra ekonomikos deofšorizacija, didesnis (tiek kiek reikia) kapitalo apmokestinimas, mokesčių darbui sumažinimas (galima juos ir panaikinti), darbo užmokesčio padidinimas, valstybinis reguliavimas (valstybinis bankas, pigūs ilgalaikiai kreditai… ), visų neoliberalizmo grimasų išmetimas iš visuomeninio gyvenimo (vaikų teisės, LGBT pašalinimas iš švietimo…), ekonomikoje kooperacija ir valstybės dalyvavimas ekonomikos kūrime.

Tai yra, faktiškai panaikinti neoliberalizmą — taip kaip siūlo kapitalistas Nikas Hanaueris. Kad neoliberalizmas yra didžiulė klaida Hanaueris teigia ne šiaip sau iš didelės meilės žmonėms, o dėl to, kad mato, jog vidurinysis sluoksnis arba klasė, o visi kūrėjai – mokslininkai, inžinieriai, išradėjai kaip tik yra šios klasės atstovai, – praranda interesą veikti, nes nemato motyvacijos.

Vadinasi ateityje tokių neliks ir bus didžiulė stagnacija bei atsilikimas nuo pasaulio. Tada nykstanti vidurinioji klasė paskui save nusitemps ir kapitalistus-turtuolius — praras jie visus savo turtus ir taps tokiais pat ubagais kokiais jie pavertė viduriniąją klasę.

Hanaueris yra labai įžvalgus, mato pavojų ir nenori prarasti turtų bei padėties visuomenėje, todėl siūlo uždėti apynasrį liberalizmui (t.y. priversti ekonomiką dirbti visuomenės naudai, o ne vien tik turtuolių), nes tik tada vidurinioji klasė vėl bus suinteresuota užsiimti mokslu ir kūryba.

Faktiškai mano programos pasiūlymas yra antiliberalizmas. Programą parašiau 2018 metų lapkritį ir pasiūliau juozaitininkams (LYČ`ui). Jie viską atmetė. Nesupranta, kad vien tik patriotinių lozungų dabar jau neužtenka (prieš 30 metų užteko).

Medžiagą parengė: Pranas Valickas

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 56

 1. Socialistas says:

  „Tai kas,ką jie ten apie save teigia ar rašo.“ – tavo įsitikinimai yra aukščiau už oficialią informaciją? Bravo! Neigti faktus gali tik kvailys. O 25% tai labai reikšminga dalis? Jugoslavijoje taip pat buvo smulkių privačių įmonių, bet ji buvo socialistinė, ar ir tai neigsi?
  Pasikartosiu, beviltiška su tavimi diskutuoti, nes tu vistiek nugalėsi savo kvailybe. Gyveni kapitalizmo gėrio imperijoje ir džiaukis, ypač džiaukis kai atleis tave iš darbo, o bankas išmes iš būsto, nes paskolai mokęti neturėsi pinigų, o valdžiai nusispjaut ant tavęs. džiaukis, kad tave kojomis į priekį išneš iš darbo vietos, nes pensijos tu nesulauksi kapitalistiniame rojuje. Džiaukis, kad nemokamos nesudėtingos procedūros sulauksi po metų, o jei norėsi greičiau eik į privatų kabinetą ir mokėk didelius pinigus. Džiaukis, kad tavo vaikams nėra galimybės aukštajį mokslą įgyti nemokamai. Kapitalizmo rojuje jie ims paskolas mokslui, kurias paskui atidirbinės. O didžiausias džiaugsmas tai kad tu ir tavo vaikai pasmerkti arti kapitalistui ir turtus sukrausit darbdaviui, kuriam priklauso gamybinės darbo priemonės. O darbdavio kišenėje sėdi visos partijos, kurios įstatymiškai tave išnaudoja – nuolat kurdamos naujus mokesčius, ir leidžiančios kapitalistams kelti kainas. Ir nepamiršk, kad kapitalizme gerai gyvena tik ekonomiškai ir militaristiškai stipriausios valstybės, Lietuva tokia niekada nebuvo ir jai nelemta būti dėl objektyvių priežasčių. Kadangi ES yra kapistaltinė santvarka, tai tokias silpnas valstybes kaip Lietuva visada išnaudos stipresnės (nepaisant visų lozungų apie lygybę).

