VSD ir AOTD parengė 2019 metų grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo ataskaitą

2020, 4 vasario, 13:28 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (3) | peržiūrų 341 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

VSD AOTD

Šiandien buvo paskelbta VSD ir Antrojo operatyvinių tarnybų Departamento (AOTD) grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo ataskaita, kurioje pirmą vietą, kaip ir ankstesnėse užima Rusijos vykdoma užsienio ir saugumo politika. Naujiena – prisidėjo ir Kinija.

Ataskaitoje teigiama, jog Lietuvos nacionalinio saugumo padėtį ypač neigiamai veikia Rusijos karinio potencialo ir aktyvumo didėjimas Vakarų karinėje apygardoje ir Kaliningrado srityje bei gilėjanti karinė integracija su Baltarusija, kas sukuria didelį pranašumą prieš Lietuvą ir kitas kaimynines valstybes.

Antrą kartą pakartojama apie didžiausią grėsmę Lietuvai, šįkart dėl Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybų bendradarbiavimo su Baltarusijos žvalgybų tarnybomis. Ypač nemokamų elektroninių vizų į Kaliningradą ir Sankt Peterburgą sistema, kuri esą sudaro palankias sąlygas Rusijos žvalgybai rinkti informaciją iš atvykstančių turistų.

Ryškėja tendencija, rašoma ataskaitoje, kad Rusijos žvalgybos tarnybos verbuoja visus, kuriuos gali

užverbuoti, ir tik vėliau sprendžia, kokiais tikslais galėtų panaudoti agentus,

Lietuvos kibernetinėje erdvėje pastebima tęstinė kenkėjiška Rusijos ir Kinijos kibernetinių pajėgumų veikla, rašoma grėsmių ataskaitoje.

Pastebėtina, jog iki šiol neteko skaityti apie įstatymu apibrėžtą „Lietuvos kibernetinę erdvę“, ties kuria riba ji prasideda ir kur baigiasi.

Kalbant apie informacinę erdvę (matomai turima omenyje internetas), teigiama, jog „pagrindiniai Rusijos propagandos ir istorijos politikos taikiniai yra Lietuvos valstybingumą grindžiantys ir jos gyventojų pasipriešinimą sovietinei okupacijai liudijantys įvykiai“.

O štai čia tikrai įdomu, citata:

Didžiausią riziką Lietuvos energetinei nepriklausomybei kelia Rusijos siekis išlaikyti energetinį dominavimą Baltijos šalių rinkose. Rusijos energetikos kompanijos mėgina įsitvirtinti Lietuvos suskystintųjų gamtinių dujų rinkoje ir bando prisitaikyti prie naujų sąlygų Lietuvai įgyvendinant energetinę nepriklausomybę užtikrinančius projektus.

Prisimenant Klaipėdoje stovinčią „Independence“ ir didžiąją dalį to išdujinimo laivo gaunamų dujų šaltinių, – kyla įvairių minčių, ypač turint omenyje, kad didžiąją jų dalį surado Rusijos dujos.

Toliau Rusijos grėsmės apibūdinamos siekiu plėsti savo įtaką Vakaruose, pasinaudojant parlamentinės diplomatijos instrumentais;

Siekiant susigrąžinti globalios galios statusą (pasak tarptautinių apžvalgininkų jis jau senokai susigrąžintas – infa.lt) Rusija bando diskredituoti Vakarų valstybių politiką geopolitiškai svarbiuose regionuose ir plėsti juose savo įtaką.

Lietuvos atžvilgiu – pats svarbiausias Rusijos istorijos politikos tikslas Lietuvoje yra nuosekliai formuoti išskirtinai teigiamą sovietų įtakos Lietuvos raidai įvaizdį ir kartu neigti įvykdytą Lietuvos okupaciją bei aneksiją, tvirtinama grėsmių ataskaitoje.

Neigiant SSRS okupaciją Maskvoje 2019 m. surengtas Vilniaus „75-osioms išvadavimo metinėms“ skirtas renginys, primenama pamiršusiems ar pranešama nežinojusiems.

Kremlius siekia riboti ir diskredituoti įrodančią Lietuvos okupaciją ir paneigiančią teigiamą sovietų įtaką Lietuvos raidai veiklą. Pavyzdžiui, antrosios SSRS okupacijos metu įvykdytos mirties bausmės, įkalinimai, trėmimai ir sovietizacija Rusijos istorijos politikoje teisinami būtinybe kovoti su nacionalistais ir kriminaliniais nusikaltėliais, modernizuoti Lietuvą ir sukurti joje gerovę.

Ataskaitoje aprašomi įvykiai Rusijoje, dažniausiai protesto akcijos (2011-2012 m) dėl galimų rinkimų rezultatų klastojimo, o 2019 metais dėl Maskvos rinkimų komisijos atsisakymo registruoti beveik visus opozicinių judėjimų kandidatus, tuomet, kai valdžią palaikantys kandidatai buvo registruoti visi.

Ataskaitoje pateikiamas įspėjimas keliaujantiems į Rusiją, kuriame siūloma vengti keliauti vieniems, rekomenduojama nepažeisti viešosios tvarkos, iš anksto pasirūpinti reikalingais leidimais, nepateikti klaidingos informacijos vizų prašyme, saikingai vartoti alkoholį, jei įmanoma (!), vengti kartu vežtis pagrindinius mobiliuosius ir kompiuterinius įrenginius, kritiškai vertinti naujas pažintis, gaunamus pasiūlymu ir t.t.

