Forbes apžvalgininkas apie „Rusijos grėsmę“

2017, 8 kovo, 21:44 | kategorija Ideologija | 19 komentarų | peržiūrų 859 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Maskva

REUTERS

Paklausius kalbų Vašingtone apie „numanomą Rusijos grėsmę“ iškart galima pagalvoti, jog Amerika – „kažkokia mažytė trečiarūšė šalis be draugų, egzistuojanti Maskvos šešėlyje su savo mažyte nusenusia armija“, rašo amerikiečių žurnalo Forbes apžvalgininkas Doug’as Bandow. Ir prie viso to, tokie paranojiški pasisakymai yra girdimi iš neokonservatorių lūpų, kurie tuo pačiu reikalauja, jog Amerika „bombarduotų, užkariautų ir okupuotų kitas šalis savo asmenine nuožiūra“.

Rusija jau ne kartą buvo pavadinta „geopolitiniu priešu“ ir „pagrindine grėsme“ Jungtinėms Valstijoms. Tačiau visa tai tik „baimės eskalavimas – visiška beprasmybė“, įsitikinęs straipsnio autorius. Pavyzdžiui, menami Maskvos bandymai įtakoti amerikiečių rinkimus „pridarė daugiau dūmų, nei ugnies“. Kompiuterinis įsilaužimas, paviešinęs kompromituojančią medžiagą prieš vieną iš kandidatų, – būdas, žinoma, nelegalus, tačiau kur kas delikatesnis, nei „standartinis Vašingtonui įsikišimas į kitų valstybių vidaus politiką“.

Kur kas rimtesni yra kaltinimai tuo, jog Rusija kelia grėsmę amerikiečių saugumui. Tuo pačiu, JAV išlaidos gynybai beveik 10 kartų viršija Maskvos karinį biudžetą. Jai „trūksta globalios įtakos, kad galėtų mesti tikrą iššūkį Jungtinėms Valstijoms“. Kartą savo interviu prezidentas Vladimiras Putinas pasiūlė pažymėti pasaulio žemėlapyje visas JAV karines bazes, – tokiu būdu, Rusijos lyderio nuomone, galima lengvai pamatyti skirtumą tarp Maskvos ir Vašingtono. Neužtenka Rusijai ir ekonominės galios, kad galėtų varžytis su Amerika.

Taip, Kremlius turi antrąjį pasaulyje branduolinį arsenalą, galintį „sunaikinti JAV keletą kartų iš eilės“. Bet, netgi patys karingiausieji Maskvos kritikai netiki, jog „Vladimiras Putinas planuoja surengti savižudybę“. Bandow nuomone, ši branduolinė grėsmė veikia greičiau jau kaip garantija, apsauganti Rusiją nuo Amerikos.

Kaip dar, neskaitant galimo „branduolinio Armagedono“ Maskva gali grasinti Vašingtonui? Įsiveržimas – vargu, juk šalys neturi bendrų sienų. Dar mažiau tikėtina ataka per Beringo sąsiaurį, siekiant „atkariauti Aliaską“. Akivaizdu, jokios tiesioginės grėsmės iš Rusijos pusės Amerikai nėra.

Gal būt, bandymas izoliuoti JAV, ėmus kontroliuoti oro ir jūros erdves ir trukdant prekybai? „Praktiškai neįsivaizduojama. Išgirtosios Raudonosios armijos daugiau nėra. Maskva turi vieną nusenusį lėktuvnešį (lėktuvnešis „Admirolas Kuznecovas“ – vert past) – nesulyginamą su keletu Vašingtono lėktuvnešių grupių“. Prie viso to JAV turi europiečius sąjungininkus, tad Rusija gali kiek panorėjusi modernizuoti savo ginkluotąsias pajėgas, tačiau ji nepavys Amerikos pagal resursus.

Ką bekalbėtų Maskvos priešininkai, „šaltasis karas baigėsi“, tvirtina straipsnio autorius. „Yra tik viena valstybė su agresyvia ideologija – ir tai Amerika. O putinizmas – tik supaprastintas pragmatiškas ir autoritarinis nacionalizmas“.

