GMO. Pavasarį baltarusių mokslininkai sodins GM bulves

2013, 16 kovo, 18:10 | kategorija Genocidas | 2 komentarai | peržiūrų 909 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisNacionalinio, genetikos ir citologijos Instituto, Nacionalinės mokslo akademijos koordinacinio biosaugumo centro vadovas Sergejus Dromaško paskelbė, kad šį pavasarį, specialiame poligone, Minske pirmą kartą bus pasodintos genetiškai modifikuotos (GMO) bulvės su padidintu atsparumu ligoms ir kolorado vabalams.

Jis priminė, kad poligonas, kurio plotas 0,3 ha randasi Skorinos gatvėje biologinių bandymų lauke. Poligone sukurtos visos sąlygos auginti transgenetiniams augalams. Nupirkta speciali ūkio technika ir laboratorinė įranga, kuri bus naudojama tik šių augalų bandymams. Poligonas atitvertas dviejų metrų aukščio betonine tvora, o lauke įrengtos video kameros ir signalizacija.

Anot jo, numatytas net aplinkinės erdvės, juosiančios poligoną, monitoringas (stebėjimas). Bus stebimi augalai ir vabzdžiai 300 metrų spinduliu aplink bandymų poligoną.

Kaip papasakojo Dromaško, dviejų-trijų metų bėgyje mokslininkai stebės supančią aplinką ir tirs išaugintus transgenetinius augalus. Praėjus šiam laikui, „su sąlyga, kad jokių žalingų pasekmių žmogui ir aplinkai nebus pastebėta, galima bus laukti šios produkcijos ant parduotuvių prekystalių“ – pažymėjo specialistas. Anot jo, jei bandymai bus sėkmingi, GMO bulvės bus prilygintos kitoms bulvių rūšims ir jokių specialių reikalavimų jo auginimui taikoma nebus.

Mokslininkas nesiryžo atsakyti, kokia gali būti tokių genetiškai modifikuotų bulvių paklausa. Jo žodžiais tariant, iš vienos pusės tokias bulves bus gerokai paprasčiau ir pigiau auginti, o iš kitos – yra galimybė, kad Baltarusijos gyventojai nepriims tokios „naujovės“. Taip, kaip tai atsitiko 2012 metais, kai Vokietijoje ir Švedijoje atsisakyta auginti GMO bulves, nes tų šalių visuomenės atsisakė jas vartoti.

Kaip pabrėžė mokslininkas, perspektyvoje poligonas bus naudojamas auginti kitiems genetiškai modifikuotiems(GM) augalams. Kalbant konkrečiai – Baltarusijoje laboratorinėse sąlygose jau sukurta GMO linų atmaina, leisianti, kaip sako specialistai gauti aukštos kokybės pluoštą.

Anot Dromaško, Centrinis botanikos sode jau keletą metų auginamos genetiškai modifikuotos spanguolės ir šilauogės.  Bet, nors augalai ir randasi atvirame ore, tačiau auginami yra vazonuose, kas riboja jų poveikį aplinkai.

šaltinis: 3rm.info

vertė: Sarmatai

redakcijos komentaras:
Blogai, kad baltarusių mokslininkai nesiima prognozuoti, kiek jie sugebės apsaugoti kitas, nesuinteresuotas GMO plitimu šalis nuo savo eksperimentinių augalų žiedadulkių, kurias gali išnešioti vėjas ir vabzdžiai, nepripažįstantys jokių valstybinių sienų… O gal tuo turėtų susirūpinti mūsų atsakingi už aplinką ir gamtosaugą valdininkai, kol šis reikalas netapo įvykusiu faktu?

