Sava ekonomika, arba alternatyva dabartinei sistemai

2010, 17 vasario, 15:34 | kategorija Alternatyva | 44 komentarai | peržiūrų 687 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Sava ekonomika gali būti sukurta kiekvienoje gyvenvietėje.

Pinigai ar pupos?Jie gyvena tarp eilinių žmonių, bet žmonės iš eilinio pasaulio, arba nieko nežino apie juos, arba žiūri į juos iš aukšto. Bet nežiūrint į nieką jie patenkinti – pas juos yra sava valiuta, kurios trūkumo jie nejaučia.

Kalba eina apie bendrijas žinomas kaip LETS (Local Exchange Trading System). „Sistema“ veikia visai paprastai.

Dženi nori nušienauti žolę aplink namus. Ji peržiūri vietinį biuletenį ir randa, kad tokią paslaugą atlieka Bilas. Ji skambina Bilui ir susitaria už 30 „pupų“. Po to kai veja sutvarkyta Dženi skambina koordinatoriui (dažniausiai tai savanoris), kuris nuima 30 „pupų“ nuo jos sąskaitos ir perveda į Bilo sąskaitą.

„Pupos“ egzistuoja tik popieriuje ir jokie mokesčiai, ar procentai už operacijas nenuskaitomi. Tiksliai veikiančioje sistemoje, visų pupų suma lygi nuliui(0). Pavyzdžiui: Bilas turi 5 „pupas“ už darbą, o Dženi skolinga 5 „pupas“.

Dažniausiai tokios bendrijos susikuria nedideliuose miesteliuose, nutolusiuose nuo centrų, bet jų yra ir Londone, ir Paryžiuje. Britanijoje, pagal ‘LETSLink London’ centro vertinimą, veikia apie 400 grupių, o pačiame Londone aštuonios.

Prancūzijoje, kur „vietinės biržos“ vadinamos SEL (systemes d’echanges locaux), jų šiuo metu virš 300, be to pirmoji iš jų išdygo palyginti visai nesenai – 1994 m. Vidutiniškai kiekvienai biržai priklauso apie 70 narių, bet yra ir gerokai didesnių bendrijų.

LETS veikia ne tik Vakarų Europoje, bet ir Japonijoje, Lenkijoje, Slovakijoje. „Aš negirdėjau apie LETS patirtį Rusijoje, bet man atrodo, kad daugeliui šios šalies regionų, mūsų „mainų sistema“ būtų išeitis iš susidariusios padėties“, – pasakė interviu „Vedomosti“ LETSLink koordinatorė Meri Fi.

LETS sistema pilnai autonomiška nuo valstybės. Pas kiekvieną grupę savi pinigai: „pupos“, „talentai“, „linkai“, „ekiu“, „edi“ ir t.t. Labiau poetiškoje Prancūzijoje yra valiuta vadinama „druskos grūdeliai (grains de sel – žodžių žaismas SEL)

„Vietinėse biržose“ visi pradeda nuo nulio, todėl galima pradėti leisti valiutą, turint tuščia sąskaitą. Maiklas Lintonas, pirmosios SEL bendrijos įkūrėjas sako, kad jo „sistemoje“ nėra savokos „minusas“, arba „overdaft“. Yra tik commitment (įsipareigojimas).

O pats svarbiausias kriterijus „naudojantis“ – kiekvieno dalyvio sąžinė. Maiklas Lintonas savo svetainėje rašo, kad savo pirmąją „biržą“ sukūrė Britanijos Kolumbijoje (Kanada) 1983 m., bet konfliktinių situacijų per visą laikotarpį buvo labai mažai.

Kadangi LETS – tai maža bendrija entuziastų (kartais labai aktyvių!), tai tinginys visada bus matomas. Na o pabėgti su pinigais iš bendrijos neįmanoma todėl, kad „pupos“ niekur, išskyrus gimtąją gyvenvietę, nekonvertuojamos.

Kaip taisyklė tokios valiutos kursas paprasčiausiai pririšamas prie nacionalinės valiutos. Bet išskyrus tokias „monetaristines“, yra bendrijos kurios pradžiugintų sovietinės kolektyvizacijos ideologus.

Itakos mieste Niujorko valstijoje, yra puikiai išvystyta ir stambi bendrija, kur apmokėjimas vyksta darbadieniais, arba tiksliau „darbo valandomis“. Valiuta čia taip ir vadinasi – hour, valanda.