 2. saul says:

  Pagalvojau,pagalvojau ir….aš sutinku tokiame pasaulyje gyventi.Geresnio nesu matęs.Visiškai nusikliedėjo komunistas,apie tas…._“Ir nepamiršk, kad kapitalizme gerai gyvena tik ekonomiškai ir militaristiškai stipriausios valstybės“.Galėčiau oponuoti su Airija,Liuksemburgu,Belgija,Suomija,Norvegija,Austrija,Taivanu ir daug,daug,daug kitų.Na o ta Jugoslavija ir buvo pusiau socialistinė.Ir pats tai komunistas žino.J.Titasi buvo,kaip rakštis Stalino subinėj.CCCP geriasni santykiai buvo su daugeliu kapitalistinių valstybių,nei su Jugoslavija Pasiskaitykite apie CCCP ir Jugoslavijos,to meto futbolo rungtynes,kur pralaimėjusieji galėjo būti sušaudyti.,įdomiausia,kad ir iš vienos pusės, ir iš kitos pusės.Vėliau po stalino mirties Jugoslavija turėjo prezidentą,kas jokioj,to meto,socvaltybėje nebuvo įmanoma.

 3. Socialistas says:

  Galėčiau oponuoti su Airija,Liuksemburgu,Belgija,Suomija,Norvegija,Austrija,Taivanu
  Paoponuok su Tanzanija, Etiopija, Urugvajumi, Birma, Libija ir t.t. Tavo išvardintos „sėkmės“ valstybės pvz Austria, Suomija, Tavianis turi pramonnę ir eksportuoja savo prekes, Norvegija vis dar sėdi ant naftos pompos kuri senka ir išsibaigs 2030 (iki naftos atradimo, Norvegija buvo ūbagynas kaip Afrikos kapitalistiniai ubagynai), Airija panašiai buvo bulvių augintojų šalis, kuri įstojus į ES pradėjo gyventi iš bankinių paskolų ne pagal kišenę (gyvenimas į skolą nėra neribotas),o miniatiūrinės kaip Liuksemburas gyvena į skolą stipresnių kapitalistinių valstybių įtakos zonoje. Ir jas visas vienija bendras bruožas – kas 10 metų ekonominės krizės, kurios prislegia eilinius dirbančiuosius, nes būtent iš dirbančiųjų yra padengiami stambių tarptautinių korporacijų nuostoliai su ES valdžios palaiminimu. Jugoslavai su nostolgija mena 70uosius ir visą tarybinį laikmetį. Neseniai buvau eks-Jugoslavijoje.
  „futbolo rungtynes,kur pralaimėjusieji galėjo būti sušaudyti“ – nusišneki. Iš kur tokių nesąmonių profantazuoji?
  „aš sutinku tokiame pasaulyje gyventi.|, nes neturi kito pasirinkimo, o jei nesi matęs, tai dar nereiškia, kad tokio neįmanoma sukurti.
  O socialistinių valstybių retenybė, nes kapitalistai neatduoda lengvai savo privogtų turtų žmonėms,o revoliucijoms visuomenė turi subręsti. Po TSRS griūties, iki kitos revoliucijos visuomenė bręs ilgiau negu po nesėkmingos Prancūzijos revoliucijos prireikė iki sėkmingos Didžiojo Spalio revoliucijos.

 4. saul says:

  Tos krizės,kas 10(ši teorija jau nepasitvirtina) metų,apima ne tik liuksemburgus,bet visas šalis ,nes dabar, ekonomika pasaulyje yra globali.Tai ką,krizės nebuvo 1999,2008mJAV,Rusijoj,Kinijoj Kas ant kokios bačkos sėdi ar sėdėjo -mes žinome.Ir kieno ekonomika yra „vien tik benzokolonkės“ ,o kurių ne vien tik.Kas buvo pasaulio ubagynas ir tautų kalėjimas,nuo neatmenamų laikų ,mes taip pat žinome.Tai ,jums ir pavyzdys,kad Airija ,kaip ,kad sakė komunistas,nuo bulvinės ekonomikos pakilo į pirmaujančias pozicijas,vedami ,tikrai,kad ne socializmo ar komunizmo.O kam jis čia tas savo vargetas pusiau social.tanzanijas ir birmas išvardino,tik ponas Dievas težino.Na….o ta spalio revoliucija,pasak pačių rusų,ne tik,kad visiškai nesėkminga o gėdinga ir buvo pražūtinga patiems rusams.Kiekvienas gali ir pats pasimąstyti….,ar didesnis atsilikimas buvo carinės ar dabartinės Rusijos nuo pažangiausių pasaulio valstybių.Na o tam pačiam mūsų komunizmo korifėjui,siūlyčiau palyginti priešrevoliucinio Rusijos darbininko(valstiečio) ir prancūzo darbo sąlygas,buitį atlyginimą su dabartinio Prancuzijos darbuotojo(vakstiečio-ūkininko) ir rusų darbininko ar ž.ū.darbuotojo sąlygomis.Manau,nereikia būti okulistu,kad pamatytum,jog šis skirtumas ,praėjus 100metų…nesumažėjo o išaugo.Tai,tada,kaip įtakojo rusų darbininąi ar valstietį tie 70metų socializmo?