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 2

 1. Joris says:

  Kiekvienoje šalyje pilna savų …. Ten, kaip ir pas mus, taip pat norima įdiegti šitą še. Valdžia – sau, tauta – sau, verslas – sau. Nieko naujo. Jeigu jie sugebės sąžiningai atlikti eksperimentą,esant griežtai priežiūrai, gal ir bus iš to kokios naudos. Ir ne būtinai GMO po šito eksperimento turi būti pradėti auginti kaip naujas standartas. Gal tai geras būdas patiems gauti atsakymus į kaikuriuos klausimus? O redakcijos prierašas, atseit baltarusiams dzin, kad vėjas išnešios GMO žiedadulkes… Taigi pas mus pačius jau taip yra! Kadais pas mus irgi buvo GMO prisodinta, bet dėl kaimynų kažkodėl pratylėjom. Ne taip senai per radiją buvo pranešta, kad, tiriant grūdų derlių, aptiktos GMO grūdinės kultūros… Tačiau ne tai svarbiausia. Svarbu, kad pas mus viskas daroma slaptai. Štai pvz. ankščiau ant maisto produktų kurie turi GMO buvo priimta žymėti, ženklu kad yra GMO. Kurį laiką taip ir buvo. Po to, retais atvejais ir dabar, galime rasti užrašą „Be GMO“. Bet pastaruoju metu, išskyrus ukrainietiškus saldainius, aš išviso neaptinku žymėjimo nei „Yra GMO“, nei „Be GMO“. Kyla įdomus klausimas, ar mes valgome viską su GMO ar be GMO? Žmonės ne kvaili, su GMO produktų jie neperka. Taigi, manau, mūsų verslininkai paprasčiausiai pamiršo bet kokį žymėjimą. Tipo, nėra žymėjimo – tai nėra ir problemos iškišti maisto produktus su GMO. O jeigu pažvelgtume tarkim į šokolado, kurį mėgsta vaikai, sudėtį, tai aptiktume sojos lecitiną (kurio tarybiniais laikais nedėdavo, nes gal ir nebuvo). O sojos greičiausiai yra gen. modifikuotos. Kas gali garantuoti, kad ne. Va taip ir valgome net nežinodami. Juk ant mūsuose gaminto šokolado, a nei saldainių jokių žymėjimų apie GMO nėra (saldainiai aplamai be sudėties)! O jei kas imtų tokius gaminius tikrinti, tai argi prikibsi? Juk nėra pateikta jokios apgaulingos informac. kad GMO yra arba kad GMO nėra! Paprasta, gudru… geras biznis eina ir nešlubuoja. Buvo kartą toks seminaras, kur verslininkai buvo mokomi naujų maisto produktų gaminimo „technologijų“ (tiksliau tautos naikinimo). Kai vienas verslininkas paklausė, kaip galima valgyti šitaip padarytą dešrą, jam atsakė, kad suvalgęs tokią dešrą nenumirs. Šiandien ką tik suvalgęs, aišku, nenumirs. O vėliau?
  Manau didžiausia problema čia tame, kad valstybiniu lygiu bijoma griebti problemą už ragų, atlikti tyrimus, eksperimentus ir padėti tašką visoje šioje tų nelemtų GMO produktų klausimu. Juk pati mūsų valdžia turėtų būti tuo suinteresuota! Gali būti, kad tokie tyrimai yra, jie buvo kažkur atlikti ir … nuslėpti. Nes apie GMO auginimo poligoną pas mus kadais buvo užsiminta net per televiziją, tiesa, nežinau kaip šitas sumanymas oficialiai baigėsi.
  Tačiau yra atlikta nepriklausomų tyrimų ir eksperimentų apie kuriuos žiniasklaida tyli. Pvz. viename Rusijos regione žurnalistai nusprendė išsiaiškinti vieną iš teiginių, kad GMO sukelia nevaisingumą. Jie pakvietė dalyvauti eksperimente 1000 jaunų porų, kurios negali susilaukti vaikų. Susitarė su vietiniais ūkiningais dėl ekologiškų produktų tiekimo ir pradėjo… Rezultatas: baigiantis eksperimentiniams metams, 95 proc. porų ėmė lauktis vaikų. – Tiek prireikė laiko, kad žmonių organizmai apsivalytų!
  Jei neklystu, tai kas trečia pora Lietuvoje turi problemų dėl pastojimo ir kūdikio išnešiojimo. Ar šito permaža, kad spresti GMO problemą? Juk tie kas tokius produktus mums bruka, tikrai nesako kad jie žalingi ir šito niekada nesakys. Tačiau, kai vienai badaujančiai afrikos valstybei amerikonai pasisiūlė duoti GMO produktų, ši neėmė jų net už dyką!

 2. rolandas says:

  Šaunu rasti bendraminčių…Taip karas eina,kova po kovos,dabar dujas nustūmėm ,toliau žemės pardavimas,gmo ,bet užtenka bendros samonės ir tas kortų namelis subyrės…
  Ka domina dugiau rimtos temos,galiu pasiūlyti nuorodų
  nuostabusis.5555@gmail.com

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top