Nupirktas teisingumas

2019, 21 vasario, 14:50 | kategorija Realybė | atsiliepimų (9) | peržiūrų 999 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Sulaikyti teisėjai: Henrichas Jaglinskis, Egidijus Laužikas, Viktoras Kažys, Robertas Rainys, Arūnas Kaminskas, Valdimaras Bavėjanas. Dar dviejų teisėjų – Gintaro Čekanausko ir Konstantino Gurino fotografai laisvėje neužfiksavo. Arūno Bernacko koliažas

Vidmantas MISEVIČIUS ir Darius ČIUŽAUSKAS | RESPUBLIKA

Visos valdžios, kiek jų mes per beveik tris Nepriklausomybės dešimtmečius turėjome, visada žadėjo suvaldyti korupciją valstybinėse institucijose. Karts nuo karto kildavo didesnių ar mažesnių skandalų, tačiau tokio, koks vakar sukrėtė Lietuvos teismų sistemą, dar nėra buvę.

Įtarimai – aštuoniems teisėjams

Trečiadienį prezidentės Dalios Grybauskaitės dekretu buvo sustabdyti įgaliojimai ir baudžiamojon atsakomybėn leista patraukti net aštuonis teisėjus: Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėją Egidijų Laužiką, Lietuvos apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjus Viktorą Kažį ir Valdimarą Bavėjaną, Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėją Konstantiną Guriną, Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėją Henrichą Jaglinskį, Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėją Robertą Rainį, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėją Arūną Kaminską, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėją Gintarą Čekanauską. Įtariamų teisėjų darbo patirtis – nuo 24 iki 37 metų.

Be teisėjų buvo sulaikyti ir penki praktikuojantys advokatai – Drąsutis Zagreckas, Romualdas Mikliušas, Giedrė Cimbolienė, Aivaras Surblys, Marius Navickas. Iš viso trečiadienį buvo sulaikyti 26 asmenys. Įtariama, kad už palankius teisėjų sprendimus jiems buvo siūloma nuo 1000 iki 100 000 eurų siekiantys kyšiai. Bendra kyšių suma gali sudaryti apie 400 000 eurų.

Kratos – visoje Lietuvoje

Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis akcentavo, kad kyšininkavimas teismų sistemoje verčia kalbėti ne tik apie pastarųjų asmenų padarytą žalą, bet ir apie neteisėtus sprendimus, dėl to nukentėjusius asmenis ir neįvykdytą teisingumą. „Dėl tokių veiksmų žmonės praranda pasitikėjimą teisingumu. Tai milžiniška žala valstybei, – sakė E.Pašilis. – Tyrimo metu paaiškėjo, kad veikė koordinuota sistema, apėmusi pačias įvairiausias teisės sritis, pradedant civiline ir baigiant baudžiamąja. Veikas vykdė išoriškai tarpusavyje susiję asmenys, o advokatų kontorose faktiškai vyko prekyba teisingumu.“

Generalinis prokuroras pripažino, kad dalį teisėjų nagrinėtų bylų gali tekti peržiūrėti ir užsiminė, jog sulaikytų įtariamųjų skaičius gali augti – artimiausiu metu bus prašoma panaikinti Druskininkų mero Ričardo Malinausko neliečiamybę.

Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius Žydrūnas Bartkus patikslino, kad STT kartu su kriminaline policija atlieka didžiausią tarnybos istorijoje operaciją. „Šiuo metu vykdomą įkiteisminį tyrimą kontroliuoja speciali penkių prokurorų grupė. Atliekamos kratos, kuriose dalyvauja daugiau negu šimtas teisėsaugos pareigūnų, – operacijos mastus vardino STT vadovas. – Kratos atliekamos ne tik visų instancijų teismuose Vilniuje ir Kaune, bet ir įtariamų asmenų gyvenamosiose vietose visoje Lietuvoje“. Paklaustas, ar ta aplinkybė, jog kardomosios priemonės klausimą teisėjams spręs jų kolegos, nesutrukdys teisingumui, Ž.Bartkus atsakė, jog, nepaisant kilusio skandalo, nereiktų galvoti, kad visi teismai Lietuvoje – korumpuoti. STT vadas pridūrė, kad visus, su byla susijusius klausimus, spręs sąžiningi, specialiai atrinkti, teisėjai.