 5. konkurencijos nėra says:

  „Manau,nereikia būti okulistu,kad“- kas tai?

  Na….o ta spalio revoliucija,pasak pačių rusų,ne tik,kad visiškai nesėkminga o gėdinga ir buvo pražūtinga patiems rusams.

  Iš Pono saul bevertės žodžių lavinos, darom išvadą, kad apie Didžiojo Spalio revoliucijos priežastis ir pasekmes jis ŽALIO SUPRATIMO NETURI!

 6. saul says:

  Biškį žinau.Žinau,kad,pagal apklausas,sovietmečio režimas vertinamas labjau už dabartinį Putino.Žinau,kad pilnos,per Spalines, gatvės demonstrantų eina su Stalino portretais.Dar žnau ,kad Spalio rev.turėjo savo faraoną,kuris ir dabar dar garbinamas.Jūs,rusai,esate sadomarxsoschistai-jums patinka,kai jus lupa ar žudo.Svarbiausia,kad tik caras,jo padchalujai ir jo ochrankė būtų viskuom aptękę.

 7. Socialistas says:

  saul pasižiūrėk į statistiką, kiek augo pramonė ir pragyvenimo lygis tarybiniais laikais visose TSRS respublikose, ir palygink su post tarybiniu laikotarpiu. TSRS žmonių aprūpinimas ir pragyvenimos lygis buvo aukštesnis, nei dabar. Tu arba TSRS negyvenai arba net ir alchašų šeimoje gimei. Visiems dirbantiesiems TSRS buvo gera gyventi. Jei tave tenkina išnaudojimas vergavimas bankui ir tu džiaugiesi, kad tavo vaikai ims paskolas mokslams tai tu psichiškai nesveikas, nes kiekvienas adekvatus žmogus tokiais dalykais nesidžiaugia, nes tai prieštarauja žmogiškai prigimčiai. ir jei tau kapitalistinės vergingos valstybės yra socialistinės tai eilinį kartą nusišneki. Airija toli gražu nėra pirmaujanti valstybė, gyvena į skolą, o skola iki begalybės neauga, ją reikės sumokėti dirbantiesiems kai prasidės ekonominė krizė. Krizės kas 10 metų ciklas tai ne teroija o sisteminis kapitalizmo bruožas, kurio tu nepanaikinsi, kad ir kiek nepagrįstai neigtum. Apie priešrevoliucinį vakarų europos darbinikkų apdėti matosi nieko nenutuoki, net nežinai, kad pvz Austrijoje 1919 m į valdžia išrinko socialistus ir socialistai rpadėjo masiškas namų statybas, kur butus suteikė skurdžiai besiverčiantiems žmonėms. Nuo praeitų metų Vienoje vyksta paroda die rote wien, pasakojanti apie tą laikotarpį ir jo apsiekimus. pasidomėk kokios darbo sąlygos fabrikuose buvo Anglijoje, Vokietijoje, tada šnekėk. Nešnekėk to ko nežinai, nes labai akivaizdus tavo infantiliškas blefas.

