Putinas išmušė iš orbitos Ukrainos kosminę pramonę

2015, 21 vasario, 13:27 | kategorija Realybė | atsiliepimų (5) | peržiūrų 673 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

(„Bloomberg„, JAV)
Carol Matlack

paveikslėlisKremliaus reorganizuota kosmoso pramonė nutraukia ilgalaikius ryšius su Ukrainos tiekėjais.

Europos Kosmoso Agentūros vasario 11 dieną paleistas kosminis lėktuvas yra reta geroji naujiena Ukrainos kosmoso pramonei, kuri vis labiau kenčia nuo konflikto su Rusija.

Valstybinis Ukrainos konstruktorių biuras „Južnoje“ dalyvavo sukuriant raketą-nešėją iškėlusią į orbitą Europos Kosmoso Agentūros (European Space Agency) eksperimentinį daugkartinio naudojimo kosminį lėktuvą IXV. Lėktuvas paleistas iš Kuru (Kourou) raketų leidimo centro Prancūzijos Gvianoje.

TSRS laikais sukurtas KB Južnoje dabar raketų technologijas tiekia Vakarų partneriams. KB būstinė yra Dnepropetrovsko mieste mažiau nei 150 mylių nuo Rytų Ukrainos, kur vyksta kovos. Bendrovės atstovas Briuselyje Olegas Ventskovskis sako, kad tai įprastas verslas.

Ukrainos kosmoso pramonės likučiams nelabai sekasi. Didžiausias Ukrainos kosminės pramonės pirkėjas buvo Rusija, bet dabar pardavimų apimtys stipriai sumažėjo. Viena to priežasčių – Ukrainos vyriausybės nutarimas: prezidentas Piotras Porošenka birželyje uždraudė rusams parduoti karo paskirties Ukrainos pramonės gaminius įskaitant ir dvejopos paskirties raketų dalis.

Tačiau daug didesnį smūgį Ukrainai vasario mėnesį sudavė Rusija atsisakiusi pirkti „Zenit“ raketų dalis, kurių dauguma gaminama Ukrainoje. „Zenit“ į kosmosą kėlė daugumą Rusijos palydovų dar nuo tarybinių laikų. Rusija taip pat paskelbė nutraukianti bendrą su ukrainiečiais raketų programą „Dnepr“. Dnepras į kosmosą kėlė ukrainiečių pagamintus palydovus.

Nuosprendis buvo paskelbtas, kai prezidentas Putinas pradėjo reorganizuoti Rusijos kosmoso pramonę, visas valstybines korporacijas sujungė į vieną Nacionalinę Kosmoso Agentūrą. Buvęs vyriausiasis kosmoso agentūros vadovas sakė, kad iš pradžių buvo planuojama ir toliau naudoti ukrainiečių gaminamas raketas.

Taip pat abejojama ir dėl bendrovės „Jūros Startas“ (Sea Launch) ateities. Bendrovė įsikūrusi Kalifornijoje Long Byče ir palydovų paleidimui į kosmosą iš jūrinės platformos naudojo „Zenit“ raketas. Bendrovę 1990 metais įkūrė amerikiečių kompanija „Boeing“, bet dabar kontrolinį akcijų paketą turi Rusijos valstybinė kosmoso bendrovė „Energija“. „Energija“ jau atsigavo po 2010-jų metų bankroto ir vietoj ukrainiečių „Zenitų“ nusprendė naudoti Rusijos gamybos raketas „Angara“.

Ukrainiečių raketų gamintojas „Južmaš“ (Yuzhmash) gaminantis raketas „Zenit“ ir „Dniepr“ sako, kad į katastrofišką padėtį pateko dar prieš atsakomuosius Rusijos veiksmus. 2011 metais Rusijai pardavė už 1,7 milijardo dolerių, o 2014 tik už 28 milijonus. Tokius duomenis Južmašas paskelbė prieš mėnesį savo internetiniame puslapyje.

Dnepropetrovske įsikūrusiame Južmaše dirba 15000 darbuotojų. Jiems bendrovė įsiskolinusi 140 milijonų dolerių darbo užmokesčio. Bendrovė pranešė, kad nutraukia gamybą iki vasario pabaigos. Į Bloomberg‘o agentūros skambučius Južmašas neatsiliepė.

