10 manipuliavimo strategijų

2012, 20 kovo, 17:22 | kategorija Metodologija | 17 komentarų | peržiūrų 10 989 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisAmerikiečių lingvisto Noamo Chomskio straipsnis, paskelbtas knygos „Tylusis ginklas ramiems karams“ motyvais. Bazinis socialinės kontrolės elementas – dėmesio nukreipimo strategija. Tikslas – nukreipti visuomenės dėmesį nuo svarbių problemų, kurias sprendžia ekonomikos ir politikos elitas, o tai atliekama pasitelkus „potvynio“ ar „užtvindymo“ nereikšminga informacija technologiją.

1. Dėmesio nukreipimas.
Ši strategija reikalinga, kad žmonės neturėtų galimybės gauti svarbių žinių mokslo, ekonomikos, psichologijos, neurobiologijos, kibernetikos srityse. „Pastoviai nukreipkite piliečių dėmesį nuo realių socialinių problemų, laikydami juos nelaisvėje tų problemų, kurios neturi didelės reikšmės. Visuomenė turi būti užimta, užimta ir dar kartą užimta, ji neturi mąstyti“ („Tylusis ginklas ramiems karams“).

2. Sukurti problemą – pasiūlyti sprendimą
Metodas dar vadinamas „problema-reakcija-sprendimas“. Sukuriama problema, „situacija“, kuri sukelia konkrečią visuomenės reakciją, kad žmonės imtų trokšti ją išspręsti. Pavyzdžiui, leidžiama išaugti nusikalstamumui gatvėse ar organizuojami kruvini teroro aktai, kad piliečiai imtų reikalauti priimti įstatymus dėl padidinto saugumo ir imtų trokšti politikos, apribojančios pilietines teises. Arba galima inicijuoti ekonominę krizę, kad paskui galima būtų įteisinti, kaip neišvengiamą blogį, pilietinių teisių apribojimą ir valstybės žinybų demontavimą.

3. Laipsniškumo strategija
Kad galima būtų įgyvendinti nepopuliarius sprendimus, reikia paprasčiausiai daryti tai palaipsniui, lašas po lašo, ne vienerius metus. Būtent taip buvo įpirštos iš principo naujos socialinės ekonominės sąlygos (neoliberalizmas) 9 ir 10 dešimtmečiais: valstybės vaidmens apribojimas, privatizacija, nepatikimumas, lankstumas, masinis nedarbas, atlygis už darbą, kuris jau nebeužtikrina oraus gyvenimo. Kitaip sakant, buvo įgyvendinti visi tie pokyčiai, kurie, jei būtų įdiegti staiga, sukeltų revoliuciją.

4. Atidėjimo strategija
Dar vienas būdas priimti nepopuliarius sprendimus – pateikti juos kaip „skausmingus, bet neišvengiamus“ ir pasiekti šiuo momentu, kad žmonės pritartų, jog tie sprendimai būtų priimti ateityje. Gerokai paprasčiau susitaikyti su aukomis ateityje, nei aukotis dabar. Pirmiausiai dėl to, kad aukotis nereiks nedelsiant, o antra – kažkodėl žmonių masė visuomet guodžiasi naiviomis viltimis, kad „rytoj viskas pasikeis į gerąją pusę“ ir kad aukojimosi, kurio iš jų reikalauja, pavyks išvengti. Tai suteikia žmonėms daugiau laiko susitaikyti su pokyčiais ir nuolankiai priimti juos, kai ateis laikas.

5. Meilikavimas su žmonėmis
Didžioji dalis reklamos, skirtos plačiajai publikai, naudoja kalbą, argumentus, simbolius ir ypač intonacijas, apskaičiuotas vaikams. Tarsi žiūrovas būtų dar mažas vaikas ar nepilnaprotis. Kuo smarkiau siekiama apgauti, tuo infantilesnis turi būti bendravimo tonas. Kodėl? „Jeigu kreipiatės į adresatą taip, tarsi jam būtų 12 metų ar mažiau, tai pagal suvokimo dėsnius yra tikimybė, kad adresato reakcija bus nekritiška – kaip vaiko“ („Tylusis ginklas ramiems karams“).

6. Daugiau emocijų, mažiau samprotavimų
Emocinio aspekto panaudojimas – klasikinė technologija, skirta blokuoti racionalią analizę ir kritišką suvokimą. Be to, panaudojant emocinį faktorių, paprasčiau atverti duris į pasąmonę, kad įdiegtume ten mintis, norus, baimes, būgštavimus ar reikalingus elgesio modelius.