 8. Socialistas says:

  sadomarxsoschistai-jums patinka,kai jus lupa ar žudo.Svarbiausia,kad tik caras,jo padchalujai ir jo ochrankė būtų viskuom aptękę

  caras sulyginai su bolševikais? nusišneki eilinį kartą, nesiorientuoji nei kas prieš ką. Čia tau bukai kapitalizmo aukai reikalingas oligarchas, kurio ochrankė viskuo aptekusi, o tu jo turpiniais pasitenkini ir dar renki į valdžią ir gatavas paskutinius marškinsiua tiduoti idant kapitalizmo tvarka nebūtų sugriauta.

 9. saul says:

  Priekvaišiui.Ką tu čia beprirašytum….dabar daugumai Lietuvos žmonių geriau,nei sovietmečiu.Ir visai nesvaikit su tuo augimu.Tai tada pažiūrėk į tarpukario pradžios 1919 ir 1940m duomenis.Kiek kartų viskas plėtėsi ir tobulėjo,augo,kol…..neužėjo tavo sovietai.Po tos, maro bacilos- komunistų dar ir dabar sunkiai atsigauname.Pasižiūrėk,kur nebuvo Europoj komunistų-visur žmonės gyvena gerai.Niekas nebėga iš tų šalių,kur nebuvo rusiško kerzavo čebato.Na….dabar oponuok.Na o Tanzanija,Alžyras,nepalai,visokie bangladešai tai,taip pat pusiau socialistinės.Laaaabai panašios į Kinija.Tik Kinijoj komunistai ,o šiose kokios nors socpartijos vadovauja.Ir nelysk su savo ubagais į akis,aš pateikiau kap pavyzdį… Europos valstybes.Ką tu čia apie tas paskolas užvedei.Aš tau dar kartą sakau,kad ir sovietmetį mano tėvai buvo pasiėmę paskolą namui.Ir dabar,jei jaunas žmogus nori ką nors turėti….-turi imti paskolą.O iš kur jis gaus,būdamas 25m????? Na ,išminčiau-papasakok.Iš kur? Gal tu duosi? Kokį čia šūdą veli? Visas pasaulis geriau dar nesugalvojo,jis,mat,išmąstys. Airija jam ,toli gražu,ne pirmaujanti.Tai gal tavo socKorėja pirmaujanti,ar Kuba. Gerai išminčiau,atsakyk ,kuri? Liežuviu plakti visi moka-pateikė pavyzdį Austrijos.Tai aš tau pats rašiau,kad Austrija nedidelė ir nemilitaristinė,o pasiekus daug.Jo bl socializmas Austrijoj-artistas.Kokiusdar bl namus prieš 100metų? Priekvaišsi.Austrija viena iš pirmaujančių imperijų buvo.Taip -čia du kartus krizė buvo ,kas 10metų.O ką pasakysi,jei jos nebus dar 5metus? Taigi paskutinė ,tai 2008,Netgi fiksuojama,kaip 2007.Pasakoja jis apie CCCP žmonių aprūpinimą.Nu pusprotis-eilės prie maisto,eilės prie visko,tuščios parduotuvės,deficitas,automobilis pas kas penktą šeimą,trys kartos gyvana viename bute-jam aprūpinimas geras.VISIŠKAI šūdinas aprūpinimas.Papasakok tada apie kooperatinius butus,kuriuos irgi ,kad statytis …reikėjo stoti į eilę.O gal tokių nebuvo? Kas už juos mokėjo? Tai jei už dyką dalino-kam reikėjo eilėje dėl kooperatinių stovėti ir dar mokėti. O tokių ,juk,buvo milijonai per CCCP. Žvangini čia atšipusiais dantim,revanšo užsigeidęs.Nebus jau ,nelauk.Ruskynas ir tas jau kapitalistinis.Būtų mano valia,už komunistavimą sodinčiau iki gyvos galvos, tokius ,kaip tu, berazumius.Rašinėja uikė,mat, nesąmones-eik bl dirbi.Ir nereiks jokių paskolų.Iš mano pažystamų,giminių,draugų,tik vieni pasiėmę paskolą.O jaunimas -taip ima .O iš kur jaunimui gauti ,jei tau 25,o nori gyventi name ir turėti visko? Taip-dar jie galėtų ir pavargti.Bet bl nenori jau njiekas laukti ir gyventi ,kaip sovietmeciu,kad bėda DDD

 10. konkurencijos nėra says:

  Būtų mano valia,už komunistavimą sodinčiau iki gyvos galvos, tokius ,kaip tu, berazumius.Rašinėja uikė,mat, nesąmones-eik bl dirbi.Ir nereiks jokių paskolų.Iš mano pažystamų,giminių,draugų,tik vieni pasiėmę paskolą.O jaunimas -taip ima .O iš kur jaunimui gauti ,jei tau 25,o nori gyventi name ir turėti visko? Taip-dar jie galėtų ir pavargti.Bet bl nenori jau njiekas laukti ir gyventi ,kaip sovietmeciu,kad bėda DDD

  O prie ruso jaunimas baiges mokslus gaudavo gyvenama plota be jkiu paskolu ir kitu vargu kuriuos banksteriau valdžia prikurė tavO išgirtam kapitalizmE

 11. saul says:

  Nesikartosiu,pirma,skaityk ką parašiau apie tuos sovietinius butus.O nuo 1980m jų ,išvis ,neliko.

 12. Socialistas says:

  saul, pažiūrėk koks rinkėjų aktyvumas per rinkimus. Apie 50% visų balso teisę turinčių žmonių. Iš tu 50% vos puse surenka visokie nausėdos, kad gautų vietą Kitaip tariant vos trečdalis balsavimo teisę turinių žmonių išrenka dabartinę valdžią. O tie 50% balsavimo teisę turinčiųjų kurie neine išvis į rinkimus ir yra ta masė, kuri pavargo nuo kapitalizmo. Ir žmonėms ne geriau prie kapitalizmo. Psaualinė tendencija jau buvau tau nurodės soc tyrimo šaltinį 56% planetos gyventojų nepatenkinti kapitalizmu. taigi vėl prašovei su savo nepagrįstom šnekom. Apie tarybinius butus. Įvertinkit laikmetį kada ir kokiom sąlygom jie buvo statomi, kokios tuo metu medžiagos buvo. Man įdomu kiek tu matęs vakarų europos butų 1950-1980 metų statybos. Man teko galimybė pagyventi ir Prancūzijos, Austrijos, Vokietijos, Suomijos net Šveicarijos to laikotarpio butai niekuo negersni nei TSRS. O geriausia tai angliškos plastikinės vonios kur baisu lipti, nes atrodo kad suluš, jos mažos ir šilumos nelaiko. TSRS špi-inės vonios žymiai geresnės. Už tai kad JK kapitalizmas taupo ir ieško kaip kuo pigiau pagaminus, kuo brangiau aprduoti, o socializme buvo galvojama apie pelną, o apie naudą žmogui, nenuginčysi to niekaip saul.

 13. saul says:

  Aš niekur nešaudžiau ir nesiruošiu.Aš ir pats,galų gale,nesu už laukinį kapitalizmą.Aš ,netgi,tavim ir medijom tikiu,kad dauguma pasaulio žmonių ne už tokį kapitalizmą,kuris dabar yra.Bet niekas nedarė dabar jokių apklausų apie komunizmą arba socializmą.Sutik,kad procentas būtų visai mizernas.Nėra normalių šalių,kurių visuomenės stipriai palaiko esamą valdžia ir jos nekeikia.Na….nebent tik Š.Korėjoj,ar kokioj Rusijoj.Paprastam žmogui( daugumai) visos valdžios blogos.Tik normaliose šalyse individas turi teisę ją keikti,mąstyti,kalbėti ir rinktis.Aš laukiu,kada tu dar pradėsi apie švedišką socializmą.Man laaaabai įdomi tavo nuomonė apie jį.Kaip tu čia,šioj vietoj,suderintum aprūpintą senatvę,didžiulius mokesčius,kainas,liberalią visuomenę,labai didelį migrantų kiekį? Papasakok,ką nors apie tai.Aš rimtai.Mano teta dar 80-90aisiais gyveno Malmėje.Kai ką apie tą šalį žinau iš tų ir dabartinių laikų.Kažkaip tai….jūs abu su „konkurencininku“jau labai juokingai ir vieningai, įtariate mane netaiklumu ir prastu „šaudymu“DDD Na…o apie tas vonias,tai…čia jau juokinga ir visiškai suprantama..“Prie ruso“,kaip jas ,tokias pačias,pradėjo gaminti 1960,tai jos ir nesikeitė iki sovietmečio galo.Aš turiu uomenį,apie butų komplektaciją.Štampavo,ką turėjo.Taip,kad aš net įsitikinęs,kad užsienį, tais pačiais metais( 1960)jos buvo labai panašios,tik ten viskas keitėsi,modernėjo,atsirado plastikai,skardos visokiausios,o čia tas pats pečius-aukštarosnė kepė juos, negesinama, iki pat sovietmečio galo ir niekas sau nesuko galvos su jokiais atnaujinimais ir modernizmais.Ne be reikalo japonai pirko rusiškas stakles ir lydė į metalo laužą-daug gero metalo.Gyvenau Vokietijoj,Buvęs Austrijos daugiabutyje,Rusijos,Prancūzijos,Belgijos,Olandijos,LENKIJOS,SLOVAKIJOS,Čekijos,Švedijos,Kroatijos…,Italijos ir Ispanijos tik matęs.Nežinau,mano galva,visi geresni,gražesni už Rusijos.Prastesnius už mūsų,mačiau tik Bulgarijoj ir Balkanuose.Britanijoj nebuvęs.Nežinau,kurių jie ten metų statybos,bet nemanau,kad aukštesnių, nei 1980.Aišku,visur atsiras išimčių.Aš apie visumą.

