Žmogui prigimties skirtas maistas

2013, 7 vasario, 21:33 | kategorija Alternatyva | atsiliepimų (23) | peržiūrų 3 263 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Konstantinas Moes – Oskragello

1896

Redakcijos žodis

Mes publikuojame Moes – Oskragello knygos vertimą, pripažindami neįkainojamą šios knygos vertę. Minties originalumas, nenuginčijamosPaveikslėlis loginės išvados ir dėstymo patrauklumas, ir, pagaliau, daugybė naudingos gyvenimiškos medžiagos – visa tai verčia mus linkėti šiai knygai plačiausio paplitimo. Vis dėlto laikome savo pareiga daryti išlygą: mes manome, kad kai kurie autoriaus teiginiai rodo pernelyg didelį jo susižavėjimą „prigimtimi“, „natūralumu“ ir „tiesioginiais instinktais“, kaip tikro, protingo gyvenimo būdo kriterijais. Mes mielai tikime, kad jis jau pasiekė maitinimosi žaliais, nemaltais grūdais, žaliais vaisiais, daržovėmis ir riešutais lygį; bet jis pats perspėja skaitytoją, kad nereikėtų iš karto bandyti jo radikalaus režimo, ir siūlo, kaip pereinamąjį žingsnį, – virto maisto vegetarizmą. Mes manome, kad šiuolaikinė žmonija tiek nutolo nuo „rojaus mitybos“, kad pačios sąžiningiausios pastangos jos link kažin ar bus sėkmingos; pats autorius pripažįsta, kad „ dar keletas kartų pasmerktos virtam vegetarizmui“. Bet norint pasiekti to pereinamojo žingsnio, neabejotinai naudingo ir pasiekiamo, – reikia būti tikram dėl pagrindinių vegetarizmo principų, o būtent to tikrumo iš esmės ir moko Moes – Oskragello knyga.

Nepamirštame ir to, kad mūsų rankose jaunosios kartos gyvenimo gairės. Mes atsakingi už jos ateitį. Gali būti, kad matydama mūsų tikrą siekį išsivaduoti iš visokio plauko kvailysčių ir šlamšto ir auganti karta paseks mumis ir, žinoma, žengs toliau nei mes paprasto, protingo gyvenimo būdo keliu.

„POSREDNIK“ leidyklos redakcija


(Knygos ištrauka)

Žaliasis vegetarizmas

(Absoliutus)

I

Instinkto nuoroda, t.y. jausmas, kaip turime maitintis

paveikslėlisSvarbus žmonijos gyvenimo klausimas – mitybos klausimas – lig šiol labai chaotiškai suprantamas. Arklys, jautis, asilas, net menkiausias sliekas nelies to, kas jam kenkia: jis puikiai žino, koks maistas jam įgimtas, būtinas: vien tik žmogus, tas gamtos valdovas, savo protu nesugeba atskirti naudingo nuo kenksmingo.
„Bet tai nieko stebėtina, – pasakys kas nors. – Žvėrys turi „instinktą“, o žmogus jo neturi, jis privalo tai pakeisti protu, mokslu“. Bet tai vien tik žodžiai, beprasmiškai vienų kitiems kartojami.

Kas gi tiesą sakant yra instinktas? Instinktas – tai juslinis gyvų būtybių gebėjimas atskirti naudinga nuo žalinga pasitelkiant malonumo ir nemalonumo pojūtį ; gebėjimas siekti pirmojo ir atmesti antrąjį gyvybės išsaugojimo vardan . Aš sakiau, kad instinktas yra jausminė ypatybė. Kokiais būtent jausmais remiasi instinktas?