Paminėtas ir aktyvus Rusijos FSB pareigūnas Piotras Čaginas, socialiniuose tinkluose prisistatantis kaip Petras Taraškevičius (nuotr. Prisegtoje PDF rinkmenoje)

Ataskaitoje aprašomi Rusijos ideologinę politiką atitinkantys renginiai, kuriems FSB per Lietuvos piliečius skyrė lėšų:

2018-04-11 koncertas Tarptautinei koncentracijos stovyklų kalinių

išlaisvinimo dienai paminėti Vilniuje

 • 2018-05-09 „Pergalės dienos“ minėjimas Klaipėdoje
 • 2018-06-22 renginys Vokietijos–SSRS karo pradžiai paminėti Klaipėdoje
 • 2019-04-12 koncertas Rusijos pasieniečio dienos proga Klaipėdoje
 • 2019-05-09 „Pergalės dienos“ koncertas Šiauliuose
 • 2019-06-22 Vokietijos–SSRS karo pradžios paminėjimo renginys Klaipėdoje

Vis tik, kaip reziumuojama ataskaitoje, P. Čagino veikla Lietuvos rusakalbių bendruomenei padarė daug žalos ir diskreditavo jos vykdomą veiklą, ir iš esmės buvo nesėkminga.

Kalbant apie tarptautinius santykius Rusijos atžvilgiu – ataskaitoje atkartojama beveik viskas, ką mes galėjome skaityti spaudoje ar matyti TV ekranuose, todėl čia to neaprašinėsime.

Toliau į grėsmių sąrašą konkrečiau įtraukiama jau ir Kinija, kaip plečianti savo įtaką visame pasaulyje, ekonominiais svertais užsitikrindama ir kitų valstybių paramą Pekinui svarbiais politiniais klausimais.

Pereinant prie Kinijos keliamų grėsmių – VSD teigia, jog Kinijos žvalgybos tarnybos ieško taikinių Lietuvoje per socialinį tinklą „LinkedIn“.

Tūkstančiai „LinkedIn“ vartotojų visame pasaulyje yra sulaukę fiktyvių, žvalgybos priedangai naudojamų Kinijos kompanijų darbuotojų pasiūlymų tapti konsultantais arba darbuotojais bei kvietimų atvykti į Kiniją. Tokia Kinijos žvalgybos tarnybų veikla nustatyta ir Lietuvoje.

Karinėje sferoje Kinija aktyviai gina savo strateginius interesus užsienyje, dalyvauja Jungtinių Tautų misijose, kuria karines bazes užsienyje ir sparčiai vysto karinės pramonės kompleksą. Ilgalaikėje perspektyvoje tai sudarys prielaidas projektuoti karinę galią visame pasaulyje. Kinija jau artimiausioje perspektyvoje sieks ekonomiškai ir technologiškai dominuoti Vakarams svarbiuose strateginiuose sektoriuose.

Ataskaitoje minimas ir naujasis penktos kartos ryšys 5G, kuriuo pasinaudojus, pasak grėsmių ataskaitos, bus lengviau perimti anksčiau neprieinamus duomenis internete. Ypač technologiškai tam ryšiui nepasiruošusioms įmonių ir žmonių duomenis. Reikėtų suprasti, kad vis tik prie visuotinai diegiant tą ryšį, pirmiausia vertėtų pasirūpinti jo saugumu.

Apie terorizmą – nors terorizmo grėsmė Europai išlieka didelė – Lietuvai tai kol kas negresia.

Iš esmės ataskaitoje labai nedaug konkretumo, daugumoje atvejų operuojama viešai prieinamais duomenimis, iš kurių dalis yra apskritai nesusiję nei su saugumu, nei su grėsmėmis – pavyzdžiui neramumai-demonstracijos Rusijoje praėjusią vasarą. Daugelis ataskaitoje aprašomų dalykų yra net neverti atskiro straipsnio, kadangi tie straipsniai jau yra parašyti prieš gerą pusmetį.

  VSD ir AOTD 2019 m. grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas (13,9 MiB, 837 atsisiuntė)

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 3

 1. Gintas says:

  Įdomu, o R. Masiulio „neliečiamuju klanas“ nedatrauke iki grėsmės nacionaliniam saugumui? Vsd metai iš metų tuos pačius tekstus kopijuoja, išlaikytinių įstaigele!

 2. čia liguistos fantazijos klasika says:

  Pasiklausius tokių jankių okupantų samdytų zombių sapalionių susidaro vaizdas,kad tie veikėjai-
  beviltiški ufonautai,gyvenantys kitoje galaktikoje.

  Tokie kliedesiai neturi ničnieko bendro su realiu pasauliu.

 3. Myndė says:

  1. Pasauliui pagrindinė grėsmė (šiuo metu) kyla iš JAV.
  2. Lietuvai, be bendrų grėsmių, dar grasina visokios AOTD ir debesis kitų tarnybėlių/įstaigėlių/kontorėlų, visom išgalėm besistengiančių paslėpti realią padėtį.
  Tiek ir tų grėsmių…

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top