Sava ekonomika, arba alternatyva dabartinei sistemai

2010, 17 vasario, 15:34 | kategorija Alternatyva | atsiliepimų (44) | peržiūrų 755 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Sava ekonomika gali būti sukurta kiekvienoje gyvenvietėje.

Pinigai ar pupos?Jie gyvena tarp eilinių žmonių, bet žmonės iš eilinio pasaulio, arba nieko nežino apie juos, arba žiūri į juos iš aukšto. Bet nežiūrint į nieką jie patenkinti – pas juos yra sava valiuta, kurios trūkumo jie nejaučia.

Kalba eina apie bendrijas žinomas kaip LETS (Local Exchange Trading System). „Sistema“ veikia visai paprastai.

Dženi nori nušienauti žolę aplink namus. Ji peržiūri vietinį biuletenį ir randa, kad tokią paslaugą atlieka Bilas. Ji skambina Bilui ir susitaria už 30 „pupų“. Po to kai veja sutvarkyta Dženi skambina koordinatoriui (dažniausiai tai savanoris), kuris nuima 30 „pupų“ nuo jos sąskaitos ir perveda į Bilo sąskaitą.

„Pupos“ egzistuoja tik popieriuje ir jokie mokesčiai, ar procentai už operacijas nenuskaitomi. Tiksliai veikiančioje sistemoje, visų pupų suma lygi nuliui(0). Pavyzdžiui: Bilas turi 5 „pupas“ už darbą, o Dženi skolinga 5 „pupas“.

Dažniausiai tokios bendrijos susikuria nedideliuose miesteliuose, nutolusiuose nuo centrų, bet jų yra ir Londone, ir Paryžiuje. Britanijoje, pagal ‘LETSLink London’ centro vertinimą, veikia apie 400 grupių, o pačiame Londone aštuonios.

Prancūzijoje, kur „vietinės biržos“ vadinamos SEL (systemes d’echanges locaux), jų šiuo metu virš 300, be to pirmoji iš jų išdygo palyginti visai nesenai – 1994 m. Vidutiniškai kiekvienai biržai priklauso apie 70 narių, bet yra ir gerokai didesnių bendrijų.

LETS veikia ne tik Vakarų Europoje, bet ir Japonijoje, Lenkijoje, Slovakijoje. „Aš negirdėjau apie LETS patirtį Rusijoje, bet man atrodo, kad daugeliui šios šalies regionų, mūsų „mainų sistema“ būtų išeitis iš susidariusios padėties“, – pasakė interviu „Vedomosti“ LETSLink koordinatorė Meri Fi.

LETS sistema pilnai autonomiška nuo valstybės. Pas kiekvieną grupę savi pinigai: „pupos“, „talentai“, „linkai“, „ekiu“, „edi“ ir t.t. Labiau poetiškoje Prancūzijoje yra valiuta vadinama „druskos grūdeliai (grains de sel – žodžių žaismas SEL)

„Vietinėse biržose“ visi pradeda nuo nulio, todėl galima pradėti leisti valiutą, turint tuščia sąskaitą. Maiklas Lintonas, pirmosios SEL bendrijos įkūrėjas sako, kad jo „sistemoje“ nėra savokos „minusas“, arba „overdaft“. Yra tik commitment (įsipareigojimas).

O pats svarbiausias kriterijus „naudojantis“ – kiekvieno dalyvio sąžinė. Maiklas Lintonas savo svetainėje rašo, kad savo pirmąją „biržą“ sukūrė Britanijos Kolumbijoje (Kanada) 1983 m., bet konfliktinių situacijų per visą laikotarpį buvo labai mažai.

Kadangi LETS – tai maža bendrija entuziastų (kartais labai aktyvių!), tai tinginys visada bus matomas. Na o pabėgti su pinigais iš bendrijos neįmanoma todėl, kad „pupos“ niekur, išskyrus gimtąją gyvenvietę, nekonvertuojamos.

Kaip taisyklė tokios valiutos kursas paprasčiausiai pririšamas prie nacionalinės valiutos. Bet išskyrus tokias „monetaristines“, yra bendrijos kurios pradžiugintų sovietinės kolektyvizacijos ideologus.