Kai mes numetame šuniui kąsnelį duonos, duodame ko nors paėsti beždžionei ar kuokštą žolės karvei, – ką tie gyvūnai pirmiausia daro? Jie pirmiausia pauosto, kas paduota, atsargiai paragauja ir tada arba suėda, arba visai neliečia. Taigi kokiais jutimais vadovaujasi gyvūnai nustatydami maisto vertę? Pirmiausia uosle, paskui skoniu. Kuo gi būtent šie jutimai skiriasi nuo kitų – regos, klausos ar lytėjimo? Ogi tuo, kad pirmieji du yra cheminės prigimties, o pastarieji – fizinės. Štai tie du cheminiai jutimai – skonis ir uoslė – ir yra instinktas, kuris ir išsaugo visą gyvąjį pasaulį. Bet ar tie du žmogaus pojūčiai lygiaverčiai gyvūnų turimiems? Be jokios abejonės. Taigi jis turi ir instinktą, tik jis tiek neveiklus, kiek suniokoti jo skonis ir uoslė. Degtinė ir tabakas, jau savaime kenksmingi, ypatingai veikia uoslę ir skonį; šiuos cheminius jutimus švarius išsaugo tik vaikai ir moterys, nes jie nenaudoja minėtų teršalų. Priprasti galima prie daugelio dalykų, netgi tokiu lygiu, kad sūris bus skanus tik kai jį pusiau supūdysi ir tame dvokiančiame daikte įsiveis kirminai. Todėl maistas dažnai būna kenksmingas, nors atrodo skanus, taip kaip kenksmingas yra alkoholis ar po oda įšvirkštas kokainas bei morfijus. Tariamo malonumo jausmas tais atvejais tik laikinas, kol tęsiasi dirbtinis žvalumas esant prislopintiems nervams.

Kai kalbame apie instinktą, turime mintyje išimtinai sveikus, nesugadintus cheminius jutimus. Kas jų neturi, gali lengvai atkurti, iš naujo grįždamas prie teisingo gyvenimo būdo. Bet ir tuo lygiu, kokius juos turime dabar, skonis ir uoslė dar gali puikiai tarnauti, tereikia mokytis jais naudotis. Teisingai gyvendami mes vėl pasieksime tokio instinkto tobulumo kad kaip arklys ar šuo atskirsime naudingą nuo žalingo.

Bet kuri karvė neklysdama tiksliai iš dešimties žolių vien uoslės ir skonio pojūčiais išsirinks jai tinkamiausią. Karčių ir rūgščių žolių ji nelies, o ės tik saldžią žolę. Arklys neės paplėkusio ar kitaip sugadinto šieno. Nė vienas žvėris neragaus „karšto“. Bet kuris kūdikis pirmą šaukštelį sriubos ar jautienos kąsnelį išspjaus , o nuo pirmo alaus ar kavos gurkšnio darys siaubingas grimasas. Tik rūpestinga motina beveik prievarta, t. y. neduodama jam nieko kito, pripratins jį prie viso to, beje, sveikatos sąskaita. Taip vadinamos vaikiškos ligos, kurių metu organizmas stengiasi išsivaduoti nuo į jo organizmą patekusių kenksmingų medžiagų, yra mamos rūpestingumo pasekmės. Kūdikis, kuriam leidžiama rinktis mėsą, sriubą, vyną, kakavą ar prisirpusius vaisius bei savo daržo daržoves, tebesivadovaudamas sveiku instinktu būtinai ties rankutę link pastarųjų.

Kuri motina to nepastebėjo? Bet kuri bent kartą dėl to susimąstė? Arba kas iš suaugusiųjų ims noriai gerti arbatą, kavą be cukraus ar be pieno ir grietinėlės? Argi prie viso to dedamas cukrus ne tam, kad apgautų perspėjantį instinktą? Tyrinėtojas Laveljanis savo kelionėse po Afriką jam ir jo juodukams palydovams nežinomas uogas bei vaisius pirmiausia duodavo jį lydinčiai beždžionei, kurią dėl to ir pasiėmė su savim. Jeigu beždžionė ėdė, buvo aišku, kad tai nenuodinga; jeigu atmesdavo, vadinasi, tai maistui netinka.

Taigi spręsdami, ką mes turime valgyti, kad gyventume darnoje su mūsų prigimtimi, prieiname prie visiškai aiškios išvados, kad šiuo atveju pirmas vedlys yra mūsų nesugadintas, sveikas instinktas – skonio ir uoslės pojūtis. Išmoksime juk iš naujo palaimingai naudotis savo uoslės ir skonio organais. Stebėtina, kad lig šiol žmonės nesusimąsto, kodėl juos gamta apdovanojo skonio ir uoslės pojūčiais – liežuviu ir nosimi? Kad pajustume malonų skonį ir kvapą. Gerai. Bet kokia mums iš to nauda? Juk tokiu atveju būtų geriau, kad mes nejustume nei bjauraus skonio, nei šlykštaus kvapo. O iš tiesų šie pojūčiai mums duoti tam, kad padėtų išvengti pavojaus, todėl, kad visa, kas nemalonu mūsų uoslei ar skoniui, – maistas ar vanduo, oras ar dar kas nors, – iš tiesų yra kenksminga. Ir atvirkščiai, visa, kas maloniai kutena mūsų gomurį ir nosį – visa tai mums į naudą. Juk ne veltui gamta mums įstatė nosį taip arti burnos.