Suprantama, šiuolaikinė Rusija ne geriausia vieta tiems, kas tiki „klasikiniu liberaliu JAV paveldu“. Bet ir amerikietiškosios ideologijos šalininkų ten ne ypač daug. „Tikroji problema, kurią savimi kelia Vladimiras Putinas, slypi ne tame, kad jis nesimpatiškas banditas, o tame, jog jis, matomai, atstovauja žymią dalį – absoliučią daugumą, jei tikėtume apklausomis, – rusų. Tačiau net ir tada Maskvos politika atspindi kur labiau gynybinę, nei agresyvią poziciją“.

Kaip tvirtina apžvalgininkas, Rusijos vaidmuo pasaulyje šiandien labai primena Rusijos imperijos vaidmenį prieš Pirmąjį pasaulinį karą. „Putino vyriausybė nori, kad su jo interesais būtų skaitomasi, o sienos būtų saugios“. Taip, kad nieko stebėtino, jog Kremliui nepatinka priešiškai nusiteikusio aljanso plėtra į rytus, norint į savo sudėtį įtraukti dar ir Ukrainą.

JAV, o taip pat kai kurie Maskvos kaimynai, tikėtina, norėtų, kad Rusija susitaikytų su „ne visada geranoriška amerikietiška hegemonija“. Bet „nuomonė apie tai, jog tokia šalis ir tokia tauta savanoriškai ar netgi ir su iniciatyva paklus amerikiečių „lyderystei“, visada buvo fantazija“, – rašo Forbes žurnalistas.

Žinoma, kartais Maskvos politika yra priešinga Vašingtono pageidavimams, bet tai irgi nereiškia, jog Rusija kelia grėsmę. „Kremlius, apskritai, labai netgi naudingas turint reikalų su Afganistanu, Iranu ir Šiaurės Korėja“. Jungtinėms Valstijoms gali nepatikti Maskvos įsiveržimas į Siriją, bet Damaskas – seniausiai jos sąjungininkas, o ir Amerika neturi „monopolijos į teisę sukelti karą Artimuosiuose Rytuose“. O turint omenyje sąjungas su Izraeliui ir Persijos įlankos šalimis, o taip pat daugybę karinių bazių, JAV vis tiek išlieka „dominuojančia išorės jėga regione“.

Kalbant apie Maskvos grėsmes Europoje, ši idėja atrodo beveik neįtikėtina. Europos šalių gyventojų skaičius tris su puse karto didesnis už Rusijos gyventojų skaičių, o BVP – penkiolika kartų. Vien tik Vokietijos ekonomika tris kartus galingesnė už Rusijos. Ir netgi su visa savo „apatija gynybai“, europiečiai, bendrai paėmus, kariniam biudžetui atiduoda keturis kartus daugiau lėšų nei Kremlius. Visuose gyvai-aktyviuose svarstymuose NATO „niekas rimtai nesvarsto Rusijos atakos prieš „senąją Europą“ ir netgi prieš „naująją Europą“.

Lieka Gruzija ir Ukraina. Joms situacijos išsidėstymas nėra pats palankiausias, bet, tiesiai šnekant, Amerikai į tai nusispjaut. Vašingtonui niekada nerūpėjo šios šalys, kai jos buvo Rusijos imperijos dalimi, o po to ir TSRS. O dabar, po Tarybų Sąjungos griūties, „Tbilisis ir Kijevas, žiūrint iš geopolitinio požiūrio taško, turi dar mažesnę reikšmę Jungtinėms Valstijoms“, mano Bandow.

Šios šalys Vašingtonui – greičiau jau humanitarinis klausimas, nei saugumo problema. O, jeigu jos taip reikalingos tai pačiai Europai, – tai kodėl niekas neina į Donbasą ir nekariauja kartu su ukrainiečiais kariškiais? Geriausias sprendimas, susitarti, kad Kijevas ir Tbilisis nestos į NATO, – ne pats labiausiai džiaugsmingas visiems, tačiau Vašingtonui būtų kvaila provokuoti karą su Rusija dėl to, kas jam netgi nelabai rūpi.