Asmenys yra nekalti, kol neįrodyta kitaip

Oficialiame Lietuvos advokatūros komentare rašoma, kad institucija laukia detalesnės informacijos iš teisėsaugos ir advokatų, kuriems pareikšti įtarimai bei pabrėžiama, kad „minimi asmenys yra nekalti, kol nėra įrodoma priešingai. Manome, kad bylos rezultatas – tai ne skambus pranešimas apie tyrimo pradžią, o tik galutinis ir įsiteisėjęs teismo sprendimas.“

Panašią poziciją išsakė Teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Rimvydas Norkus ir Apygardos teismo pirmininkė Loreta Braždienė. „Tokie viešai pareikšti kaltinimai yra smūgis teismų bendruomenei, bet kol neįrodyta kitaip, bus teigiama, kad teismuose dirba tik sąžiningi teisėjai. Kiekvieno minėto teisėjo nagrinėtos bylos bus paskirtos naujiems teisėjams. Jeigu paaiškės, kad su konkrečiu įvykiu susijusi byla jau baigta ir bus įrodyta nusikalstama veika, procesas bus atnaujintas, tačiau tikrai nebus peržiūrimos visos įtariamų teisėjų nagrinėtos bylos“, – žurnalistams sakė A.Valantinas. „Šiandien yra sukurti visi mechanizmai, turintys užtikrinti sąžiningą teisingumą. Teisėjai skiriami po griežtos atrankos. Bylas jiems paskirsto specialios programos. Net teismo pirmininkas negali nurodyti, kokią bylą pasirinkti“, – teigė A.Valantinas, pripažinęs, kad „žmogiškasis faktorius“ teismuose visgi išlieka.

Įdomu tai, kad visų institucijų atstovai, nuolat pabrėžę nekaltumo prezumpcijos svarbą, taip ir nesugebėjo atsakyti į porą klausimų – kokia bus asmeninė įtariamųjų atsakomybė, jeigu įtarimai pasitvirtins ir kas kompensuos dėl galimai nesąžiningų sprendimų patirtus asmenų nuostolius.

R.Malinausko įtarimai korupcija negąsdina

Specialiųjų tyrimų tarnybos ir Generalinės prokuratūros atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl galimo stambaus masto kyšininkavimo, prekybos poveikiu, papirkimo ir piktnaudžiavimo teismų sistemoje sulaikytų įtariamųjų vakar galėjo būti bent vienu daugiau. STT vadovas Žydrūnas Bartkus neslėpė, jog Druskininkų merą Ričardą Malinauską apsaugojo netrukus vyksiantys savivaldos rinkimai.

„Šiuo metu Druskininkų meras nėra tarp sulaikytų asmenų dėl to, kad jis yra kandidatas į Druskininkų merus ir jam taikoma neliečiamybė“, – patikino Ž.Bartkus.

Artimiausiu metu teisėsaugininkai kreipsis į Vyriausiąją rinkimų komisiją ir prašys panaikinti R.Malinausko neliečiamybę.

Vakar kalbėdamas su „Vakaro žiniomis“ R.Malinauskas leido aiškiai suprasti, kad šios naujienos jam jokio įspūdžio nepadarė.

„Nelabai suprantu, kas apskritai čia vyksta. Matyt, rinkimai. Akivaizdu, kad prieš juos pradėtas seniai planuotas susidorojimas. Viešai pateiksiu, kas už viso to stovi. Nė vieno iš viešai įvardytų korupcija įtariamų asmenų aš nepažįstu. Tikrai nematau jokių problemų, jei paprašys panaikinti mano, kaip kandidato mero rinkimuose, neliečiamybę. Netrukus bus 53 metai, kai gyvenu neturėdamas neliečiamybės, todėl esu labai ramus“, – sakė R.Malinauskas.

Ž.Bartkaus teigimu, su korupcija teismų sistemoje susijusios daugelis bylų. Tarp jų ir garsiai nuskambėjusi vadinamoji „Vijūnėlės“ dvaro. Įtariama, kad ir šioje byloje duoti bei imti kyšiai. Pasak STT vadovo, teisme nagrinėtoje byloje priimtas nutarimas, jog „Vijūnėlės“ dvaras turi būti nugriautas, tačiau, dėl nematomoje gyvenimo pusėje vykstančių korupcinių susitarimų ir sprendimų, jis iki šiol stovi Druskininkų centre.