Už knygos vertimą dėkojame Artūrui, savo asmeninėmis lėšomis apmokėjusiam vertėjų darbą. Tai jau ne pirma ir tikėkimės ne paskutinė jo pastangomis išversta į lietuvių kalbą knyga. Norintiems padėti ir sugebantiems versti tekstus iš kitų kalbų, tai gali būti papildomas uždarbis. Tad, jei pageidaujate prisidėti vertėjaujant, kreipkitės į Artūrą tiesiogiai el-paštu:  samogita@gmail.com

Gerbiami skaitytojai, visą knygą galite atsisiųsti PDF formatu paspaudę žemiau esančią nuorodą:

  Žmogui prigimties skirtas maistas (470,3 KiB, 5 402 atsisiuntė)

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurner



Naujienos iš interneto

Atsiliepimų 23

 1. Antanas says:

  Sveiki.Ta pati rase ir Vydunas(vILHEMAS Starosta.)I tikra mityba reikia 7-9 metu.Palaipsniui.

 2. Kindziulis says:

  Besmegeniams žalias maistas padeda tapti dar didesniais besmegeniais. Kada suprasit , kad žmogus yra visavalgis.

 3. a.grumbinas says:

  Perskaites tavo,Kindziuli,komentarą supratau kad netik žalias maistas daro žmogų besmegenių…..

 4. tangas says:

  Žmona pr arėjusią savaitę kaip tik dvi žaliavalges moteriškes atreanimavo. Geležies kraujyje buvo 10 proc. normos. Po poros kraujo perpylimų ir paketo injekcijų atsigavo. 

 5. Ra Light says:

  Pasakė kindziulis atsikasdamas karvės „bandelės“ su majonezu.

 6. Td says:

  Kažkokia nesamone , netikiu. reiktu issamesnes informacijos

 7. Ra Light says:

  Tangai, pateikite daugiau informacijos apie atreanimavimą.

 8. Tangas says:

  jums, ko  pavardžių, adresų, ligoninės pavadinimo

 9. Ra Light says:

  Pacientų būsena pristatymo metu (savijauta, analizų rodikliai), kaip ir per kiek pasiekta tokia būsena (Pacientų gyvenimo būdas, jei yra žinoma), kas tiksliai buvo atlikta (veiksmai, panaudoti medikamentai) atgaivinimui.

 10. Td says:

  Ten anoreksikes bet ne zaliavalges , zaliavalgiui negali tiek trukti medziagu kai jis maitinasi paciu geriausiu maistu.

 11. buvę veganai vegetarai kalba says:

  žmonės, atsipeikėkit

  http://supersyroed.mybb.ru/viewforum.php?id=17

 12. apie tikrą maistą- tikroji tiesa says:

  šitą knygą išverskit, net primokėt galiu.

  http://journeytoforever.org/farm_library/price/pricetoc.html

 13. apie tikrą maistą- tikroji tiesa says:

  tiem, kurie angliškai nemoka. Yra rusiškai išversta

  https://sites.google.com/site/familiashkurin/text/byt1/pitanie/weston-price

  va čia yra tikroji tiesa apie mitybą.

 14. Ra Light says:

  Taip taip, atsipeikėkit – prie žaliavalgystės dar kai ko reikia. Ir skirta ji ne civilizuotiems, o gamtos žmonėms. T.y. nori žaliavalgystės – gyvenk gamtoje ir pagal jos ritmus,
  Ir, panašu, kad pas žaliavalgius greiačiau išryškėja genetiniai defektai.

