Herkus Barnauskas-Deltuvis. Lietuvių kalba ar dvi-trikalbystė?

2023, 18 kovo, 8:34 | kategorija LPT | 1 atsiliepimas | peržiūrų 111 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Lietuviška abėcėlė vaikams

„Ne žemės derlumu, ne drabužių skirtingumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių tvirtumu gyvuoja tautos, bet daugiausia išlaikydamos ir vartodamos savo kalbą…” kadaise rašė Mikalojus Daukša.

Tuo tarpu mūsų šaika, vedina interesų, kuriuos mes tegalime nuspėti, užsimojo sunaikinti jau ir mūsų kalbą, tuo pačiu galutinai sunaikindama ir mūsų tautą bei šalį. Tik ne tiesiogiai, ne taip grubiai, kaip kad tą darė imperinė Rusija, tiesiog imdama ir uždrausdama lietuvišką raštą. Bet švelniau, „per aplink”.

Iš pradžių buvo mėginimas leist įvairiems pareigūnams, nemokantiems lietuvių kalbos, gauti tarnybą Lietuvos institucijose. Tam nepavykus – atsirado „šioje parduotuvėje aptarnaujama tik rusų kalba”.

Dar – į dokumentus leido įrašyti svetimas raides. Motyvuojant „kitataučių žmonių teisėmis į teisingą pavardžių rašybą” (nors tokios teisės nei Vokietijos, nei Prancūzijos ar JAV kitatakalbiai gyventojai neturi).

Dabar gi, jau atsirado „lietuvių kalbos įstatymo” projektas, kuris išvis panaikina bet kokią lietuvių kalbos įstatymo apsaugą. Kuris tarp eilučių leidžia Lietuvoje įvesti dvikalbystę ar net trikalbystę.

Kuriame, kaip pastebėjo tą projektą nagrinėjusios mokslininkės, net paties įstatymo tikslas nesuformuotas.

Kyla pora klausimų – kam reikia keisti gerai veikiantį įstatymą (veikiantį 30 metų) į kažką, kas pablogina lietuvių kalbos padėtį Lietuvoje? Ir kodėl būtent dabar prireikė keist tą įstatymą? Kas pasikeitė, kad kilo toks „poreikis” jį keist?

Ar šis noras „netyčia sudarant galimybę” įsigalėt dvi ar trikalbystei niekaip nėra susijęs su rusakalbių invazija, didesne nei prie Stalino?

Ar šis noras niekaip nėra susijęs su tais šimtais tūkstančių „Baltarusijos ir Rusijos opozicionierių” bei „Ukrainos karo pabėgėlių”, kurie per metus ar du (tiek laiko gyvena „baltarusių ir rusų opozicionieriai” Lietuvoje nuo tada, kai šaika išrinko Baltarusijai „prezidentę”) taip ir nesiteikė išmokt lietuviškai?

Kadaise mūsų politikai kalbėjo – „dėka Lietuvos partizaninio judėjimo, Lietuva nebuvo patraukli kolonistams iš Rytų, todėl Lietuva dabar neturi tokių problemų, kokių turi Estija ir Latvija”.

Dabar gi viskas vyksta priešingai. Latvija priėmė įstatymus, kurie sustiprina latvių kalbos poziciją Latvijoje. Latvijoje mėginama išstumti rusų kalbą iš viešo valstybės gyvenimo.

O Lietuvoje viskas daroma atvirkščiai. Lietuvoje kaip tik į viešą gyvenimą brukama rusų kalba, nors vieša retorika yra nukreipta prieš bet ką, kas rusiška.

Jei Latvijoje stengiamasi sustiprinti savo tautinį identitetą, tai Lietuvoje mūsų tautinis identitetas trinamas. Ir veikiama dviem frontais.

Jaunesnius mėginama pripratinti prie anglų kalbos, visuose konkursuose ir pasirodymuose naudojant anglų kalbą, kasdieniame žargone įsivyraujant anglicizmams (nors prieš dvi-tris dešimtis metų per tą patį televizorių rimtos tetos kalbėjo, kad reikia išvalyti lietuvių kalbą nuo rusizmų – nuo ‘šaibų’, ‘materkų’ ir kitų ‘trampliorių’…).

Vyresnius gi žmones vėl verčiant kalbėti rusiškai.  Su „ukrainiečiais, bėgančiais nuo karo”. Su „baltarusiškais opozicionieriais”. Su „demokratiškais rusais – Navalno sekėjais”.

Kaži kodėl visa tai? Kam iš tiesų yra ruošiami tokie įstatymai? Ar „naujai Abiejų Tautų Respublikai”, ar gal „Mažajai Ukrainai Lietuvos teritorijoje”?

O gal tai tik būdas įgyvendint Švabo planą, norintį sunaikinti tautas, nes tautos trukdo korporacijų interesams?

Nežinau koks šaikos tikslas. Tik matau tai, jog Lietuva ir lietuvių tauta atakuojama keliais frontais.

Siekama sunaikinti ir šeimą, ir dorovę, ir papročius. O dabar jau ir kalbą.

Tačiau didelė dalis mūsų tautos miega. Arba žiūri ten, į ką pirštu rodo medijos. Ir nenori matyti to, kas dedasi savame kieme.

Šis įrašas pirmą kartą paskelbtas jo autoriaus asmeninėje Facebook paskyroje.

 

Sarmatai

Jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba PayPal. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.Naujienos iš interneto

1 Atsiliepimas

  1. Romas says:

    Taip, didžioji tautos dalis „miega” ir tai visiškai dėsninga. Nes tauta (piliečiai) neturi jokių galių, jie tik turi teisę valdžią rinkti. O teisės išrinktuosius kontroliuoti, atstatydinti – neturi. Iš to, iš negalėjimo nieko padaryti ir kyla ABEJINGUMAS bendram tautos reikalui.

    „viršuje” valdžios visagalybė, kuri prieš daugumos valią stumia „Stambulo konvenciją”, LGBT vertybes, įvedinėja segregaciją ir t.t. O „apačioje” – ABEJINGUMAS iš jokių galių neturėjimo.
    Šios „žirklės” tautai pražūtingos visose srityse, visose apraiškose, tame tarpe ir kalbos naikinime.

    Išeitis – tiesioginė demokratija vietoje atstovaujamos.

Rašyti atsiliepimą

Mums svarbios jūsų nuomonės.
Tuo pačiu norime priminti, kad komentarai nėra tarpusavio rietenų ar keiksmams skirta sritis.
Komentarai nėra cenzūruojami, tačiau programa gali kai kuriuos sulaikyti, jei ras keiksmų, nevartotinų žodžių ar nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "https" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top