Taip, Maskva aiškiai ne „pats geriausias draugas“ JAV, tačiau paversti ją priešu ne tik kontrproduktyvu, bet ir pavojinga. Bendradarbiavimas su Maskva būtų naudingas Amerikai. „Dar daugiau, Rusija – vienintelė valstybė, teoriškai pajėgi sunaikinti JAV“. Šalims pavyko išgyventi šaltąjį karą, nepuolus į kraštutinumus. „Amerikos politikai turi baigti žaisti likimu, demonizuodami Rusiją ir savo elgesiu patvirtindami, kad JAV kelia jai grėsmę“, – baigia Forbes apžvalgininkas Doug’as Bandow.

infa.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarų 19

 1. Saulius says:

  Nėra ka bepridurt-faktai ir logika be isterijos

 2. MS says:

  Sauliau, pridėkim tikrus faktus.
  1. Rusija 2008 rugpjūčio 9 dieną užpuolė Gruziją. Su papildomomis pajėgomis permestomis iš Šiaurės Kaukazo Rusija puolė tiek Pietų Osetijoje, tiek Abchazijoje. Iš Pietų Osetijos ir Abchazijos Rusijos kariuomenė veržėsi gylyn į Gruzijos teritoriją – Abchazijos fronte ji pasiekė Počio uostą prie Juodosios jūros, Pietų Osetijos fronte per keliolika kilometrų priartėjo prie Tbilisio. 2. Rusija 2014m. kovo mėn. aneksavo Krymą, tarptautiniu mastu pripažįstamo Ukrainos dalimi ir inkorporavo į Rusijos sudėtį. Po šio įvykio Rusija administruoja dvi Krymo dalis – Krymo respubliką ir federacinį Sevastopolio miestą. 3.Karas Donbase (taip pat vadinamas Karas Ukrainoje arba Karas rytų Ukrainoje) – karinis konfliktas Donbaso regione Ukrainoje. Karas prasidėjo 2014 m. kovo mėn., kai po Krymo okupacijos separatistinis ir antivyriausybinis judėjimas persimetė į Ukrainos rytus. Donbasą sudarančiose srityse įkurtos apsišaukėliškos Donecko ir Luhansko Liaudies Respublikos (Novorosijos Federacija). 2014 m. balandžio mėn. prasidėjo karas Donbase tarp Ukrainos ginkluotųjų pajėgų ir prorusiškųjų teroristų. Liepos 22 ir 25 dienomis Rusijos artilerija bei kariuomenė, pačios Rusijos vadinami „humanitariniais konvojais“, buvo pastebėti kertantys Ukrainos sieną negaunant Ukrainos vyriausybės sutikimo, įsikišo į Ukrainos vidaus reikalus ir pažeidė tarptautinę teisę. Va štai čia tikri faktai, o ne išvedžiojimai.

 3. To MS says:

  Labai teisingi pastebejimai.Pritariu 100%

 4. konkurencijos nėra says:

  Ar daug žiūri televizoriaus MS?

 5. Is salies says:

  Pagal galvosena tamsta priskirciau greiciau prie svajotoju o ne prie realistu nes i faktus daugiau ziuri su fantazija o ne realiai…toki susidariau vaizda.

 6. To konkurencijos nera says:

  Gal tu nebeziurek TV, nes atrodai kaip is medzio iskrites.

 7. E says:

  ruSSija yra silpna atsilikusi teroristinė valstybė.

 8. konkurencijos nėra says:

  Visi iš medžio iškritę, kurie žino kas yra DORA!
  Jei vadovausies DORA negalėsi nei apgaudinėt,nei meluot, nei vogt, nei kitaip blogai elgtis su savimi, kitais, bei aplink mus esančia gamta!