 15. Tangas says:

  Anoreksija – tai psichinės ligos rezultatas, todėl nuo jos gydo psichiatrai arba psichologai. Geležies anemija yra kitas dalykas nors priežastis gali būti panaši.
  Geležies (Fe) tai mikroelementas. Per parą su maistu organizmas jos turi gauti iki 10–15 mg, kitaip gali vystytis geležies stokos anemija (mažakraujystė). Dėl natūralų fiziologinių savybių tai ypač aktualu moterims.  Geležies trūkumo pasekmės pasireiškia moterims po 2-5 metų vegetarizmo. Vyrams, jei gyvena neaktyvų gyvenimo būdą, gali nepasireikšti visai. 
  Reguliariai trūkstant geležies žmogaus organizmas bando prisitaikyti todėl retai kas kreipiasi įtardamas būtent geležies trūkumą  o ir tokio pobūdžio tyrimai neatliekami. Dažniausiai žmogus kreipiasi dėl kokios nors kitos ligos pvz. užsitęsusio plaučių uždegimo. Kaip taisyklė liga nepasiduoda gydymui.
  Pagrindinis požymis – sumažėjęs hemoglobino kiekis iki 80 būna iki 50 (norma 120 gramų litre). 
  Papildomi požymiai:  bendras silpnumas, pastovus nuovargis, nukritęs kraujospūdis, retas pulsas,  blyški oda (žodžiu bendri visoms ligoms).
  Gydymas.
  Kai reikalinga neatidėliotina pagalba daromas kraujo perpylimas.
  Toliau rekomenduojama pašalinti geležies stoką sukėlusią priežastį –  koreguojant mitybą
  Geležies stoka koreguojama gydant geriamaisiais geležies preparatais 3–6 mėnesius. 
  Geležies yra raudonoje mėsoje (jautienoje, veršienoje).
  Daržovėse  burokėliuose, pupose, pupelėse, žaliuosiuose žirneliuose, raudongūžiuose kopūstuose, krienuose, petražolėse, dilgėlių, burokų lapuose, grybuose, kiaušinių tryniuose, avižiniuose dribsniuose, džiovintuose vaisiuose, riešutuose, slyvose, granatuose, žemuogėse, vynuogėse, morkose, pomidoruose, net bulvėse.
  Atrodytų galima kompensuoti bet didžiausią problemą sukelia koncentracija ir pasisavinimas. 
  Iš augalinės kilmės produktų organizmas geležies pasisavina mažiau.Iš daržovių absorbuojama 2–10 proc. geležies, iš raudonos mėsos  iki 40 proc. 
  Geležies kiekiai: liežuvyje (5 mg/100g), triušienoje (4,4 mg/100 g), kalakutienoje (4 mg/100 g), vištienoje (3 mg/100 g), jautienoje (2,8 mg/100 g).
    Taip kad 100 g. kalakutienos teks kompensuoti 2 kg pupelių.
  Geležį iš organizmo šalina pienas,kava, arbata, sėlenos, špinatai, augalinė ląsteliena, kalcio ir fosforo junginiai. 
  Dėl geležies stokos labiausiai kenčia smegenų ląstelės, gali sutrikti atmintis (ypač vaikų), pablogėti mokymasis, kyla intelekto ir emocijų sutrikimų.

 16. :) says:

  Tangai, žaliavalgiai negali valgyti pupelių, nes žalių negalima, o virtų jie nieko nevalgo.
  Dauguma žaliavalgių nieko negirdėjo apie augaluose esančius lektinus, fito rūgštį, gliukozinolatus, t.y tai kas paprastai vadinama „antinutrients“.
  Dauguma veganų žaliavalgių nieko nežino apie cholesterolio mityboje reikalingumą, kad cholesterolis yra ypač svarbus smegenų veiklai, atminties, suvokimo ir mokymosi procesams.

  http://gamta.vdu.lt/bakalaurai/pop_straipsniai/cholesterolis/cholesterolis.htm

 17. tangas says:

  tai tik parodo, kad nuo 1896 m. žmonija turėjo progą įgyti kiek daugiau žinių, o kai kas tos progos neišnaudojo…

 18. Td says:

  Ka jie kalba , nesuprantu rusiškai

 19. klausimas says:

  Tai paklausk savo žmonos kaip karves ir kiti žolėdžiai gauna tos geležies?

 20. trapas says:

  Karvės tos žolės suėda tonomis, o žmogus žolės deja net nevalgo.. jis valgo daržoves ir vaisius, kuriuose šių elementų koncentracija nėra didelė lyginant su mėsa. Todėl valgyti jų reikėtų tiek, kiek žmogus paprasčiausiai nesuvalgo, vien dėl skrandžio dydžio.

 21. Kęstutis says:

  2010 metais baigėsi mokslinis eksperimentas, GB ir JAV mokslininkai 30 metų, įvairiuose žemės vietose stebėjo vegetariškai (ir veganiškai) besimaitinančius žmones, jų trumpa išvada – vegetarizmas sveikatai nekenkia, stiprina imuninę sistemą… Kas dėl geležies, tai mokslininkai pastebėjo, kai žmonės nustoja valgyti mėsą, po mėnesio organizmas persitvarko ir reikiama geležies kiekį gauna iš žalių daržovių… O pagal žarnyno, dantų  sandara esame daugiau žoliaėdžiai nei visaėdžiai. Panašu, kad prie mėsos, žmoniją pripratino paskutinis apledėjimas.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top