Sistemos įkūrėjai pripažįsta, kad darbas būna skirtingas, todėl sakysim dantų gydytojas už valandą gauna daugiau „darbo valandų“, nei vejų tvarkytojas. Kitas reikalas, kad dantų specialistai ir apskritai kvalifikuoti specialistai retai dalyvauja LETS.

Dažniausiai „vietinės biržos“ sieja žmones vyresnius, nei 35 metų amžiaus, bei 70% iš jų būna moterys, daugelis iš kurių yra bedarbės. Daugiau nei 60% Britanijos LETS narių neturi pastovaus darbo, 66% Gauna mažiau nei 20 000 svarų ($29 000).

Bet, kaip pažymi International Journal of Community Currency Research, daugiau nei 26% Britanijos LETS narių atėjo į šias grupes vedami ne ekonominių, bet ideologinių motyvų: jie protestuoja prieš globalizaciją, prieš valdžios poziciją, nenorinčios pastebėti „mažų žmonių“.

Be viso to, LETS – tai bendrija, kurioje visi nariai greitai susipažįsta vienas su kitu. „Per kelis mėnesius čia, aš susipažinau su daugiau žmonių, nei per visą laiką iki to – sako Vudis, vienas iš Londono „biržos“ narių. – Pas mane nėra finansinių problemų, bet mano liga neleidžia man bendrauti su žmonėmis. Dabar aš jaučiuosi reikalingas“.

Kai kuriems dalyviams LETS – būdas pertraukti ydų ratą ir surasti darbą kasdieniame pasaulyje. Tos pačios „biržos“ dalyvė pasakoja, kad LETS dėka išmoko naudotis kompiuteriu ir susirado sekretorės darbą.

Vienu žodžiu, vietinėse „biržose“ negalima užsidirbti milijono, bet galima nusiraminti dėl rytdienos ir pradėti gyventi.

išvertė: Arvydas Daunys

„Vedomosti“

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 44

 1. Rokas says:

  oho! skamba itin įdomiai. visai norėčiau [pabandyti] dirbti nemokamai! kada Lietuvoje testuosim tokia sistema? :)

 2. arvydas says:

  Tai kad jau testuojama, kol kas bandymų stadijoje. Kai bus daugiau duomenų pranešime :)

 3. Urtika says:

  Nesuprantu,kaip galima būti be darbo.Jūs nepykite,bet tikrai nesuprantu.Kiek mano galvoje idėjų,kurias norėčiau įgyvendinti,bet gyvenimo bus per mažai.Būčiau vyras,tai būčiau medinukas,molinukas,akmenukas.Daryčiau įvairius gražius dalykus iš šių medžiagų.Mačiau vieną vaikiną per laidą,kuris daro gaminius iš kaulo.Labai tai vertina atvykę turistai,nes nieko nemoka pasigaminti.Lietuviai nelabai,nes viską sugeba patys.Medžiagų jam niekada netruks,nes gyvūnų kaulų tiek ir tiek.Lietuviai tokia naginga tauta,galima sugalvoti ir daryti.Jug tai įdomu.Atleiskite,aš ne apie bedarbius,tikrai nieko nenoriu ižeisti,bet gal nepagalvojote,kad turite kažkokį talentą?.Jug kiekvienas jį turi ,tik savyje jo neatpažįsta.

 4. arvydas says:

  Na kodėl gi, galima ir be darbo, t.y. be oficialaus darbo, nes su oficialiu dabar sunkoka. Faktiškai susirasti neįmanoma, tenka suktis kaip išmanai.
  O gražius dalykėlius galima daryti bet kada, kai turi atliekamo laiko ir pinigų. Jei pinigų nėra, tada darysi tai, kas turi paklausą, kad užsidirbti pragyvenimui.
  Beje ši tema ne apie bedarbius, o apie naują būdą išgyventi.

 5. darius says:

  Niekas nertugdo tokios sistemos įdiegti valstybės mastu, reikia tik sutvarkyti pnigų monitarinę politiką.

