Priežastys dėl kurių reikėtų vengti kalbų apie Estijos užpuolimą ir okupaciją

2015, 15 vasario, 5:00 | kategorija Ideologija | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 335 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

(„Eesti Paevaleht„, Estija)

paveikslėllisPraėjusios savaitės pabaigoje estų spaudoje galima buvo pamatyti Rusijos politinės konjuktūros centro generalinio direktoriaus Sergejaus Micheevo poziciją apie tai, jog ryšium su padidėjusia politine priešprieša su Vakarais, valstybės susisiekiančios su Rusija bus sunaikintos ir jų nacionalinė istorija tuo pasibaigs.

Nuo Ukrainos krizės pradžios prieš metus mes (estai) girdėjome įvairias panašias prognozes ir gąsdinimus. Mano nuomone, jų viešą tiražavimą galima būtų sumažinti – dėl sekančių priežasčių.

1. Marginaliai ar priešiškai kampanijai nėra prasmės suteikti tribūnos.

1990-aisiais su piktomis kalbomis Baltijos šalių ir Lenkijos atžvilgiu reguliariai pasisakydavo Vladimiras Žirinovskis Valstybės Dūmoje, kurio retorikoje savo vietą turėjo ir branduolinis šantažas. Ką, po to subombardavo Varšuvą?

Ne. Reikėtų dar turėti omenyje tą aplinkybę, jog dėl skirtingų priežasčių kai kurie mūsų rytinio kaimyno parlamento deputatai per daug karštakošiški, o jų kalbos spalvingos ir pilnos hiperbolizuotų išsireiškimų. Palyginkime tai, pavyzdžiui su suomių deputatais, kurie devynis kartus pagalvos prieš ką nors pasakydami.

Rusų centrinė valdžia naudoja tokius karšto kraujo deputatus oponentų gasdinimui, tačiau pati savo viešuose pasisakymuose visada likdavo santūri.

2. Kalbos apie Baltijos šalių užpuolimą – provokacija, kurios tikslas – pasėti paniką.

Nėra skirtumo, kodėl kalbama apie agresijos prieš Baltijos šalis galimybę, to vaisiai yra baimė ir nepasitikėjimas. Omenyje turima ta aplinkybė, jog praeityje Baltijos šalys ne kartą būdavo užpuolamos ir okupuojamos. Stebėdami Krymo įvykius mes turime padaryti viską, kas nuo mūsų priklauso, kad būtų išvengta panašių įvykių pasikartojimo čia (Estijoje).

Tačiau eilinės Baltijos šalių okupacijos scenarijus – tai ne kažkas tokio, kas būtų jau suplanuota ar pažymėta kažkokiame kalendoriuje konkrečia data. Rusija turi savo geopolitinius interesus, tačiau kol kas ji neturi tiek galios dalyvauti iškart keliuose karuose tuo pačiu metu. Ir mes žinome, kad su ekonomika kaimyninė valstybė turi problemų.

Be viso to, tarp besiribojančių su Rusija valstybių, deja, yra grandys silpnesnės už Baltijos šalis. Tai nepraėjo nepastebimai ir Ukrainoje.

3. Dėl istorinių priežasčių Baltijos šalys išlieka netiesioginėje Rusijos įtakos sferoje.

Putinas pavadino TSRS suirimą didžiausia XX amžiaus geopolitine katastrofa. Tai galima suprasti, nes nedaugelis Maskvoje galėjo numatyti, jog nepriklausomomis taps visos buvusios TSRS respublikos.

Su tuo, kad iš TSRS pasitraukė Baltijos šalys, Maskvos inteligentija susitaikė jau 1980-ųjų pabaigoje. Ypatingo Baltijos šalių statuso priežastimi buvo jų palyginti ilgas nepriklausomybės laikotarpis iki Antrojo pasaulinio karo, o taip pat amerikiečių šių šalių okupacijos nepripažinimo politika.

Tai yra, Rusija netrukdė Baltijos šalių integracijai su Vakarais karinėmis priemonėmis, kaip darė tą Moldovoje, Gruzijoje ir Ukrainoje bei daro tą Azerbaidžane. Be viso to, užėmus Karaliaučių ir Vyborgą bei pastačius prekybinius uostus šalia Peterburgo, Baltijos šalys daugiau nebeturi Rusijai tokios didelės karinės-ekonominės reikšmės, kaip iki Antrojo pasaulinio karo.

4. Pranašavimai gali realizuotis

Mes žinome, kad žodis turi galią, dažnas ko nors kartojimas gali galų gale įsikūnyti į objektą. Pastovios kalbos apie Baltijos šalių silpnumą ir abejonės kolektyvine NATO gynyba, galų gale, paveiks visus neurasteniškai ir sumažins mūsų galimybę kelti baimę.

Kolektyvinę gynybą galutinai patikrinti galima tik realioje mūšio aplinkoje, tačiau karo su NATO nenori ir Rusija.

Kitaip tariant, į kalbas apie ginkluotą Baltijos šalių užpuolimą mes galėtume žiūrėti kaip į kažką mažai tikėtino, ir mokytis su tuo gyventi, nedarant cirkų iš kiekvieno žodžio.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top