Situaciją komentuoja advokatas, Kovo 11-osios akto signataras Egidijus BIČKAUSKAS:

– Daryti konkrečias išvadas dar ankstoka, tačiau abejotina, kad šis skandalas būtų tiesiogiai susijęs su rinkimais. Tarp galimų įtariamųjų įvardinta tik vieno mero pavardė. Mažai tikėtina, kad visa tai būtų surengta dėl to vieno asmens, nors gali būti, kad Vijūnėlės dvaro istorija suveikė kaip tam tikras katalizatorius. Labiau tikėtina prielaida – specialiųjų tarnybų vykdytas tyrimas pasiekė kritinę ribą. Norint veikti toliau, kai įtariamieji – aukštas pareigas užimantys teisėjai, – teko kreiptis į šalies vadovę bei paviešinti dalį turimos informacijos. Juolab kad kažkiek tai gali būti susiję ir su kadenciją baigiančia šalies vadove. Ji nuolat kalbėjo apie kovą su korupcija, tačiau veiksmų vis nesimatė. Dabar pasitaikė puiki proga parodyti, kad šia linkme buvo dirbama.

Kita vertus, pradėto tyrimo apimtys rodo, jog tai korupcijos „pūlinys“ Lietuvoje buvo ir yra labai didelis. Prezidentė problemą bandė spręsti didindama teisėjų atlyginimus, tačiau dabartinė situacija akivaizdžiai rodo, jog problema buvo ne ta. Kaip juokavo tauta – „keliami atlyginimai tik pakėlė korupcijos lygį.“

Po gero pusmečio pasimatys, kas iš tikro buvo nuveikta. Tada ir bus galima kalbėti apie gerai atliktą specialiųjų tarnybų darbą ar galimai padarytus nusižengimus. Visgi viliuosi, kad byla nebus paremta vien telefoniniais pasiklausymais.

Įdomūs faktai apie sulaikytuosius

Teisėjai

* Viktoras Kažys įvardinamas kaip vienas turtingiausių Lietuvos teisėjų. Pastarasis teisėjas ne kartą į laisvę paleido nusikalstamų grupuočių narius, narkotikus platinusius ar net nužudymų įtariamus asmenis, kuriems jo kolegos skirdavo griežtesnes bausmes.

* Valdimaro Bavėjano vadovaujama kolegija išteisino Henriką Daktarą jam inkriminuojamoje Kauno verslininko Sigito Čiapo nužudymo byloje. Šią nutartį patvirtino kasacinis teismas. Teisėjo malonės sulaukė ir buvęs „Vilniaus vandenų“ vadovas Darius Norkus.

* Konstantino Gurino pavardė buvo linksniuojama 2015 metais. Tuomet pasirodė informacija apie grupės teisėjų pasilinksminimą Kaišiadorių pramogų centre, priklausančiame vietos verslininkui Algimantui Radvilai, kurio bylas nagrinėjo pas jį svečiavęsi teisėjai.

* Robertas Rainys buvo vienas iš trijų teisėjų, prieš kelerius metus išteisinusių prezidentės patarėją Daivą Ulbinaitę.

* Arūno Kaminsko pavardė buvo minima „koldūngeito“ byloje. Tuomet darbo netekęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius siekė įrodyti, kad Vyriausybė jį iš darbo atleido neteisėtai. Teisėjas dėl neaiškumų kreipėsi į Konstitucinį Teismą.

Advokatai

* Aivaras Surblys 2018-aisiais buvo įtariamas, kartu su kitu asmeniu planavęs sutrikdyti Klaipėdos apskrities VPK padalinio vadovo bei Klaipėdos apygardos prokuratūros prokuroro sveikatą.

* Drąsutis Zagreckas 2004 metais gynė vieną iš „Vilniaus brigados“ narių – Igorį Tiomkiną bei prieš kelerius metus su didele narkotikų siunta įkliuvusį Tadžikistano pilietį Komildzhoną Umarovą.

* Romualdas Mikliušas teismuose gynė koncerno „MG Baltic“ viceprezidentą Raimondą Kurlianskį, kyšininkavimu įtartą buvusį sostinės vicemerą Romą Adomavičių, įmonės „Vilniaus vandenys“ vadovą Darių Norkų.