 9. Myndė says:

  1. 2008-08-08 Gruzijos pajėgos iš sunkiųjų pabūklų apšaudė Cchinvalį, tarp taikinių buvo ir Rusijos taikdarių bazė; dabar nepasakysiu tikslių skaičių, bet buvo žuvusių. Rusija tik ATSAKĖ į agresiją. Beje, retoriniai klausimai – kur buvo gruzinų komandosus ruošę pindosai, kai jų draugelius triuškino negailestingai „Putino ordos“ ir kodėl netrukus po konflikto prancūzai su „agresoriumi“ pasirašė stambų kontraktą dėl „Mistralių“ vietoje, tarkim, sankcijų? Ir ar nebus taip, kad ir mes turėsime progos patirti, ko verta ta „draugystė“ su pindosais atėjus realiai bėdai? Tarptautiniu mastu, šiuo metu apie „Rusijos agresiją prieš Gruziją“ kalba tik visiški atsilupėliai be smegenų, atkakliai nenorintys (ar nesugebantys) pripažinti akivaizdžių faktų.
  2. Krymas nebuvo aneksuotas; Autonominės Krymo respublikos parlamentas (kaip Lietuvos AT savo laiku) organizavo referendumą, pagal jo rezultatus Krymas savo noru įstojo į RF. Laiko klausimas, kada tai bus pripažinta de jure; de facto pripažinta jau seniai. Beje, po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo de fakto, kiek dar praėjo laiko iki pripažinimo de jure ir kiek jo dar būtų praėję, jei ne rugpjūčio pučas Maskvoje? Kažkaip neskubėjo mūsų dabartiniai draugai (išskyrus Islandiją, kuri su mūsų dabartiniais draugais nelabai ir draugauja, beje). Ir vėl retorinis klausimas – kodėl Ukrainos armija Kryme (ten jų buvo keliolika tūkstančių) be VIENINTELIO šūvio atidavė „savo“ teritoriją „agresoriui“? Ir, beje, Kryme nežuvo NĖ VIENAS nei rusas, nei ukrainietis. Galiausiai, Krymo istorija turi kur kas daugiau legitymumo tarptautinės teisės požiūriu, nei Kosovo.
  3. Iš tiesų, aukų Donbase būtų buvę kur kas mažiau, jei Rusija laiku būtų pasiryžusi atstatyti teisėtai išrinktą Ukrainos valdžią ir išvaikyti chuntą; tą reikėjo padaryti jau 2014 balandį. Taigi, jei ir galima būtų kažkuo kaltinti Putiną – tai tik tuo, kad, pvz., Sirijos atveju rusai kišasi aktyviau neleisdami pindosams sugriauti eilinės valstybės, o Ukrainoje leido ir vis dar leidžia tą daryti; matyt, yra kažkoks išskaičiavimas, greičiausiai, leisti šaliai 404 iki galo save sunaikinti, kad ateity istorijoj toks nesusipratimas niekada nebeapsireikštų.

 10. saul says:

  ?Myndi.1 Taip Chinvali pirmieji apsaude gruzinai.Na o kokos buvo provokacijos is Rusijos puses gruzinams? Ir isvis,pir ko cia Cchinvalis ir roSSieja.Ka ,ten Rosiejos zemes? Gynejai,mat,atsirado.Taikdariai j..b…j..mat.2 Na ir koks ten referendumas Kryme vyko,kai jau gatvese vazinejo ir vaiksciojo priesiskos salies technika ir ginkluoti kareiviai? Tau paciam nejuokinga?Ar tu cia visus kvailiais laikai. 3.Dabar paziurom i Donecka,Luganska ir Dnepropetrovska,Odesa,Charkova,Mariupoli.O juk,ten visur gyvena labai panasus rusakalbiu skaicius.As Luganske ir Donecke matau tik griuvesius,kai ,tuo tarpu,Ukrainai pavaldziuose rytu Ukr miestuoje viskas OK.Kur uzejo laukines ka(apu ordos viskas suniokota.Nera pabegeliu is regionu pavaldziu Ukr.Nereikia mums pasakoti,kad tai pilietinis konfliktas ir ten kariauna sachtininkai, traktoristai ir jiems laaaabai sekasi,o karine technika gauta is Ukr sandeliu.Taip isetu,kad Donbaso rytuose buvo panasus technikos kiekis ,kaip ir visoje Ukrainoje( teritoriju ir gyventoju santykis 1 ir 15)Na ir kas cia ka sugriove,ar Ukr savo Donbaso rytus ar ka(apai svetimos teritorijos dali,ribojancia su roSSiejos teritorija? Kodel tas pats neivyko Charkove ,ar Odesoje? Matai iki ten slapta technikos ir kareiviu nenusiusi.Jei Ukraina nebutu pasipriesinusi aziatu ordai,tai tokiu Lugandono respubliku butu iki pat Kijevo ar net uz jo.Ir nereikia cia visu laikyti kvailiais.Pilietinis karas,mat jam.Maziau ziurek kremlinu televizija ir skaityk ju shudasklaida. P.s.Geru svenciu Tau.Issiplauk galva ,svariai apsirenk ir eik Nepriklausomybes sventes svesti !!