7. Padaryti žmones neišmanėliais ir vidutinybėmis
Reikia sukurti priklausomą visuomenę, nesugebančią suprasti socialinės kontrolės bei engimo metodų ir technologijų. „Švietimo, skirto mūsų žemiausiems visuomenės sluoksniams, kokybė turi būti vis skurdesnė ir skurdesnė, kad tamsumo praraja tarp žemiausio ir aukščiausio socialinio sluoksnio taptų nebeįveikiama („Tylusis ginklas ramiems karams“).

8. Skatinti mases žavėtis vidutinybe
Diegti žmonių masėms mintį, kad madinga būti buku, gašliu ir neišauklėtu.

9. Didinti kaltės jausmą
Padaryti taip, kad individai manytų, jog jie patys kalti dėl savo bėdų ir nesėkmių dėl intelekto, sugebėjimų ar pastangų trūkumo. Tokiu būdu, vietoje to, kad sukiltų prieš egzistuojančią sistemą, individai pasijus bejėgiais ir užsiims savigrauža. Tai veda į depresijos būseną ir efektyviai užkerta kelią žmogaus veiksmams. O be veiksmų nebus revoliucijos.

10. Žinoti apie žmones daugiau nei jie patys apie save žino
Per pastaruosius 50 metų mokslo pasiekimai paskatino didelį atotrūkį žiniose tarp pagrindinės žmonių masės ir tų, kurie priklauso valdančiam elitui ar yra jų panaudojami. Dėka biologijos, neurobiologijos ir taikomosios psichologijos sistema naudojasi pažangiomis žiniomis apie žmogaus esybę tiek fizine, tiek psichologine prasme. Sistema geriau supranta paprastą žmogų negu jis pats save supranta. Tai reiškia, kad daugeliu atvejų sistema turi daugiau valdžios individams negu individai valdžiai.

Lietuviškas šaltinis: http://www.versijos.com/
Šaltinis: http://www.abovetopsecret.com/, http://www.demokratija.eu/

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarų 17

 1. karkisss says:

  Is dalies nieko naujo nepasakyta, geriau orentuotis i iseites idejas, ju realizavima.

 2. ara-copy says:

  Kai suvokimas, kad mumis manipuliuojama taps norma, o ne išskirtinumu, ir bus išmokta atskirt tuos manipuliavimo faktus, tada galima bus ir orientuotis į kažkokias idėjas. O kol kas dauguma net neskiria idėjų nuo manipuliavimo veikos.
  Tai apie kokias čia išeities idėjas galima kalbėt?

 3. Bet šiuo metu says:

  Pradedama piršti nuomonė, kad mumis masiškai manipuliuojama. Pagal strategija Nr. 3 tai irgi kažkokio tikslo siekimas :) :) :)

 4. esme says:

  Daugiausiai prisidesi prie kitu isgelbejimo isgelbejas pati SAVE.

 5. Antanas says:

  Parasyta puikiai.Reikia daugiau gilintis,kas yra tikrai svarbu ir kas yra tik antraeiliai dalykai.Duosiu paprastu pavyzdziu:Drasaus Kedzio byla.Ji suskalde visuomene i dvi priesiskas stovyklas.Ar tai ne zaidimas,kuris yra mums primetamas ?Kai visuomene uzsiciklinusi sia byla,daugelis pamirsta ir savo asmenines bedas:karsto vandens,silumos,nesibaigianti maisto produktu kainu kilima,benzino,dizelino,duju kainas.Pamastykit…….

 6. Giedrius says:

  Kad konstatuojami faktai – puiku. Bet žmonėms reiktų siūlyti išeitis, žinias. Dabar vien tik gąsdinimai. Čia yra paprasčiausi ginklai. Kas juos ir kokiems tikslams naudos – štai kur esmė. O žmonės buvo, yra ir bus įvairūs. Tokiais gąsdinimais ne visus paveiksi.

