Demokratija ir pilietinės visuomenės ugdymas Lietuvoje. Gal gana nusišnekėti?

2014, 26 kovo, 17:59 | kategorija LPT | 2 komentarai | peržiūrų 511 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlis

Lietuvos Konstitucija

2 straipsnis
Lietuvos valstybę kuria Tauta. Suverenitetas priklauso Tautai.

3 straipsnis
Niekas negali varžyti ar riboti Tautos suvereniteto, savintis visai Tautai priklausančių suverenių galių.
Tauta ir kiekvienas pilietis turi teisę priešintis bet kam, kas prievarta kėsinasi į Lietuvos valstybės nepriklausomybę, teritorijos vientisumą, konstitucinę santvarką.

Gal metus laiko nuolat vadovavomės šiais Lietuvos Respublikos konstitucijos straipsniais. Gal gerus 20 ar 15 metų esame maitinami raginimais būti pilietiškais, vis piešiama pilietinės visuomenės vizija, vis liūdnai padūsauja mūsų politinis elituks, jog sunkiai juda šis projektas. Jų paklausius atrodo, jog Lietuva, žinoma, jų dėka, lyg išdidus erelis plasnoja tobulos Vakarietiškos civilizacijos link, tik va, visuomenė pasyvi, vis ne pilietiška.

Kadangi esame padori, na, gal kiek ir naivoka, visuomenės dalis, klausėm, klausėm ir tikrai patikėjome, jog tereikia tik mūsų aktyvaus politinio dalyvavimo remiantis Lietuvos Respublikos konstitucija. Gal tikrai, tereikia tik sunkiai dirbti ir galėsime lygiomis teisėmis dalyvauti priimant svarbius mums ir mūsų šaliai sprendimus. Palengva susibūrėme – absoliučiai skirtingi, tiek išsilavinimu, politinėmis pažiūromis, tiek ir požiūriu į veiklą bei ateitį, būdami skirtingų socialinių sluoksnių.

Bet mes susibūrėme, sugebėjome įveikti asmeniškumus, ambicijas. Sugebėjome su minimaliais resursais (prisidėjo kas kiek galėjo, daugiausia laiku) ir asmeninio laiko sąskaita užregistruoti iniciatyvą, ją pradėti ir pasiekti rezultatą – 320 000 piliečių parašų. Taip, per braukymus, kurie kartais atrodė keistokai, parašų sumažėjo iki 300 000, bet tai juk precedentas Lietuvos istorijoje! Piliečiai iš labai skirtingų visuomenės grupių, o ne kokia viena parlamentinė partija, sugebėjo tą darbą atlikti.

Ir, savaime suprantama, tikėjosi supratimo, padoraus jų darbo įvertinimo bei vilties kibirkštėlės, jog ateitį galima susikurti ir Lietuvoje. Kad ir čia už sunkias pastangas, didelį triūsą, tu žmogau galų gale būsi apdovanotas teigiamu rezultatu. Priminsiu, jog šią mūsų idėją parašais parėmė 320 000 Lietuvos piliečių. Ir tik per 3 mėnesius.

Kur tau – kokie mes buvome naivūs. Taip, tiesą sakant, suvokėme, jog griebiamės nelengvo darbo, kurio gerų rezultatų sisteminės partijos nenori matyti. Bet nesitikėjome tokios neadekvačios reakcijos… Vis dar naiviai tikėjome, jog politikų širdyse dar yra likęs padorumas.

Pirmąjį referendumo parašų rinkimo mėnesį vyko absoliutus šios iniciatyvos ignoravimas. Rugpjūčio 23 dieną Kaune išvedėme į gatves 800 žmonių – tyla. Visą rugsėjį didžiųjų miestų centrinėse gatvėse šurmuliavo parašus renkantys piliečiai – tyla. Siuntėme tekstus į didžiuosius internetinius portalus – tyla. Galiu garantuoti, jog ir šio mano teksto nepublikuos, nors siųsiu jį į didžiuosius masinio informavimo priemonių portalus.

Praėjus mėnesiui pasirodė reakcija. Landsbergis jubiliejiniame tremtinių suvažiavime rėžė piktas ir kurstančias kalbas, jog net vėliavos virto. Matyt iš gėdos. Gal dėl Landsbergio kalbų, o gal ir dėl to, jog tarp tūkstančių tremtinių ir politinių kalinių neatsirado nė vieno, kuris būtų atsistojęs ir garsiai sudrausminęs kvailiojantį profesorių. Žmonės tik patyliukais kuždėjosi ir stebėjosi. Gerai bent tiek – vis ne abejingumas.

