Viktoras Jašinskas. Jie pabuvojo pragare

2021, 13 vasario, 6:30 | kategorija LPT | 1 atsiliepimas | peržiūrų 229 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Vasario viduryje turime keletą švenčių. Labiausiai žinoma – mums visiems brangi Vasario 16-oji.

Kita, vakarų pasaulio primesta ir dirbtinai integruota, vasario 14-oji — „Valentino“ arba „įsimylėjelių diena“. O kas žino – kuo ypatinga vasario 15-oji? Yra tūkstančiai žmonių, kuriems ta diena tikrai brangi ir nepamirštama.

1989-ųjų m., vasario 15 dieną, iš Afganistano buvo išvestos paskutinės TSRS kariuomenės pajėgos ir karas oficialiai baigėsi. Neužilgo žlugo ir pati Tarybų Sąjunga. Šiame konflikte dalyvavo ir keli tūkstančiai mūsų tautos sūnų. Tarp jų buvo ir gerai apmokamų karininkų. Bet daugumą sudarė vaikėzai, kuriems dar nebuvo nė dvidešimties…

Prievarta nusviesti likimo į tolimą svetimą kraštą. Šis karas paliko didžiulius randus jų kūnuose ir sielose. Jaunuoliai buvo išvežti ne savo noru, bet tuometinės TSRS vadovybės ir kariuomenės vadų įsakymu. Vyko ten ne iš pareigos, o todėl, kad buvo įsakyta.

Jie tapo savotiška „patrankų mėsa“ konflikto tarp dviejų milžinų – Tarybų Sąjungos ir JAV. Ką ten iškentėjo ir patyrė – liko kiekvieno, ten pabuvojusio, atmintyje. Tačiau, liūdna, kad jų kančia yra visuotinai pamiršta ir ignoruojama.

Pamenu, kai buvau visai dar vaikas, išgirdau, kad kiemo draugo brolis, kurį pažinojau tik iš matymo, grįžo iš Afganistano cinkuotame karste. Vaikiška galvele negalėjau pilnai suvokti – kas įvyko, tai atrodė netgi „romantiška“.

Medalis už kovinius nuopelnus

Medalis už kovinius nuopelnus peršautas kulkos

Dauguma žmonių tada nesuprato, kas realiai vyksta karo zonoje, kaip ir dabar. Viešojoje erdvėje netrūksta naivuolių, prisižaidusių karinių kompiuterinių žaidimų, raginančių nušluoti Rusiją ir kitas, neva, nedraugiškas šalis nuo žemės paviršiaus karinėmis priemonėmis.

Ar tie išlepinti jaunuoliai supranta, kas yra tikras – ne skaitmeninis, karas. Galimai, įsipjovę pirštą, jie verkdami bėga pas mamytę, kad ji tą pirštuką subintuotų. Būtų įdomu pamatyti jų reakciją, jei jiems tektų išvysti tikrą žmogaus, draugo kūną su sprogimo išdraskytu pilvu, išdribusiomis žarnomis, ar neatpažįstamai sumaitotu veidu. Kas galėtų paneigti, kad jų nuomonė apie karštą karą gan greit pasikeistų.

Jauni Lietuvos vyrai, pabuvoję tame pragare, dabar – jau pagyvenę ir gražiai pražilę. Man didžiulė garbė pažinti ne vieną iš jų. Tuos, kuriuos pažįstų, yra aukščiausios moralės ir neabejotino pasitikėjimo verti žmonės. Kaip populiariai sakoma, su šiais žmonėmis, be jokių klausimų eičiau į žvalgybą. Jie nepagrįstai pamiršti ir vis dar nepakankamai vertinami.

Tad šią vasario 15 dieną, kviečiu visus neabejingus istorijai ir savo tautos tėvų, dėdžių, brolių ir sūnų atminčiai, prisiminti ir paminėti tuos, kurie atkentėjo ir liejo kraują svetimame kare. Jie neverti užmaršties. Šie paprasti, bet išdidūs vyrai yra tikri savo šalies, Lietuvos, patriotai, ką ne kartą įrodė mano ir mano kolegų organizuojamuose mitinguose, užtikrindami dalyvių saugumą ir užkirsdami provokacijas.

Istoriją rašo nugalėtojai. Tam tikri aspektai ištrinami arba užjuodinami. Nebūkime Mankurtais, ir suvokime – kas yra kas.

P. S. pasidalinimas suteikia karmos taškų, kuriuos nusinešite ten kur reikia…

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

1 Atsiliepimas

  1. Ec says:

    Parašyta gražiai ir teisingai, tik nuotrauka su peršautu medaliu čia netinka, mano nuomone tai 100% klastotė – žinau kaip atrodo iššautos kulkos, ir kaip jos peršauna

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top