Itakos mieste Niujorko valstijoje, yra puikiai išvystyta ir stambi bendrija, kur apmokėjimas vyksta darbadieniais, arba tiksliau „darbo valandomis“. Valiuta čia taip ir vadinasi – hour, valanda.

Sistemos įkūrėjai pripažįsta, kad darbas būna skirtingas, todėl sakysim dantų gydytojas už valandą gauna daugiau „darbo valandų“, nei vejų tvarkytojas. Kitas reikalas, kad dantų specialistai ir apskritai kvalifikuoti specialistai retai dalyvauja LETS.

Dažniausiai „vietinės biržos“ sieja žmones vyresnius, nei 35 metų amžiaus, bei 70% iš jų būna moterys, daugelis iš kurių yra bedarbės. Daugiau nei 60% Britanijos LETS narių neturi pastovaus darbo, 66% Gauna mažiau nei 20 000 svarų ($29 000).

Bet, kaip pažymi International Journal of Community Currency Research, daugiau nei 26% Britanijos LETS narių atėjo į šias grupes vedami ne ekonominių, bet ideologinių motyvų: jie protestuoja prieš globalizaciją, prieš valdžios poziciją, nenorinčios pastebėti „mažų žmonių“.

Be viso to, LETS – tai bendrija, kurioje visi nariai greitai susipažįsta vienas su kitu. „Per kelis mėnesius čia, aš susipažinau su daugiau žmonių, nei per visą laiką iki to – sako Vudis, vienas iš Londono „biržos“ narių. – Pas mane nėra finansinių problemų, bet mano liga neleidžia man bendrauti su žmonėmis. Dabar aš jaučiuosi reikalingas“.

Kai kuriems dalyviams LETS – būdas pertraukti ydų ratą ir surasti darbą kasdieniame pasaulyje. Tos pačios „biržos“ dalyvė pasakoja, kad LETS dėka išmoko naudotis kompiuteriu ir susirado sekretorės darbą.

Vienu žodžiu, vietinėse „biržose“ negalima užsidirbti milijono, bet galima nusiraminti dėl rytdienos ir pradėti gyventi.

išvertė: Arvydas Daunys

„Vedomosti“

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 44

 1. Sarmatas says:

  Monas – čia dar vienas imitatorius-provokatorius?

 2. Monas says:

  Manykit kaip norit, bet šitą turginių šutvę apsimetančią žyniais reik išvaikyti. Sarmata!

 3. Monas says:

  Na gal kiek čia ir per karštai aš, ale dabar priviso visur visokių prekeivių plepalais, kurie vaidina žynius, žodžiu pasisaugokit, žmonės. Žynys yra tas kuris ką nors gerai išmano ir žino, kas iš ko ir kaip gaunas. Be to gali ir kitus to pačio pamokyti. Savaime „informacija“ taip dievinama šiais laikais yra bevertė.

 4. Sarmatas says:

  Aš tai nei vieno žynio nepažįstu. Iš kur Monas tiek žynių pažįsta? Ar čia pats prisigalvojai? Ir dabar vienas pats su jais kariauji? Tai vadinasi baltoji karštinė.

 5. Monas says:

  Jau geriau žynius pačiam susigalvoti nei klausyti (kaip tamstos) Trechlebovo pasakėčių ar ruskelių KOB fašistinių pamokymų. Aš sugebu pats atpažinti tiesą – man nereikia kažkokio autoriteto, kuris uždėtų antspaudą ant „informacijos“. Kiek esu šičia apsižiūrėjęs ir pabendravęs su jūsų aktyvistai, padariau išvadą aiškią: „sarmatai“ dirba juodą darbą pūsdami miglas ir skaldydami tautą. Iškreipiate savo naudai mūsų protėvių palikimą ir esamą padėtį Lietuvoje (ir pasaulyje). Siekiate valdžios, tauta jums nerūpi, dar daugiau – tamstos tautą niekinate: jums ji tik išnaudotini durni vergai. Aišku kieno samdiniai esate. Ir nesvarbu kokiais čia lozungais mėtotės – tikslas tamstų aiškus: kiršinti tarpusavyje tautą. Sarmata!