 7. nuomonė says:

  Antanui,

  Tamstai irgi vertėtų labai rimtai pamąstyti apie prioritetus ir reiškinių priežastis. Tada gal nebeatrodys, kad iki neregėto absurdo lygio įsitvirtinęs neteisingumas šalyje ir jį įtvirtinusio degeneratų klano, užėmusio visus svarbiausius valdžios ir žiniasklaidos postus Lietuvoje savivalė ir būtinybė tas išsigimusias padugnes, dvasinius debilus, naikinančius Lietuvą, išvesti į dienos šviesą ir pašalinti iš visų valdžios postų yra mažesnės svarbos dalykas nei manipuliacijos kiaušinių ar benzino kainomis.

  Kedžio byla, manau, svarbiausia bet kada buvusi Lietuvoje byla. Ji net ne Lietuvos, bet,, galima sakyti – pasaulinės reikšmės. Nes labai retai pasitaiko, kad blogiui taip stipriai užminama ant uodegos. Būtent ta byla yra labai ryški gėrio ir blogio, tiesos ir melo priešprieša- kas ką. Sprendžiasi ar Lietuva toliau bus naikinam iš užsienio valdomų išsigimėlių, ar pasuks Tiesos ir gerovės keliu.

 8. ara-copy says:

  Pradžioje nurodomi metodai ir kaip jūs sakote faktai, juk žmonėms reikia nuo kažko pradėti, kad pradėti suprasti kas, kur ir kaip vyksta.
  Kai jie pradeda tą matyti ir moka užduoti reikiamus klausimus, pvz – kam tai naudinga, kas už viso to stovi, ko siekiama.. jie jau gali patys nuo to apsiginti. Gali suprasti kur yra manipuliacijos žmonėmis, o kur realiai svarbūs dalykai. Jiems tada pagalba jau tampa nebereikalinga. Susipranta patys.
  Tad čia ne gąsdinimai, o realus gyvenimo ir šiandienos valdymo per manipuliacijas pristatymas.
  Suprantama, kad ne visiems tas pristatymas patiks, o ypač tiems, kurie patys naudojasi tokias metodais :)

 9. Vytautas says:

  Iš tikro kokie nors konkretūs veiksmai prieš sistemą raliai jokios naudos neduoda, tik padidina dalyvių tiek vienoje tiek kitoje barikadų pusėje problemas. Kad ir Kedžio byla – rezultatas nulinis, didelis šou ir nieko daugiau. Taip ir visam pasaulyje  Wall Streeto judėjimas, Graikijos protesto akcijos, arabų pavasariai, netgi mūsų „nepriklausomybė“. Daužom vieni kitiems fizionomijas, naikinam sunkiai uždirbtą turtą, žudom vieni kitus – dėl ko? Kad taptume dar didesniais vergais, nes kažkas „rūpinasi“ mūsų saugumu ir gerbūviu. Sistema sėkmingai daro kas jai reikia ir jai visiškai dzin mes runkeliai. Kvantinemagija.lt siūlomas variantas ko gero realiausias, nors ir skamba absurdiškai, bet prisiminus Kašperovskio televizijos šou, panašu kad tai vienintelis realus ir super galingas ginklas. Prieš sistemą bent kol kas dar galim kovoti sukurdami minties formą, tuo labiau jei tai darytų daug žmonių ir vienu laiku. Visi pagalvojam, kad seimo nariai priima tik visiems Lietuvos piliečiams naudingus sprendimus, atstovauja tik mūsų interesus, visos valstybės institucijos tarnauja piliečiams. Tam kad minties forma imtų veikti, ją reik suformuluoti ir paleisti, tai yra pamiršti. O įsitikinti, kad mūsų mintys yra galingos gali kiekvienas. Primityvus eksperimentas : paimi pora stiklinių su vandeniu įveri ryžių. Vieną indą pamiršti, arba skleidi jam neigiamas mintis, kitą „lepini“ teigiamomis mintimis. Po  2-3 savaičių turėtų pasimatyti skirtumai. Jei taip bus reiškia nereikia jokių superinių mokslinių įrodymų apie minties galią. Genialu kas paprasta.

 10. nuomonė says:

  Vytautui.
  Nieko gero neduoda nei veiksmai, nei mintys, skleidžiamos kad ir milijonų žmonių, jeigu tų žmonių galvoje tokia pat ar dar didesnė košė , kaip pas Tamstą. Suplakate visiškai skirtingus dalykus į vieną. Nesuprantate, kad visi tie Wall Streeto judėjimai , protesto akcijos, pavasariai -tai pačios sistemos suorganizuoti dalykai, jai ir tarnaujantys….O Kedžio byla yra ypatingai neparanki sistemai, nes atskleidžia žmonėms slepiamą išsigimėlišką sistemos ir jos tarnų esmę. Tuo padeda žmonėms (tik kažkodėl ne Jums) suprasti, susivokti realybėje, didiną samoningumą..

