Vaiko teisių įstatymo pataisomis numatoma atimti vaiką tik kylant tiesioginiam pavojui jo saugumui ir gyvybei

2019, 13 vasario, 19:21 | kategorija Ideologija | 3 komentarai | peržiūrų 214 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Seimas po svarstymo pritarė Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisoms (projektas Nr. XIIIP-3034(2), kuriomis siekiama tobulinti praėjusiais metais liepos mėn. pradėjusią veikti naują vaiko teisių apsaugos sistemą. Po svarstymo už pagrindinio teisės akto pakeitimus balsavo 83 Seimo nariai, prieš – 2, susilaikė 8 parlamentarai. Tam, kad naujos nuostatos būtų priimtos, Seimas turės balsuoti dar kartą.

Pataisomis numatoma atsisakyti grėsmės lygių nustatymo ir pereiti prie vaiko situacijos vertinimo, nustatant būtinybę vertinti pagalbos vaikui ir (ar) šeimai poreikį arba vaiko apsaugos poreikį. Vaiko paėmimas (atėmimas) iš tėvų ar globėjų būtų įmanomas tik kraštutiniais atvejais. Be to, įstatyme būtų įtvirtinta nuostata, kad skurdas dėl objektyvių priežasčių nelaikomas nepriežiūra.

Pagal svarstomus pakeitimus net ir nustačius, kad vaikui būtina apsauga, vaikas nebūtų iškart paimamas iš tėvų ar globėjų, bet pirmiausia saugumą būtų bandoma užtikrinti per laikinąją priežiūrą: tokią priežiūrą galėtų užtikrinti giminaičiai ar kiti emociškai artimi asmenys, saugi aplinka gali būti sukuriama apgyvendinus vaiką šeimos krizių centre su vienu iš tėvų, kuris nekelia pavojaus vaiko saugumui, gyvybei ar sveikatai.

Pataisomis nepriežiūra išsaugojama kaip smurtas prieš vaiką, įtraukiant išlygą, jog „skurdas dėl objektyvių priežasčių nelaikomas nepriežiūra“.

Jeigu vaiko teisių apsaugos specialistai gautų pranešimą apie įtariamą smurtą prieš vaiką, tuomet jie vertintų vaiko situaciją ir poreikius. Vaiko teisių apsaugos specialistai, tik nustačius būtinybę dėl kylančio realaus ir tiesioginio pavojaus vaiko fiziniam ar psichiniam saugumui, sveikatai ir gyvybei, turės teisę skubiai paimti vaiką iš jam nesaugios aplinkos.

Naujomis nuostatomis nustatoma teisė specialistams vaiko situacijos vertinimo metu daryti garso ar vaizdo įrašus, kurie galės būti naudojami teismo procese kaip įrodymai.

Siekiant užtikrinti vaiko ir jo šeimos privataus gyvenimo neliečiamumą, susipažinti su garso ir vaizdo įrašuose esančiais asmens duomenimis turėtų tik vaikai, tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą, įgalioti valstybės ar savivaldybių institucijų atstovai, dalyvavę atliekant vaiko situacijos vertinimą, taip pat teismas ar kitos valstybės įgaliotos institucijos, priimančios su vaiko situacijos vertinimu susijusius sprendimus. Tai sudarys sąlygas objektyviai įvertinti aplinkybes, susijusias su saugumu vaikui.

Naujos nuostatos įtvirtintų teisę Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai skubos tvarka per 2 darbo dienas gauti duomenis iš valstybės ir savivaldybių institucijų, įstaigų ir įmonių tvarkomų valstybės registrų (kadastrų) ir žinybinių registrų, klasifikatorių, informacinių sistemų ir duomenų rinkmenų.

Svarstomais pakeitimais taip pat numatoma įtvirtinti atvejus, kai asmuo negalėtų dirbti Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyboje ar jos įgaliotuose teritoriniuose skyriuose, pvz., jeigu jam yra ar buvo apribota tėvų valdžia, jis neatitinka nepriekaištingos reputacijos, piktnaudžiauja alkoholiu, psichotropinėmis, narkotinėmis ar kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis ir pan.

Lydimojo Administracinių nusižengimų kodekso pataisomis siekiama nustatyti atsakomybę fiziniams asmenims už žinomai melagingos informacijos, apie „būtinumą ginti nepilnamečio teises ir interesus“, suteikimą Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai. Bauda siektų nuo 30 iki 140 eurų. (Tai yra melagingi skundai apie smurtą prieš vaiką)

Kaip praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, remiantis Statistikos departamento informacija, 2017 m. dėl smurto artimoje aplinkoje žuvo 6 vaikai. Policijos departamento pateiktais duomenimis, 2018 m. dėl smurto artimoje aplinkoje nežuvo nė vienas vaikas.

SADM parengė lentelę, pagal kurią galima matyti vaiko teisių įstatymo pakeitimus

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 3

  1. Vytas says:

    Visa tai kliedesiai ir suinteresuotos pusės inirtingas noras nors kaip „pateisinti“ iš užsienio gautus pinigus. Tai svetimkūnis mūsų Tautai, mūsų sąlygom ir papročiams . Įstatymas turi būti atšauktas ir grįžta prie to, kas buvo iki šiol – vaiko atėmimas iš šeimos tik teismo sprendimu. O kaip geras šio atvejo tęsinys būtų uždrausti NVO gauti bet kokį finansavimą iš užsienio. Juk ir paskutiniam kvailui aišku, kad pinigų be tikslo niekas niekam nedalija.

  2. Nu jo says:

    Jokie naujadarai padeties nepataisys. Butina atsaukti sakalienes kliedesiu istatyma. Musu vaikai – ne baldas, ne daiktas, ne preke, o mazutis smogutis su jausmais ir savo pasauleliu. Visas bobas su norvegiskais pinigais ant kuolo arba ketvirciuot… o geriausia is ju paciu atimti vaikus, remiantis ju paciu kliedesiais….

  3. Petras says:

    Kosmetiniai pataisymai akių dūmimui.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top