 6. Saulius says:

  Mūsų valstybėje tai kriminalas,tai jums pasakys bet kas isigilinęs į mokesčių sistemą ir buhalterinę apskaitą.Trumpai:- siai dienai ir neturėdamas pajamų privalai susimokėti sodrai,ir privalomam sveikatos draudimui.Pasekmės ,-mokesęčių inspekcija priskaičiuos tiek baudų ,kad išvarys iš namų(jei turi butą)ir likusį gyvenimą dirbsi tik tam kad išmokėtum skolas.Liks vienas kelias,-emigruoti,nes gaunant atlyginimą ,pusę atims.O jei zmona gimdo vaikus ir nedirba? (Keturis metus bilinėjausi su mokesčių inspekcija -beviltiška) Savo teises gali apginti tik tas kuris 3-4 metus gali samdyti advokatus Lietuvoje,o po to dar samdyti vertėjus ir advokatus europos teismuose.
  Išeitis,-fizinio asmens bankroto įstatymas.Neapmokestinamo minimumo padidinimas,Teismų reforma,anstolių veika turi pereiti įvalstybės rankas…

 7. artas says:

  Na tokia sistema jau sėkmingai veikia daugelyje pasaulio šalių ir pas juos naudojama valiuta nėra konvertuojama šalies vidaus rinkoje :)
  Ką tai sako? – kad galima apmokęstinti tik tai, kuo tau mokama. Jei tau mokama vidiniais pinigais, tu ir mokėsi mokęsčius vidiniais pinigais, nes kitokių paprasčiausiai neturi ir negauni. Tie pinigai valstybei neturi jokios vertės. Tai jau išbandyta pasaulyje ir pereita per visus teismus ir visur bylos buvo laimėtos.
  Taves negali apmokestinti doleriais, jei atlyginimą tau moka litais. Supratai mintį?

 8. Saulius says:

  Galima iš vis apsieiti be pinigų.Atsiminti senuosius papročius,-Pvz.sugalvojo jauna bendruomenės pora gyventi kartu,-sueina bendruomenės vyrai,nueina į bendruomenės mišką,suruošia medieną,per keles savaites pastato namą, iš bendruomenės atrėžia sklypą.Moteris visada saugi,-jei miršta vyras,ja aprūpina vyro brolis,žūva tas,- tai sekantis giminaitis…Kaip Afganistane,-vyrus išžudo,tai jie sėdi pasislėpę kalnuose ir laukia kada paaugs kita karta. Jų nenugalėsi,nes toks jų gyvenimo būdas. Taip pasaulyje yra religinių bendruomenių,bet tam reikia susitarti dėl taisyklių,o,kad taip nebųtų yra žiniasklaida(tarybiniais laikais sakydavo,-kad to nebūtų yra komunistų partija.).

 9. konstitutas says:

  „Sava ekonomika, arba alternatyva dabartinei sistemai“ – neradau straipsnyje nė užuominos apie „ekonomiką“, atsiskaitymo būdas – tai ne ekonomika.

  Abejoju dėl autoriaus kompetencijos!

  ‘Virtuviniai tauškalai’ apie rimtus dalykus – pavojingas populizmas.

 10. arvydas says:

  O ką konstitutas laiko ekonomika būtų įdomu sužinoti?:) – Kokia reikšmė bent jau ?:)

 11. konstitutas says:

  čia gal juokdariai susirinko – sąvokas pradėsite perrašinėti?
  http://www.zodynas.tk

 12. artas says:

  Kažkaip konstitutas nenori atsakyti į paprastą klausimą, ką gi jūs laikote „ekonomika“ ? :)
  Gal įvardinsite be žodyno ir savais žodžiais, nes jūsų „sąvokos“ kažkaip dar nematyti :)

 13. Sarmatas says:

  Ekonomika – tai socialinis mokslas, tiriantis, kaip skirstomi resursai.

 14. saulius says:

  O gal pradėtume nuo pirmapradžių poreikių<-kaip maistas,apranga,ir būstas šeimai auginančiai vaikus?Nes kai pradedi nuo ekonomikos,-tai maistui,aprangai,ir būstui ir nebeužtenka.