Visai neseniai Ukrainos kosmoso pramonė buvo palyginus šviesus proveržis niūriame ekonomikos liūne. TSRS laikų planuotojai parinko raketų projektavimo ir gamybos vietą Ukrainoje. Po Tarybų Sąjungos žlugimo Ukrainos kosmoso kompanijos rado naujų rinkų Vakaruose.

Virdžinijoje įsikūrusi „Orbital ATK“ naudoja Južmašo gaminamus prietaisus savo raketų paleidimo sistemoje „Antares“. Ukraina ir Brazilija turi bendrą įmonę, kuri planuoja leisti ukrainiečių gaminamas raketas iš šiaurės rytų Brazilijoje esančio kosmodromo. Južmašas taip pat pagamino raketos „Vega“ variklį, kuris vasario 11-ąją iškėlė Europos Kosmoso Agentūros raketą.

2013 metais Ukrainos vicepremjeras internetinėje svetainėje gyrėsi, kad Ukrainos kosminės įmonės iš komercinių sandorių per metus gauna 600 milijonų dolerių pelno. Tačiau Rusija pirko apie 80 procentų Južmašo produkcijos. Generalinis Južmašo direktorius BBC agentūrai šį mėnesį sakė, kad įmonei siaubingai reikalingi užsakymai.

Tuo tarpu vietos valdžia bando geriausios Ukrainoje kosmoso pramonės nelaikyti be darbo, be naujų raketų užsakymų — Dnepropetrovsko gubernatorius Vetskovskis siūlo gaminti žemės ūkio įrangą (plūgus, traktorius, akėčias ir t.t.). Ukrainos globėjai iš Vakarų vien tik stebi ir laukia.

↑↑↑

parengė: Pranas Valickas

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 5

 1. Mynde says:

  vėl Putinas kaltas… Nors patys maidaunai „liustravo“ kosmoso agentūros vadovą, pasaulinio garso mokslininką, akademiką Aleksejevą… Nu bet „lomat ni strojit – duša nie bolit“… Chunveibinai valdžioj, ko dar tikėtis? http://www.1tv.ru/news/world/270678

 2. Kestutis says:

  Geri specialistai, be darbo aisku, kad neliks, nors traktorius ne raketa, bet jau vien siekis neprarasti sukaupto potencialo tikrai sveikintinas, tik kazkodel man nuojauta, kad vargu ar naujajai Ukrainos valdziai tai pavyks, viena pasakyti, kita padaryti.
    Siaip jau prisiminus S.Koroliovas taip pat ukrainietis, taip kad gal ir ne kazin kuo, bet Ukraina sioje srityje tikrai turi kuo didziuotis, svarbiausia nepasiduoti emocijoms ir atlaikyti si sunkmeti.

 3. Simas Simaitis says:

  Įdomus komentaras: „atlaikyti sunkmetį“. Reiškia, kad šūdelitis darys savo užakytus darbelius, o mes atlaikynėsime sunkmečius? Mums dergia ant galvų, o mes sugūžia galvas atlaikinėsime sunkmečius?

 4. Simas Simaitis says:

  O štai dar vienas atsakymas, kodėl niekam nereikalinga galinga Ukraina:
  „Šio chaoso priežastys dvi – didieji geopolitiniai žaidimai ir Ukrainos oligarchų, kuriuos vienaip ar kitaip kontroliuoja, visų pirma, JAV ir Rusija, o Ukrainos viduje – ir kriminalinio pasaulio autoritetai, kruvina tarpusavio kova, naudojant savo privačias armijas ir aukojant svarbiausią, dėl ko visi šie veikėjai tariamai yra susirūpinę – Ukrainos Tautą ir valstybę. Stiprios Ukrainos, kurios ekonominis potencialas ir žmonių skaičius prilygo Vokietijai, nereikia nei JAV, nei didžiosioms Europos Sąjungos valstybėms, nei Rusijai. Didelės rinkos, strateginių objektų, didžiosios pramonės ir Ukrainos žemdirbystės aruodų – to reikia visiems. Tačiau visi šie geopolitiniai veikėjai spjauna į paprastus ukrainiečius, nesvarbu, kokios tautybės jie bebūtų.“

 5. post says:

  Supranti jai as jum nenormalus tai puskit nx aisku ? Jus be manes niekas ir taip sios energijos negausit ir neatimsit nesvajokit :D nes man dulkintis galma ir ta energi vistiek liktu kad ir gaidys pistu transvetitas :D man ji padidetu o jum minusuotus :D yra skirtumas pas jus ar ne ? :D

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top