 14. konkurencijos nėra says:

  Baigiant: jeigu trilijardierius prakalbo, ar/arba jam liepė Tai įgarsinnt, Reiškia su Išnaudojamąja ekonomika labaaai blogai. Laukiam fors mažor…

 15. saul says:

  O DABAR IŠVERSK Į LIETUVIŲ KALBĄ.“Ne v obidų“-nuuu suųprantii-„s rųkogo“-nie per gūglę,o nuormaaliaj.

 16. konkurencijos nėra says:

  Išjung televizorių, ne geriau išmesk, ir po keleto metų smegenėlės pradės dirbt pačios…

 17. Socialistas says:

  Ne be reikalo japonai pirko rusiškas stakles ir lydė į metalo laužą-daug gero metalo.- liberalų sukurtas mitas, kuris kilęs iš anekdotų folkloro.
  Bet niekas nedarė dabar jokių apklausų apie komunizmą arba socializmą.Sutik,kad procentas būtų visai mizernas.
  SUtinku, nes kaip esu minėjęs, visuomenė turi subręsti pokyčiams, tuo labiau revoliucijoms. Po TSRS griūties brendimo laikotarpis bus žymiai ilgesnis nei tarkim po Prancūzijos revoliucijos iki 1917 spalio revolucijos.
  Gyvenau Vokietijoj,Buvęs Austrijos daugiabutyje,Rusijos,Prancūzijos,Belgijos,Olandijos,LENKIJOS,SLOVAKIJOS,Čekijos,Švedijos,Kroatijos…,Italijos ir Ispanijos tik matęs.Nežinau,mano galva,visi geresni,gražesni už Rusijos.
  Visiškai negeresni. Įkelčiau nuotrauką iš Asutrijos daugiabučio. Turint omenyje kaip dabar kalbama apie tvarų resursų naudojimą, tai pvz namo laiptinė be langu, šviesa laiptinėje dega ištisą parą. Nėra automatinio įsijungimo nuo judesio. Viena tai kainuoja, antra nesuderinama su tvariu resursų naudojimu. Liftas mažesnis už taybinių devynauščių: du žmonės įlipa ir krūtinėm susirėmę stovi, labai lėtas, greičiau užlipti į 8 aukųštą nei pakliti liftu. Sienų izoliacija – girdisi kaip kaimynas vandenį leidžia savo vonioje. Ventiliacija – jauti kada apačioj gyvenantys žmonės kepa kotletus. Čia buitiniai praktiniai pastebėjimai. O jei gyvenai Austrijoj tai turėtum žinot, kad tarybiniam biurokratizmui iki austriško kaip iki mėnulio.