  Samoningumas, realybės suvokimas, teisinga pasaulėžiūra ir yra pagrindas leidžiantis pakeisti sistemą. Vien geri norai (mintys), kad seimūnai leistų gerus įstatymus, absoliučiai nieko nereiškia ir nieko gero negali duoti (košę galvoje atspindės įstatyminė košė ir gyvenimo košė), jeigu už to noro nėra gilaus suvokimo ir konkrečios detalizuotos ateities vizijos, pagrįstos teisinga neprieštaraujančia pasaulio dėsniams pasaulėžiūra .

  Dėl minties galios Jūs visiškai teisus. Žmonių mintimis ir yra sukurta dabartinė realybė, minčių pagalba gali būti materializuota ir visiškai kitokia realybė. Kokia -priklauso nuo mintis generuojančių žmonių sąmoningumo, suvokimo lygio, padorumo, minčių tyrimo, aiskumo, konkretumo, ateities vizijos detalumo.

 11. Mindaugas Vilkis says:

  kodėl kažkas ala mesijas turi žmonėms pasiūlyti išeitis? O kam patiems galvos ant pečių? Jei tik tam, kad lapų neprikristų į pilvą, tada valio, imat ir darot kaip pvz. aš pasakysiu :))))

 12. esme to Mindaugas Vilkis says:

  O ar zinai kas toks pats esi?
  Ir kai manai kad galvoji,ar tikrai tu galvoji ?
  Ar mintys kurias delioji savije visos jos  yra tavo?

 13. esme to nuomone says:

  Del rezonanciniu bylu atveju,ir noras kovoti,ivygdyti sau suprantama,teisinguma,veda i dar tankesni miska.Butent del tavo minimo atvejo,mes visi daugiau maziau prisidejome.Tik reikia savo kovotojiska teisingumo jega nukreipti nuo itvirtinimo teisingumo kituose,nukreipti i save pacem teisingiau gyventi.O paanalizuojant ta atveji kuom mes visi prie to prisidejome.Tai sitame atvejije buvo pazeminta moteriskumas,dar paciome tyrume nekaltume,esant mergaitiai.Tai mes prie to prisidejome kaskart pazemindami moteriskuma,o tai daroma pirma savo samoneje laikoma moteriskumo savoka,kas yra moteris.Ir vienas is didziausiu moteriskumo pazeminimu tai i moteri ziurejimas kaip i sekso objekta.Tad jai bent karta geidulingai zvelgeme i moteri kaip i sekso objekta kazkuria dalimi prie to prisidejome.O ce pridekime visa pornografija,seksualizacija,ir visa tai musu visuomine pletoje.Ir to pasakoje einama i vis gilesni miska,klimstama i vis gilesne pelke. 

 14. esme to Vytautas says:

  Vytautai matai visuotini neteisinguma?Kuri reikia atstatyti?Siulyciau pasidometi karma.Beje tam paceme puslapije yra straipsnis kuris gal kazkiek placiau leis suprasti politiku veikima.
  http://www.kvantinemagija.lt/astraliniai-parazitai.html
  Politikai ir visa musu salis su visom institucijomis yra musu zmoniu vidurkio samones lygio atspindys.Tai desnis ir ce nieko nepakeisi eidamas pries desnius,tik ejimas pries bus isisamoninimas to kad tai neveikia kad tai klyskelis.Aisku tai gali uztrukti net ir visa sita gyvnima.

 15. Mindaugas Vilkis says:

  1. Aš pats esu tarpgalaktinės šviesos gvardijos kandidatas (dėl lyties nesu tikras).
  2. Ne, aš negalvoju, tai n-tojo matmens parazitų vibracijų persipynimas su šviesos galaktikų gėrio bangomis siunčia kompabiliai sublimuotą rezultatą į supančią erdvę, ką aplinka įvardina kaip galvojimą.
  3. Dėlionę dėlioja dėliotojas iš šviesos galaktikoje kvadranto.

 16. v says:

  Priesnuodis kontrolei yra meditacija.Dvasines praktikos. Darbas su savimi.Tai efektyviausi budai

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top