Prasidėjo bjaurūs ir žeminantys tekstai. Propagandiniai žurnalistėliai bei jaunieji konservatoriai su liberalais net spirgėjo, kuris bjauriau pasisakys apie referendumo iniciatyvos dalyvius. Žodynas buvo labai platus ir nepadorus. Joks normalus vyras ar moteris viešumoje tokių žodžių nevartoja, bet tai nepykim, negi normalūs taip elgtųsi? Nuo banalių įžeidinėjimų pereidavo ir prie sunkiosios artilerijos, tokios kaip rusų agentai (ypač tai pamėgo kartoti konservatoriai Ukrainos nelaimės fone). Socialiniuose tinkluose kartesnieji siūlė net mus šaudyti arba… ištremti į Sibirą. Taip, jums nepasirodė, buvo ir tokių siūlymų.

Na, bet nepaisant tokio pasipiktinusių ošimo, mes surinkome reikiamą, net daugiau nei reikiamą, parašų kiekį. Ooo, va čia ir prasidėjo…, prasidėjo teisiniai tampymaisi. Laiko vilkinimas, nuolatinė įtampa ir referendumo iniciatyvinės grupės įkalinimas VRK kabinetuose. Buvo skirtos vis naujos parašų tikrinimo akcijos. Aktyvistai – reikia žemai nusilenkti jiems – net ir per Kalėdas bėgiojo ir tikrino parašus. Beje, jų efektyvumas vietomis buvo net 90%, tai įspūdinga, žinant tai, jog priėjimo prie duomenų bazės mums niekas nedavė, teko ieškoti asmenis pagal atskirus fragmentus.

Galiausiai Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sprendimą, lyg karštą bulvę, numetė Seimui, nes nebeliko kaip tempti laiko. Tada Seimas pradėjo tampymosi maratoną, kurį vainikavo šiandienos, kovo 25 dienos farsas, kai Seimas nusprendė, jog jiems neišeis referendumą jungti prie gegužės 25 dieną vyksiančių Europos parlamento rinkimų ir pasistengė referendumą nukišti į vidurvasarį. Savaime suprantama tam, kad jis neįvyktų, nes visi suvokia, jog niekas nesprendžia jokių rimtų politinių klausimų tada, kai miestai ištuštėja, o kaimuose darbymetis.

Ir Seimui nesvarbu, jog šitoks jų sprendimas kainuos papildomus 14 milijonų litų, kai tuo tarpu, jei būtų referendumą jungę prie rinkimų į EP, sutaupytų tuos pinigus.

Šiandien buvau prie Seimo, mačiau tuos gražius ir pilietiškus žmones, kurie tenorėjo tik teisingumo iš Seimo, kuris gyvena iš mūsų visų suneštų mokestinių pinigų. Jo nesulaukėm. Gavom tik eilinį spjūvį bei patyčių dozę bei karčią pamoką ateičiai, jog neverta žaisti pagal jų nustatytas taisykles. Gyvename diktatūroje. Lietuvoje demokratijos nėra, pilietinės visuomenės irgi negali būti, na, nebent tik tokia, kuri tinka valdančiųjų partijėlių linijai.

Liberalas Eligijus Masiulis išgirdęs, kad kažkas nenustojo viltis, jog demokratiniais procesais galime atsiklausti Tautos nuomonės apie euro įvedimą išrėžė, jog „laikas baigti su referendumais, kurie kvestionuoja mūsų tolesnius įsipareigojimus integruotis į Europos sąjungą“. Arba išvertus į žmonių kalbą buvo pasakyta: „ša, vergai, esam tik kolonija, tad turime vykdyti šeimininkų nurodymus„.

Smagu? Man tai net saldu. Prie Seimo išgirdus tokias naujienas net žemė po kojom susiūbavo. Kažkokie žurnalistai kažko manęs klausia, bet jau net nebepamenu ką jiems išrėkiau. Net nesvarbu. Man gėda, jog tenka gyventi tokioje valstybėje, kurioje pilietis yra nulio vietoje.

Ką darysim toliau? Tikrai nepasiduosim. Lai išgraužia. Mes atsiimsime šią valstybę iš tų niekšelių. Čia mūsų žemė ir mūsų valstybė. Mes nepasiduosime, mes vis tiek kovosime, tik gal būsime jau nebe tokie naivūs ir patiklūs, ir labiau pikti.

Bet dar gerbsime teisinį kelią, kol kas.

Todėl, kolegos, bendraukime, burkimės ir neatmeskime galimybės dėl savo teisių pakovoti ir kitomis politinėmis priemonėmis.
O čia linkėjimai parlamentui. Linkiu sudegti, kada nors;)

Marius Jonaitis

kaunotautininkas.lt

Sarmatai

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 2

  1. Antanas says:

    Jei musu vadinamoji valdzia,kuria rinkome ,kad remtu ir gintu musu interesus,juos ignoruoja,as darau isvada,kad tai ne musu valdzia.Tokiu atveju reikia reikalauti,kad dabartine valdzia ATSISTADYDINTU,kadangi nepateisino TAUTOS lukesciu.Aciu.

  2. Leonas says:

    Referenduma-lito ivedimui!

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top