 18. saul says:

  Tarybiniam biurokratizmui nebuvo lygių.Jis koja kojon ėjo ir su kyšininkavimu.Na ir buvo tragikomiškas ,iš šių laikų požiūrio.Kažkam,kažką….reikėjo „nunešti“,kad gautum kokį….tai… menkniekį arba nemenkniekį.Gydytojui-bonką ir saldainių,už pastatymą į eilę bendrabučiui gauti.profsąjungos pirmininkui-konjako ir 25kę,norint kilti karjeros laiptais-šefui….su statybų brigada pabaigti statomo namo apdailą,kad gauti Rusijoj viešbučio kambarį-kondensuoto,saldainių ir išskirtinių komplimentų pabuvusei viešbučio darbuotojai.it t.t.Nežinau-Austrijoj gyvenau pas ruselius apie savaitę,daug nežinau.Daug daugiau žinau apie Belgijos,Vokietijos ir Švedijos daugiabučius ir Švedijos jau, jokiu būdu,nepavadinčiau chrusęiovkėmis Taip-liftai visur mažesni,bet visi iš nerūdijanči0 plieno,nors namas kokių…70ųjų.Bet-liftai ir penkiaauktyje iki „tiefgarage“ po žeme.Na tai,kaip ten toj Švedijoj-socializmas ar ne?Kur jo daugiau-Švedijoj ar Kinijoj ar Vietname?

 19. Socialistas says:

  savaitę pabūti Austrijoj tai ne gyvenimas. Jei tikrai gyventum ir reikėtų lakstyti po skirtingas kontoras užsiregistruoti tada suprastum kas yra biurokratija. Pvz. XXI a. registracijos automatizuojamos, o čia vienoje institucija privalai prisiregistruoti, akd turi teisę dirbti ir gyventi Austrijoje. Tai visas XXI a. progresas tai automatas kuris išduoda talonus su eilės numeriu. Eiga tokia, ateini prie 8 h. eilė nuo antro aukšto nusidirekusi net lauke. Taloniuką ne pats pasiimi, bet tau jį paduoda šalia automato stovintis darbuotojas, o paskui lauki savo eilės iki 13,00h. 5 valandos eilėje, 20 min registracija + mokęstis.

 20. Socialistas says:

  Daug daugiau žinau apie Belgijos,Vokietijos ir Švedijos daugiabučius ir Švedijos jau, jokiu būdu,nepavadinčiau chrusęiovkėmis Taip-liftai visur mažesni,bet visi iš nerūdijanči0 plieno,nors namas kokių…70ųjų.Bet-liftai ir penkiaauktyje iki „tiefgarage“ po žeme.

  Čia nereikšmingos detalės. TSRS nepakeitė vonių iš špižiaus į plastiką, o švedai tampavo neperšaunamus liftus. Kaip ir sakiau to laikotarpio būstai visur panašūs.

  Na tai,kaip ten toj Švedijoj-socializmas ar ne?Kur jo daugiau-Švedijoj ar Kinijoj ar Vietname? Klausimas – provokacija tuščiam ginčui. Švedija nėra socialistinė valstybė ir niekada tokia nesiskelbė oficialiai ir nieko nėra užsimenama konstitucijoje kaip pvz. Portugalijos atveju. Išvis švedija stambus privatus kapitalas: IKEA, NOKIA, t.t. apie kokį socializmą galli būti kalba jei gamybinės darbo piemonės priklauso pirvačiam asmeniui, o ne valstybei.

 21. saul says:

  Tai,kad ,Portugalijoj,taip pat nepriklauso tos darbo priemonės valstybei.Kinijoj rinkos ekonomikos produktas apie 85proc.Ir tik 15 proc.sukuria valstybinės įmonės.Priedo,tai ir nelabai svarbu.Yra nemažai kapital.valstybių,kur stambios įmonės- valstybinės.Čia,rodiklis-laisva rinka arba ne.

 22. konkurencijos nėra says:

  laisva rinka – UTOPIJA

 23. saul says:

  Tu pimriau išsiaiškink,kas tai yra rinka,laisva rinka.Pradėk nuo pradžių,nuosekliai,gilinkis į viską,pradėk nuo turgaus,eik į priekį ir …..viską sužinosi.Tikrai.O čia bluznini nei į tvorą,nei į mietą,kaip koks pamišėlis.Nei žinai,kas rinka,nei ,kas ta utopija.UTOPIJA-tai tavasis komunizmas.Atsiversk lietuvių kalbos žodyną ir paskaityl,to žodžio reikšmę.

 24. konkurencijos nėra says:

  UTOPIJA randasi tarptautinių žodžių žodyne…!

 25. saul says:

  Na ką čia ir pridursi.

 26. saul says:

  zodynas.vz.lt/Utopija čia „konkurencijai“ ir komunistui

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top