 11. Myndė says:

  ginčytis su personažais, kurie net rišlaus sakinio be klaidų suregzti nesugeba – kas gali būti beprasmiškiau. Tu bent suvoki, kad savo komentarais kaskart įrodinėji esąs beraštis klounas ir jau nesvarbu, iš kur kurios pusės propagandos tavo „išmintis“?
  Linksmiausia visoj šitoj istorijoj tai, kad iš „suklestėjusios Ukrainos“ per kelis metus sutepė slides pora milijonų duodagalvių, BVP krito daugiau nei perpus, valiuta – trigubai, prisiskolinta beviltiškai ir niekas jau nebeskolins, o visam cirkui tęstis liko visai nedaug. Užsipirk kukurūzų, bus įdomu.

 12. pestininkas says:

  Vargas jums kolegos su mastymu! Mynde dar kažka savo galva galvoja, kiti gi pagal oficialias mip smegenu plovimo klišes varo! Apiė s o ul išvis tyliu!!!! Tai gal nors viėnas paaiškinkit, kodėl 13 tukstančiu ukrainiėčiu kryme atidavė be kovos pusiasali?????????

 13. pestininkas says:

  P.S. dar papasakokit man kaip Ukrainoje RF pasiuntinis Zurabovas iki šiol turi dydžiausia farmacijo(vaistiniu)verslą, juk jiė kariauja??? Ir prašau pakomentuokit apiė Porošenkos-Valcmano, fabrikus gaminančius saldainius rusijoje??? Juk vyksta karas!? Dar pakomentuokit apiė Ukrainos oligarcho Achmetovo fabrikus Luganske , ant kuriu per visa kara nenukrito joks sviėdinys,mina, ar bomba!Ir tu imoniu darbuotojai mokesčius moka Ukrainai! Soul gali nekomentuot ryšium su neadekvatumu! Laukiu protingu komentaru…

 14. Panzer says:

  Prie viso pestininko sąrašo prideciau Leninska kuznya,kuri gamina karinę techniką ir parduoda Ukrainos kariuomenei. Porosenka suinteresuotas neramumams Donbase, nes nereikia atsakinėti i klausimus, kodėl Ukraina nusmoko žemiau Janukoviciaus „blogųjų“ laikų.
  Turime suprasti, kad Porosenkai svarbus pelnas ir jam nusispjauti į Ukrainą, nes nors ir vadina Rusija agresore ir toliau šokolado fabrikas dirba pilnu pajėgumu ir moka mokesčius jo vadinamam agresoriui. Kalti patys ukrainiečiai, kurie padėjo jav su porosenkininku pagalba sunaikinti tokią didelę valstybę. Janukovicius per ilgai žaidė su visokiomis Tymoshenko, reikėjo siųsti į zona ir baigtas reikalas. Soroso fondai fondeliai pagal atidirbta modeli sugriovė šalį, reikėjo tuos liberalus ir biznierius kaip Porosenkininkus senai siųsti kuo toliau.

 15. konkurencijos nėra says:

  Ar žinot, kad tik vakar buvo nutrauktas DYZELINO tiekimas Ukrainai?
  Ar žinot, kad potrošenka savo visą šokolado, ir ne tik, BIZNĮ „perleido“ rotšildų ofšorui,taip išpirkdamas sau gyvybę?
  Ar žinot, kad saul komentų nereikia skaityt…

 16. Lietuvis says:

  Ar zinai, kad rasinedamas apie DORA turi ir elgtis dorai… Paciam tai turbut nesuderinama.

 17. konkurencijos nėra says:

  Paskutinių keturių žodžių galėjot ir nerašyt…

 18. zzz>MS>saul says:

  Du [*] ir ką jie čia veikia?Eitų į delfidę i ten pezėtų.

 19. saul says:

  O tai jau as ne ligonines palatoje? Kai nebelieka argumentu,geriausia gynyba- puolimas.Jei jau kas nori rasyti nacionalini diktanta,tegul kreipiasi i „spaudziu dasine“….nacika pistininka,su kuriuo niekas ir nesiruosia leistis i jokias diskusijas,nes zmogus neadekvatus ir net nesupranta,kodel kariaujancios Ukrainos ekonomika krenta,o ir siaip-per daug garbes jam butu( gali sau kreiptis i Panka),Aisku,jam ir paciam nera kada,nes labai jau uzimtas zydu is po lovos traukimu

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top