* Giedrė Cimbolienė, turima informacija, pastaruoju metu dažnai teismuose gynė Vilniaus nusikalstamų grupuočių, disponavusių narkotikais ir psichotropinėmis medžiagomis, lyderius.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 9

 1. Vytas says:

  Su teisėjų „veikla“ daugmaž aišku, jie priima sprendimus bylose ir nuo jų „požiūrio“ į bylos veikėjus daug kas priklauso. Kas liečia advokatus, tai situacija daug sudėtingesnė, nes tokia advokato darbo esmė – ginti, ginti teisme net ir žiauriausią žmogžudį. Pagal pateiktą informaciją tik A.Surblio atveju galima įtarti, kad paaiškėjo naujų faktų ar aplinkybių jo asmeninėje kriminalinėje byloje. Kad kiti gynė nusikaltėlius, tai jie, advokatai, tam ir egzistuoja, kad gintų. Bet kas gali garantuoti, kad iš didelio. didelio šurmulio neišeis šnipštas, juk tokių atvejų Lietuvoje pilna. Kitas dalykas – vykdomosios valdžios „bejėgiškumas“ vykdant teismų sprendimus, tai labai ryškiai matosi Druskininkų dvaro atveju. Tai tikra Lietuvos bėda, kad egzistuoja neliečiamųjų kasta.

 2. Ec says:

  Manau, kad tai tik cirkas skirtas pakelti Grybauskaitės reitingus. Nors ji rinkimuose ir nedalyvaus, bet turės rekomenduojamąjį balsą už savą kandidatą. Manau taip todėl, kad labai jau parodomasis tas renginys, publikai skirtas. Malinauskas paskutinis, kas turėtų tame dalyvauti, buvo juk žymiai svarbesnių bylų, kurios baigėsi šnipštu, pradedant pasieniečių šuns sušaudymu, Brazauskienės viešbučiu ir baigiant keistu dviejų dienų referendumu su alumi ir milteliais. Manau, jei Grybauskaitė paduotų Janutienę į teismą už knygą „Raudonoji Dalia“, būtų scenarijus tas pats. Didžiausia bėda yra tame, kad nėra pasitikėjimo teisėsauga, ir tie keli teisėjai patampyti už skvernų to pasitikėjimo neatstatys. Va jei būtų pakeista visa teisminė sistema, pradedant Konstitucinio teismo panaikinimu, ir stojimo į Europą referendumas būtų paskelbtas negaliojančiu, balsuočiau už Grybauskaitę abiem rankomis trečiai kadencijai, nekreipdamas dėmesio į jos praeitį
  Eičiau lažybų, kad nė vienas teisėjas cypėn nesės, Lietuva bus paduota Europos žmogaus teisių teismui, o blogiausia, kas atsitiks kuriam teisėjui,- tai nueis advokatauti
  Viską ką rašau yra tik mano nuomonė :)

 3. tautietis says:

  Matomai landsbergiui visai prasti popieriai, kad savus idavinėja. Štai dėlko zekai jį vadina ožiu

 4. Povilas says:

  Rusai sako: Ves par na svestok

 5. konkurencijos nėra says:

  Jau keturi išleisti….:(

 6. saul says:

  Puiku.Bus įdomu pamatyti jų užtarėjus,pasekėjus ir šeimininkus.Be abejonės,nebus ten visi patraukti baudžiamojon atsakomybėm,bet…..geriau vėliau ,nei niekad.Kriminaliniai nusikaltėliai visi iškart ir nesusememi.Ši byla,manau,kad prilygsta Pakso atstatydinimo rezonansui.

 7. Ec says:

  Vėl užkabino cirkas su teisėjais. Nelogiškumai:
  Jei Malinausko dvarą reikia nugriauti, o jis negriauna, prie ko čia teisėjai,- jie juk priteisė nugriovimą, t.y. pasielgė teisingai
  Jei Malinauskas dvaro negriauna, jis tik nevykdo teismo sprendimo, čia ne korupcija, o jei yra teismo sprendimas nugriovimui, reiškia jokio papirkimo nebuvo
  Kas trukdė tuos „bloguosius“ teisėjus susemti, tarkim, prieš 5 ar 10 metų? Juk tokie dalykai tęsiasi nuo Nepriklausomybės pradžios laikų, Vien prie Boreikos kiek bylų nuskendo užmarštin
  Viską ką rašau yra tik mano nuomonė :)

 8. Ec says:

  Nors ne, pasigilinau į reikalą, Malinauskas ne toks jau baltas ir pūkuotas kaip pasirodė iš pradžių :). Bet dėl teisėjų nubaudimo nuomonė nepasikeitė

 9. Teisėjai yra visad teisūs says:

  Teisėjai yra visada teisūs, todėl reikia viešai atsiprašyti ir išmokėti kompensacijas už garbės ir orumo įžeidimą.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top