 15. Deimas says:

  Mintys ne naujos, bet visada sveikintinos.
  Kas liečia Rusija – labai išvystytas projektas „Laiko bankas“ – kuris būtent tokiu principu ir veikia. 
  Angliškai Freeconomy galima nemažai pavyzdžių susirasti. 
  Jau labai senai, aš pats pradėjau rutulioti tą mintį ir bandyt įgyvendint. Reiktų bendraminčių, kurie padėtu surašyt detaliai projektą, – kaip viskas turėtų vykti, kaip turi būt apskaitomos prekės ar paslaugos,kaip turi vykti atsiskaitymai, o po to jau programuotojų pagalba nesunku bus web įrankį pasidaryti ir naudoti, ar tai Lietuvos mastu, ar konkretaus miesto, ar kaimelio.
  http://www.laisvanomika.lt – atvira visiems pradžia, reikia žmonių, kurie užsiimtų tobulinimu, tiek idėjiškai, tiek techniškai, kad realiai pradėtų veikti.
  http://www.timebank.ru/
  http://justfortheloveofit.org/

 16. Monas says:

  Vietinis ūkis! čia tai geras!
  Noriu tokio!

 17. Monas says:

  Dabar mąstau kaip čia tokį geriau pavadinus, kad greičiau žmonės suprastų ir taikliau būtų…

  miestelio ūkis?
  kaimo ūkis? (kažkada kaimas taip ir gyveno, panašiai, tokių santykių likučių yra išlikę, kai atsimenama suteikus paslaugą ir poto jaučiama pareiga atsilyginti)
  kaimynų ūkis?
  laisvas ūkis?
  savas ūkis?
  gatvės ūkis?
  vietinis ūkis? (gal tiktų kaip bendras pavadinimas? toliau jau pagal situaciją: miestelio, gatvės ar kaimo)

  – na kas, gal ką pasiūlys geriau?

 18. Monas says:

  Idėja mane tiesiog sužavėjo!
  Kažkada laužiau galvą, norėdamas kažką tokio išrasti.
  Ieškau bendraminčių!
  Prašau atsiliepti!
  Manau reikėtų paruošti visą metodologiją šito reikalo ir paplatinti po visą Lietuvą!
  Labai įdomu, kas iš to gautųsi. Bent jau likusius sveiko proto lietuvius apjungtume į gyvibingas savarankiškai išgyvenančias bendrijas. Tai būtų tikra pradžia, atkuriant laisvų žmonių bendruomenę. Tai realus ir tikrai reikalingas žingsnis. Gal jau pakaks plepalų?
  Metodologija tokio ūkio turėtų būti kuo paprastesnė ir suprantamesnė.
  Laisvo vietinio ūkio karkasas jau daugmaž aiškus, reikalinga patikslinti detales, paruošti medžiagą, išplatinti.
  Po galais! gyvenimas Lietuvoje gali būti linksmas, tam juk didelių turtų nereikia.
  Ei žmonės!
  rašykit:
  vardulis(auselė)gmail(taškas)com

 19. Monas says:

  Pasinaudojęs pateikta nuoroda į anglišką svetainę, paverčiau, taigi:
  Pagrindai
  Vietinių mainų sistema „maĩnelga“ arba „vietiniai mainai“, arba „vietinio ūkio bendrija“, arba „lokalios ekonomikos grupė“ yra grupė žmonių (bendruomenė) susitarusių keistis gėrybėmis bei paslaugomis per tam tikrą (simbolinę) skolos-pelno tvarką (parėdymą, sistemą, schemą). Tam sukuriama kokia nors vietinė „valiuta“, sakykime „taškai“, galiojantys tik tarp tos grupės narių. Įrašus apie įvykusius sandorius tarp bendruomenės narių veda apskaitininkas (buhalteris), bei narių skolos-pelno santykis (balansas) yra pateikiamas viešai reguliariai kartu su norimų bei teikiamų paslaugų ir gėrybių sąrašu. Dar paprastai imamas nedidelis mokestis vietine „valiuta“ valdymo-apskaitos išlaidoms padengti. Čia nėra kokių nors rinkliavų dėl didesnės neigiamos sąskaitos ar kokio siekimo turėti teigiamą, nors sudėtingesnėse schemose gali būti nustatyti kokie nors mokesčio dydžio skirtumai skatinti užsisėdėjusius neigiamos ar teigiamos sąskaitos savininkus dažniau dalyvauti mainuose. Taisyklių detalės paprastai yra prižiūrimos tam išrinktų sargų (prižiūrėtojų), kurie taip pat tvarko bei užtikrina sklandų visos sistemos veikimą.

 20. Monas says:

  Radau išsamią dokumentaciją šiuo klausimu:
  http://www.gmlets.u-net.com/design/home.html
  (anglų kalba)
  Reikia versti ir taikytis prie savų realijų. Pagalba būtų ne prošal.