  Monai, Algirdai, Kantai ir.. ir.. ir.
  Kiek žmogau turite vardų ir pseudonimų, jei sugebate dėtis tokiu doru?:)
  Įlindote į diskusijas, kaip paprastas provokatorius, pašnekovus bandydamas išvesti iš kantrybės, net išvadindamas juos visaip.
  Bet jums niekas blogo žodžio nepasakė, vis bandė paaiškinti savo poziciją. Jums to maža, bandotei provokuoti čia. Paskutinis įspėjimas, po kurio ši svetainė tamstai taps uždaryta. Galite rinktis kas jums geriau, t.y elgiatės, kaip padorus žmogus, arba jūsų čia nebelieka
  :)
  administratorius

 6. Monas says:

  Te žmonės patys patikrina ir sprendžia, kas yra kas. Aš patikrinau.

 7. Sarmatas says:

  Kaip čia be Mono nuomonės kas susigaudys. Toks pamazgų pylimas tik dar kartą patvirtina informacijos, skelbiamos šioje svetainėje, svarbą. Tokios informacijos ir bijo visokie tautos „gelbėtojai“, jau 20 metų gelbėdami Lietuvą. Tik taip ir neaišku, nuo ko.

 8. Monas says:

  Taip taip, politikuokit ir toliau. Tegu tauta pešasi tarpusavyje, kad tik nekliudytų esančių prie lovio.

 9. artas says:

  O man įdomu, ką tamsta Monas laiko esančiu prie lovio?:)
  Ir apskritai kokios čia užuominos? Rėžkite tiesiai, bet ne apie žmones, o apie konkrečius veiksmus. Pradėkite nuo savęs, ką pats nuveikėte Lietuvos labui, jei jau jaučiatės turintis teisę teisti kitus, ar kažką apskritai? Žinoma tuo pačiu ir prisistatykite, jei turite tiek drąsos, kaip pildami pamazgas ant kitų.
  Būkite vyras tamsta Monai-Algirdai.

 10. Edvinas says:

  Labai gerai butu visiems mainytis ir bendrai dirbti sulokalizuotose seniunijose. Ju yra 546. Kiekvienoje seniunijoje reikia surinkti po 50 asmenu (politisku), kurie interneto deka galetu svarstyti ir tartis apie istatymus. Visas naujo istatymo svarstymas turi buti deklaruojamas visoms seniunijoms su jose esanciomis bendruomenemis, asociaciomis, bendrijomis ir kt.

 11. Edvinas says:

  administratoriau raginciau pasiskaityti http://lt.wikipedia.org/wiki/Trolis_%28internete%29
  ir suprasite ka norejau pasakyti :)

 12. Edvinas says:

  siulyciau vengti „internetiniu troliu“ apie juos galite paskaityti wikipedijoj irase zodzius – trolis (internete)

 13. zyzas says:

  monas ne šiaip išlindo. Jo pezaluose jaučiama panika, kad tik žmonės nepatikėtų, nesusidomėtų ta atsiskaitymo sistema. Tai tipiška internetinio samdinio-šunelio reakcija į šeimininkasm-pinigų maišams pavojingas tendencijas.  Ta kanadiečių išbandyta sistema (nors kas ją sugalvojo – vargiai begalima atsekti) puikus pavyzdys, kaip galima išvengti narkotizuojančio dolerio poveikio. Perestroikai parsidėjus ar kiek prieš ją net Rusijoje (kažkur Krasnojarsko krašte) veikė atskiruose kolchozuose, ir valdžia „geranoriškai“ žiūrėjo pro pirštus, nes trūko rublių ir dėl to kai kur stojo ekonomika. Atrodo dar prieš karą veikė Šveicarijoje panaši alternatyvių atsiskaitymų sistema (ir lyg nepanaikinta, nors kodėl nesuklestėjo – nesuprantu). Bet šiais ‘demokratijos“ laikais aršiai stos visa euro zona prieš alternatyvius atsiskaitymo vienetus. Vien lito sunaikinimui kiek jėgų ir lėšų skyrė. Ir inter-šuniukų kiek nusamdė.

 14. zyzas says:

  Ir dar vienas pastebėjimas – įrodymas, kad monų-monas yra samdinys:  jei redakcija nepatinka, ir temos „pučia miglas“, jei būtum normalus –  palieki portalą ir ieškai draugų kitame. Bet šitam šuniukui būtina įkyriai dalyvauti, vykdyti šeimininko užsakymą, drumsti vandenį, gadinti informacinę aurą.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top