 21. Monas says:

  Aš dabar mąstau, ant tokių turtų sėdime! o ant kokių sėdėjome dešimtmetį atgal! Ir kur gi buvo mūsų galvos?! kurgi buvo? a?
  *tie turtai yra žmogiškieji resursai – daugiau ir ne ką reik, na gal tik kiek proto ir drąsos.
  Ek žmonės žmonės, nejau man reiks tuo užsiimti? Po galais – nesu tam apmokytas (tikiuosi nors apsigimęs) :D
  Šiaip tai – šita LETS-mainelga yra vienintelis veiksmingas vaistas Lietuvai,.. taip, tai reikėjo padaryti iškart po nepriklausomybės atkūrimo (kurgi žiūrėjo mūsų šviesuoliai?!). Dabar žvelgdamas iš šiandienos į praeitį – skaudu ir painu suprasti, kas?, kodėl? – kvailumas ir bailumas yra didžiausi tikrieji žmogaus priešai visais laikais. Na bet kas buvo, tas buvo – einame toliau iš čia, kur esame, o ne iš ten, kur buvome…
  Ką čia ir bešnekėti… laikas veikti.

 22. Monas says:

  LETS mainas yra pasaulinio masto reiškinys:
  http://www.lets-linkup.com/

 23. Algirdas says:

  Monui,
  jei būtumėte atidesnis, pastebėtumėte, kad šią idėją trumpai išreiškia gana plačiai žinomas šūkis: „Iš kiekvieno pagal sugebėjimus, kiekvienam pagal poreikius“ :)

 24. artas says:

  Algirdui:
  kur čia matote „kiekvienam pagal poreikius“?
  Jei niekam jūsų paslaugų nereikės – jūsų poreikiai liks nepatenkinti. Sugebėjimai irgi liks niekam nežinomi:)

 25. Monas says:

  Ne, šioje sistemoje geriau tiktų šūkis:

  „Kiekvienas pagal sugebėjimus, kiekvienam pagal nuopelnus“.

  Aš jau apsisprendžiau – pasiūlysiu LETS mainus suvo žmonėms, nes tai vienintelė išeitis, kitų realių perspektyvų Lietuvai nematau, juolab ten kur gyvenu – rinkos nėra, gamybos nėra, informacijos nėra, bendradarbiavimo nėra – žmonės bėga užsienin.
  Man patiko toks pasakymas apie šią sistemą: „milijonų neuždirbsite, bet nustosite baimintis dėl ateities ir pradėsite gyventi“.
  Dar svarbu. LETS mainus reikia įdiegti patiems, valdžia čia tikrai nepadės.

 26. Monas says:

  Įdėjau straipsnį – ištrynė, prieš tai nuorodoj sugadino – kas čia vyksta?

  Čia lietuviška svetainė, todėl, jei kažką dedate – malonėkite išversti į lietuvių kalbą. Ar matėte bent vieną temą užsienio kalba? :)
  administratorius

 27. Monas says:

  O tamsta pats paieškok. Aš mačiau.
  Čia nematėte, todėl informacija ateičiai:
  Šioje svetainėje spausdinami straipsniai tik lietuvių kalba. Antra, nuorodų atsiliepimuose gali būti ne daugiau nei viena. Kitu atveju atsiliepimas dažniausiai pašalinamas.

  administratorius

 28. Monas says:

  O aš tai vertinu, kaip informacijos cenzūrą. Ar ne per daug sutapimų ir dvigubų standartų?
  Jau kyla įtarimas, kad „sarmatai“ dar viena valdžios „antis“. Taip sakant, valdyti informaciją, o jei tiksliau – sumesti viską krūvon, kad geri ir vertingi dalykai paskęstų šiukšlėse.

  Jūsų atsiliepimai dar nėra informacija. Jei nefiltruotume atsiliepimų, tai visi čia paskęstų reklaminių robotų šiukšlėse. Todėl įdėti filtrai neleidžiantys daugiau nei vienos nuorodos.
  Ne visi supranta ir anglišką tekstą, todėl čia ir nededame.
  Tai ne cenzūra, o tam tikros taisyklės.
  Dėkite išverstą į lietuvių kalbą tekstą ir nekils jokių klausimų

  administratorius

 29. Monas says:

  „Jūsų atsiliepimai dar nėra informacija“
  – tai, ko gero „informacija“ yra tik tai ką jūsų žmonės įdeda?

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top